Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
BELARUSKAYa_MOVA_4_klas.docx
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.07.2025
Размер:
1.02 Mб
Скачать
  1. Арганізацыйны момант

  2. Хвілінка чыстапісання

____________________________________________

Васіль Вітка Алесь Звонак

Віцебск Зэльва Венгрыя

Вецер носіць белыя сняжынкі, ходзіць восень ціхай белай павай.

  1. Паведамленне тэмы і мэты ўрока

  2. Назіранне над назоўнікамі р. Скл.

Выкананне практ. 132 – вусна

Дзень лістапада, гагатанне гусей, вырваўся з-за лесу, здарылася пасля сустрэчы, аддзяліўся ад чарады.

Выкананне практ 133

Кніга (каго?) суседа, галінка (чаго?) елкі, ліст (чаго?) бярозы, не было (чаго?) сустрэчы, многа (чаго?) ягад, малюнак (каго?) мастака, бутэлька (чаго?) вады, акуляры (каго?) дзядулі.

Выкананне практ. 134 - вусна

Выкананне практ. 135

Ад,ехаць ад вёскі, падарунак для таты, падысці да лесу, запытаць у паштальёна, выйсці з аўтобуса, загараць каля возера, дрэва без лісця, пярсцёнак з золата, малако для ўнучкі, пастаяць каля палаца, саскочыць з паркана, чакаць сябра.

Выкананне практ. 136

Лодка падплыла да берага. Хлопчык падышоў да ракі. Вучаніцу выклікалі да дошкі. Машына пад,ехала да тэатра. Дырэктара паклікалі да тэлефона.

Выкананне практ. 137 – вусна

Дзяўчынка баіцца мышкі. Зайка бяжыць ад лісы. Сабака даганяе ката. Кот ловіць мышку. Дзяўчынка наліла малако для ката.

  1. Падвядзенне вынікаў урока

  2. Дамашняе заданне: практ. 138

БЕЛАРУСКАЯ МОВА

Тэма: Давальны склон

Мэты: замацоўваць веданне склонаў і склонавых пытанняў; актуалізаваць веды пра аснову слова; фарміраваць уяўленне пра залежносць напісання канчаткаў назоўнікаў жаночага роду ад апошняга зычнага асновы, пра чаргаванне зычных у назоўніках жаночага роду ў Д. скл., пра напісанне канчаткаў назоўнікаў – імён мужчынскага роду, якія заканчваюцца на –а, -я ў Д. скл.; адпрацоўваць уменне правільна ўтвараць словазлучэнні тыпу “дзеяслоў+назоўнік Д. скл.”; садзейнічаць запамінанню ўласнабеларускіх канструкцый тыпу дзякаваць (каму?)

  1. Арганізацыйны момант

  2. Хвілінка чыстапісання

____________________________________________

Радзіма мая дарагая,

Ты ў шчасці жаданым жыві!

  1. Паведамленне тэмы і мэты ўрока

  2. Назіранне над назоўнікамі д. Скл.

Выкананне практ. 139 – вусна

Чытанне правіла на с. 86

Выкананне практ 140

Радавацца (чаму?) сонцу, лету, снегу, зіме; паслаць пісьмо (каму?) сябру, таварышу, настаўніку;паставіць добрую адзнаку (каму?) вучню, Зіне, выдатніку; дзякаваць (каму?) бацьку, брату, урачу.

Памятка 2 на с. 101

Выкананне практ. 141

прынеслі для сястры – прынеслі сястры;

лялька для дзяўчынкі – лялька дзяўчынцы;

паліто для бабулі – паліто бабулі;

корм для гусі – корм гусі.

Выкананне практ. 142

Васю, Наташы, Мішу, Янку, Грышу, Міколу, Каці, Вользе, Юру, Ракомсінну Сашу, Ракомсінай Сашы, Камароўскаму Жэню, Камароўскай Жэні.

  1. Падвядзенне вынікаў урока

  2. Дамашняе заданне: практ. 143

БЕЛАРУСКАЯ МОВА

Тэма: Месны склон

Мэты: сфарміраваць уяўленне пра асаблівасць меснага склону: назоўнікі ў гэтым склоне ўжываюцца толькі з прыназоўнікамі; садзейнічаць засваенню формаў назоўнікаў меснага склону, правільнаму іх ужыванню ва ўласным маўленні

  1. Арганізацыйны момант

  2. Хвілінка чыстапісання

____________________________________________

юнак гоман шчанюк

Ногі слізгаліся па голым абледзянелым каменні і грузлі ў снезе.