Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
природа 4 клас. Значення водойм.docx
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.07.2025
Размер:
516.47 Кб
Скачать

Тема. ЯКЕ ЗНАЧЕННЯ ВОДОЙМ ДЛЯ ЖИТТЯ ЛЮДЕЙ?

Мета:

- навчальна: уточнити й розширити уявлення учнів про значення водойм для життя людей, величезну роль води в побуті, використання води для задоволення потреб людини, значення для життя на Землі, формувати вміння аналізувати природні явища; - розвивальна: розвивати мислення, увагу, мовлення, пізнавальний інтерес до значення й використання води для задоволення потреб людини, її значення для розвитку живих істот на нашій планеті; формувати інтерес до вивчення природничих наук; продовжувати формувати вміння працювати в групі, висловлювати свою думку, робити висновки; - виховна: виховувати дбайливе ставлення до води; вчити економно її використовувати.

Обладнання: підручник, презентація, глобус, кросворд.

Тип уроку: комбінований.

Хід уроку

І. Організаційний момент.

-Добрий день!

-Добрий день!

-Сідайте!

- Ми з вами вже знайомі, але я вам нагадаю, звати мене Діана Іванівна. Сьогоднішній урок природознавства проведу з вами я. Я знаю, що учні ви старанні та чемні, тож давайте і на цьому уроці ви будете активними, слухняними та чемними.

ІІ. Актуалізація опорних знань учнів.

1. Хвилинка спостережень

- А зараз у нас хвилинка спостережень!

- Яка пора року на дворі? (відповідь: на дворі весна).

- Який місяць весни? (відповідь: перший місяць весни, він має назву березень).

- Чи знаєте ви чому в нього така назва? (відповіді учнів).

- Березень — первісток весни, спадкоємець лютого

Місяць назвали так тому, що в березні плаче білокора береза.

- Який сьогодні день? (відповідь: сьогодні вівторок, 21-й день місяця).

- Яке небо? Опишіть його. (відповідь: сонячне/похмуре/вкрите хмарами/небо ясне).

- Чи є вітер? (відповідь: так/ні).

- Чи були сьогодні опади? Якщо так, які? (відповідь: так/ні; дощ/сніг/град).

- Чи знаєте ви прикмету чи прислів’я про місяць березень? (відповідь: так/ні).

- Березень невірний — то плаче, то сміється.

- Грім у березні — на похолодання.

- Хмари в березні пливуть швидко й високо — буде хороша погода.

2. Запитання по пройденій темі.

-Давайте пригадаємо:

  1. Водойма – це (природне або штучне заглиблення в земній поверхні, у якому накопичується й затримується вода.).

  2. Озеро – це (природна прісна чи солона водойма, у якій немає або майже немає течії.).

  3. Річка – це (природний водний потік, що тече у виробленому ним річищі й підживлюється переважно дощовою водою, талими водами снігу й льоду, підземними водами.).

  4. За характером річки поділяють на: (рівнинні, гірські).

  5. Які моря омивають береги України? (Чорне, Азовське).

4. Робота над загадкою.

-Пропоную розгадати загадку!

Живе і ллється,

З каменем не раз зіткнеться,

Як немає — все всихає

І від спраги потерпає. (Вода)

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів.

Прийом «Дивуй» «Вода — еліксир життя». Не можна жити без води: Вона навкруг, вона в тобі. Озерах, річках, океанах. Дощу краплинах і в фонтанах. Вона в емоціях людини: В сльозах від радощів чи гніву. Й краса природи на Землі Не може жити без води. Чудова наша гідросфера. Існує все навколо неї: І людство, й фауна, і флора, І все, що є у нас навколо. А не було б її. Життя все зникло б на Землі.

ІV. Повідомлення теми і мети уроку.

Сьогодні на уроці ми поговоримо про воду. Тема нашого уроку - " Яке значення водойм для життя людей?"

V. Засвоєння нових знань.

1. Бесіда

1). Роль води в житті людини, рослин і тварин.

- Зараз ви послухаєте мою розповідь. Після - відповісте детально на запитання. Кров людини складається на 98% з води, м'язи людини - на 70% з води і взагалі організм людини, більше, ніж наполовину, складаються з води. Без їжі людина може прожити 30-50 днів, а без води - лише кілька днів. Людина за добу споживає від 3 до 6 літрів води (залежно від клімату). - Яку роль вода відіграє в житті людини? Навіщо і чому вона необхідна? Як людина використовує воду? (Умивається, п'є, готує їжу, миє посуд, підлогу, пере, купається, в опалювальних системах і т.п.)

Вода необхідна і тваринам, і рослинам. Всі рослини "п'ють" воду і отримують необхідні речовини для росту і розвитку. Вода міститься в корені, листках, стовбурі, корі дерева.

Найбільшим споживачем води є сільське господарство. 

Наприклад, щоб виростити 1 кг картоплі, необхідно 300 л води.

На вирощування 1 кг зерна жита потрібно 750 л води. Без води рослини в'януть і можуть загинути. І тваринам для життя так само необхідна вода. Наприклад, вгодована собака без їжі може прожити 100 днів, а без води - менше 10 днів. - Який же висновок ми можемо зробити? Висновок: (Вода потрібна для живлення і охолодження всім рослинам, тваринам, людям. Без води не буде життя.) 2). Скільки води на планеті Земля? - Як ви думаєте, чи можна воду назвати корисною копалиною?

(Знаходиться під землею, на землі, використовується в господарстві). Вода - це рідка корисна копалина, мінерал. Перед вами глобус - модель Землі. На ньому такі ж умовні позначення, як і на карті.

-Згадайте, що позначає синій і блакитний кольори? (Воду).

-Зелений і коричневий? (Рівнини і гори). На глобусі - це материки або суша.

Розглянемо глобус навколо осі.

- Який колір переважає? (синій). Що з цього випливає? На Землі більшу частину займають водні простори (океани). Три чверті Земної кулі зайнято водою

— Які озера є на території нашого краю?

  1. Синевир — це найбільше озеро Карпат. Знаходиться воно на висоті 989 м, а його площа становить 4-5 га. Синевир по праву вважається найкрасивішим озером України.

  2. Термальне озеро в Косино — найгарячіше озеро Карпат.

в яке з глибини в 1190 м. надходить вода температурою + 41ºС. Вода містить велику кількість заліза, тому має жовтуватий колір і солона на смак.

  1. Високо в Карпатах можна побачити справжній шедевр природи. На схилі гори Гутин-Томнатик на висоті 1801 метр над рівнем моря розташувалося озеро Бребенескул.

— Річки є народним багатством. З давніх-давен люди селилися поблизу річок. Брали з них воду, ловили рибу, сплавляли ліс. Тепер на великих річках побудовано електростанції. Вони дають електричний струм. Очищена вода поступає у водопроводи. Річками перевозять пасажирів, різні вантажі. У них мешкають звірі, риби, водоплавні птахи. Біля річок завжди свіже повітря, тому тут добре відпочивати. Щоб вода не підмивала береги і річка не замулювалася, її обсаджують деревами.

- Яка річка протікає у нашому місті? (Лоториця)

- Які річки Закарпаття ви знаєте? (Латориця, Уж, Тиса, Боржава, Ріка, Теребля.

  1. Латориця — річка в Україні (в межах Закарпатської області) та в Словаччині. Довжина річки 188 км. Від витоків до міста Сваляви Латориця тече переважно з півночі на південь, від Сваляви до Мукачевого — на південний захід, від Мукачевого до гирла — на захід. На Латориці бувають великі повені, інколи дуже руйнівні.

  2.  Уж — річка на Закарпатті та у східній Словаччині, довжина 133 км. У верхній і середній течії перетинає Карпати і має гірський характер, нижче Ужгорода на Потиській низовині — рівнинний. Живлення переважно снігове.

  3.   Тиса - Довжина — 966 км (у межах України — 201 км). Утворюється злиттям Чорної Тиси і Білої Тиси за 4 км вище міста Рахова.

  4. (Боржава — річка в Закарпатській області, в межах Свалявського, Іршавського, Виноградівського та Берегівського районів. Права притока Тиси. Бере початок в Українських Карпатах,

  5.  Ріка — річка в Українських Карпатах, у Міжгірському і Хустському районах Закарпатської області, права притока Тиси. Довжина

  6. Теребля — права притока Тиси довжиною 91 км.

  7. Тересва — річка в Тячівському районі, права притока Тиси; довжина - 56 км )