- •Дамытушылық: Ойлау, есте сақтау қабілеттерін дамыту;
- •Дамытушылық: Ойлау, есте сақтау қабілеттерін дамыту;
- •Дамытушылық: Ойлау, есте сақтау қабілеттерін дамыту;
- •Дамытушылық: Ойлау, есте сақтау қабілеттерін дамыту;
- •Дамытушылық: Ойлау, есте сақтау қабілеттерін дамыту;
- •Дамытушылық: ойлау, есте сақтау қабілеттерін дамыту;
- •Білімқұмарлар!
Білімділік: 9-ға көбейту және бөлу кестесін құрастыру, арасындағы байланысын анықтау;
Дамытушылық: Ойлау, есте сақтау қабілеттерін дамыту;
Тәрбиелік: Жауапкершілікке тәрбиелеу.
Әдісі: сұрақ-жауап, талдау, өзіндік
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі: Сабағымыз басталды, балаларға пайдалы.
Бәрін ұғып алыңдар, санауға зер салыңдар.
ІІ. Үй жұмысын тексеру. №6.
(40+40):10=8 100:(18+32)=2 (75-70)*50=250
(90-90)*100=0 100:(45-40)=20 (80+120):50=4
Орындап келген тапсырманы тексеріп баға беріп үй тапсырмасын бекіту.
ІІІ. Мақсат қою кезеңі. Сабақтың тақырыбы мен мақсатын хабарлау.
ІҮ. Жаңа материалды түсіндіру:
№ 1. Математикалық диктант:
9-ды 3 есе арттыр;
Бөлінгіш 81, бөлгіш 9. Бөліндінің мәнін тап;
18-ді 2 есе кеміт;
Бірінші көбейткіш 5, екінші көбейткіш 9. Көбейтіндінің мәнін тап;
7-нің 9-ға көбейтіндісінің мәнін тап;
9 және 10 сандарының көбейтіндісінің мәнін тап;
36-ны 4-ке бөл
ә) 90-ға дейінгі сандардың ішінен 9-ға бөлінетіндерін теріп жаз. Сол сандардың ең үлкенін және ең кішісін ата.
№2. Қалдықпен бөлуді орында және нәтижені тексер:
9:9=1 18:9=2 27:9=3 36:9=4 45:9=5
54:9=6 63:9=7 72:9=8 81:9=9 90:9=10
№2. Қалдықпен бөлуді орында және нәтижені тексер:
40:9=4(қ4) 32:9=3(қ5) 29:9=3(қ2) 52:9=5(қ7)
24:9=2(қ6) 35:9=3(қ8) 26:9=2(қ8) 55:9=6(қ1)
№3. Тиісті санды тап:
9 бірл *9=81 бірл 7 см*9=63см 5*9=45
8 онд*9=7онд 2бірл 6см*9=54 4*9=36
Ү. Өткен материалды пысықтау:
№5. Салыстыр.
Тауға демалуға 36 қыз бала және 27 ұл бала келді. Олар 7 топқа тең бөлініп, саяхатқа шықты. Әр топқа неше баладан болды?
Ш: (36+27):7=9 Ж: 9 баладан
Тауға демалуға келген 90 оқушының 45-і шанамен сырғанауға кетті. Ал қалғандары 5 топқа бөлініп, шаңғышылар жарысын ұйымдастырды. Әр топта неше оқушыдан болды?
Ш: (90-45):5=9 Ж: 9 оқушыдан
№6. Есепті шығар.
Сәуленің 8 бейнетаспасы бар. Бұл Әділдің бейнетаспаларынан 2-еуі кем. Әділдің неше бейнетаспасы бар?
Ш: 8-2=6 Ж: 6 бейнетаспа
№7. 3*20-4*10=20 4*30-40*3=0 (75+25):100=1
5*30+10:2=155 50*5+0:5=250 (30+40)*10=700
№8. Есептеп шығар:
1м2дм+7м7дм-56дм=3м3дм 5м+2м8дм-15дм=6м3дм
8дм 2см-44см+2дм5см=6дм3см 1м-8дм6см+3дм9см=5дм3см
Сергіту кезеңі: Оң қолымда бес саусақ
Сол қолымда бес саусақ
Қосып едім екеуін
Болып шықты он саусақ.
ҮІ. Сабақты қорыту: 2,3 және 7 сандарына қалдықсыз бөлінетін ең кіші санды тап.
ҮІ.Үйге тапсырма: №4. Теңдеуді шеш:
а:9=9 81:а=9 а*9=81 9*а=81
Бағалау
Бекітемін:_________________________
Математика
Мерзімі:
Тақырыбы: Санды 8-ге, 9-ға көбейту және бөлу.
Мақсаты:
Білімділік: Санды 8-ге, 9-ға көбейту және бөлу кестесін құрастыру, арасындағы байланысын анықтау;
Дамытушылық: Ойлау, есте сақтау қабілеттерін дамыту;
Тәрбиелік: Жауапкершілікке тәрбиелеу.
Әдісі: сұрақ-жауап, талдау, өзіндік
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі: Сабағымыз басталды, балаларға пайдалы.
Бәрін ұғып алыңдар, санауға зер салыңдар.
ІІ. Үй жұмысын тексеру. №4. Теңдеуді шеш:
а:9=9 81:а=9 а*9=81 9*а=81
Орындап келген тапсырманы тексеріп баға беріп үй тапсырмасын бекіту.
ІІІ. Мақсат қою кезеңі. Сабақтың тақырыбы мен мақсатын хабарлау.
ІҮ. Жаңа материалды түсіндіру:
№ 1. Салыстыр: шарттарын, сұрақтарын, шешулерін және жауаптарын.
Әуежайға 18 ұшақ және одан 6 есе кем тікұшақ бар. Әуежайда неше тікұшақ бар?
Ш: 18:6=3 Ж: 3 тікұшақ
Әуежайда 18 ұщақ және одан 6-уы кем тікұшақ бар. Әуежайда неше тікұшақ бар?
Ш: 18-6=12 Ж: 12 тікұшақ бар.
№2. Салыстыр: шарттарын, сұрақтарын, шешулерін және жауаптарын.
Байқауда Самат жұмбақ шешуден 40 ұпай жинады. Дархан одан 3 ұпай артық жинады. Дархан неше ұпай жинады?
Ш: 40+3=43 Ж: 43 ұпай.
Математика олимпиадасында Әдия 40 ұпай, ал Ғалия одан 3 есе артық ұпай алды. Ғалия неше ұпай алды?
Ш: 40*3=120 Ж: 120 ұпай.
№3. Санды таңда және есептеп шығар:
3*9=27 3*8=24 10*2=20 9*9=81 0*8=0
27:3=9 24:8=3 20:10=2 81:9=9 0:8=0
ә) 2-ге қалдықсыз бөлінетін бір таңбалы сандарды бір жолға, ал қалдықсыз бөлінетіндерін екінші жолға теріп жаз.
4:2=2 6:2=3 8:2=4 10:2=5 12:2=6 14:2=7
3:2=1 (қ1) 5:2=2(қ1) 7:2=3(қ1) 9:2=4(қ1)
2-ге қалдықсыз бөлінетін сандарды жұп сандар деп, ал 2-ге қалдықсыз бөлінбейтін сандарды тақ сандар деп атайды.
Ү. Өткен материалды пысықтау:
№4. 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 сандары берілген. Әрбір жұп санды 2, 3, 4 есе арттыр, ал әрбір тақ санды 5; 6; 7; 8 есе арттыр.
2*2=4 4*2=8 6*2=12 7*2=14
3*2=6 5*2=10 7*2=14 9*2=18
№5. Амалдарды орында:
(9+71)*10=800 5*9-5=40 (300+50):10=35 7*7-7=42
9*(19-11) =270 6+8*6=54 (20+5):5=5 8+8*8=72
(10-0):5=2 16:8*100=200 48:(18-10)=6 9:9+9=10
ҮІ. Сабақты қорыту:
№6. Сұрақтарға жауап бер:
Тік төртбұрыштың ұзындығы |
Тік төртбұрыштың ені |
Тік төртбұрыштың периметрі |
8 см |
2 см |
? см |
8 см |
5 см |
? см |
9 см |
9 см |
? см |
9 см |
6 см |
? см |
Р=? Р=(8см+2см)*2см=20см Р=? Р=(8см+5см)*2см=26см
Р=? Р=(9+9)*2=36 Р=? Р=(9+6)*2=30
Сергіту кезеңі: Оң қолымда бес саусақ
Сол қолымда бес саусақ
Қосып едім екеуін
Болып шықты он саусақ.
ҮІ.Үйге тапсырма: №7. Түрлендір:
1сағ 30с=3630 с 1 сағ 30 мин=90 мин
1тәул. 14 сағ=38 1 мин 32с =92 с
1сағ 17 мин=77 мин 2 тәу. 16 сағ=64 сағ
Бағалау
Бекітемін:_________________________
Математика
Мерзімі:
Тақырыбы: Бір таңбалы санға кестелік көбейтуді және бөлуді
қайталау.
Мақсаты:
Білімділік: Оқушыларды көбейту мен бөлудің кестелік жағдайлары туралы білімін жүйелеу;
Дамытушылық: Есеп шығару, есептеу дағдыларын жетілдіру;
Тәрбиелік: Салыстырып, талдай білуге баулу
Әдісі: қайталау, талдау, сұрақ – жауап.
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі:
Күнге қолдарыңды созыңдар. Күннің жомарт сәулелері ананың нәзік алақанындай аялайды, сипалайды, жылытады.Сиқырлы күн барлық өкпе мен мұңды ерітіп жібереді. Жүрегімізді жылу мен махаббатқа толтырады.
Барлығы: Күн жарығын алақанға саламын,
Жүрегіме басып ұстай қаламын.
Ізгі әрі нәзік, жарық, мейірімді,
Болып кетер сонда дереу жан-жағым.
-Міне, жүрегіміздегіосындай жылумен сабағымызды бастаймыз. Бүгін «Білгенімізді қайталаймыз!» деген мақсатпен жұмыс істейміз.
ІІ. Үй жұмысын тексеру. №7. Түрлендір:
1сағ 30с=3630 с 1 сағ 30 мин=90 мин
1тәул. 14 сағ=38 1 мин 32с =92 с
1сағ 17 мин=77 мин 2 тәу. 16 сағ=64 сағ
ІІІ. Оқушы білімін жан – жақты тексеру.
Ауызша жұмыс. (1)
6 + 7 = 13 8 ∙ 7 = 56 14 – 7 = 7 14 : 7 = 2
9 + 7 = 16 6 ∙ 7 = 42 23 – 7 = 16 7 : 7 = 1
5 + 7 = 12 5 ∙ 7 = 35 35 - 7 = 28 21 : 7 = 3
8 ∙ 8 = 64 3 ∙ 7 = 21 72 : 8 = 9 42 : 7 = 6
64 : 8 = 9 9 ∙ 7 = 63 8 ∙ 9 = 72 35 : 7 = 5
ІҮ. Өткен материалды бекіту. Өз бетінше жұмыс.
№ 1. Сандарды таңда және есептеп шығар:
8*2=16 8*7=56 8*6=48 8*0=0 8*5=40
16:2=8 56:7=8 48:6=8 1*9=9 40:5=8
№2. Ауызша салыстыр: шарттарын, сұрақтарын, шешулерін және жауаптарын.
6 кг алма және 12 кг алмұрт сатып алынды. Алмұрттың массасы алманың массасынан неше килограмм артық?
Ш: 12-6=6 Ж:6 кг арт
6 кг алма және 12 кг алмұрт сатып алынды. Алмұрттың массасы алманың массасынан неше есе артық?
Ж: 12кг :6кг =2 Ш: 2 есе арт.
№3. Салыстыр: шарттарын, сұрақтарын, шешулерін және жауаптарын.
Табиға шыршаның биіктігі 120 см, ал жасанды шыршаның биіктігі одан 2 дм қысқа. Жасанды шыршаның биіктігі неше дециметр?
Ж: 120 см – 2дм =10 дм Ж:10 дм
Табиғи шыршаның биіктігі 120 см, ал жасанды шыршаның биіктігі одан 2 есе қысқа. Жасанды шыршаның биіктігі неше дециметр?
Ш: 120см :2 =6 дм Ж: 6 дм
№4. 9, 12, 15, 18, 20, 21, 24, 27 сандары берілген. Жұп сандарды 2 есе, ал тақ сандарды 3 есе кеміт.
12:2=6 18:2=9 20:2=10 24:2=12
9:3=3 15:3=5 21:3=7 27:3=9
№5. 2 тәул 3 сағ > 1 тәул. 12 сағ 3м 5см= 305 см
1 тәул. 14 сағ < 2 тәул. 1 сағ 67м =607см
400см=4м 4дм8см=48см
Ү. Сабақты қорыту:
№7. Саябақта 16 аттракцион бар. Олардың -і ашық аспан астында орналасқан. Неше аттракцион ашық аспан астында орналасқан? Неше аттракцион жабық ғимаратта орналасқан?
ҮІ. Үйге : №6. (77 бет)
(99+1)*5=500 6*4+6=30 (72+9):9=9 (58-58)*6=0
(100-75):5=5 7*6-6=36 (89-54):7=5 (28+7):7=5
(76+24)*0=0 8+8*5=48 8*(40-38)=16 (0+9)*8=72
Бағалау.
Бекітемін:_________________________
Математика
Мерзімі:
Тақырыбы: Қайталау. Кестелік көбейту және бөлу. Есеп шарты
бойынша теңдеу құру және оны шешу.
Мақсаты:
Білімділік: Оқушыларды көбейту мен бөлудің кестелік жағдайлары туралы білімін жүйелеу;
Дамытушылық: Есеп шығару, есептеу дағдыларын жетілдіру;
Тәрбиелік: Салыстырып, талдай білуге баулу
Әдісі: қайталау, талдау, сұрақ – жауап.
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі: Сабағымыз басталды, балаларға пайдалы.
Бәрін ұғып алыңдар, санауға зер салыңдар.
Балалар, бір – біріңе қарап жымиыңдар, жайланып отырып, көздеріңді жұмыңдар. Менің айтқанымды іштеріңнен қайталаңдар.
Мен бақытты баламын, жан дүниемде күн нұрлы, жылуым мол бойымда. Осы жылуды Жер бетіндегі барлық адамдарға жолдаймын. Менің оқығым келеді! Білімді, алғыр болғым келеді!
-Міне, жүрегіміздегі осындай жылумен сабағымызды бастаймыз. Бүгін «Білгенімізді қайталаймыз!» деген мақсатпен жұмыс істейміз.
ІІ. Үй жұмысын тексеру. №6. (77 бет)
(99+1)*5=500 6*4+6=30 (72+9):9=9 (58-58)*6=0
(100-75):5=5 7*6-6=36 (89-54):7=5 (28+7):7=5
(76+24)*0=0 8+8*5=48 8*(40-38)=16 (0+9)*8=72
ІІІ. Оқушы білімін жан – жақты тексеру.
Санның жартысын (екіден бір бөлігін) табу үшін, санды екіге бөлу керек.
Санның үштен бір бөлігін табу үшін, санды үшке бөлу керек.
Санның ширегін (төрттен бір бөлігін) табу үшін, санды төртке бөлу керек.
Санның бестен бір бөлігін табу үшін, санды беске бөлу керек.
Ойлаған санның жартысы 6-ға тең. Осы санды тап. (12)
Ойлаған санның төрттен бір бөлігі 7-ге тең. Осы санды тап. (28)
Ойлаған санның алтыдан бір бөлігі 8-ге тең. Осы санды тап. (48)
Сандытап, оның жетіден бір бөлігі 2-ге тең. (14) т.с.с.
ІҮ. Өткен материалды бекіту. Өз бетінше жұмыс.
№1. Есепті шығар:
а) 4 баланың әрқайсысы 5 шардан үрлеп әкелді. Балалар барлығы неше шар үрлеп әкелді?
Б
алалар
-4 ? шар Ш:4*5=20
Әрқайсысы -5 шардан Ж: 20 шар
ә)Кері есеп: Барлығы – 20 шар
Үрленді – 5 шар Ш: 20:5=4
Қалды -? Шар Ж: 4 шар қалды.
б)Есеп шарты бойынша теңдеу құр және оны шеш.
Дүкенге әрқайсысында 5 килограмнан бірнеше қорап кәмпит әкелінді. Егер барлық кәмпит 45 кг болса, неше қорап кәмпит әкелінді?
х*5=45 х=45:5 х=9 9*5=45
в) Есеп шарты бойынша теңдеу құр және оны шеш.
Бағасы 100 теңге тұратын бірнеше тақта шоколад сатып алынды. Егер барлық сатып алынған нәрсе үшін 600 теңге төленсе, неше тақта шоколад сатып алынды?
100*х=600 х=600:100 х=6 100*6=600
№2. Есепті шығар.Өлкетану үйірмесін 8 қыз бала және одан 2 есе артық ұл балалар қатысады. Үйірмеге неше ұл бала қатысады?
Үйірмеге қыз бала -8
Ұл бала – 2 есе арт. Ш: 8*2 =16
Ұл бала -? қатысты Ж: 16 ұл бала
Кері есеп: Үйірмеге ұл бала -16
Қыз бала – 2 есе кем Ш: 16:2=8
Қыз бала -? қатысты Ж: 8 қыз бала
№3.Көбейткіштері бірдей бір таңбалы екі сан болатын көбейтінділерді жаз. Мәндерін тап. Мәні ең кіші, ең үлкен көбейтіндіні теріп жаз. 6*6=36 7*7=49 8*8=64 9*9=81
№4. Кенеттен сұрау.
1 дециметрдің жартысы неше сантиметр болады? 1дм =5 см
1 метрдің бөлігі неше сантиметр болады? 1м =10см
20 сантиметрдің ширегі неше сантиметр болады? 20см =5см
Егер бөлігінің ұзындығы 6 см болса, жолақшаның ұзындығы қандай?
Жартысы 9 см болатын сымның ұзындығы қандай? (18 см)
Ширегі 3 м болатын жіптің ұзындығы қандай? ( *3=12)
Ү. Сабақты қорыту:
№5. 63:9+56:8=14 5*6:3=10 (35-27)*4=32
81:9+54:6=18 64:8*9=72 (81-75)*3=18
20:4+72:9=13 4*9:6=6 (64-56)*2=16
ҮІ. Үйге : (81 бет) №6. Қалып қойған таңбаларды орнына қойып жаз.
№7.Теңдеулерді шеш:
Бағалау.
Бекітемін:_________________________
Математика
Мерзімі:
Тақырыбы: Қайталау. Кестелік көбейту және бөлу. Есеп шарты
бойынша теңдеу құру және оны шешу.
Мақсаты:
Білімділік: Оқушыларды көбейту мен бөлудің кестелік жағдайлары туралы білімін жүйелеу;
Дамытушылық: Есеп шығару, есептеу дағдыларын жетілдіру;
Тәрбиелік: Салыстырып, талдай білуге баулу
Әдісі: қайталау, талдау, сұрақ – жауап.
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі: Сабағымыз басталды, балаларға пайдалы.
Бәрін ұғып алыңдар, санауға зер салыңдар.
Балалар, бір – біріңе қарап жымиыңдар, жайланып отырып, көздеріңді жұмыңдар. Менің айтқанымды іштеріңнен қайталаңдар.
Мен бақытты баламын, жан дүниемде күн нұрлы, жылуым мол бойымда. Осы жылуды Жер бетіндегі барлық адамдарға жолдаймын. Менің оқығым келеді! Білімді, алғыр болғым келеді!
-Міне, жүрегіміздегі осындай жылумен сабағымызды бастаймыз. Бүгін «Білгенімізді қайталаймыз!» деген мақсатпен жұмыс істейміз.
ІІ. Үй жұмысын тексеру. №6, 7 тапсырмалар. Орындап келген тапсырмаларды дауыстап оқытып, сұрақ-жауап арқылы баға беріп үй тапсырмасын бекіту.
ІІІ. Оқушы білімін жан – жақты тексеру.
Санның жартысын (екіден бір бөлігін) табу үшін, санды екіге бөлу керек.
Санның үштен бір бөлігін табу үшін, санды үшке бөлу керек.
Санның ширегін (төрттен бір бөлігін) табу үшін, санды төртке бөлу керек.
Санның бестен бір бөлігін табу үшін, санды беске бөлу керек.
Ойлаған санның жартысы 6-ға тең. Осы санды тап. (12)
Ойлаған санның төрттен бір бөлігі 7-ге тең. Осы санды тап. (28)
Ойлаған санның алтыдан бір бөлігі 8-ге тең. Осы санды тап. (48)
Сандытап, оның жетіден бір бөлігі 2-ге тең. (14) т.с.с.
ІҮ. Өткен материалды бекіту. Өз бетінше жұмыс.
№1. Мысалдарды шығар:
40:20 =2 80:10 =8 8*10:4=20 4*20:8=10
90:30 =3 100:10=10 3*30:9=10 10*2*5=100
100:20=5 60:30 =2 0*6:2 =0 5*2:5=2
№2.
15:5<15:3 4дм< 47см 1*8>0:90
27:3>24:3 5дм>11см 18:6<10*2
№3. Есептерді шығар:
а) Мектептегі концертке 6 әнші, олардан 2 есе артық мәнерлеп оқушы, ал мәнерлеп оқушыларға қарағанда 5 адам артық бишілер қатысты. Концертке барлығы неше адам қатысты?
Әнші -6
М әнерлеп оқушы – 2 есе арт.
Бишілер – 5 адам арт. Ш:6+(6*2)+5=23
Барлығы - ? адам қатысты Ж:23 адам қатысты.
Сергіту кезеңі: Оң қолымда бес саусақ
Сол қолымда бес саусақ
Қосып едім екеуін
Болып шықты он саусақ.
№4. Есеп шарты бойынша теңдеу құр және оны шеш.
а) 35:х=5 ә) х:3=9
а |
21 |
70 |
56 |
63 |
а:7 |
3 |
10 |
8 |
9 |
а |
2 |
4 |
6 |
8 |
9 |
а*9 |
18 |
36 |
54 |
72 |
81 |
№6. Амалдарды орында:
8*9=72 49:7*8=56 16:4+6*3=6 46-64:8=38
6*8=48 72:8*4=36 12:6+3*5=17 50-24:3=42
7*7=49 56:7*3=24 4*5+4*9=56 24-40:5=16
Ү. Сабақты қорыту:
№8. Тік төртбұрыштардың қабырғаларын өлше. Олардың периметрлерін тап. Осы фигураларды біріктіргенде шыққан тік төртбұрыштың периметрін тап. 9см
5см 4см
3см 3см 6см
Р=(5+3)*2=16 Р=(3+4)*2=14 Р=(6+9)*2=30
ҮІ. Үйге : (82 бет) №7.Теңдеулерді шеш
Бағалау.
Бекітемін:_________________________
Математика
Мерзімі:
Тақырыбы: Кестелік көбейту және бөлу. Есеп шарты
бойынша теңдеу құру және оны шешу.
Мақсаты:
Білімділік: Оқушыларды көбейту мен бөлудің кестелік жағдайлары туралы білімін жүйелеу;
Дамытушылық: Есеп шығару, есептеу дағдыларын жетілдіру;
Тәрбиелік: Салыстырып, талдай білуге баулу
Әдісі: қайталау, талдау, сұрақ – жауап.
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі: Сабағымыз басталды, балаларға пайдалы.
Бәрін ұғып алыңдар, санауға зер салыңдар.
Балалар, бүгін «Білгенімізді қайталаймыз!» деген мақсатпен жұмыс істейміз.
ІІ. Үй жұмысын тексеру. (82 бет) №7.Теңдеулерді шеш
Орындап келген тапсырмаларды дауыстап оқытып, сұрақ-жауап арқылы баға беріп үй тапсырмасын бекіту.
ІІІ. Оқушы білімін жан – жақты тексеру.
Ойлаған санның жартысы 6-ға тең. Осы санды тап. (12)
Ойлаған санның төрттен бір бөлігі 7-ге тең. Осы санды тап. (28)
Ойлаған санның алтыдан бір бөлігі 8-ге тең. Осы санды тап. (48)
Сандытап, оның жетіден бір бөлігі 2-ге тең. (14) т.с.с.
ІҮ. Өткен материалды бекіту. Өз бетінше жұмыс.
№1. Мысалдарды шығар:
34+6*9-70=18 81:9*6=54 8*9+18=90 15*0:5=0
20-2*8+34=38 32:4*5=40 7*3+37=58 0*9:8=0
51-7*4-12=11 49:7*7=49 6*9+46=100 16*2:1=8
№2.а) Ұзындығы 9 см бір кесінді және одан 2 см артық екінші кесінді сыз. Екінші кесіндінің ұзындығын дециметрмен және сантиметрмен өрнектеп көрсет.
9 см 11
ә) Үш кесінді сыз:
Бірінші кесіндінің ұзындығы 8 см.
Екінші кесіндінің ұзындығы біріншінің ұзындығының бөлігін құрайды.
8 : =2 8см 2см
Үшінші кесіндінің ұзындығы екінші кесіндінің ұзындығынан 3 см артық.
5см
№3. Атасы үш немересінің әрқайсысына 4 сары алмадан және 5 қызыл алмадан берді. Немерелері барлығы неше алма алды?
Н
емересі
-3
Сары алма – 4 ? алма Ш:(4+5) * 3=27
Қызыл алма -5 Ж:27 алма
№4. Кітапханаға 80 математика және 50 музыка оқулықтары әрқайсысына 10 кітаптан буылған бумалармен әкелінді. Кітапханаға барлығы неше бума кітап әкелінді?
М атематика -80
Музыка -50 ?бума кітап Ш: (80+50)*10=13
Әрқайсысы -10 бума Ж: 13 бума кітап
Сергіту кезеңі: Оң қолымда бес саусақ
Сол қолымда бес саусақ
Қосып едім екеуін
Болып шықты он саусақ.
№5. Есеп шарты бойынша теңдеу құр және оны шеш.
а)Кестелік көбейту мен бөлуге берілген бірнеше мысалдарды шығарғанда, мен әлі 3 мысалды шығарып үлгермедім. Бұл барлық мысалдардың бөлігі. Барлығы неше мысал шығаруға ұсынылды?
х:3=6 х=6*3 х=18 18:3=6 6=6
ә) Орамда бірнеше метр мата болды. Осы матаның бөлігін құрайтын 12м мата балалар көйлегіне жұмсалды. Орамда неше метр мата болды?
х*12=60 х=60:12 х=5 5*12=60 60=60
Ү. Сабақты қорыту:
№6. Балалардың 100м қашықтыққа жүгіру жарысында Қуаныш қашықтықтың төрттен бір бөлігін, ал Марат бестен бір бөлігін жүгіріп өтуі тиіс. Балалардың қайсысы мәреге жақын және неше метр жақын? Қуаныш 100: =25м Марат 100: =20м
ҮІ. Үйге : (85 бет) №7. Теңдеулерді шеш
Бағалау.
Бекітемін:_________________________
Математика
Мерзімі: 15.11.2014
Тақырыбы: Бақылау жұмысы
Мақсаты:
Білімділік: Оқушылардың өздігінен жұмыс істей отырып, өткенді қайталау, білімін тиянақтау, көбейту мен бөлу амалдары туралы білімі мен білігін жүйелеу;
Дамытушылық: Есеп шығару, есептеу дағдысын қалыптастыру;
Тәрбиелік: Салыстырып, талдай отырып өздігінен жұмыс істеуге баулу.
Әдісі: өздік жұмыс.
Көрнекілігі: тақтадағы жазу, дәптер, сызбалар.
Түрі: бақылау.
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі:
Күнге қолдарыңды созыңдар. Күннің жомарт сәулелері ананың нәзік алақанындай аялайды, сипалайды, жылытады.Сиқырлы күн барлық өкпе мен мұңды ерітіп жібереді. Жүрегімізді жылу мен махаббатқа толтырады.
Барлығы: Күн жарығын алақанға саламын,
Жүрегіме басып ұстай қаламын.
Ізгі әрі нәзік, жарық, мейірімді,
Болып кетер сонда дереу жан-жағым.
-Міне, жүрегіміздегі осындай жылумен сабағымызды бастаймыз. Бүгін «Білгенімізді қайталаймыз!» деген мақсатпен жұмыс істейміз.
ІІ. Мақсат қою кезеңі: өздігінен жұмыс істей отырып, өткенді қайталау, білімін тиянақтау.
ІІІ. Бақылау жұмысы
І нұсқа ІІ нұсқа
1.Өрнектердің мәндерін тап: 1. Өрнектердің мәндерін тап:
9 ∙ 4 = 36 0 : 4 = 20 8 ∙ 5 = 40 70 ∙ 5 = 350
80 ∙ 4 = 320 3 ∙ 6 = 18 6 ∙ 20 = 120 100 ∙ 3 – 9 ∙ 4 =264
180 : 6 =30 150 :5 = 30 18 : 6 = 3 9 ∙ 2 = 18
9 ∙ 30 = 270 700 : 7 + 6 ∙ 5 = 130 7 ∙ 80 = 560 50 : 5 + 20 = 30
6 ∙ 50 = 300 80 : 8 – 6 = 4 120 : 6 = 20 240 : 6 = 40
45 : 3 = 15 100 ∙ 5 – 35 = 465 42 : 7 = 6 800 : 8 – 8 ∙ 8 = 36
2.Қалдықпен бөлуді орында және 2.Қалдықпен бөлуді орында тексер: және тексер
36 : 7 = 5(қалд. 1) 52 : 8 = 6 (қалд.4)
44:6=7(қалд. 2) 45:6=7 (қалд.3)
62 : 9 = 6 (қалд.6) 31 : 5 = 6 (қалд.1)
53:7=7 (қалд.4) 55:7=7 (қалд.6)
3. Есепті шығар. 3. Есепті шығар.
Бірдей 3 көйлекке 6 м мата Бірдей екі пакетте 18 кг ұн бар.
жұмсалды. Осындай 5 көйлек Осындай 7 пакетте неше
тігу үшін неше метр мата қажет? килограмм ұн болады?
Шешуі: 6:3*5=10 Шешуі: 18 : 2 ∙ 7 = 63
Жауабы: 10 м мата қажет. Жауабы. 7 пакетте 63 кг ұн бар.
4.Теңдеуді шеш: 4. Теңдеуді шеш:
с*7=630 720:а=9 6*а=420 а:7=40
с=630:7 а=720:9 а=420:6 а=40*7
с =90 а=80 а=70 а=280
90*7=630 720:80=9 6*70=420 280:7=40
630=630 9=9 420=420 40=40
5. Қабырғаларының ұзындығы 5.Қабырғасының ұзындығы 6 см-ге
5 см және 2 см болатын тең шаршының периметрін тап.
тік төртбұрыштың
периметрін тап.
Р=? Р=(2+5)*2=14 Р=? Р=(6+6) ∙2 = 24
ІҮ. Үйге тапсырма: қайталау, бағалау
Бекітемін:_________________________
Математика
Мерзімі:_____________
Тақырыбы: Бақылау жұмысы
Мақсаты:
Көбейту кестесі жайлы білімдерін тексеру.
Оқушылардың есеп шығару және теңдеулердің түрлерін шешу білігін тексеру.
Әдісі: өздік жұмыс.
Көрнекілігі: тақтадағы жазу, дәптер, сызбалар.
Түрі: бақылау.
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі: Күнге қолдарыңды созыңдар. Күннің жомарт сәулелері ананың нәзік алақанындай аялайды, сипалайды, жылытады.Сиқырлы күн барлық өкпе мен мұңды ерітіп жібереді. Жүрегімізді жылу мен махаббатқа толтырады.
Барлығы: Күн жарығын алақанға саламын,
Жүрегіме басып ұстай қаламын.
Ізгі әрі нәзік, жарық, мейірімді,
Болып кетер сонда дереу жан-жағым.
- Міне, жүрегіміздегі осындай жылумен сабағымызды бастаймыз. Бүгін «Білгенімізді қайталаймыз!» деген мақсатпен жұмыс істейміз.
ІІ. Мақсат қою кезеңі: өздігінен жұмыс істей отырып, өткенді қайталау, білімін тиянақтау.
ІІІ. Өзіндік жұмысы
І нұсқа ІІ нұсқа
1)Амалдарды орында
4х8= 7х8= 9х4= 3х6=
4х7= 24÷6= 54÷4= 72÷9=
32÷4= 81÷9= 6х9= 64÷8=
7х5= 9х3= 50÷10= 36÷9=
2). Есепті шығар
Орамда 54 м мата бар. Осы матадан Папка дайындау үшін балалар 50 парақ дайындады.
Әрқайсысына 3 метрден жұмсап, Әрқайсысына 4 парақтан кетіріп, 8 папка дайындады.
9 көйлек тігілді. Неше парақ қалды?
Неше метр мата қалды?
Ш: Ш:
Ж: Ж:
3) Өрнектің мәндерін тап.
36÷7х4= 15÷3х9 = 21÷3х8= 45÷5х6=
24÷4х7 = 54÷9х8 = 28÷4х9= 32÷8х4=
49÷7х5= 14÷2х4 = 54÷6х8= 27÷3х9=
4) Амалдардың ретін анықтап, мәндерін тап:
90-6х6+29= 90-7х5+26=
5х(62-53)= 6х(54-47)=
5)Санды екі бірдей көбейткіштердің көбейтіндісіне жікте:
18, 45,14,64,49,9,25 9,16,36,64,28,4,81
6)Теңдеуді шеш:
ах4=12 49÷х=7 ах9=72 63÷х=9
7)Есепті шығар
Қабырғасы 4 см болатын шаршы сыз. Қабырғалары 5см және 2см болатын
Оның периметрін тап. тік төртбұрыш сыз.
Оның периметрін тап.
Сергіту кезеңі: Оң қолымда бес саусақ
Сол қолымда бес саусақ
Қосып едім екеуін
Болып шықты он саусақ.
ҮІІ. Сабақты қорыту. Бүгінгі сабақта не істедік? Саған не ұнады?
ҮІІІ. Үйге тапсырма: Қайталау. Бағалау.
Бекітемін:_________________________
Математика
Мерзімі:
Тақырыбы: Өзіндік жұмысы №3
Мақсаты:
Білімділік: Оқушылардың өздігінен жұмыс істей отырып, өткенді қайталау, білімін тиянақтау, көбейту мен бөлу амалдары туралы білімі мен білігін жүйелеу;
Дамытушылық: Есеп шығару, есептеу дағдысын қалыптастыру;
Тәрбиелік: Салыстырып, талдай отырып өздігінен жұмыс істеуге баулу.
Әдісі: өздік жұмыс.
Көрнекілігі: тақтадағы жазу, дәптер, сызбалар.
Түрі: өзіндік жұмысы.
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі: Күнге қолдарыңды созыңдар. Күннің жомарт сәулелері ананың нәзік алақанындай аялайды, сипалайды, жылытады.Сиқырлы күн барлық өкпе мен мұңды ерітіп жібереді. Жүрегімізді жылу мен махаббатқа толтырады.
Барлығы: Күн жарығын алақанға саламын,
Жүрегіме басып ұстай қаламын.
Ізгі әрі нәзік, жарық, мейірімді,
Болып кетер сонда дереу жан-жағым.
-Міне, жүрегіміздегі осындай жылумен сабағымызды бастаймыз. Бүгін «Білгенімізді қайталаймыз!» деген мақсатпен жұмыс істейміз.
ІІ. Мақсат қою кезеңі: өздігінен жұмыс істей отырып, өткенді қайталау, білімін тиянақтау.
ІІІ.
----------------------- ---------------------------------------
Өзіндік жұмысы №3
І нұсқа ІІ нұсқа
Өрнектердің мәндерін тап: 1. Өрнектердің мәндерін тап:
7 ∙ 3 = 21 300 – 6 ∙ 5 = 270 8 ∙ 3 = 24 120 + 7 ∙ 9 = 183
8 ∙ 4 = 32 280 + 5 ∙ 4 = 300 32 : 8 = 4 100 – 28 : 7 = 96
40 см : (4 ∙ 2) = 5 см 28 ц : (2 ∙ 4) = 2800 : 8 = 350 (кг)
72 кг : (3 ∙ 3) = 8кг 9 дм ∙ 2 : 6 = 3 (дм)
Салыстыр: 2. Салыстыр:
605 › 506 7 ∙ 7 ‹ 50 234 ‹ 324 60 ‹ 9 ∙ 7
300 81 : 9 ‹ 3 ∙ 6 456 › 450 3 ‹ 4 ∙ 6
3. Есепті шығар. 3Есепті шығар.
Оляның 12 шаш қыстырғышы бар. Шыршаны безендіру үшін 3 шамтізбе
Түйреуіштері одан 3 есе кем. және одан 6 есе артық ойыншық сатып
Оляның шаш қыстырғыштары алынды. Неше ойыншық артық сатып
түйреуіштерінен қанша артық? алынды?
Шешуі: 12 - 12 : 3 = 12 – 4 = 8 Шешуі: 3 ∙ 6 = 18
Жауабы: 8 артық. жауабы: 18 ойыншық артық сатып алды.
4Сынық сызық әрқайсысының 4. Өзара тең үш буыннан тұратын сынық
ұзындығы 5 сантиметрге тең буыннан үш сызықтың ұзындығы 18 см.
Сынық сызықтың ұзындығы неге тең? Оның әр буыны неше сантиметр?
18:3=6
(5 + 5 + 5 = 15 (см) Жауабы: әр буынның ұзындығы 6 см
Жауабы: ұзындығы 15 сантиметрге тең
Теңдеуді шеш: х : 7 = 54 : 6 5. Теңдеуді шеш: 6 ∙ х = 36 + 12
х : 7 = 9 6 ∙ х = 48
х = 9 ∙ 7 х = 48 : 6
х = 63 х = 8
63 : 7 = 9 6 ∙ 8 = 48
Сергіту сәті. Қостық біз, көбейттік біз,
Қатты шаршап кеттік біз.
Кәне, тұра қалайық,
Қимылдасын қол-аяқ.
Кірпікті де қағайық,
Терең демді алайық,
Орнымызға отырып,
Сабаққа назар салайық.
ІҮ. Сабақты қорыту. Бүгінгі сабақта не істедік? Саған не ұнады?
Ү. Үйге тапсырма: қайталау.
Бекітемін:_________________________
Математика
Мерзімі:
Тақырыбы: Есептерді салыстыру.
Мақсаты:
