Урок біології у 6 класі
Тема: Особливості будови грибів: грибна клітина, грибниця, плодове тіло. Розмноження. Лабораторне дослідження 15. Будова шапинкових грибів.
Природа мудра. Все створила мовчки.
Росинку поту втерла на брові.
На буреломах сходять мухоморчики –
театр ляльковий просто на траві.
Ліна Костенко
Мета:
- ознайомити учнів з характерними особливостями будови грибів;
- розкрити риси подібності та відмінності грибів з рослинами та тваринами;
- забезпечити засвоєння знань про шапинкові гриби, їхню будову;
- сформувати поняття про розмноження грибів;
- розвивати біологічну мову, увагу, уяву, пізнавальну самостійність і пізнавальний інтерес, мислення (уміння здійснювати аналіз, синтез, порівняння, узагальнення);
- сприяти формуванню наукового світогляду;
- виховувати позитивне ставлення до навчання та інтерес до предмета.
Тип уроку: засвоєння нових знань
Хід уроку
І. Створення сприятливого мікросередовища у класі.
Вчитель зачитує уривок із вірша Ліни Костенко.
Природа мудра. Все створила мовчки.
Росинку поту втерла на брові.
На буреломах сходять мухоморчики –
театр ляльковий просто на траві.
- Які думки навіяли вам рядки з поезії української поетеси Ліни Костенко?
ІІ. Розминка
Вправа «Відгадай загадки»
1. В теплий дощик народився,
Парасолькою накрився.
Може б, з лісу пострибав,
Якби другу ногу мав. (Гриб)
2. В нашої сімейки ніжки тоненькі,
Шиї мов цівки, круглі голівки.
І на пні, і коло пня
Нас велика рідня. (Опеньки)
3. Я куцоногий, блідолиций,
Але витримую фасон.
Французьку гарну назву маю.
І звуся, діти, шампіньйон,
А хто гриби всі гарно знає,
Українську назву відгадає. (Печериця)
ІІІ. Актуалізація опорних знань.
Запитання до учнів:
1. Які ви знаєте царства живих організмів? (Гриби, рослини, тварини, бактерії).
2. На які групи поділяються організми за способом живлення? (Автотрофи і гетеротрофи).
3. Гриби – це автотрофні чи гетеротрофні організми? (Гетеротрофні).
4. Що таке гетеротрофне живлення? (Живляться готовими розчиненими органічними речовинами,поглинаючи їх шляхом всмоктування всією поверхнею тіла).
5. Яку функцію виконують ферменти? (Розділяють складні органічні молекули на прості).
6 Як класифікують гриби за джерелом надходження поживних речовин? (Гриби – сапротрофи, гриби – паразити, гриби – симбіонти).
7. Чи виділяють гриби кисень? (Ні, вони виділяють вуглекислий газ).
8. Як називається наука, яка вивчає гриби? (Мікологія).
IV. Мотивація навчальної діяльності.
Від кожної емоційної та приємної події люди чогось очікують. А чого саме ви очікуєте від сьогоднішнього уроку?
Гра «Мікрофон»
Очікувані відповіді учнів:
цікаву інформацію
корисну інформацію
нових відомостей
отримати позитивні емоції
щось дізнатись
отримати знання з нової теми
чогось навчитись
захоплюючих вражень
отримати високі бали…
Кожен із вас бачив гриби, збирав їх, споживав у їжу. А чи замислювалися ви над тим, що собою становлять гриби? Чому їх не відносять ані до рослин, ані до тварин? Тож познайомимося з цими організмами ближче.
Прийом «Дивуй» (розповідь учня)
Оголошення теми та завдань уроку.
Завдання уроку
1. Розглянути будову гриба на прикладі печериці.
2. З’ясувати будову клітини шапинкового гриба (на прикладі верхівкової клітини гіфи).
3. Риси схожості грибів з рослинами і тваринами.
4. Вивчити розмноження грибів.
V. Вивчення нового матеріалу.
1. Розглянути будову гриба на прикладі печериці.
Розглянувши будову гриба, учні дають відповіді на запитання.
- Як називається тіло гриба? (Міцелій)
- Що являє собою міцелій, або грибниця? (Це система дуже довгих та розгалужених мікроскопічних ниток, що знаходяться в ґрунті) – запис в зошит
- Чим утворена гіфа? (Кожна гіфа утворена ланцюжком видовжених безбарвних клітин)
- Яку будову має плодове тіло? (Плодове тіло складається з ніжки та шапинки)
2. З’ясувати будову клітини шапинкового гриба (на прикладі верхівкової клітини гіфи).
Розповідь вчителя
До складу клітинної оболонки входить хітин. Під клітинною оболонкою знаходиться клітинна мембрана. У цитоплазмі є два ядра та велика вакуоля. У вакуолі міститься клітинний сік, краплини олії та запаси вуглеводу – глікогену. Глікоген є запасним вуглеводом не лише у грибів, але й у тварин. Також у клітині є мітохондрії та рибосоми. Завдяки роботі ростових пухирців верхівкова клітина росте і з часом ділиться. Внаслідок цього росте і вся гіфа.
3. Риси схожості грибів з рослинами і тваринами.
Робота в групах.
Двом групам дається однаковий текст. Опрацювати текст і заповнити таблицю. І група заповнює колонку «Спільне з рослинами», а ІІ група – «Спільне з тваринами».
Текст
Гриби об'єднують в окреме царство. Це гетеротрофні організми, які не мають хлорофілу.Гриби характеризуються рядом ознак, що роблять їх подібними до тварин - в оболонці є хітин, запас поживних речовин у вигляді глікогену, в результаті обміну речовин утворюється сечовина та до рослин - необмежений ріст, прикріплений спосіб життя. Живляться гриби поживними органічними речовинами, які беруть з навколишнього середовища.
Ознаки |
Спільне з рослинами |
Спільне з тваринами |
Прикріплений спосіб життя |
+ |
|
Гетеротрофний спосіб живлення |
|
+ |
Необмежений ріст |
+ |
|
Наявність хітину |
|
+ |
Наявність глікогену |
|
+ |
Наявність сечовини |
|
+ |
Міцна клітинна оболонка |
+ |
|
Відсутність хлорофілу |
|
+ |
4. Вивчити розмноження грибів.
1) Формування поняття «гіменофор», пояснення, робота з підручником.
Завдання: знайдіть у тексті підручника на с. 220 відповіді на наступні запитання:
- Що знаходиться на нижньому боці шапинки плодового тіла печериці? (пластинки темно-рожевого або темно-коричневого кольору).
- Чим утворені ці пластинки у печериці? (гіфами).
- Що таке гіменофор? (складки, на яких утворюються спори).
- Яким може бути гіменофор у шапинкових грибів? (пластинчастий та трубчастий).
2) Формування поняття «часткове покривало», робота з підручником.
Завдання: знайдіть у тексті підручника на с. 220 відповіді на наступні запитання:
- Що таке часткове покривало? (на ніжці плодового тіла є тоненьке біле плівчасте кільце).
- Яку функцію воно виконує? (до моменту повного дозрівання спор воно закриває гіменофор і захищає пластинки від зовнішніх пошкоджень)
С
пособи
розмноження грибів (записати
в зошит)
Вегетативно Статево Нестатево
(частинами (за допомогою статевих (спорами)
міцелію) клітин – чоловічих (сперматозоїдів)
та жіночих (яйцеклітин))
