Days_of_the_week
.doc
Конспект уроку
англійської мови у 1-Б класі
на тему
«Дні тижня»
Підготувала
студентка-практикантка
групи ПОА-43
Бережник Марія Василівна
Ганичівська ЗОШ І-ІІІст, №1
2017р.
Days of the week
Тема: Дні тижня.
Мета: ознайомити учнів з новими словами;
тренувати учнів у вживанні нових слів;
активізувати використання вивчених лексичних одиниць і структур по темі;
закріпити набуті знання з теми за допомогою гри, співів, наочності;
формувати готовність учнів до самостійної комунікативної діяльності на уроці;
організувати парні та групові форми роботи з опорою на конспект з теми "Дні тижня";
розвивати навички діалогічного та монологічного мовлення, логічне мислення, мовну здогадку, пам’ять та увагу учнів;
виховувати ввічливе ставлення до товаришів, організованість, пунктуальність.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань.
Методи: робота в парах, робота в малих групах, рольова гра, "мікрофон".
Обладнання: опорний конспект, комп’ютер, журнал "Posnayko" №1 січень,
2007 та відеодиск, таблиці, кросворд, пазл, тематичні картинки, картки з різнорівневими завданнями, записи пісні і вірша на відеодиску.
Хід уроку:
I. Початок уроку
1. Привітання
T: Show me your books (copybooks, pencil-boxes), please.
Now, I can see you ready for the lesson.
Good morning, children!
Ps: Good morning, teacher!
T: Glad to see you.
Ps: Glad to see you too.
T: Nice to meet you!
Ps: Nice to meet you too!
T: How are you?
P: Fine, thank you.
All together:
Good morning,
Good morning,
Good morning to you!
Good morning,
Good morning,
I am glad to see you!
2. Введення до мовного середовища. Мовленнєва зарядка
1) T: Well. And now I have some interesting questions to you.
- What is your name?
- What is your surname?
- How are you?
- How old are you?
- Where do you live?
(Діти відповідають на запитання)
2) Робота в парах. Складання мікродіалогів та їх інсценування.
T: Now we work together in pairs and make up short dialogues.
Situations: imagine that you meet an English schoolboy (girl) greet each other and ask him (her):
"Як справи?"
"Скільки тобі років?"
"В якому ти класі?"
"Як тебе звати?"
"Як твоє прізвище?"
"Де ти живеш?"
T: Make the dialogues in pairs and act the dialogues in pairs.
Role-playing. Example: Oleg: Hello!
English schoolboy: Hello! I am glad to see you!
Oleg: What is your name?
English schoolboy: My name is Nick. And yours?
Oleg: My name is Oleg. Where do your live, Nick? Nick: I live in England. And you?
Oleg: I live in Ukraine.
(Діти складають діалоги в парах та розігрують їх)
Підсумок. Оцінювання. Оцінюються діалоги спеціально заготовленими аркушами паперу, на яких зображено клоунів: веселий – добре, сумний – працюй ще.
3. Лексико-Фонетична зарядка
1) Phonetic drill
[W] What, what, what is this?
Tell me, please.
Tell me, please.
What, what, what is this?
Tell me, please, what is this?
(Діти повторюють за вчителем і читають разом.)
2) Listening and repeating.
Прослуховування та перегляд відеодиску-додатку до журналу "Posnayko" №1 січень, 2007
T: And now, please, look at the computer, watch and listen very attentively.
T: Listen to it very attentively once more and repeat after the voice together and read the poem. You are good children. Good for you.
(Учні повторюють за голосом, потім читають вірш самостійно)
T: Tell me, please, what is this poem about?
P1: This poem is about woman.
T: What is interesting have you learnt?
P2: Я дізнався, що місіс Гранді робить щось у різні дні.
T: It's good. How do you think, what is our topic today?
P3: Days of the week.
(Діти, відповідаючи на запитання, самі називають тему уроку)
4. Повідомлення теми, мети і завдань уроку
T: Yes, you are right. Our topic is the Days of the week. Today we'll learn the names of the days, read the text and do different tasks, play the game, make up sentences, work in groups. How do you think: why do we learn this topic?
Yes you are right. You can tell your pen-friends, friends about your rest-days, working days.
Problem questions
T: Look at the blackboard and read, translate the questions: What are your favourite days of the week? Why do you like them?
Thank you. You'll give answers to these questions at the end of the lesson.
(Діти читають і перекладають проблемні запитання на дошці, а відповіді дають в кінці уроку)
II. Основна частина уроку
Активізація лексичного матеріалу
Reading Comprehension
1) Pre-reading activity. Бесіда з учнями.
T: Do you like your birthday’s parties? Tell: on what day do you have your birthdays?
(Діти відповідають на запитання)
T: Read the text one after another.
(Кожен учень читає по реченню, перекладає його)
It is Monday. It is Mary's birthday today. He mother says, "Happy birthday, Mary! Here is a birthday present for you." Mother has a big blue box. Mary takes the box and opens it. She can see a little black kitten. She is happy.
Mary takes the kitten to the kitchen. It is black and funny. She gives him milk and water. The kitten doesn't drink water. He drinks milk. He jumps to the plate and splashes the milk. Now the kitten is black and white.
"Look! He is so funny! I want to give him the name Splashmilk, because he splashes the milk", says Mary.
2) Post-reading activity
Task
T: What is true or false according to the text? Write T(true) or F(false) on the lines next to each sentence below.
It is Sunday today. _____
It is mother’s birthday today. _____
Mary’s present is in the box. _____
The kitten wants to drink some water. ______
The kitten gets the name Splashmilk because he splashes milk. ______
Key: 1.F 2.F 3.T 4.F 5.T
(Діти пишуть букви на своїх картках, а потім обмінюються ними)
Взаємоперевірка. Підсумок. Оцінювання. За правильне речення – веселий клоун, за неправильне – сумний.
Ознайомлення учнів з новим матеріалом
Учитель вводить лексичний матеріал, спираючись на малюнки журналу "Posnayko" та на вправу 6 с. 43 підручника.
Sunday неділя
Monday понеділок
Tuesday вівторок
Wednesday середа
Thursday четвер
Friday п’ятниця
Saturday субота
T: Please, listen, repeat the new words after me. Read them together and one after another.
(Діти повторюють слова за вчителем і читають їх разом, по черзі)
Гра "Make up sentences"
T: Now let’s play. You have to make sentences using the table.
Example: On Monday Mathew does a hat.
On Tuesday Mike does a car.
Зміст гри: клас поділяється на дві команди. Завдання команд полягає в тому, щоб скласти по одному реченню, вживаючи таблицю на сторінці 12 журналу "Posnayko" №1 січень, 2007. Речення не повторюються. Перемагає та команда, яка склала найбільшу кількість речень.
Підсумок Оцінювання учнів клоунами.
Фізкультхвилинка
T: Let’s have a rest. Do the same. Sing the song.
(Діти повторюють за голосом, співають, виконують дії, спираючись на сторінку 18 журналу "Posnayko" та відеодиск – додатку до журналу "Posnayko" №1 січень, 2007)
Закріплення вивченого матеріалу
1) T: Let’s do some exercises. You'll do this exercises in groups. They are four levels. Everybody chooses the level she (he) can do and makes up one of four groups.
(Діти обирають певні рівні завдань, які вони можуть виконати і формують чотири групи)
Level 1
Match the words
Rest-day понеділок
Sunday вівторок
Tuesday п’ятниця
Wednesday вихідний день
Thursday неділя
Friday середа
Monday субота
Saturday четвер
Level 2
Find the words according to our topic in the puzzle and write them down
Level 3
Guess the word in the middle of the crossword in written form
по-горизонталі:
1,2 – вихідні дні
3 – п’ятий день неділі
4 – середина неділі
5 – другий день неділі
6 – самий тяжкий день тижня
Level 4
Make up the sentences in written form
We go shopping
Ann often cleans the room
His cousin never go to school on
This girl always cook dinner
Fred usually wash up
They work in the garden
Sunday
Monday
Tuesday
Wednesday
Thursday
Friday
Saturday
Підсумок. Коментарії щодо роботи груп та виконання завдань. Оцінювання. Якщо група справилась із завданням, то учні які обрали I рівень – одержують по одному клоуну, II рівень – по два клоуни, III рівень – по три клоуни і IV рівень – по чотири клоуни.
7. Говоріння
T: Complete the following information using the pictures at the blackboard.
I do not go to school on …
On Sunday I get up at …
On Monday I go to …
Monday, Tuesday, Wednesday, … - are working days.
Sunday, … - are rest-days.
(Діти доповнюють речення усно)
T: What do you like best of all: your working days or rest-days? Surely, your days off. Why do you like them?
(Діти дають відповіді на проблемні питання, які були поставлені на початку уроку. Які є їхні улюблені дні тижня? Чому вони люблять вихідні дні?)
III. Заключний етап уроку
Підсумки
T: Отже, діти, як ви думаєте, досягли ми з вами поставленої мети? Що вам сподобалось? Що нового ви дізнались? Що вам не сподобалось?
What topic was on today’s lesson? What have we done in the lesson?
(Діти відповідають на запитання. Метод "Мікрофон")
Оцінювання
T: Boys and girls, you have worked very well today. I am satisfied with you. Count, please, your clowns and tell me your marks. Thank you.
Домашнє завдання: записати нові слова у словник; впр. 7 с. 43 прочитати текст, письмово дати відповіді на запитання.
References:
Плахотник В.М. Підручник для 2-го класу.
Журнал "Posnayko" №1 січень, 2007
Куліш В.Г. Цікава Англійська.-Д.:"Видавництво Сталкер", 2002.-320 с.
