Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
BELARUSKAYa_MOVA_4_klas.docx
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.07.2025
Размер:
1.02 Mб
Скачать
  1. Самастойная работа

Вучні запісваюць сачыненне ў сшыткі.

Прыкладны тэкст:

На свой Дзень нараджэння Пятрусь запрасіў гасцей. Прыйшлі Васіль, Наташа і Света. Усе прынеслі падарункі. Васіль падарыў футбольны мяч. Ён ведаў, што пра яго даўно марыў Пятрусь. Наташа прынесла цацку. Света падарыла прыгожыя кветкі і ___________. Кожны з гасцей падрыхтаваў яшчэ і вершаванае віншаванне. Гучалі ў гэты дзень вясёлыя песні і гучны смех. А торт, які спякла Петрусёва маці, яшчэ больш падняў настрой.

Вясёлае атрымалася свята. (66 слоў)

Самаправерка па алгарытме.

Памятка рэдактару

Перачытай сачыненне і правер:

  • ці няма ў тэксце лішніх слоў;

  • ці не прапушчана слова;

  • ці не парушаны парадак слоу ў сказе;

  • ці правільна вызначаны межы сказаў;

  • ці варта аб'ядноўваць суседнія сказы;

  • ці правільна звязаны паміж сабой сказы і часткі тэксту;

  • ці правільна выдзелены часткі тэксту;

  • ці дакладна ўжыты прыметнікі, дзея­словы, займеннікі.

  1. Падвядзенне вынікаў уроку

2. Работа над памылкам!.

• Успомнще тэму сачынення (сшытк! не раздаюцца).

• Паслухайце лепшае сачыненне, вызначце станоучыя бак!.

• Праанал!зуйце сачыненн!, у як!х дапушчаны памылю (прозв!шчы вучняу не паведамляюцца).

• Прачытайце, адзначце моуныя недахопы. (Асобныя частк! сачыненняу запюваюцца на дошцы загадзя. Дошка падзелена на 2 частк!. На адной запюваюцца сказы са стылютычным! памылкам!, а на другой — вы-прауленытэкст.)

• Зап!шыце прав!льны варыянт у сшытк!. (Сшытк! раз­даюцца тольк! на гэтым этапе.)

• Выканайце !ндыв!дуальную работу над астатн!м! па­мылкам!. Работа у трупах (для вучняу, як!я нап!сал! сачыненн!

без памылак)

1) "Распранще" сказ, вык!нуушы з яго слова.

Хлопцы пшуюць бервяно. Зранку дзьмуу вецер. Хора-ша цв!туць рамонк!. Птушаняты жаласна тшчаць. Ападае жоутае л!сце.

2) "Апран!це" сказ, дадаушы слова.

Прыйшла вясна. Прыгрэла сонейка. Снег пачау рас-таваць. Зазелянел! дрэвы. Прачнулюя жыхары. Ляцяць птушк!.

3) Сказы-"жартаун!к(". Знайдз!це у сказах памылк! I выправ!це !х.

На лузе кон! пасвяць дзядулю. Прыгожая кветка на-малявала Марынку. Алесь мыу рукам! мыла. Падлога ля-жыць на дыване. Цацк! берагуць малога Дзянюа. Дзяу-чынк! зб!рал! чырвоныя чарн!цы ! чорныя сунщы.

БЕЛАРУСКАЯ МОВА

Тэма: Змяненне дзеясловаў цяперашняга і будучага часу

Мэты: праверыць засваенне напісання слоўнікавых слоў; фарміраваць уяўленне пра спражэнне (змяненне па асобах і ліках) дзеясловаў цяперашняга і простага буду­чага часу, адпрацоўваць уменне адрозніваць формы дзеясловаў 1, 2, 3-й асобы ў адзіночным і множным ліку; выхоўваць чулыя адносіны і павагу да старэйшых.

  1. Арганізацыйны момант

Стварэнне псіхалапчнага настрою. Гульня "Перакладчыкі"

Вучні ў парах складаюць слоўнік настрою (пры неабходнасці карыстаюцца перакладнымі слоўнікамі).

Словы на беларускай мове

Словы на рускай мове

лагодны

маркотны

незразумелы

радасны

урачысты

Затым настаўнік просіць вучняў уладкавацца зручней і паўтараць услед за ім: "Пачынаецца ўрок роднай мовы. Увага мая расце. Памяць становіцца лепшай. Я гатовы да работы".