Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
LITARATURNAE_ChYTANNE_4_klas.docx
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.07.2025
Размер:
278.3 Кб
Скачать
  1. Арганізацыйны момант

  2. Праверка дамашняга задання

  3. Падрыхтоўка да асэнсаванага ўспрымання апа­вядання

— Паслухайце невялікі твор. Вызначце, які змест твора: рэальны, гумарыстычны. Чаму вы так мяркуеце? Як можна назваць такі твор? (Жартам.)

Мушу вам сказаць, што ваш сабака зноў усю ноч пад маім акном выў і брахаў.

Не хвалюйцеся: ён удзень выспаўся.

  1. Праца з творам Уладзіміра Дубоўкі «Хованкі».

1. Лексічная работа (слоўнік — с. 23 падручніка).

2. Чытанне тэксту вучнямі «ланцужком».

3. Гутарка па змесце прачытанага з выкарыстаннем пытанняў падручніка(с. 23). Выбарачнае чытанне.

4. Дзяленне апавядання на сэнсавыя часткі

— На колькі частак можна падзяліць гэты твор?

— Аб чым гаворыцца ў кожнай частцы? Зачытайце іх.

  1. Падвядзенне вынікаў урока.

— Параўнайце змест двух твораў: таго, які вы чулі, і апа­вядання У. Дубоўкі. Які з іх гумарыстычны?

— Прачытайце прыказкі. Растлумачце, як вы іх разумееце.

Легка пасварыцца, цяжэй памірыцца.

Шануй людзей, тоі цябе пашануюць. Ласкавае слова што дзень ясны.

— Якая з прыказак падыходзіць да апавядання «Хованкі»?

— Якая галоўная думка гэтага апавядання?

  1. Дамашняе заданне: падрыхтаваць падрабязны пераказ адной з частак твора У. Дубоўкі «Хованкі» на выбар.

ЛІТАРАТУРНАЕ ЧЫТАННЕ

Тэма: М. Лужанін “Вуж”, М. Танк “Бабка”, П. Граніт “Зайчыкаў хлеб”, В. Вітка “Жарт”. Абагульненне па тэме раздзела “На ніцях белай павуціны прывозяць восень павучкі”

Мэта: удасканальваць правільнае,асэнсаваніе, беглае чытанне; фарміраваць уменне вызначаць мастацкія асаблівасці азначэння; развіваць уменні назіраць за рыфмай верша, параўноўваць жанравыя асаблівасці верша і казкі, маляваць словамі партрэт вобраза бабкі; пазнаёміць з жанравымі асаблівасцямі мовы і будовы прыказак і прымавак як малых фальклорных форм; развіваць уменне асэнсоўваць і выказваць уласнае разуменне прыка­зак і прымавак; паўтарыць і абагульніць веды па тэме раздзела.

  1. Арганізацыйны момант

  2. Праверка дамашняга задання

  3. Падрыхтоўка да ўспрымання вершаў.

1. Адгадванне загадак.

— Улетку шэранькі, узімку беленькі, доўгія вушкі мае, хутка ў лес уцякае. (Зайчык.)

Пра якую пару года ідзе гаворка?

Апусцела поле, нівы адцвілі.

Праплываюць хмары

Нізка над стагамі,

I ляцяць у вырай

3 крыкам жураўлі.

На рабіне скачуць

Шустрыя сініцы,

Пад дажджом намоклі

Клёны і дубы.

2. Прачытайце назвы твораў, з якімі мы сёння пазнаёмімся.

— Як вы думаеце, пра што мы даведаемся з іх?

  1. Праца над вершам Максіма Лужаніна «Вуж».

1. — Што вы ведаеце пра вужа?

2. Самастойнае чытанне верша вучнямі спачатку «сам сабе», а потым услых выразна.

— Прачытайце верш, падрыхтуйцеся чытаць услых выразна.

3. Гутарка пра асаблівасці размяшчэння радкоў верша і вызначэнне яго рыфмы.

— Успомніце пра паводзіны вужа ў прыродзе і звярніце ўвагу на размяшчэнне радкоў верша. Што гэтым хацеў падкрэсліць аўтар?

Соседние файлы в предмете [НЕСОРТИРОВАННОЕ]