Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
Океан_proekt.doc
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.07.2025
Размер:
132.61 Кб
Скачать

Урок Природознавство 4 клас.

Підготувала Браголя Уляна

Студентка 42ппр

Тема. Океани Землі.

Мета. Узагальнити і закріпити знання учнів про океани Землі та їх частини;перевірити засвоєння учнями визначення основних понять з цієї теми; вдосконалити вміння користуватись картою, висвітлити значення океанів та використання його багатств людиною; формувати вміння логічно міркувати, чітко висловлювати свою думку, працювати колективно, узгодженов групах, парах та індивідуально; розвивати пам'ять, увагу, мислення; використовувати здобуті знання в практичних завданнях; збагачувати словниковий запас учнівновими словами та термінами; пробуджувати пізнавальний інтерес; виховувати захоплення неповторністю природи, бережне ставлення до природних багатств нашої Землі.

Обладнання. Карта півкуль, контурні карти, ілюстрації, роздатковий матеріал, ноутбук, проектор, учительська презентація, буклет.

Тип уроку: урок – кругосвітня подорож.

Форма уроку: захист проекту.

Комплексне використання форм і методів:

  1. метод проектів;

  2. використання ІКТ;

  3. проблемно – пошуковий метод;

  4. словесний;

  5. робота в групах;

  6. «Мікрофон»;

  7. «Незакінчене речення».

Очікувані результати:

  • зацікавленість учнів проектною діяльністю;

  • підвищення рівня екологічної культури;

  • активна позиція у природоохоронній діяльності;

  • розширювати поле для самостійно – пізнавальної діяльності;

  • створення умов для реалізації кожної особистості.

Завдання проекту:

  • ознайомитися з океанами Землі;

  • розширити уявлення про тваринний і рослинний світ Світового океану;

  • дізнатися про природоохоронну боротьбу людей.

Дидактична характеристика проекту:

тип проекту:

  • за предметною галуззю – міжпредметний (природознавство, «Я у світі», літературне читання);

  • за тривалістю – короткотривалий;

  • за характером контактів – вчитель, учні, їх батьки;

  • за основною діяльністю – дослідницько-пошуковий;

  • за характером координації – з безпосередньою координацією;

  • за формою проведення -

  1. самостійна дослідницька робота учнів;

  2. творча робота дітей разом з вчителем з наступною презентацією матеріалів проекту;

  • за кількістю учасників – груповий.

Обєкт пізнання: океани Землі.

Шляхи досягнення мети:

  • робота з додатковою літературою;

  • пошук інформації в інтернеті;

  • самостійна дослідницька робота дітей;

  • аналітична робота дітей з вчителем;

  • власна творчість учнів.

Освітній продукт:

  • урок;

  • презентація;

  • буклет.

План виконання проекту

  1. Обговорення ідей, щодо досягнення мети та її представлення.

  2. Формування завдань, які вирішуватимуться.

  3. Визначення джерел потрібної інформації.

  4. Об’єднання у творчі групи. Розподіл обов’язків між учасниками.

І група. «Історики»:

  • Ознайомитися із різних джерел з інформацією про походження назв океанів.

  • Підготувати доповіді про назви океанів Землі.

  • Підібрати вірші про океани.

  • Оформлення результатів. Участь у створенні буклету «Океани Землі».

ІІ група. «Океанологи»:

  • Вивчити інформаційні джерела: статті підручника, енциклопедії,cтатті у мережі Інтернет про процеси та явища, що відбуваються у Світовому океані.

  • Дослідницька робота з енциклопедією. Ландшафт дна океанів.

  • Підібрати народні прислів’я про воду.

  • Оформлення результатів. Участь у створенні буклету «Океани Землі».

ІІІ група. «Біологи»:

  • Ознайомитися із різних джерел із інформацією про рослинний і тваринний світ океанів.

  • Дослідницька робота з текстом. Рослини і тварини океанів.

  • Підібрати загадки про мешканців океану.

  • Оформлення результатів. Участь у створенні буклету «Океани Землі».

ІV група. «Синоптики»:

  • Ознайомитися із різних джерел із інформацією про вплив Світового океану на погоду.

  • Дослідницька робота з текстом про погодні умови океанів.

  • Підібрати запитання для створення розвиваючих ігор, вікторин.

  • Оформлення результатів. Участь у створенні буклету «Океани Землі».

V група. «Екологи»:

  • Ознайомитися із різних джерел із інформацією про взаємовідношення між живими організмами і навколишнім середовищем.

  • Дослідницька робота з текстом про збереження Світового океану.

  • Підібрати запитання для створення кросвордів.

  • Оформлення результатів. Участь у створенні буклету «Океани Землі»

  1. Вивчення та аналіз зібраної інформації.

  2. Оформлення колективної роботи.

  3. Аналіз та оцінювання роботи учасників проекту.

  4. Презентація матеріалів проекту.

Хід уроку

І. Організація початку уроку.

- Ви почули всі дзвінок?

Він покликав на урок!

У народі кажуть: «Добрий гість – дому радість!» Сподіваюсь, що ви, як і я, раді нашим гостям. Тож поверніться до гостей, привітайтесь.

А тепер тихенько поверніться,

один одному всміхніться,

на урок старання не забудьте взяти,

сядьте всі рівненько – будем починати.

ІІ. Підсумок фенологічних спостережень.

  1. Вступна бесіда.

Учитель. – Ми всі живемо на планеті Земля, в її мальовничому куточку, який має назву Україна. Яка пора року зараз господарює? (Зима). Як називається місяць? Чому?

Грудень – від слова груддя. Після осінніх дощів розтоптані возами грунтові дороги замерзали. Їздити такими дорогами було важко – заважали замерзлі грудки. Йшли морози полями і лісами, вкривали льодом річки і озера. В давньоруські часи цей місяць називали студень. У народі його звали: хмурень, стужайло, мостовик.

Вчитель. – Які народні свята цього місяця ви знаєте?

У грудні багато християнських свят:

4 грудня – третя Пречиста;

13 грудня – день апостола Андрія;

14 грудня – день Наума;

19 грудня – свято Миколая, чудес якого чекають у кожній родині, особливо діти.

22 грудня – святої Анни та інші. З цього дня приходить зимове сонцестояння, коли найдовша зимова ніч протистоїть найкоротшому в році дню. Сонце повертає на літо, хоча попереду ще так багато зими.

Учитель. – Які прикмети притаманні цьому місяцю? Метод «Мікрофон».

  • Сніжинки білі на опалім листі,

Земля грудками узялась давно –

Усе заснуло. В інії іскристім

Гілки, мов казка, дивляться в вікно.

  • Всі річки тепер в обнові,

Біле скло над бережком.

Ходить грудень по діброві,

Застеляє світ сніжком.

  • Вітруганом – дідом

Грудень свище слідом,

Замітає вмить стежки,

Заморожує річки.

Заметіль в танку гуляє,

Зажурився рік. Втікає.

  • Грудень землю грудить і хату студить.

  • Грудень – не брат, а холоднеча – не сестра.

  • Грудень рік кінчає, а зиму починає.

  • Прийшов грудень – приніс студень.

  • У грудні сонце на літо, а зима на мороз повертають.

  • Грудень холодний та сніжний – хліб буде буйний та пишний.

  • Якщо сухий грудень буває, то суха весна і сухе літо довго триває.

  • Якщо в грудні хуртовини – чекай влітку негоду.

  • Якщо грудень сніжний, то літо дощове.

  • Якщо грудень морозний, то літо спекотне.

  • Сонце в грудні світить та не гріє.

  • Грудень – шапка зими.

  • Грудень – місяць лютий, запитає, як взутий.

  • Сподівайся від нього добра, як од грудня погоди.

  • Грудень наступає – мороз людей обнімає.

Учитель. – Які зміни відбуваються в природі?

Дні стали коротшими, а ночі довшими. Сонечко світить все менше, переважають похмурі дні. Повітря стало холодним, морозним. З дерев опало листя, засохла трава, сховалися комахи. В пошуках їжі літають зимуючі птахи. Під поривчастим вітром водять хороводи перші сніжинки

Учитель. – Сьогодні добре знають люди

Яка погода завтра буде,

Бо на синоптику прогноз

Розкаже: спека чи мороз.

На минулому тижні сонце опустилось ще нижче, переважала хмарна погода. Найвища температура була….., а найнижча……. Спостерігався вітер, виривався сніг.

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності

Учитель. – Я сподіваюсь, що ніяка погода не завадить в нашій подорожі. Тому вирушаємо в кругосвітню подорож і пролетимо з вами над материками. Послухайте вірш-загадку. Вчитель. – Дійсно, мова піде про океани.

ІІІ. Оголошення теми, мети, завдань уроку

Сьогоднішній урок пройде у формі захисту проекту «Океани Землі».Під час уроку-проекту ми узагальнимо свої знання про розташування океанів на глобусі та карті, дізнаємося про значення Світового океану, про рослинний і тваринний світ, спробуємо навчитися зберігати багатства Світового океану.

  • Діти, що ви очікуєте від уроку?

  • Нових знань, чудових вражень, практичних завдань, цікавих зустрічей.

П’ять груп нашого класу працювали з інформацією про океани Землі і наполегливо йшли до вирішення проблемного питання проекту «Чи зможе існувати все живе на планеті Земля без океанів?» (Учитель представляє групи)

ІV. Актуалізація опорних знань

  1. Групи підготували питання географічної розминки, тож почнемо з неї (Відповіді дають учні з сусідніх груп):

І група:

  • Що таке материк? (Велика ділянка суші, оточена з усіх сторін водою).

  • Скільки є материків? (6).

  • Назвіть їх. (Євразія, Африка, Австралія, Північна Америка, Південна Америка, Антарктида).

ІІ група:

  • Який материк складається з двох слів? (Євразія).

  • Яка уявна лінія розділяє цей материк на 2 частини? (Уральські гори).

  • На якому материку знаходиться наша держава? (Євразія).

ІІІ група:

  • Який материк називається «королівством холоду»? (Антарктида).

Товща льоду – 2 години пішки.

  • Який материк є батьківщиною картоплі, кавового дерева? (Півд. Америка).

ІV група:

  • Назвіть материк, де все «навпаки»: у липні – зима, у січні – літо; дерева скидають не листя, а кору; звірі вилуплюються з яєць (качкодзьоб, єхидна); цей материк є батьківщиною кенгуру і коали. (Австралія).

  • На якому материку живуть слони і жирафи, а також найкращі бігуни серед птахів – страуси? (Африка).