- •Хід уроку
- •1. Характерні ознаки грибів
- •Риси схожості грибів
- •2. Різноманітність грибів, їх поширення та середовища існування
- •Найцінніший гриб у світі
- •3. Особливості процесів життєдіяльності грибів
- •Складання опорних схем
- •V. Узагальнення та систематизація знань
- •Vі. Підбиття підсумків уроку
- •Vіі. Домашнє завдання
Біологія 6 клас Дата___________
Тема: Особливості будови та живлення грибів. Розмноження та поширення грибів
Мета: сформувати уявлення про царство Гриби як безхлорофільні гетеротрофні організми, з’ясувати особливості будови й життєдіяльності грибів; розвивати вміння порівнювати, узагальнювати, логічно мислити, робити висновки на основі подібності та відмінності організмів; виховувати ціннісні орієнтації на збереження природи та естетичні смаки учнів.
Обладнання та матеріали: зошит, підручник, таблиці, малюнки
Тип уроку: урок засвоєння нових знань.
Хід уроку
І. Організаційний момент
1. Привітання учнів, перевірка їх готовності до уроку. Налаштування на робочий настрій.
2. Аналіз самостійної роботи. Оголошення оцінок.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності
Послухайте загадки:
1. Вдяг він шапку червоненьку
(Не стареньку, а новеньку),
Ще й сметанкою покрапав,
Щоб ніхто його не хапав. (Мухомор.)
2. Ніжки тоненькі,
Шиї мов цівки.
Круглі голівки.
І на пні, й коло пня
Нас велика рідня. (Опеньки.)
3. В лісі виросли сестрички,
Жовті та смачні… (Лисички.)
4. Росте біля осичок звично
Красноголовець — … (Підосичник.)
5. Виросли гриби прекрасні —
Капелюшки в них, мов в маслі.
І збирають грибники
Маслянисті… (Маслюки.)
6. Шапка коричнева, ніжка міцна,
Гриб цей найкращий, і кожен це зна,
Тому бажає усякий грибник
В лісі великий знайти… (Боровик.)
7. Капелюхи в них яскраві:
Жовті, сірі, зеленаві,
Зачекайте, любі, трішки —
Я зберу вас… (Сироїжки.)
Отже, ви зрозуміли, що ми починаємо вивчати дивовижні організми — гриби.
Повідомлення теми уроку. Визначення разом з учнями мети і завдань уроку.
ІІІ. Актуалізація опорних знань учнів
«Асоціативний кущ»
Учні висловлюють свої асоціації щодо поняття «гриби». Усі відповіді записуються до асоціативного куща, який зображено на дошці.
Можливі варіанти відповідей учнів: їстівні, отруйні, шапинка, ніжка, білі, прикріплені, відсутні пластиди тощо.
Узагальнення результатів.
ІV. Вивчення нового матеріалу
1. Характерні ознаки грибів
Розповідь учителя
Гриби — група гетеротрофних організмів, які не містять хлорофілу. Гриби об’єднують в окрему систематичну групу — царство (поряд із царствами Тварини і Рослини).
Вони займають проміжне положення між тваринами і рослинами.
Запитання до учнів:
— Назвіть ознаки грибів, за якими вони схожі з рослинами, та ознаки, за якими вони схожі з тваринами.
Після обговорення питання учні приходять до висновку:
— до тварин — в оболонці є хітин, запас поживних речовин у вигляді глікогену, у результаті обміну речовин утворюється сечовина;
— до рослин — необмежений ріст, прикріплений спосіб життя, адсорбтивний тип живлення, тобто всмоктування.
Гриби мають також якості, властиві тільки їм, наприклад майже у всіх грибів вегетативне тіло являє собою грибницю або міцелій.
За всіма цими ознаками гриби виділяють в окреме царство живих організмів.
Пошукова робота учнів
— Розглянути будову клітин грибів, рослин і тварин та виявити ознаки відмінності і подібності. (Під час роботи учні мають користуватися матеріалом підручника та додатковою літературою.)
Результати роботи учнів:
Клітина грибів:
• Клітинна оболонка складається із целюлози, білків, ліпідів, хітину. А під нею є плазматична мембрана.
• Цитоплазма з одним або кількома ядрами, мітохондріями, лізосомами, вакуолями (містить запасні речовини — глікоген, ліпіди, жири).
• У цитоплазмі містяться білки і незв’язані з органелами клітини ферменти, амінокислоти, вуглеводи, ліпіди. У їстівних грибах є багато вітамінів і мінеральних солей.
Заповнення таблиці
