- •Мазмұны
- •1.1 Технологиялық процеске қысқаша мінездеме.
- •1.2 Электроэнергия тұтынушыларының мінездемесі
- •1.3 Қорек кернеуінің шамасын таңдау.
- •1.4 Цехтің электрмен қамсыздандыру сұлбасын таңдау.
- •2 Арнайы бөлім
- •2.1 Электр жүктемелерді есептеу.
- •2.1Электр жүктемелерді есептеу.
- •2.2 Қысқа тұйықталу тогын есептеу.
- •2.3 Таңдау күштік трансформаторлардың санын және қуатын цехтік қосалқы станцияның
- •2.4 Есептеу және таңдау күштік желілері, сымдар мен кәбілдердің қимасы
- •2.5 Таңдау, қорғау аппараттарының автоматикасы
1.3 Қорек кернеуінің шамасын таңдау.
Цеховая ТП алады ЭСН желтоқсандағы " ӨПТ-ның зовода бойынша түйін сөз ұзындығы 1км,U=10кВ
Жергілікті жердің жағдайлары зауыт жүргізуге мүмкіндік беретін, высоковольтную түйін сөз төселген жерінде.
Параметрлерін анықтау үшін желінің ІШКІ анықтаймыз ток жоғары жағынан трансформатор
.
1.4 Цехтің электрмен қамсыздандыру сұлбасын таңдау.
Бөлу ғимаратында электр жабдықтарын бойынша тамақтану пункттеріне жеткізілуі
бұл кестелер 11.3.1.
Нұсқа схемасы 1.Кесте. 11.3.1.
№ Тамақтандыру Пункті. № ЭП жоспары бойынша цех (саны бір типті станоктар) Саны ЭҮ
СП - 1 № 20 (1 дана),№ 22 (1 дана),№ 23 (1 дана),№ 24 (1 дана),№ 25 (1 дана),№ 4 (1дана),
СП - 2 № 1 (1 дана),№ 2 (2 дана),№ 3 (1 дана),№ 9 (1дана),
СП - 3 № 5 (1 дана),№ 6 (1 дана),№ 7 (1 дана),№ 13 (1 дана),№ 14 (1 дана),№ 8 (1 дана),№ 11 (1дана),
СП - 4 № 12 (1 дана),№ 18 (2 дана),№ 21 (2шт),
СП - 5 № 10 (1 дана),№ 15 (2 дана),№ 16 (1 дана),№ 17 (1 дана),№ 19 (1дана),
Есептеу параметрлерін таңдау және схемалары.
Есептік қуаты үшін әр нұсқа бойынша анықталады әдіс-реттелген диаграммалар.
Есептеу мысалы үшін СП - 1 (1-Нұсқа.), деректер кестеге енгізіледі 11.5.1.
А тобы тұрады ЭП № 22 (1 дана) Желдеткіш,№ 23 (1дана) Желдеткіш,№ 24 (1дана) Желдеткіш,№ 25 (1дана) Желдеткіш,
Қуаты барлық ЭҮ ΣPном = 80 кВт. n= 4
Б тобы тұрады ЭП № 4 (1 дана) дайындауға арналған Қондырғы эндотермического газды, № 20 (1дана) Көпірлі кран,
Қуаты барлық ЭҮ ΣPном = 54 кВт. n= 2
БК - 1
Қуаты барлық ЭҮ ΣPном = 134 кВт. n= 6
Пайдалану коэффициенті; Ки = 0,8 - пеш және желдеткіштер. Ки = 0,3 - станоктар үшін.
А тобы үшін
Pc = ки ΣPном = 0,8 * 80 = 64 кВт.
Qc = tgφ ΣQном = 0,46 * 64 = 29,41 кВар.
Тобы үшін Б
Pc = ки ΣPном = 0,3 * 54 = 16,2 кВт.
Qc = tgφ ΣQном = 0,46 * 16,2 = 7,44 кВар.
Жалпы жүктеме бойынша СП - 1
Pc = Pca + Рсб = 64+ 16,2 = 80,2 кВт.
Qc = Qca + Qcб = 29,41+ 7,44 = 36,85 кВар.
Саны ЭҮ бойынша СП - 1, n = 6
Ки = ∑Pc/∑Рн = 80,2 / 134 = 0,6
Орташа өлшенген
tgφ = ∑Qc/∑Pc = 36,85 / 80,2 = 0,46
cos φ = 0,9 - ға дейін реактивті қуатты қарымталау.
Бұдан әрі табамыз Рнміп - Рнмах = 20 - 28 кВт.
m = Рнмах/Рнміп = 28 / 20 = 1,4
Талабына сәйкес 2) Егер m > 3 және Ки > 0.2 қолданылады пэ =(2*Рномі) / Рномміп
Анықталады тиімді саны ЭҮ пэ = (2 * 134) / 28 = 9,57
- Кесте бойынша. 2,3 [1] пэ = 28 және Ки =0,6, табамыз Км =1,05
Есептік жүктеме Рр = Км * Рс = 1,05 * 80,2 = 84,21 кВт.
Осыған байланысты кезінде Ки > 0,2 пэ ≤ 10 коэффициенті ' м = 1,1-бұл
Qp = 'м * Qс = 1,1 * 36,85 = 40,54 кВар.
93,5 кВт.
Табамыз есептік ток бойынша СП - 1
142,0 А.
Есеп айырысу жүктеме СП - 1, СП - 2, СП - 3, ПС - 4, ПС - 5, ұқсас.
Анықтаймыз қорытындысы бойынша цех
Рн = 720,44 кВт
Пайдалану коэффициенті (орташа өлшенген):
Ки = ∑Pc/∑Рн = 443,63 / 720,44 = 0,62
Орташа өлшенген
tgφ = ∑Qc/∑Pc = 228,83 / 443,63 = 0,52
cos φ = 0,87 - ге дейін реактивті қуатты қарымталау.
Бұдан әрі табамыз Рнміп - Рнмах = 2,44 - 45,8 кВт.
m = Рнмах/Рнміп = 45,8 / 2,44 = 18,77
Талабына сәйкес 2) Егер m > 3 және Ки > 0.2 қолданылады пэ =(2*Рномі) / Рномміп
Анықталады тиімді саны ЭҮ пэ = (2 * 720,44) / 45,8 = 31,46
Кесте бойынша. 2,3 [1] пэ = 31,46 және Ки =0,62, табамыз Км =1Есептік жүктеме Рр = Км * Рс = 1 * 443,63 = 443,63 кВт.Осыған байланысты кезінде Ки > 0,2 пэ ≤ 100 коэффициенті, ' м = 1 кезінде
Qp = 'м * Qс = 1 * 228,83 = 228,83 кВар.
