- •Хід заняття.
- •Актуалізація опорних знань.
- •Поняття частин з життєвого досвіду дітей
- •Завдання заняття.
- •Ознайомлення з частинами в початкових класах.
- •Первісне ознайомлення з частинами
- •Навчання учнів розрізняти частини, зображені малюнками
- •Методика навчання учнів розв’язувати задачі на знаходження частин від цілого та цілого за відомою його частиною
- •2) Знайди третину від 2 дм 4 см.
- •Методика введення запису частин двома числами
- •Р озвиток вмінь учнів розв’язувати задачі з частинами
- •Альтернативний підхід до вивчення частин в початкових класах
- •Узагальнення і систематизація знань.
- •Дайте відповіді:
- •Домашнє завдання.
31 поч. МНМ
Тема. Поняття частин і дробів в початковому курсі математики. Методика ознайомлення з частинами, дробами, їх читанням і записуванням. Методика навчання порівняння частин, розв’язування задач з частинами, дробами.
Мета: Ввести поняття ознайомлення учнів початкових класів з частинами: половина, третина, чверть. Сформувати поняття про дріб, їх читання і записування. Розширити знання про методи й прийоми розв’язувати задачі на знаходження частини числа або числа за його частиною; дробу від числа і числа за його дробом. Навчити складати алгоритми для порівняння частин, для розв’язування вправ з дробами, складених задач, що містять знаходження дробу від числа.
Розвивати практичні навики і вміння вчити дітей мислити, робити самостійні висновки.
Виховувати інтерес до здобуття обраної професії.
Література: 1. М.В.Богданович. М.В.Козак, Я.А.Король «Методика викладання математики в початкових класах», Тернопіль, 2001.
2. М.В.Богданович, Н.О.Будна, Г.П.Лишенко «Урок математики в початковій школі», Тернопіль, 2004.
3. Світлана Логачевська «Вчимося розв’язувати задачі». Навчальний посібник для: 3 класу, 2003; 4 класу, 2006.
4. Я.А.Король «Практикум з методики викладання математики в початкових класах».
Обладнання: Презентація слайдів до вивчення частин та дробів.
1. М.В.Богданович «Математика» підручник для 4 класу, Київ «Освіта», 2006.
2. М.В.Богданович «Математика» підручник для 3 класу, Київ «Освіта», 2004.
Вид заняття: Засвоєння нових знань
Хід заняття.
Актуалізація опорних знань.
Поняття частин з життєвого досвіду дітей
Діти чують від батьків: пів яблука, чверть хлібини, скибка кавуна, чверть на восьму годину інше. З введенням дії ділення діти знайомляться з задачею на поділ на рівні частини. Все це є підготовчою роботою до ознайомлення з поняттям „частини“. Цей життєвий досвід дітей впорядковується і систематизується: за програмою М.В. Богдановича в 2 класі, за програмою Л.П. Кочиної в 3 класі. У молодших школярів необхідно створити конкретні уявлення про процес утворення частин від цілого предмета чи від сукупності предметів. Розглядають ці питання з допомогою наочності, виконуючи практичні вправи, пов’язані з кресленням, вимірюванням, практичним поділом круга, прямокутника, смужки на рівні частини.
Здобуті школярами знання про частини та розв’язування задач з частинами переносять на ознайомлення з дробами, їх читанням та записуванням в 4 класі. З допомогою відрізків або смужок вчать порівнювати дроби та розв’язувати задачі на знаходження дробу від числа та числа за його дробом.
Завдання заняття.
Ознайомити студентів з методикою введення поняття частин в початкових класах.
Навчити прийомам розрізняти задачі на знаходження частини числа та числа за його частиною.
Розкрити методика вивчення дробів.
Визначити методи навчання учнів початкової школи розв’язувати задачі на знаходження дробу від числа, числа за його дробом.
Ознайомлення з частинами в початкових класах.
Первісне ознайомлення з частинами
Первісне
ознайомлення з частинами роблять на
основі виділення з цілого його частини
або поділу цілого предмету на рівні
частини і виділення однієї з усіх
одержаних частин (Слайд
1). Далі
учні на різних фігурах вирізаних з
паперу, перегортанням ділять їх на рівні
частини (Слайд
2).
За
підручником М.В. Богдановича
ознайомлення
з половиною
третиною і чвертю
проходить на основі розв’язання задач
Задача 1.
1) На малюнку смужку поділено на дві рівні частини (половини).
Половина – це одна з двох рівних частин цілого.
2) Склади прямокутний аркуш паперу навпіл. Покажи половину аркуша. Поділи в такий спосіб круг на дві рівні частини.
За підручником М.В. Богдановича ознайомлення з половиною третиною і чвертю проходить на основі розв’язання задач.
Задача 1.
1) На малюнку смужку поділено на дві рівні частини (половини).
Половина – це одна з двох рівних частин цілого.
2) Склади прямокутний аркуш паперу навпіл. Покажи половину аркуша. Поділи в такий спосіб круг на дві рівні частини.
Навчання учнів розрізняти частини, зображені малюнками
Задача 2.
На малюнку дві смужки, довжина кожної 12 см. Перша смужка поділена на 3 рівні частини, а друга – на 4. Знайди, чому дорівнюють третя і четверта частини смужки. Третя частина ще має назву третина, а четверта частина – чверть. Покажи на малюнках третю і четверту частини круга.
Якої довжини смужка? (12 см)
На скільки рівних частин поділено смужку? (на 3 рівні частини)
Знайдіть довжину третьої частини смужки. (12 см : 3 = 4 см)
Що означають 4 см? (4 см довжина третини смужки)
Аналогічно опрацьовується ще одне завдання – знайти довжину чверті смужки.
Далі на малюнках або на моделях учні показують третину і чверть на кругах.
В
3 класі в період вивчення таблиці ділення
на 8 учням нагадують про частини і вводять
поняття шостої
частини.
Тут треба вивчити
правила знаходження половини, третини,
чверті і шостої частини
для подальшого їх застосування до
розв’язування
задач на знаходження частин від цілого.
