- •1 Сабақ
- •Ұйымдастыру кезеңі
- •Оқытушының кіріспе сөзі
- •Анықталмаған интеграл мазмұнын оқып келу
- •6.Есептер шығару (22,23,24,25-слайд)
- •Тапқыштар еліне саяхат
- •Қорытынды тест тапсырмалары (29,30,31-слайдтар)
- •2.Интегралды есептеу формулалары
- •Ұйымдастыру .
- •Үй жұмысын тексеру.
- •Қайталау.
- •Практикалық жұмыстар.
- •Қорытындылау.
- •Үйге тапсырма беру.
- •Бағалау.
- •III. «Ойлан, тап!» ойыны.
- •IV.Қатесін табыңдар:
- •V.Зерделілер сайысы.
- •1. Ұйымдастыру кезеңі
- •2.Теорияны шарлау.
- •Қиындығы әр деңгейдегі стандартты емес есептерді шешу.
- •4. Тексеру жұмысы.
- •Фигураның ауданын есептеп табуға кедергі болатын «сыртқы» себептерін анықтаңыздар.
- •5. Қорытынды жасау.
- •III. Сабақтың түрі
- •V. Сабақтың барысы :
- •Ұйымдастыру кезеңі
- •Тараулық қайталау
- •Тест тапсырмалары (20минут) әр оқушыға жеке беріледі.
- •Үйге тапсырма беру. (3минут)
- •Қортындылау (2минут)
- •I.Ұйымдастыру кезеңі.
- •Сабақтың мақсаты:
- •III. Жаңа сабақты меңгерту.
- •I нұсқа тест тапсырмасы
- •II нұсқа тест тапсырма
- •Үй тапсырмасын тексеру.
- •3. Сабақты бекіту есептері:
- •5. Сабақты қорытындылау:
- •Ұйымдастыру және мақсатты айқындау кезеңі.
- •Жаңа сабақты белсенді меңгеруге оқушыны дайындау.
- •III. Жаңа білімді меңгеру.
- •V. Жаңа білімді бекіту кезеңі.
- •VI . Сергіту сәті
- •VII . Үй тапсырмасын орындауға нұсқау. №158,161.
- •Ұйымдастыру кезеңі.
- •«Жеңімпазды анықта» жұппен тексеру.(5 мин)
Үй тапсырмасын тексеру.
Қиындық туғызған есептерді қарастыру.
Оқушылардан есептердің шығару жолдарын, жауабын ауызша сұрау.
Үй тапсырмасының орындалуын тексеру
3. Ауызша жаттығулар:
Рационал көрсеткішті дәреженің қасиеттерін айту.
-
Тапсырмалар
1.Өрнекті ықшамдаңыздар:
2.Есептеңіздер:
3.Есептеңіздер:
4.Есептеңіздер:
5.Көбейткіштерге жіктеңідер:
6.Есептеңіздер:
7.Есептеңіздер:
8.Теңдеуді шешіңіздер:
,
Тест тапсырмалары:
I Нұсқа
Есептеңіздер:
А)
В) 75
С)
D) 1 E)
2. Есептеңіздер:
А)
B)
c)
D)
3. Көбейткішке жіктеңіздер:
A)
B)
C) m-n D) m+n E)
4. Есептеңіздер:
A)
B)
C)
D) 14 E) X+14
5. Бөлшекті ықшамдаңыздар:
A)
B)
C)
D) 14 E) X+14
6. Өрнекті ықшамдаңыздар:
A)
B)
C)
D) 1 E) x*y
II Нұсқа
Есептеңіздер:
A) 14 B) C) 12 D) 1 E) -12
2.Есептеңіздер:
A)
B) 50
c)
D)
E)
3. Көбейткіштерге жіктеңіздер:
B)
C) a-b D) 0 E)
Есептеңіздер:
Тест жауабы |
||
IНұсқа |
IIНұсқа |
|
1 |
C |
C |
2 |
B |
D |
3 |
B |
A |
4 |
A |
F |
5 |
C |
B |
6 |
B |
B |
B) x C) 1 D) x+2 E)
Бөлшекті ықшамдаңыздар:
X-5 B)
-5 C) 5x D) x+3 E) 1
Өрнекті ықшамдаңыздар:
5 B) /5 C) 5x D) 2x+3 E) -x
Есептер шығару.
Берілген тапсырмаларды оқушылар интерактивті тақтада орындайды.
I-топ
|
II-топ №122 (2) |
III-топ №121 (3) |
|
№123 (2) |
№123 (3) |
7. Өзіндік жұмыс (деңгейлік тапсырмалар орындау)
I-топ |
II-топ |
I-деңгей
өрнекті ықшамдандар
II-деңгей
есептеу
II-деңгей
есептеу
|
I-деңгей
өрнекті ықшамдандар
II-деңгей
есептеу
|
III-топ
I-деңгей
II-деңгей
есептеу
III
–деңгей
|
Бағалау парағы бойынша әр-топтың ұпайын есептеу. Бағалау парағына баға қою.
1.Үй тапсырмасы (ауызша жаттығу)
2. Тест тапсырмасы
3. Есептер шығару
4. Өзіндік жұмыс |
Iтоп |
IIтоп |
IIIтоп
|
|
|
|
|||
|
||||
6. Топ жетекшілері өз тобындағы оқушылардың білімдерін бағалау. Қорытынды
7.Үйге тапсырма №104, №116 (А.Е.Әбілқасымова. « Алгебра және анализ бастамалары-11». Алматы. "мектеп" 2011.)
Сабақ -25
Сабақтың тақырыбы: Дәрежелік функция
Сабақтың мақсаты: Дәрежелік функция ұғымымен, дәрежелік функцияның
қасиеттерімен таныстыру, дәрежелік функцияның
графигін салуды үйрету.
Білімділік: Функция графигінін жалпы түрін және дербес жағдайларындағы
графиктерін салуды үйрету, менгерту.
Дамытушылық: Оқушылардың ой-өрісін зеректілігі мен тапқырлық
қасиеттерін дамыту.
Тәрбиелік: Өзіндік ізденіс, оқушыларды ұйымшылдыққа, белсенділікке,
жинақтылыққа, математикалық тілде сөйлей білуге тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: Лекция сабақ
Сабақтың көрнекілігі: Интерактивті тақта, сызба құралдары, слайдтар
Оқыту әдісі: Түсіндірмелі-иллюстративті әдіс
Сабақ жоспары
Ұйымдастыру кезеңі.(Сабақтың мақсатын хабарлау. 2-минут)
Жаңа сабақты түсіндіру.(20 минут)
Сабақты бекіту (15 минут)
Сабақты қорытындылау (4 минут)
Үй тапсырмасы (4 минут)
Сабақтың барысы:
Ұйымдастыру
Жаңа сабақ түсіндіру
–дәрежелік
функция, х-тәуелсіз айнымалы,
r-кез келген рационал сан.
Көрсеткішіне байланысты дәрежелік функцияның түрлерін қарастырайық.
r -натурал сан болса,
n
натурал
көрсеткішті дәрежелік функция.
n=1, у =х графигі түзу сызық.
n=2, у=х2 графигі парабола.
n=3, у=х3 графигі кубтық парабола.
n=2k және n=2k+1 болғанда y=xn функциясының қасиеттері
1-кесте
Функцияның қасиеттері |
y=xn
n
|
|||
n= 2k |
n=2k+1 |
|||
Анықталу облысы |
R |
R |
||
Мәндерінің жиыны |
[
0; +
|
R |
||
Жұптығы, тақтығы |
жұп |
тақ |
||
Функцияның нольдері |
x=0 |
x=0 |
||
Өсу аралықтары |
(0; + ) |
R |
||
Кему аралықтары |
(- ; 0) |
- |
||
Ең үлкен мәні |
- |
- |
||
Ең кіші мәні |
f(0)=0 |
- |
||
Таңба тұрақтылық аралықтары |
(0; + ) аралығында f(x)>0 |
(- ; 0) аралығында f(x)<0 (0; + ) аралығында f(x)>0 |
||
2. r – бүтін теріс сан (r=-n)
y=x-n
=
- бүтін теріс көрсеткішті дәрежелік
функция.
n – жұп сан ә) n – тақ сан
n
= 2, y=
n = 1, y =
n=2k
және n=2k+1 болғанда y=
функциясының қасиеттері
2-кесте
Функцияның қасиеттері |
y=x-n n N |
|||
n= 2k |
n=2k+1 |
|||
Анықталу облысы |
(-
;
0)
|
(- ; 0) ( 0; + ) |
||
Мәндерінің жиыны |
(0; + ) |
(- ; 0) ( 0; + ) |
||
Жұптығы, тақтығы |
жұп |
тақ |
||
Функцияның нольдері |
- |
- |
||
Өсу аралықтары |
(- ; 0) |
- |
||
Кему аралықтары |
(0; + ) |
(- ; 0) ( 0; + ) |
||
Ең үлкен мәні |
- |
- |
||
Ең кіші мәні |
- |
- |
||
Таңба тұрақтылық аралықтары |
(- ; 0) ( 0; + ) аралығында f(x)>0 |
(- ; 0) аралығында f(x)<0 (0; + ) аралығында f(x)>0 |
||
3.
r =
, n>1 y= x
=
дәрежелік
функция
Мысалы.
n=2, y=x
n=3, y=x
n=2k және n=2k+1 болғанда y= функциясының қасиеттері
3-кесте
Функцияның қасиеттері |
y= n >1 |
|||
n= 2k |
n=2k+1 |
|||
Анықталу облысы |
[ 0; + ) |
R |
||
Мәндерінің жиыны |
[ 0; + ) |
R |
||
Жұптығы, тақтығы |
жұп емес, тақ емес |
жұп емес |
||
Функцияның нольдері |
x=0 |
x=0 |
||
Өсу аралықтары |
(0; + ) |
R |
||
Кему аралықтары |
- |
- |
||
Ең үлкен мәні |
- |
- |
||
Ең кіші мәні |
f(0)=0 |
- |
||
Таңба тұрақтылық аралықтары |
(0; + ) аралығында f(x)>0 |
(- ; 0) аралығында f(x)<0 (0; + ) аралығында f(x)>0 |
||
Сабақты бекітуге арналған есептер шығару, оқулықпен жұмыс №№
146-1479(тақтаға 3 оқушы шығады, жарыса отырып орындайды). Оқушылар сұрақтары болса қояды
4.Сабақты бекіту
№ |
Жалпы түрі |
Графигі |
Анықталу облысы |
Дербес түрі |
Анықталу облысы |
Графигі |
1 |
y=x, x R |
|
|
y= 2x+3 x R |
x (- ;+ ) |
|
2 |
y= x2, x R |
|
x (- ;+ ) |
y= (2x+3)2 x R |
x (- ;+ ) |
|
3 |
y=
|
|
|
y=
x
- |
x
(-
;-
)
(- |
|
4 |
|
|
x (- ;0) (0; + ) |
y=
x - |
x (- ;- ) (- ;+ ) |
|
5 |
y= , x R, x=0 |
|
x [0; + ) |
y=
x - |
x [- ;+ ) |
|
6 |
y=
|
|
|
y= x>- y>0 |
x (- ;+ ) |
|
7 |
y=
|
|
x ( ;+ ) |
y=
x R |
x (- ;+ ) |
|
5.Үйге тапсырма: §10, есеп № 150,151
6.Сабақты қорытындылау, оқушылар білімін бағалау.
26-сабақ
Сабақтың тақырыбы: Дәрежелік функция және оның қасиеттері.
Сабақтың мақсаты : Оқушылардың дәрежелік функция
тақырыбы бойынша алған білімдерін бекіту ;
Міндеттері: а) білімділік: Дәрежелік функцияның графигі мен
қасиеттерін түрлі есептер шығаруда қолдану;
ә) дамытушылық: Оқушылардың ойлау қабілеттерін,
логикалық ойлау қабілеттерін, білік дағдыларын
дамытаотырып,интеллектуалдылығы мен ой
ұшқырлығын қалыптастыру;
б) тәрбиелілік: Есеп шешімін іздеу арқылы
қиыншылықты жеңуге, ұйымшылдыққа, дербестікке,
дәлдікке тәрбиелеу;
Сабақ түрі: Өтілген тақырып бойынша алған білімдерін бекіту, жетілдіру
және тереңдету, зерттеулер жүргізу сабағы.
Сабақтағы көрнекілік: Интерактивті тақта, компьютер, презентация.
Әдіс-тәсілдер: Топтық жұмыс, өзара тексеру, деңгейлік тапсырмалар,
тестілеу, графиктермен жұмыс.
Сабақ жоспары
1.Ұйымдастыру кезеңі.Сабақтың мақсатын айқындау. (2-мин)
2.Өтілген тақырыпты меңгеруде тірек болатын оқушылардың үй тапсырмасының дұрыстығын тексеру. (5-7мин)
3.Сабақты бекіту есептері.Тест (30мин)
4.Үй тапсырмасы (2-3мин)
5.Сабақты қорытындылау. Рефлексия (2-3мин)
Сабақтың барысы:
Ұйымдастыру
Өтілген тақырыпты меңгеруде тірек болатын оқушылардың үй тапсырмасының дұрыстығын интерактивті тақтада тексеру
Өтілген тақырыпты қайталау, білімдерін жүйелеу.Үйге берілген есептерді тексеріп шығу.
Анықтама:
формуласымен
көрсетілген функция дәрежелік функция
деп аталады.(Дәреже көрсеткіші α-ға
тең.)
Дәрежелік функция қасиеттері мен графигі тақырыбы бойынша оқушыларға берілетін сұрақтар. (Интерактивті тақтада) Кестемен жұмыс.
р/с |
Функция |
Графигі |
Анықталу облысы |
Мәндер облысы |
Өсу және кему аралықтары |
1 |
|
|
|
|
|
2
|
|
|
|
|
|
3 |
|
|
|
|
|
4 |
|
|
|
|
|
5 |
|
|
|
|
|
6 |
|
|
|
|
|
