Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
BELARUSKAYa_MOVA_4_klas.docx
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.07.2025
Размер:
1.02 Mб
Скачать
  1. Паведамленне тэмы ўрока

  • Наш урок мы прысвецім назоўнікам. На працягу ўрока мы пашырым веды аб назоўніку як аб часціне мовы, успомнім з рускай мовы, на якія тры групы можна падзяліць назоўнікі ў залежнасці ад таго, да якога гра­матычнага роду яны належаць.

  1. Назіранне над граматычным родам назоўнікаў

Дыдактычная гульня "Знайдзі свае месца".

Настаунік называе розныя назоўнікі. Калі да назоўніка можна паставіць словы ён, мой, то да дошкі выходзіць вучань першага рада, яна, мая — другога рада, яно, маётрэцяга рада.

Жанчына, мужчына, дзіця, кніга, падручнік, парасон, птушка, надвор'е, дрэва, літара, дождж, сонца, сукенка, капялюш.

— Мы падзялілі словы на тры групы ў залежнасці ад таго, да якога граматычнага роду яны належаць. Як называецца кожны граматычны род? Назавіце на рускай мове.

Чытанне правіла на с. 57 падручніка

— Прачытайце, як называюць кожны род назоўнікаў па-беларуску.

— Ці адрозніваюцца гэтыя назвы роду назоўнікаў у беларускай і рускай мовах?

— Чым?

Работа над практыкаваннем 90.

— Каб замацаваць свае веды аб граматычным родзе назоўнікаў, прачытаем верш А. Вольскага.

— Якога роду назоўнік гусь, собака, кацяня ў беларускай мове?

— Перакладзіце гэтыя словы на рускую мову і вызначце іх род.

— Што заўважылі?

— Ёсць і іншыя словы, якія ў беларускай і рускай мовах ужываюцца ў форме рознага граматычнага роду. Таму іх трэба ведаць і ўмець правільна ўжываць у сказах.

Практ. 91 (вусна)

Запіс у сшытак словазлучэнняў: прыгожы сабака, смачны яблык, белая гусь, залаты медаль, салдацкі шынель, шэры пыл, моцны боль.

  1. Замацаванне вывучанага матэрыяла

Выбарачнае спісванне (практ. 92)

Самастойная работа (практ. 93)

Развіццё мовы (практ. 61)

  1. Падвядзенне вынікаў урока

  2. Дамашняе заданне: практ. 96

БЕЛАРУСКАЯ МОВА

Тэма: Род назоўнікаў

Мэты: адпрацоўваць уменні вызначаць род назоўнікаў, правільна спалучацьіх з іншымі словамі, утвараць назоўнікі з дапамогай суфіксаў; актуалізаваць веды пра антонімы; замацаваць правапіс слоўнікавых слоў.

  1. Арганізацыйны момант

  2. Праверка дамашняга задання

  3. Хвілінка чыстапісання

________________________________________

моладзь люстра замова

зязюля малюнак смоўж

Кацер падышоў так блізка, што можна было разгледзець твары людзей.

  1. Паведамленне тэмы і мэты ўрока

  2. Замацаванне вывучанага пра род назоўнікаў

Выкананне практ. 97

Нізкі чалавек (м.р.), высокі бераг (м.р.), халодная вада (ж.р.), шырокае поле (н.р.), гарачая ежа (ж.р.), вузкае паліто (н.р.), мяккі характар (м.р.), цёмны вечар (м.р.), светлы пакой (м.р.), цвёрды намер (м.р.).

Выкананне практ. 98

Маладосць – старасць, шчасце – гора, праўда – хлусня, цішыня - шум, спёка –прахалода, зіма – лета, холад – цеплыня.

Выкананне практ. 99 – самастойна

  1. Падвядзенне вынікаў урока

  2. Дамашняе заданне: практ. 100

БЕЛАРУСКАЯ МОВА

Тэма: Навучальны пераказ апавядальнага тэксту “Пацеркі на снезе”

Мэты: адпрацоўваць уменні складаць план, падрабязна перадаваць змест тэксту.