- •(Пазакласнае чытанне), урок-падарожжа
- •1. Уступная гутарка
- •3. Рашэнне задач па арыенціроўцы ў кнігах.
- •4. Чытанне настаўнікам і вучнямі ўслых твораў з выставы кніг (на выбар).
- •5. Гутарка-разважанне па прачытаным
- •6. Знаёмства з тэкстам хлеб — усяму галава (Урывак)
- •7. Самастойнае знаёмства вучняў з кнігай, якую яны будуць чытаць.
- •8. Выяўленне і ацэнка якасці самастойнага чытання-разглядвання кніг
- •9. Праца з прыказкамі
- •10. Вынік урока.
2 клас Літаратурнае чытанне Урок 13
Тэма: «ПЕРАД ВАЧЫМА - НАША РАДЗІМА...»
(Пазакласнае чытанне), урок-падарожжа
Мэты:
- працягваць працу па фарміраванні станоўчай матывацыі да чытання;
- фарміраваць уменні самастойнай працы з кнігай; развіваць пазнавальны інтарэс, маўленне, увагу, мысленне; выхоўваць культуру чытача.
Абсталяванне: малюнкі на тэмы «Мая Радзіма — Беларусь», «Вырошчванне хлеба».
▲ Эпіграф да ўрока:
Высока ў небе вырай кружыць, Ляціць за сіні небакрай. |
Не забывай ніколі, дружа, Сваю зямлю, свой родны край |
Вера Вярба |
Загадзя рыхтуецца геаграфічная карта падарожжа з нанесенымі на яе пунктамі прыпынку — тэмамі твораў, якія будуць разглядацца на ўроку.
ХОД УРОКА
1. Уступная гутарка
Настаўнік запрашае вучняў да размовы пра Радзіму. 3 мэтай выхавання патрыятычных пачуццяў арганізуе калектыўнае знаёмства і абмеркаванне звестак , змешчаных у Беларускім календары газеты «Наша Ніва» 1913 г.:
• Кожны беларус не павінен цурацца беларускіх кніжак.
• Кожны беларус павінен заўсёды ўсім казаць, што ён беларус і што беларуская мова такая ж добрая, як і іншыя.
2. «Школа чытачоў». «Як захаваць добры зрок, альбо Правілы гігіены чытання» . Вучні павінны прадэманстраваць правільную пасадку ў час чытання кніг, успомніць правілы гігіены чытання:
* нельга чытаць лежачы ,
* у транспарце,
* нельга ў час чытання нахіляць над кнігай нізка галаву;
* кнігу можна класці на невялікую падстаўку;
* праз кожныя 20 мін патрэбна рабіць невялікі перапынак — фізкультмінутк у для вачэй і рухомыя практыкаванні;
* крэсл а павінна быць зручным, каб падтрымлівала правільную паставу;
* працоўнае месца павінна быць добра асветлена.
3. Рашэнне задач па арыенціроўцы ў кнігах.
4. Чытанне настаўнікам і вучнямі ўслых твораў з выставы кніг (на выбар).
5. Гутарка-разважанне па прачытаным
НА МОВЕ РОДНАЙ Не проста ў словы я гуляю — На мове роднай размаўляю. У час світальны, вечаровы Кажу пяшчоты цёплай словы: Дзень добры, сонейка над гаем! Свяці ярчэй над родным краем, Гукай вясну з зямной далечы... |
Вітанне шлю, марозны вечар! Ты запалі ў нябёсах зоркі, Няхай збяруцца на вячоркі, Чаруюць нас красой нязводнай... Я гавару На мове роднай. Мікола Мятліцкі
|
— Якімі вы ўяўляеце сабе хлопчыка ці дзяўчынку, ад імя якіх ідзе размова ў гэты м вершы?
— 3 якім пачуццём герой верша вымаўляе словы: «Не проста ў словы я гуляю — на мове роднай размаўляю»?
— 3 якімі словамі герой звяртаецца да сонейка, марознага вечара? Чаму кожны з нас павінен любіць і шанаваць сваю мову?
РАДЗІМА Як яе намаляваць? I якія фарбы ўзяць? Сонца выйшла прамяністым, |
А блакіт нябёсаў — чыстым. Поле — жоўтым, луг — зялёным, Сцяг над школаю — чырвоным. Над ракою дуб высокі |
Аж пад самыя аблокі. Задаволен, рады Дзіма: Ён намаляваў Радзіму. Паўлюк Прануза |
— На якую тэму герой верша стварыў малюнак?
— Як вы лічыце, якія фарбы ён выбраў, каб намаляваць прамяністае сонца, чысты блакіт нябёсаў, поле, луг, дуб?
— У якія святы над вашай школай і іншымі дзяржаўнымі ўстановамі вывешваецца беларускі сцяг?
— Што намалявалі б вы на малюнку на тэму «Мая Радзіма»?
— Якія фарбы і чаму выбралі б?
— У вольны час разам з аднакласнікамі стварыце такія малюнкі і складзіце з іх выставу.
