Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
LITARATURNAE_ChYTANNE_4_klas.docx
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.07.2025
Размер:
278.3 Кб
Скачать
  1. Падвядзенне вынікаў урока

  2. Дамашняе заданне: падрыхтаваць выразнае чытанне па ролях размовы Сцёпкі і пана.

ЛІТАРАТУРНАЕ ЧЫТАННЕ

Тэма: Казка «Ад крадзенага не пасыцееш». Беларускія і рускія прыказкі

Мэты: удасканальваць правільнае, асэнсаванае, беглае чытанне; фарміраваць уменне вызначаць тэму і галоуную думку казкі, дзяліць казку на сэнсавыя часткі і самастойна складаць план у форме пытальных сказаў, пераказваць часткі казкі паводле плана, назіраць за асаблівасцямі будовы і мовы малых фальклорных жанраў, вызначаць ролю прыказак і прымавак у казцы.

  1. Арганізацыйны момант

  2. Праверка дамашняга задання

  3. Паведамленне тэмы і мэты ўрока

Падрыхтоўка да працы над зместам казкі.

— Прачытайце верш В. Віткі. Растлумачце, чаму так называецца верш.

Радасць

У ахвоту работу зрабіўшы,

Палюбуйся, як добра ўсе выйшла.

Лепшай радасці ў свеце няма:

Я зрабіў гэта сам!

Я зрабіла сама!

— Прачытайце прыказкі. Як вы разумееце іх сэнс?

Сумленная праца — наша багацце.

Жыццё даецца чалавеку на добрыя справы.

Чалавек без працы, што птушка без крылаў.

— Сэнс якой з прыказак адпавядае вершу?

  1. Праца над казкай «Ад крадзенага не пасыцееш».

Лексічная работа

Каваль — кузнец.

— Знайдзще і прачытайце ў падручніку тлумачэнне слова «сталы».

Прагназаванне зместу твора па загалоўку

— Прачытайце назву твора. Як вы думаеце, пра што будзе ісці гаворка ў казцы?

Чытанне казкі вучнямі «ланцужком»

Праверка першаснага ўспрымання

— Ці спадабалася вам казка? Чым яна вас уразіла?

Гутарка па змесце казкі

— 3 якой мэтай бацька павёў сыноў у свет?

— Якую работу выбраў сабе старэйшы сын?

— Як людзі ставіліся да яго працы?

— Ці ўдалося малодшаму сыну адразу знайсці сабе работу?

— Ці легка выбраць сабе адпаведную спецыяльнасць і што для гэтага трэба?

Выбарачнае чытанне (адказы на пытанні падручніка - с.42).

Дзяленне казкі на сэнсавыя часткі і складанне плана

— Падумайце, на колькі частак можна падзяліць тэкст казкі.

— Вызначце галоўную думку кожнай часткі. Дайце загаловак.

Пераказ частак казкі паводле складзенага плана

  1. Праца над будовай і мовай малых фальклор­ных жанраў.

Чытанне вучнямі артыкула «Беларускія і рускія прыказкі» (с. 34)

— Успомніце, у чым заключаецца асаблівасць пры­казкі. Якая будова прыказкі? Што можна сказаць пра асаблівасць мовы прыказкі?

— Знайдзіце і прачытайце прыказку ў казцы. Паспрабуйце падабраць падобную да яе з рускай мовы.

  1. Падвядзенне вынікаў урока

  2. Дамашняе заданне: падрыхтаваць пераказ казкі блізка да тэксту.

ЛІТАРАТУРНАЕ ЧЫТАННЕ

Тэма: Казка “Залаты збан”. Канцоўкі казак. Абагульненне па тэме раздзела “З рога ўсяго многа”

Мэты: удасканальваць правільнае, асэнсаванае, беглае чытанне; фарміраваць уменні вызначаць тэму і галоўную думку казкі, узнаўляць мастацкі вобраз бацькі (слоўнае маляванне вобраза бацькі), дзяліць казку на сэнсавыя часткі і самас­тойна складаць план, пераказваць казку паводле плана; паўтарыць і абагульніць веды па тэме раздзела; замацоўваць веды пра структурную будову казкі, жанравыя асаблівасці мовы і будовы прыказак і прымавак як малых фальк­лорных форм; развіваць уменне асэнсоўваць і выказваць уласнае разуменне ролі канцовак казак, прыка­зак і прымавак у казках.

Соседние файлы в предмете [НЕСОРТИРОВАННОЕ]