- •1. Міні – лекція «Поняття та симптоми харчового отруєння»
- •Мити 2. Розділяти 3. Нагрівати 4. Охолоджувати
- •2. Отруйні рослини ( ілюстративний супровід)
- •4. Гра «Міфи та факти»
- •5. Оздоровлювальна вправа на м’язове розслаблення.
- •1.Робота в групах.
- •Саморефлексія вправа «Чи здійснились ваші очікування після проведеного уроку».
- •Самоаналіз діяльності учнями. Аргументоване виставлення оцінок за роботу на уроці.
- •1.Мити 2. Розділяти
- •3. Нагрівати 4. Охолоджувати
Тернопільська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №24
Урок з основ здоров’я в 8 класі
На тему : « Харчове отруєння. Отруйні рослини і гриби. Домедична допомога при харчових отруєннях і кишкових інфекціях.»
Підготувала вчитель біології і основ здоров’я
Курило С.М.
Тернопіль 2016
Мета: ознайомити з поняттями «харчове отруєння» та його симптомами, систематизувати знання про отруйні рослини і гриби;формувати в учнів екологічну грамотність; розвивати спостережливість, здоров’язбережувальні життєві навички; виховувати ціннісне ставлення до природи, власного життя і здоров’я.
Обладнання: ілюстративний матеріал до теми уроку, таблиця «Отруйні та умовно-їстівні гриби», таблиця «Отруйні рослини»,картки для вправи «Твій вибір харчових продуктів», картки для вправи «Правила обробки і зберігання харчових продуктів», картки для вправи «Дев’ять «не можна» для шанувальників грибів», картка «Профілактика отруєння грибами», мультимедійні засоби та презентація.
Тип уроку: комбінований
Хід уроку
І Організаційний момент
Привітання, створення позитивного настрою.
Вправа «Очікування»
-чого ви очікуєте від уроку, однокласників, від мене? (відповіді учнів.)
ІІ Перевірка раніше засвоєних знань
Вчитель: Фізичне здоров’я, яке є основою інтелектуального розвитку та емоційного благополуччя, неможливе без повноцінного харчування. Населення більшості країн світу не потерпає від голоду. Однак люди нерідко відчувають дефіцит поживних речовин через незбалансоване харчування. Маючи величезний вибір продуктів, вони не завжди віддають перевагу найкориснішим із них.
Дехто обирає те, що гарно упаковано чи зручно розрекламовано. Інші орієнтуються на смак продуктів, нехтуючи тим, що до багатьох із них виробники додають підсилюючі смаку й ароматизатори.
Декому шкода витрачатися на натуральні продукти, які іноді коштують дорожче , ніж перероблені. Та слід пам’ятати , що за натуральні продукти люди платять один раз, а за перероблені доведеться платити знову і знову – лікарям, стоматологам, виробникам ліків.
Вчитель: зараз ви виконаєте вправу «Мій вибір». І визначимо,чи вмієте ви правильно вибирати продукти.
Робота в парах. Вправа «Мій вибір» (додаток 1 )
Завдання 1. Ознайомтесь із тестом карток, де зазначено чинники , які впливають на ваш вибір продуктів.
Завдання 2. Розкладіть картки у формі трикутника. Зверху покладіть картку з чинником, який на вашу думку,є найважливішим, під нею – дві картки з двома менш важливими, а під ними – з трьох найменш важливими чинниками.
Обговорення вибору учнів.
Користь для здоров’я
Стан здоров’я Матеріальні можливості
Родинні традиції Смак продуктів Реклама, ЗМІ
Вчитель: декілька учнів провели дослідження і хочуть поділитись із вами своїми результатами як правильно вибирати продукти харчування. Робота проводилась за такими позиціями:
А – склад;
Б – харчова цінність;
В – використання добавок (якщо вони є, то як називаються, і які Е – числа містять);
Г – термін придатності.
Учні роблять висновок щодо придатності досліджених продуктів до використання.
ІІІ Мотивація навчання учнів і повідомлення теми, мети та завдань уроку
Вправа « Шкала актуальності»
Про харчові отруєння не з чуток знає більшість людей. Та й від отруєння рослинами і грибами ніхто не застрахований.
Наскільки актуальною для кожного з вас є тема уроку «Харчове отруєння. Отруйні рослини і гриби. Домедична допомога при харчових отруєннях і кишкових інфекціях.» Озвучте показник за 3 – бальною шкалою за допомогою сигнальних карток: червоний - зовсім неважлива,жовтий – можна послухати, зелений - саме те, що необхідно знати( вміти, розуміти) на найближчий час.
ІУ . Актуалізація чуттєвого досвіду учнів
А.Шопенгауер написав хороший вислів , який є ключовою тезою для нашого уроку - «Треба їсти не те , що є , а те , що потрібно їсти.»
У.Сприйняття та усвідомлення учнями нового навчального матеріалу
1. Міні – лекція «Поняття та симптоми харчового отруєння»
- Харчове отруєння – це будь- яке захворювання, спричинене вживанням неякісної або отруйної їжі.
- Харчова токсикоінфекція – гостре харчове отруєння, зумовлене вживанням у їжу продуктів, що містять патогенні мікроорганізми або їхні токсини.
Крім мікробних отруєнь , розрізняють отруєння, повязані із вживанням у їжу отруйних рослин і тварин, а також отруєння різними хімічними речовинами.
Отруєння може бути спричинене продуктами:
із простроченим терміном реалізації;
ураженими гниллю чи пліснявою;
з неприємним запахом і нетоварним виглядом;
із пошкодженою упаковкою;
купленими на стихійних ринках;
тими, що неправильно зберігалися чи оброблялися;
вирощеними на забруднених територіях;
тими , що містять алкоголь.
Симптоми харчових отруєнь
- нудота;
- головний біль;
- слабкість;
- болі в шлунку і кишківнику;
- підвищена температура;
- блювання;
- діарея.
Вчитель: декілька учнів мали випереджувальне домашнє завдання про кишкові інфекції. Вони готувались за таким планом:
Збудник
Шляхи потрапляння в організм
Симптоми
Учні за бажанням розповідають про захворювання : дизентерія, ботулізм, сальмонельоз, холера.
Вчитель: для закріплення матеріалу виконаємо вправу « Пазл»,роботу ви будете виконувати в парах. На кожній парті є картки із завданням. ( додаток 2)
Завдання 1. Ознайомтесь із картками та складіть пазл «Правила обробки і зберігання харчових продуктів».
(Один учень складає пазл на дошці. Обговорення правильного виконання завдання)
Мити 2. Розділяти 3. Нагрівати 4. Охолоджувати
- Ретельно мити сирі продукти, руки і кухонне начиння.
- Зберігати окремо і нарізати на окремих дощечках продукти, які їдять сирими, і ті, що піддають кулінарній обробці.
- Кип’ятити воду і молоко, піддавати кулінарній обробці при високій температурі сире м'ясо , рибу, інші продукти.
- Зберігати в холодильнику або морозильнику молочні, м’ясні , рибні продукти, готові страви і відкриті консерви.
2. Отруйні рослини ( ілюстративний супровід)
Вчитель: Серед рослинного світу є небезпечні види, які умовно поділяють на: алергени( кульбаба, амброзія), наркотичні( мак, дурман, конопля), отруйні.
Демонстрація слайдів або ілюстративного матеріалу.
Вчитель: отруйних рослин дуже багато. Можливо , їх усіх слід знищити? Навіщо вони, якщо отруйні.
Отрута багатьох рослин – це ліки.
Рослини можуть творити добро або зло. Неварто їх боятись, потрібно знати їх на вигляд і не торкатись руками.
Вчитель: для вивчення даного питання виконаємо вправу : «Я вважаю так . А ти?» (додаток 3)
Завдання 1. Роздивіться малюнок 27на стор. 61 підручника, на якому зображені отруйні рослини. Чи відомі вони вам? Чи збирали ви їх?
Завдання 2 . Які ознаки та наслідки отруєння цими рослинами?
Декілька учнів за бажання розповідають про отруйні рослини, користуючись таблицею «Отруйні рослини.»
3.Вчитель: гриби одна з найцікавіших і найтаємничіших частин природи, цінний харчовий продукт. Однак серед них багато отруйних, які можуть спричинити смерть. Для інтоксикації достатньо невеликого шматочка, якщо цей гриб отруйний.
Умовно – їстівні – гриби, які необхідно перед кулінарною обробкою тривалий час варити, або вимочувати у проточній воді. Неправильне приготування може спричинити харчове отруєння.
Вчитель: опрацюйте підручник на сторінках 58 -60.
Робота з підручником та за таблицею «Отруйні та умовно – їстивні гриби»
Вправа «Я вважаю так . А ти?» (додаток 4)
Завдання 1. Роздивіться малюнок 25, на якому зображені їстівні гриби. Чи відомі вони вам? Чи збирали ви їх? Чи готували дома ці гриби?
Завдання 2. Роздивіться малюнок 26, на якому зображено отруйні гриби. Чи відомі вони вам?
Завдання3. Які ознаки та наслідки отруєння грибами?
Завдання 4. Чи можна отруїтись їстівними грибами?
