Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
BELARUSKAYa_MOVA_4_klas.docx
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.07.2025
Размер:
1.02 Mб
Скачать
  1. Абагульненне ведаў пра састаў слова.

Уставіць прапушчаную частку слова: па…, грыб…, зялён…і, ночк…, …ёк.

Адказаць на пытанні: якія часткі слова вы ведаеце? Якую ролю выконвае кожная значымая частка слова? Для чаго служыць канчатак?

  1. Дамашняе заданне

Беларуская мова

Тэма: Значымыя часткі слова

Мэты: актуал!заваць веды вучняу пра значымыя частю слова: корань, прыстауку, суф!кс, канчатак; прак-тыкаваць у вызначэнн! частак слоу, у падборы аднака-ранёвыхслоу.

Ход урока

I. Праверка дамашняга задания

1) Выкл!каныя вучн! выконваюць разбор запюаных на дошцы сказау па членах сказа:

Сказ 1: Шум/ць за сцяной вецер, гойдае прамёрз-лае голле, гудзе у ком/не.

Сказ 2: Мароз намалявауна шыбахдз!восныя узоры, рассыпау вясёлыя агеньчык!.

2) Пра каго гаворыцца у тэксце дамашняга практы-кавання? Апшыце удода, выкарыстоуваючы малюнак. У чым адметнасць гэтай птушк!? Дзе яго можна су-стрэць?

— Прачытайце словы з прапушчаным! лггарам!, раст-лумачце !х правапгс.

— Прачытайце сказы з аднародным! членам!, дзе был! прапушчаны коею. Растлумачце пастаноуку знакау прыпынку. Кал! трэба ставщь коску пам!ж аднародным! членам!?

3) Праверка выканання заданняу ля дошк!.

— Прачытайце сказ. Пастауце пытанн! ! назавще дзейн!к 1 выказн!к. Як!я члены сказа аднародныя? На якое пытанне яны адказваюць? Растлумачце пастаноуку знакау прыпынку пам!ж аднародным! членам! сказа. Растлумачце правап!с слоу сказа.

II. Новы матэрыял

1) Задание вучням 1-га рада: прачытайце л!тары ! складзще з !х слова: а, р, з, а, к, м, \, а, з.

Задание вучням 2-га рада: прачытайце склады ! складзще з !х слова: ю, за, раз, ма.

Задание вучням 3-га рада: прачытайце частк! ! складз!це з !х слова: прыстаука за-, корань -мараз-, суф!кс -к-, канчатак -I.

— Якое слова атрымалася? Як!м! спосабам! яго утварал!?

— 3 чаго можа складацца слова? Як!я значымыя

частк! слова вы ведаеце? Якую ролю яны выконваюць у слове? Як яны абазначаюцца?

2)Практыкаванне1.

— Прачытайце верш. Як!я словы паказваюць замшаванасць аутара роднай прыродай? Знайдз!це ! вып!шыце роднасныя словы. Якая у !х агульная частка? Абазначце у выпюаных словах корань.

Травачк!, -г

Траук!,

Трав!нк!,

ТОН К!

Зялёны мурог.

Трауку

Пакрыюць рас!нк! —

Водар ста!ць

Лядарог.

А. Дзеружынсш.

3) Практыкаванне 2. !

— Паслухайце тэкст. Пра якую пару года у !м га­ворыцца? Што пра тэта сведчыць? (Зап!с тэксту пад дыктоуку настаун!ка з каментаваннем.)

— Знайдзще ! падкрэсл!це роднасныя словы. Выдзел!це корань. Як!я яшчэ значымыя частк! у !х ма-юцца?

Жн/'вень багаты грыбам/. Цёплыя каротюя дажджы спрыяюць росту грыбоу. Таму так/я дажджы называюць грыбным!. Грыбн'1коу вабяць / малады сасонн!к, / с!вы бор. Асабл!ва ваб/ць лес, кал! кранаецца у рост кароль «грыбнога царства» — барав!к.

Паводле В. Стома.

4) Практыкаванне 3.

— Прачытайце верш, зап!саны на дошцы. Пра што тэты верш? У як!я поры года тэта з'ява адбываецца? Устауце прапушчаныя л!тары. Растлумачце. Вывучыце ! зап!шыце па памяц!.

— Вызначце частк! выдзеленых слоу. (Пад к!раун!цтвам настаун!ка вучн! тлумачаць спосаб вылу-чэння кожнай частк! слова ! прыгадваюць яе схематыч-нае абазначэнне. Узор: каб вызначыць канчатак, неаб-ходна змян'щь слова «маленьюх»: «маленькая», «малень-кае». Канчатак -1х. Каб вызначыць корань, падб!раем роднасныя словы: «маленьюх»: «малы», «малеча». Ко­рань -мал-. Суф/кс -еньк-.)

Дождж

На маленьюх тонюх ножках Па сц..жынках-д..рожках Да в..скобых наш..х стрэх Дожджыкдробненью прыбег.

К. Цв1рка.

5) Практыкаванне 4.

— Размяркуйце I зап!шыце словы у адпаведнасц! са схемам!.

Мароз, восеньск!, прыдарожны, узлесак, прыз!мак,

ГЗЛ1НК1.

III. Вын!курока

— 3 яюх значымых частак можа складацца сло­ва? Якую ролю выконваюць у слове корань, канчатак, прыстаука \ суф1кс?

IV. Дамашняе задание

Утварыць 4 роднасныя словы ад кораня -холад-. Зап'юаць, вызначыць частю слова.

Мэты: фарм!раваць у вучняу уяуленне пра аснову, як частку слова без канчатка; практыкаваць у вызначэнн! Камчатка 1 асновы у слове; фарм!раваць умение рабщь разбор слова па саставе.

Ход урока

I. Праверка дамашняга задания

1) Назавще роднасныя словы, яюя вы утварыл! ад кораня -холад-. (Некальк! вучняу робяць разбор назва­ных слоу па саставе на дошцы.)

2) Прачытайце радок слоу. Знайдзще сярод !х л!шняе слова. Чаму яно «л!шняе»? Зап!шыце радок род-насных слоу. Вызначце у !х корань I канчатак. Зраб'ще узаемаправерку у парах.

Вада, вадзяны, вадз'ща, вадз!ць.

II. Новы матэрыял

— Сёння пазнаём!мся яшчэ з адной часткай слова. Прачытайце I зап!шыце спалучэнн! слоу. Выдзелще у словах канчатк!.

Ляснаядарога, палявыя кветк!, марозны дзень.

— Частку слова без канчатка выдзелще спецыяль-ным знакам..........

Запомшце! Частка слова без канчатка называецца асновай.

Назавще аснову слова лясная (! г.д.)

1) Практыкаванне 1.

— Прачытайце словы. Як называюцца так!я словы? Назавще корань. Зап!шыце словы I вызначце у !х канча­так I аснову. (Адз!н вучань працуе ля дошк!.)

Праца, працаваць, працав!ты, працаунш, працоуны.

— Назавще словы, у яюх аснова 1 корань слова су-падаюць. Назавще словы, у як!х аснова складаецца з кораня I суф1кса.

2) Практыкаванне 2.

— Прачытайце верш. Чаму вавёрачка адмовтася ад дапамоп? Як тэта яе характарызуе? Выберыце для адказу патрэбныя словы: смелая, кволая, настойл/'вая, баязл/вая, самастойная, няупэуненая, упартая, нявыха-

ваная. Вып1шыцевыдзеленыя словы, вызначцеканчатк!, назавще 1 падкрэсл!це асновы.

Сама

Вавёрачка арэшакухапша 1 так, I сяк яго на зуб бярэ, але ц! нехапаесты, ц! дужа цвёрды той арэх, ды ён не паддаецца... Давай сюды! — матуля весела смяецца. Малая ты яшчэ, дапамагу, бо кволеньюя зубю... — Не дам! — вавёрачка надзьмула губю. Сама я раскусщь змагу! 1 што б вы думал!? Хап!ла с!лы. Хоць не адразу — ды сама арэшак раскус'ша! Без цяжкасцей I перамог няма!

Э. баласев/ч.

3) Практыкаванне 3.

— Прачытайце верш сам! сабе. Растлумачце назву верша. Пра якую песеньку марыць аутар? Што аутар надзяляе рысам! жывой ютоты? Як!я словы ён для гэта-га выкарыстоувае?

— Дадайце асновы слоу л/'сце, клён/к, кн/га, л/сгь/, як патрабуе сэнс. Прачытайце верш, як! атрымауся.

Песенька

Назб!раю... яу я

удвары, Ц

што зляцел! з ... а

без пары. []

Пакладу у ... у 1х

м!ж...оу. Ц

Хай ля|ж^ць, ац!хлыя,

каля слоу.

Хай гавораць-шэпчуцца

аб вясне.

Хай складаюць песеньку

для мяне.

Г. Каржанеуская.

— Вып!шыце словы, у яюх трэба было дадаць асно­вы. Вызначыце у !х канчатак, аснову, корань, суф!кс.