- •1.Вправа «Поєднай стилі»
- •2. Метод «Мозковий штурм»
- •4.Вправа «Ознаки українського стилю»
- •5.Вправа «Впізнай стиль»
- •6. Пропоную послухати вислови відомих людей про моду і стиль, зробити певні висновки: що ж є незмінним та вічним, а що швидкоплинно змінюється, тобто, що важливіше стиль чи мода?
- •8 Вправа «Українські стилісти одягу та літератури»
- •9 Вправа «Творча майстерня стиліста»
- •10 Міні-проект «Реклама українського одягу»
- •V. Підсумки уроку
- •Vі. Оцінювання
- •Vіі. Домашнє завдання
Конспект уроку з української мови №
Тема уроку: Стилі мовлення, їх підстилі. Зміст і структура текстів кожного зі стилів, їх характерні мовні засоби, основні жанри.
Мета: поглибити знання учнів про стилі мовлення, сферу вживання кожного з них, навчити визначати стилі мовлення; розвивати вміння самим складати висловлювання у різних стилях мовлення; виховувати любов до рідної мови, патріотичні почуття, шанобливе ставлення до етнічного вишитого одягу українців.
Тип уроку: поглиблення і засвоєння знань, умінь і навичок. Хід уроку І. Організаційний момент
ІІ. Актуалізація опорних знань
Епіграф
Стиль – це людина (Г. Флобер)
Стиль – одяг думки (Д. Честерфільд)
Інтегрований диктант
Друга Світова війна, дисидент, Усама бен Ладен, дисидентство ,шістдесятництво, науково-технічна революція, Юрій Гагарін, поп-арт, Олімпійські ігри, тероризм, консолідація ,Білл Клінтон, Джордж Буш, Барак Обама,референдум,
Метод «Гронування»
1.Вправа «Поєднай стилі»
Учням запропоновано фотографії, на яких представлені різні стилі одягу. Їх завдання: поєднати стилі одягу зі стилями мовлення. Презентуючи роботи, аргументувати свій вибір, називаючи спільне між стилем одягу і стилем мовлення. (Представлення робіт)
2. Метод «Мозковий штурм»
Проблемне питання: З чим у вас асоціюється слово «стиль», або що ви думаєте, коли чуєте це слово?
(Стиль це манера письма, стиль художника, бароко, стиль виховання, не мій стиль, французький стиль, стиль роботи, стиль брас, стильно одягатись, манера говорити, за новим стилем, стиль письменника….)
ІІІ. Повідомлення теми, мети уроку
Тема нашого уроку: «Стилі мовлення». Ваше завдання - поглибити знання про стилі мовлення, сферу вживання кожного з них, навчитися визначати стилі мовлення; розвивати вміння самим складати висловлювання у різних стилях мовлення; виховувати в собі любов до рідної мови. Особливість нашого уроку полягає в тому, що весь урок буде супроводжуватися українським стилем. Це дасть змогу не лише добре розбиратися у функціональних стилях, а й прищепити любов до українського одягу.
ІІІ. Засвоєння навчального матеріалу
1.Слово вчителя: Український стиль одягу набуває все більшої популярності не тільки в Україні. Вишиванка продовжує завойовувати серця модниць, які носять їх не тільки у свята, а й у повсякденному житті. Підтримують модний тренд у всьому світі. Ось, скажімо, Ксенія Собачак з’явилась у вишитій сукні-сорочці Vita Kin на червоній доріжці кінофестивалю «Кінотавр», який пройшов у Сочі. Ольга Полякова, українська співачка, в Італії теж похизувалась вишиванкою, зауваживши: «Навіть до американського vogue дійшло, що вишиванка – це модно! Ну і ми не сперечаємося». Отже, ключове слово нашого уроку – «стиль».
2.Давайте з’ясуємо його значення.
Слово стиль походить від латинського stilos – так називається паличка із загостреним кінцем для писання на навощених дощечках. Звідси й пішло значення слова.
- Що означав у давнину вислів повернути стиль?
- Що є предметом вивчення стилістики? Назвіть відомі вам стилі мовлення.
- Користуючись електронною енциклопедією або електронним словником, відшукайте і запишіть якомога більше значень слова стиль.
- Доведіть, що слово стиліст багатозначне. Якими якостями має володіти письменник чи журналіст, щоб відповідати характеристиці «гарний стиліст»?
- Порівняйте поняття стиль, образ та імідж. У чому їхня подібність і відмінність?
3.Вправа «Таємниці стилів»
Учні заповнюють таблицю «Стилістичний тренажер»
4.Вправа «Ознаки українського стилю»
Роздивіться репродукції малюнків сучасної української художниці Надії Старовойтової. У чому виявляються ознаки українського стилю в цих зображеннях? Як ви розумієте поняття український стиль?
5.Вправа «Впізнай стиль»
Визначити стиль запропонованих уривків, підготувати тезове представлення даного стилю, виписати окремі слова, словосполучення, що стануть доказом використаного стилю.
Завдання для 1 групи (художній стиль)
Опис одягу Мотрі з «Кайдашевої сім’ї»
«В неділю вранці перед службою Мотря Довбишів на прибиралась до церки. Вона принесла з хижки зав’язані в хустці квітки та стрічки і розсипала їх по столі, застеленому білою скатертю; принесла й поставила на лаві червоні сап’янці. Довбишів на сіла на круглому дзиґликові коло стола, а подруга-сусіда наділа Мотрі на голову кибалку, вирізану з товстого паперу, схожу на вінок; на кибалку, над самим лобом, поклала вузеньку стрічку з золотої парчі, а потім клала стрічки одну вище од другої так, щоб над лобом було видко пружок од кожної стрічки. Всю кибалку кругом і всі коси вона обтикала квітками з червоних, зелених, синіх і жовтих вузеньких стьожок. За вуха вона позатикала пучки дрібненького барвінку, качурині кучері та павині пера і потім розстелила по спині двадцять довгих кінців стрічок до самого пояса…
Мотря вбралася в зелену спідницю, в червону запаску, підперезалась довгим червоним поясом і попускала кінці трохи не до самого долу, одяглась в зелений з червоними квіточками горсет, взулась в червоні чоботи, наділа добре намитсто, взяла в руки білу хусточку та й пішла до церкви. Вся її голова аж ніби горіла квітами проти сонця…»
Завдання для 2 групи (художній стиль)
Опис одягу старої Кайдашихи
«Кайдашиха наділа тонку сорочку, зав’язалась гарною новою хусткою з тороками до самих плечей і понадівала всі хрести й дукачі, наділа нову юбку, нову білу свиту, ще й в жовті чоботи взулась.
«Треба гарненько убиратись: мене знають усі Бієвці», - думала Кайдашиха й загадала Лаврінові намостити на возі високо сіна, ще й заслати килимом.
Кайдашиха вгніздилась на ввесь віз, Кайдаш сів сперду й поганяв воли. Лаврін ішов за возом. Кайдашиха прохала коло шинку, де стояла купа чоловіків, гордовито підняла голову й «добридень» людям не сказала…
Кайдашиха вмставила навмисне напоказ громаді жовті нові сап’янці. Сонце грало на чоботах. Сап’янці жовтіли на всю вулицю…
Їй-богу, підняла свиту зумисне вище колін та показує жовті сап’янці, - сміялись чоловіки. – Везе Кайдаш свою жінку, неначе на ярмарок на продаж».
Учитель: Отже, мода минає, стиль залишається. Українки в наш час не носять дукачі, горсет, деякі модниці не знають, що таке кибалка, минула мода й на жовті чоботи, але досить модно в наш час одягатися в українському стилі, тому вишиванка стає все більше популярною.
