- •Алгебра және анализ бастамалары 11 сынып Сабақ № 1 Мерзімі
- •Сабақтың жоспары:
- •Сабақтың барысы:
- •II. Қайталау сұрақтары:
- •IV. Тарихи мәлімет.
- •V. Кестемен жұмыс.
- •VI. Электронды оқулықпен жұмыс. (тест)
- •Алгебра және анализ бастамалары 11 сынып Сабақ № 2 Мерзімі
- •Сабақтың жоспары:
- •Бағалау 3мин.
- •Үй тапсырмасын беру 2мин. Сабақтың барысы:
- •Алгебра және анализ бастамалары 11 сынып Сабақ № 4-5 Мерзімі
- •Ііі. Жаңа сабақтың қойылымы.
- •11 Сыныпқа арналған тест тапсырмалары
- •Алгебра және анализ бастамалары 11 сынып Сабақ № Мерзімі
- •Сабақтың барысы:
- •4.Бекіту мысалдары:
- •7.Өз бетімен орындауға арналған тапсырмалар
- •Алгебра және анализ бастамалары 11 сынып Сабақ № Мерзімі
- •Алгебра және анализ бастамалары 11 сынып Сабақ № Мерзімі
- •Есептер шығару
- •Алгебра және анализ бастамалары 11 сынып Сабақ № Мерзімі
- •Алгебра және анализ бастамалары 11 сынып Сабақ № Мерзімі
- •Алгебра және анализ бастамалары 11 сынып Сабақ № 16 Мерзімі
- •III. «Ойлан, тап!» ойыны.
- •IV.Қатесін табыңдар:
- •V.Зерделілер сайысы.
- •Бағалау парағы
- •Алгебра және анализ бастамалары 11 сынып Сабақ № Мерзімі
- •Алгебра және анализ бастамалары 11 сынып Сабақ № Мерзімі
- •V . Есептің шарты:
- •Алгебра және анализ бастамалары 11 сынып Сабақ № Мерзімі
- •1.Ұйымдастыру кезеңі.
- •Үйге тапсырма: «өзіңді тексер» тапсырмасын орындау
- •Алгебра және анализ бастамалары 11 сынып Сабақ № Мерзімі
- •Алгебра және анализ бастамалары 11 сынып Сабақ № Мерзімі
- •VI. Сабақты бағалау, қорытындылау
- •Алгебра және анализ бастамалары 11 сынып Сабақ № Мерзімі
- •Тест тапсырмалары (20минут) әр оқушыға жеке беріледі.
- •Үйге тапсырма беру. (3минут)
- •Қортындылау (2минут)
- •Алгебра және анализ бастамалары 11 сынып Сабақ №25 Мерзімі
- •4.Жаңа материалды бекіту ( 12мин)
- •Алгебра және анализ бастамалары 11 сынып Сабақ № Мерзімі
- •3. Жаңа материалды өту.(10мин)
- •4.Жаңа материалды бекіту ( 22мин)
- •Алгебра және анализ бастамалары 11 сынып Сабақ № Мерзімі
- •Алгебра және анализ бастамалары 11 сынып Сабақ № Мерзімі
- •Сабақтың барысы:
- •II.Үй тапсырмасын тексеру:
- •III.Жаңа сабақ түсіндіру:
- •VI.Рефлексия
- •VIII.Бағалау және қорытындылау.
- •Алгебра және анализ бастамалары 11 сынып Сабақ № Мерзімі
- •Сабақтың барысы
- •Үй тапсырмасын тексеру.
- •Тест тапсырмалары:
- •Есептер шығару.
- •Алгебра және анализ бастамалары 11 сынып Сабақ № Мерзімі
- •Сабақтың барысы:
- •Сабақ жоспары
- •Сабақтың барысы:
- •Тест тапсырмалары (10мин)
- •Ұйымдастыру және мақсатты айқындау кезеңі.
- •III. Жаңа білімді меңгеру.
- •IV. Жаңа білімді ұғыну кезеңі.
- •V. Жаңа білімді бекіту кезеңі.
- •VI. Үй тапсырмасын орындауға нұсқау. №158,161.
- •Өзіндік жұмыс тапсырмалары «Талапкер-2011» математикадан ұбт-ке дайындау оқу құралынан алынды.
- •«Жеңімпазды анықта» жұппен тексеру.(5 мин) Өзіндік жұмыстың жауаптары
- •2. Бақылау жұмысына қажетті тақырыптар бойынша түсінік беру
- •3. Бақылау жұмысын орындау
- •4. Үйге тапсырма.
Алгебра және анализ бастамалары 11 сынып Сабақ № Мерзімі
Сабақтың тақырыбы: рационал көрсеткішті дәреже
Сабақтың мақсаты: рационал көрсеткішті дәреже ұғымы және оның қасиеттеріне
түсінік беру, санның дәрежесі бойынша білімдерін
кеңейту, есептер шығаруда қасиеттерін қолдануды үйрету.
Сабақтың міндеттері:
Білімділік: рационал көрсеткішті дәреженің анықтамасы мен қасиеттерін
қолданып, өрнектердің мәнін есептеу, өрнектерді
ықшамдау, көбейткіштерге жіктеу бойынша білім,
білік дағдыларын қалыптастыру.
Дамытушылық: ойлау, шығармашылық қабілетін дамыту
Тәрбиелік: оқушыларды дәлдікке, зеректілікке, ұйымшылдыққа баулу.
Сабақтың түрі: жаңа білімді меңгеру сабағы
Сабақтың оқыту әдісі: деңгейлеп-саралап оқыту, сұрақ-жауап
Сабақтың көрнекілігі: интерактивті тақта, слайдтар.
Сабақтың жоспары:
Ұйымдастыру кезеңі (1-2 минут):
Ұй тапсырмасын тексеру (5 минут)
Жаңа тақырыпты түсіндіру. (12 минут)
Жаңа сабақты бекіту. (11 минут)
Өзіндік жұмыс (10 минут)
Рефлексия (2 минут)
Үйге тапсырма (1 минут)
Бағалау және қорытындылау. (3 минут)
Сабақтың барысы:
Естігенімді ұмытып қаламын,
Көргенімді есте сақтаймын,
Істегенімді жүзеге асырамын.
Конфуции
Ұйымдастыру кезеңі : сәлемдесу, оқушыларды журнал бойынша түгелдеу, оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру, сабақтың мақсатымен таныстыру және оқушылардың зейінін сабаққа аудару.
II.Үй тапсырмасын тексеру:
Қиындық туғызған есептерді талдау.
Шығарылған есептер бойынша сұрақтар қою.
Оқушылардың дәптерлерін тексеру.
№105
+
немесе
=0
=0
3x=5
x=
D<0 болғандықтан теңдеудің шешімі жоқ.
Жауабы:
-
квадрат түбірінің мағынасы болады?
Жауабы: а≥0
теңдеуінен
а-неге тең?
Жауабы: a=в2
( )2- өрнегі неге тең?
Жауабы: а
,
, ... n-ші дәрежелі түбірдің қасиеттерін
атаңыз?
III.Жаңа сабақ түсіндіру:
Кез-келген санды натурал дәрежеге нөлден өзгеше санды нөлінші және бүтін дәрежеге шығарып және қасиеттерін қайталау.
-
am. an=am+n
am : an=am-n
(am)n=amn
=
0=1
m
>n
болса
, аm
мен
an-
ді салыстырамыз: а>1 ,
, 0<a
<1 ,
(am)n=am*n
-
Ауызша жаттығулар:
Есептеңіздер
3-5 . 38=
3-5: 3-8=
(3-5)-8=
(3a)-5=
30=
Санды квадрат түрінде өрнектеңіз.
a , 2 ,
санды куб түрінде өрнектеңіз.
а , 5 ,
Кез келген теріс емес санды оң және теріс бөлшек дәрежеге шығаруды түсіндіру, мысал келтіру.
Рационал көрсеткішті дәреженің анықтамасын беру және анықтама бойынша
екенін түсіндіру және дәреженің
негізі теріс сан болмайтынын қарастыру.Оқушыларды қатысьыра отырып мысалдарды қарастыру.
Мысал. Рационал көрсеткішті дәрежені түбірлер арқылы жазу:
2)
3)
Мысал. Рационал көрсеткішті дәреженің мәнін есептеңіз:
2)
3)
Дәреженің қасиеттері рационал көрсеткіштік дәрежелер үшін де орындалатынын түсіндіріп, а>0, в >0 және ке-келген r және s рационал сандары үшін теңдіктерді оқушыларға жаздырту. ar : as =ar-s қасиетін дәлелдету.
Оқулықтағы n –ші дәрежелі түбірлердің қасиеттерін қолдануды 3-4 мысалдарда қарастыру.
3-мысал. Оқулықпен жұмыс (оқушылар өздігінен шығару жолын талдайды) Өрнекті ықшамдаңыздар:
:
4-мысал. Салыстыру керек
мен
мен
мен
IV. Жаңа сабақты бекіту. (18 минут)
А деңгейі және В деңгейінің есептерін тақтада шығару.
А деңгейі
Есептер шығару №108 (1-2)
Есептер шығару №110 (1-2)
Есептер шығару №112 (1-2)
В деңгейі
Есептер шығару №118 (1-2)
Есептер шығару №119 (1-2)
Есептер шығару №120 (1-2)
Шешуі:№108 берілген өрнектерді түбір түрінде жазу
№110 өрнектің мәнін табыңдар.
=
=
№112 өрнекті көбейткіштерге жіктеңдер:
+
=
+
=
№118 шешуі
1)
=
=
№120 өрнектің анықталу обылысын табыңдар:
Шешуі: анықталу обылысы R
шешуі: анықталу обылысы R
шешуі:
=
=
болғандықтан,
болады, алымы оң сан және бөлімі нөлден
өзгеше болатын х-тің оң мәнінде бөлшектің
мәні оң болады, анықталу обылысы (0;
)
V.Өзіндік жұмыс
I- нұсқа
Өрнектің мәнін табыңыздар:
Бөлшекті қысқартыңыздар:
Есептеңіздер :
∗
II- нұсқа
Өрнектің мәнін табыңыздар:
Бөлшекті құрастырыңыздар
Есептеңіздер
-
жауабы
I
II
1
6
1
-6
2
2
3
-4
3
2
