- •050101 Мектепке дейінгі оқыту және тәрбиелеу мамандық студенттеріне тест сұрақтары
- •Естиярлар тобында;
- •Сандарды салыстыру;
- •Қосу және көбейтуге арналған қарапайым есептер қандай түрге топтасады?
- •Кестеден тыс көбейтуды орындай білу;
- •Санды көбейтіндіге бөлу;
- •Сабақтан тыс жұмыс
- •Математика сабағының түрі немен анықталады:
- •Сан алдындағы кезеңде оқушылар немен танысады:
- •10 Көлеміндегі сандармен;
- •Сандарды салыстыру;
- •*Кесінді ұзындығы бес сантиметрге тең;
- •Есепті шығаруға үйреткенде, есеппен жұмыс істеу әдісінде келесі кезеңдерді сақтау орынды:
- •Есептің мазмұнымен танысу, есепті шығару, тексеру;
- •Екінші ондықты нөмірлеуді оқыту кезеңінде қандай жаңа ұғым енгізіледі?
- •* Азайғыш, азайтқыш, айырма мәні;
- •Азайғыш, азайтқыш, айырма мәні;
- •Азайғыш, азайтқыш, айырма мәні;
050101 Мектепке дейінгі оқыту және тәрбиелеу мамандық студенттеріне тест сұрақтары
Мектепке дейінгілерде ҚМТҚ –да әдістемелік жүйесінің негізгі элементі:
Бағадарлама мазмұны, дидактикалық материал, сабақ барысы;
*Мақсаты, мазмұны, ұйымдастыру әдістері, формасы, құралдары.;
Мазмұны, дидактикалық материал, жеке жұмыс, әдістер;
Мақсаты, ұйымдастыру формасы, әдістер;
Әдістер, сабақ барысы, дербес жұмыс, құралдар.
«Сан» тақырыбы бойынша 2 сәбилер тобындағы балаларға «тең» және «тең емес» деген түсініктерді қалыптастыру мынадай жолдармен жүзеге асырылады:
Сандарды салыстыру;
1-ге көбейту;
Жұп құру;
1-ге көбейту, азайту;
*Екі көптікті салыстыру.
Балабақшаға монографиялық әдіс кімнің жұмысының (кітабының) арқасында кірді:
А.В.Грубе;
В.Я.Лай;
*Д.Л.Волковский;
Л.Ф.Магницкий;
В.Я.Евтушевский.
Төртбұрыш және оның белгілері туралы түсініктерді қалыптастырады:
2 сәбилер тобында;
Естиярлар тобында;
*Ересектер тобында;
Мектепке даярлық тобында;
1-ші сыныпта.
Горизонт бойынша санау жүйесін игерудің жас ерекшелік кезеңі:
Естиярлар тобында;
Бірінші сыныпта;
Ересектер тобында;
Мектепке даярлық тобында;
*Бастауыш сынып алдында.
ҚМТҚ бойынша әдістеме материалына жататындар:
Сабаққа қолданылатын құрал-жабдықтар, ҚМТҚ бойынша жалпылама жұмыс тәжірбиесі;
Әдістемелік әдебиеттер, көрнекі құрал-жабдықтар;
Перспективті жоспар, әдебиеттердің басылымы, математика бойынша әдістемелік нұсқаулар;
*Жалпылама жұмыс тәжірбиесі,сабақ өткізуге нұсқаулар, перспективті жоспар, математика бойынша әдістемелік нұсқаулар;
Математика бойынша сабақ конспектілері, әдістемелік әдебиеттер, әдебиеттер тізімі.
«Кеңістікті бағдарлау» бөлімі бойынша естиярлар тобында төмендегідей міндеттер шешіледі:
Балаларды қағаз бетіндегі клеткаларда бағдарлай алуға үйрету;
*Қағаз бетінде бағдарлай алуға үйрету, берілген бағыт бойынша бағдарлай білуге үйрету, берілген талап бойынша өзінің орнын анықтай білуге үйрету. Заттардың тұрған бетіндегі орындарын анықтай білуге үйрету;
Өзіне қатысты заттың қай жерде тұрғанын анықтай білуге үйрету, берілген бағыт бойынша қимыл-қозғалыс жасауға үйрету;
Оң қол, сол қолды айыра білуге және атай білуге үйрету, оң қолымен заттарды сол жаққа, оң жаққа қоюға үйрету;
Өзінен бағытты анықтай білуге үйрету.
Мектепке дейінгі балалардың математикаға дайындаудағы негізгі әдістің бірі:
Ойындық;
Ереже;
*Практикалық;
Сөздік;
Көрнекі.
1912 жылы жазылған « Математика в детском саду» әдістемелік нұсқаудың авторы:
Л.К. Шлегер;
*В.А. Кемниц;
Ф.Н.Блехер;
Е.И.Тихеева;
Л.В.Глаголева.
Инструменталды санау – мұнда санауда мыналарды пайдаланады:
Саусақтар;
Сандық – сөздер;
Сандар;
*Әр-түрлі заттар;
Көру анализаторы.
Естиярлар тобында заттарды салыстыруға үйретеді:
Бір параметр бойынша (тек ұзындығы бойынша)
*бір дегенде екі параметр бойынша
Контрастты өлшемі бойынша
Бірдей өлшем бойынша
Контрастты және бірдей өлшем бойынша
Бұрыш бұл - …
Нүкте;
«Шыңның» екі жағы;
*Жазықтықтың бір бөлігі, бір нүктеден шыққан екі сәуленің ортасы;
Бір нүктеден шығатын екі сәуле;
Екі түзу сызықты қиып өтетін нүкте.
Балаларда алғашқы кеңістік ұғымы қай уақытта пайда болады?
*4-5 аптада;
4-5 айда;
1-2 жаста;
Мектепке дейінгі шақта;
6 айдан 1 жасқа дейін.
3-4 жастағы балалар тәуліктің қай бөліктерін ажырата алады?
Таңертең, кеш;
Таңертең, күндізгі уақыт;
Күндіз, кеш;
*Күндіз, түн;
Таңертең, түн.
«Формирование элементарных математических представлений у детей дошкольного возраста» оқулығының авторы:
Ф.А.Михайлова;
*А.М.Леушина;
Я.Ф.Чекмарев;
З.С.Пигулевская;
Н.А.Менчинская.
2 сәбилер тобында «Геометриялық фигуралар» бөлімі бойынша балаларды таныстырады:
Дөңгелек, квадрат, үшбұрыш;
Дөңгелек, куб, үшбұрыш;
Квадрат, үшбұрыш;
Дөңгелек, квадрат, призма;
*Дөңгелек, үшбұрыш, тіктөртбұрыш.
Уақыттың спецификалық ерекшелігі:
Ұзақтығы;
Тұрақсыздығы;
Көрнекі формалардың жетіспеушілігі;
*Кері айналмайтындығында;
Салыстырмалы.
Балаларды белгілермен салыстыру реті:
Үлкен, кіші, тең, қосу, алу, тең емес;
*Үлкен, кіші, тең, тең емес;
Тең емес, кіші, тең, үлкен, алу;
Кіші, тең, қосу, алу, тең емес;
Қосу, алу, тең, кіші, үлкен.
Күнтізбелік жоспарда математика бойынша сабақтарды жоспарлауда мына міндеттерді қарастырады:
*Тәрбиелік, дамытушылық, білімділік, жеке жұмыс міндеттері;
Тәрбиелік, білімділік;
Дамытушылық, білімділік;
Білімділік, жеке жұмыс міндеттері;
Тәрбиелік, білімділік, жеке жұмыс міндеттері.
Балалардың өмірлік қозғалысы көрсетілген суреттен өлшем табу міндеті Балалардың өмірлік қозғалысы көрсетілген суреттен өлшем табу міндеті:
*Драматизациялау міндеті
Иллюстрациялау міндеті
Суреттеу міндеті.
Әзілдеу міндеті.
Жанамалау міндеті
Математика бойынша білім беру міндеттерін анықтайтын құжат:
әдістемелік нұсқаулар;
күндізбелік - тақырыптық жоспар;
оқулық;
* бағдарлама;
түсініктеме.
Тәжірибелік дағдыларды меңгеріп, оқушылар істей білу керек:
әдемі жазуды және мәнерлеп оқуды;
*бұл дағдыларды күнделікті өмірде қолдана білу;
қатты ән айтуды;
шапшаң санауды;
есептеу және өлшеуді орындау керек.
Терминологиялық жұмыс – ол:
*ғылыми тілді меңгеруге жұмыс істеу;
сөздердің лексикалық мағнасымен жұмыс істеу;
сөздердің шығуын менгеруге жұмыс істеу;
контексттегі сөздердің мағнасымен жұмыс істеу;
кірме сөздердің мағнасымен жұмыс істеу.
Математиканың бастауыш курсының мазмұны төмендегі қай ғылмдарда негізделеді:
биология және физика;
химия және педагогика;
физиология, физика;
педагогика, психология, математика;
*арифметика, алгебра, геометрия.
Математика сабақтарында қандай мақсатпен үй-кестелерін пайдалануға болады?
сызба біліктері мен дағдыларын қалыптастыру;
тәжірибелік дағдыларын дамыту;
сандарды салыстыру біліктері;
*сан құрамын бекіту;
100 көлеміндегі сандарды оқыту пропедевтикасы.
Сан алдындағы кезеңде оқушылар немен танысады:
10 көлеміндегі сандармен;
*қарапайым математикалық түсініктермен;
шамалармен;
теңсіздіктермен;
теңдіктермен.
5 см кесіндісінің ұзындығын өлшеу нәтижесі дұрыс қалай оқылады:
*кесінді ұзындығы бес сантиметрге тең;
сантиметр бірлігінде кесінді ұзындығының мәні 5-ке тең;
кесінді 5 сантиметрге тең;
берілген кесінді 5 сантиметрді құрастырады;
бес сантиметр.
«25 және52 сандарының айырмашылығы мен ұқсастығы неде»деген жаттығу арқылы оқушының қандай білімдері тексеріледі?
