Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
BELARUSKAYa_MOVA_4_klas.docx
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.07.2025
Размер:
1.02 Mб
Скачать
  1. Рэфлексія

Вучні ацэньваюць сваю работу на ўроку, адказваючы на пытанне:

  • Што новага вы адкрылі для сябе на ўроку?

  1. Дамашняе заданне: практ. 167.

Урок 65

Тэма: "Змяненне дзеясловау прошлага часу".

Мэты: разв!ваць умены вызначаць граматычныя ка-тэгорьм дзеясловау, падб!раць дзеясловы адпаведнай граматычнай формы I лекачнага значэння; узбагачаць слоуыкавы запас вучняу праз пераклад тэксту з рускай мовы на беларускую.

Абсталяванне: падручык, тлумачальныя I пераклад-ныя слоунт, картк! для ндывщуальнай работы.

Ход урока

1. Аргажзацыйны момант.

Настаушк прапануе вучням перал!чыць станоучыя якасц! чалавека пры дапамозе розных часцш мовы — спачатку назоуткау, потым прыметшкау I нарэшце дзеясловау.

2. Праверка дамашняга задания.

/ндывщуальная работа па картках

1. 3 дадзеных слоу утвары-це сказы, выкарыстоуваючы дзеясловы у прошлым часе.

Сонца, спускацца, лес, за.

Ад, доуп, будыню, дрэвы, I, цен!, пралягаць.

2. Выгншыце дзеясловы, абазначце !х канчатю.

Сонца, п!сау, дзяцел, све-ц!ць, думка, гнсьмовы, вяло, мароз, святло, п!сьмо, дзёуб, маучала.

3. Устауце у слоуыкавыя словы прапушчаныя л!тары. Дзеясловы пастауце у форме прошлага часу.

С..кунда, пл..вец, гр..мець, паштал..ён, джалк.ь, п..нал,

Ч..СЦ1НЯ.

3. Мауленчая размшка.

На дошцы — вершаваныя радк! В. Вярбы:

Белыя бярозы спал!

на узлеску, А сваю галоуку

узняла пралеска. Тоненькую ножку

з-пад пярыны белай На зямлю пралеска

ставта нясмела. Пытанн! / заданн!

• Прачытайце верш.

• Падкрэслще спачатку назоун1к1, затым пры-метн!к1, а пасля дзея­словы.

• У дзеясловах вызначце час, л!к I род (кал! ёсць). Гульня "Запал! агеньчык"

• Успомнще правапю лггар е, ё — я.

• Знайдзще у вершы Веры Вярбы словы на гэтае правша.

Настауык чытае верш Н. Гал1ноускай 1 прапануе вып!-саць словы, у як!х чуецца гук [ц].

Расцвта у лясах вясна.

Шышк! вымыла сасна.

У бярозы-чараунщы

Зазвшел! завушнщы.

Ганарысты цецярук

Прыляцеу I сеу на сук.

• Назав1це сярод выпюаных слоу дзеясловы, вызначце 1х час I л!к.

Работа па варыянтах

Клас дзел!цца на два варыянты. Першы варыянт за-дае пытаны па тэме "Змяненне дзеясловау прошлага ча­су". Друг! — адказвае на 1х. Потым наадварот.

4. Чысташсанне.

5. Слоушкавая работа.

Здагадайцеся, пра што щзе гутарка.

Шырокая, асфальтаваная, з тратуарам!, з будынкам! па баках, з высоюм! дрэвам! абапал — тэта... (вул/ца).

Педагог паведамляе, што тэта слова слоушкавае I яго праватс неабходна запомнщь.

Дзец! складаюць сказ са словам вулща \ запюваюць яго у сшытк!.

Ф13 КуЛЬ ТХВ1Л1НКа

6. Работа па падручшку.

Практ. 170 (вусна). Вучн! знахрдзяць новае слоуыка-вае слова.

Выкарыстоуваючы слоушю, тлумачаць значэнне слоу заз/мак \ шэрань.

Практ. 168. Вызначыцьантон1мыутэксце(ласгаяць — пабегчы, затруб'щь — сц/хнуць).

Гульня "Веру — не веру"

Ц! верыце вы, што у беларускай мове...

• назоун!к гусь жаночага роду?

• назоун!к кацяня мужчынскага роду?

• назоужк сабака мужчынскага роду?

• назоунпк яблык н!якага роду? Выконваецца практ. 171.