Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
Математика 3 сынып.docx
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.07.2025
Размер:
967.55 Кб
Скачать

Бекітемін:_________________________

Математика

Мерзімі:

Тақырыбы: Қайталау. Кестелік қосу және азайту.

Мақсаты:

  1. Білімділік: Оқушыларға кестелік қосу және азайту сандарын қайталата отырып, оқу, жазу, салыстыру туралы түсінігін пысықтау, амалдарды орындауға үйрету;

  2. Дамытушылық: ойлау, есте сақтау қабілеттерін дамыту;

  3. Тәрбиелік: білімділікке тәрбиелеу.

Түрі: жаңа сабақ.

Әдісі: сұрақ-жауап, талдау,есептеу, салыстыру.

Көрнекілігі: жолақшалар, суретті кестелер, қосымша тапсырмалар жазылған үлестірмелер.

Сабақтың барысы:

І. Ұйымдастыру кезеңі. 1. Оқушылардың зейінін сабаққа аудару.

2. Оқулықпен танысу:

3 сынып «Математика» оқулығы екі бөлімнен тұрады. 1-бөлім: Жалпы білім беретін мектептің 3-сыныбына арналған оқулық. Т.Қ. Оспанов, Ш.Х. Құрманалина, Ж.Т. Қайыңбаев. авторлар құрастырып жазған. ҚР Білім және ғылым министрлігі ұсынған. Алматы қаласынан «Атамұра» баспасынан 2014. жылы шыққан.

3. Кітапта шартты белгілер бар, сендердің кітаппен тез тіл табысып, әрі дұрыс пайдалануларыңа қолайлы болсын деп жасалған.

4. Осы жаңа кітап сендердің адал достарың, көмекшілерің.Сендерден кейін басқада жас өспірімдер бұл кітапты пайдаланады. «Білім еш уақытта ескірмейді» Сондықтан кітапты күтіп ұстау керектігін есіңнен шығарма.

ІІ. Мақсат қою кезеңі: Тақырыбымен мақсатын хабарлау. Кестелік қосу және азайту.

ІІІ. Жаңа сабақ: Оқулықпен жұмыс: Толықтыр:

№1. Екінші ондықтың сандарын жаз. Олардың әрқайсысын разрядтық қосылғыштардың қосындысы түрінде жазып көрсет.

М ысалы: 11

10 1

2. Санның құрамын есіңе түсір.

9+2=11 9+7=16 9+4=13 9+8=17 8+6=14 9+9=18

№3. Мысалдарды шығар:

9+2-6=5 17-9+8=16 7+9-8=8

8+5-7=6 15-6+3=12 12-3+9=18

15-7+4=12 8+5-6=7 7+7-9=5

№4. Теңдеулерді шеш:

а+8=14 16-а=9 а-9=18

а=14-8 а=16-9 а=18+9

а=6 а=7 а=27

6+8=14 16-7=9 27-9=18

5+а=12 13-а=9 а-8=7

а=12-5 а=13-9 а=7+8

а=7 а=4 а=15

5+7=12 13-4=9 15-8=7

ІҮ.Жаңа сабақты пысықтау: 1. түсіндіріп шығару. Есептерді шығар.

а) Демалыс кезінде Біржан 8 күн Атырауда, 9 күн Астанада болды. Біржан барлығы неше күн осы екі қалада болды?

Ш: 8+9=17 Ж: 17 күн

Жазда біздің мектептен 7 қыз бала және 9 ұл бала Астанада болды. Астанада жазда біздің мектептен барлығы неше бала болды?

Ш: 7+9=16 Ж: 16 бала

6 . Суретті қарап шық. Жауаптарды жаз.

Барлығы неше көпбұрыш бар? Үшбұрыш нешеу? Тік төртбұрыш нешеу? Шаршы нешеу? Бұрыш нешеу?

Ү.Қорыту. Бүгінгі сабақтан не білдік?

Үйге тапсырма: № 7; 4 бет. Бағалау.

Бекітемін:_________________________

Математика

Мерзімі:

Тақырыбы: Кестелік қосу және азайту.

Мақсаты:

  1. Білімділік: Теңдеу құру, санды және әріпті өрнек құру оны оқуға үйрету;

  2. Дамытушылық: Қосу мен азайту амалдарының орындалу тәртібінің ережесін қайталау;

  3. Тәрбиелік: Есте сақтау, ойлау және математикалық тілде дұрыс сөйлей білуін дамыту.

Сабақтың түрі: аралас.

Әдісі: түсіндіру, көрсету, өзі

ндік.

Көрнекілігі: қосымша тапсырмалар жазылған үлестірмелер, кестелер

Сабақтың барысы:

І. Ұйымдастыру кезеңі. Сабаққа даярлық, құрал-жабдықтарын түгендеу

ІІ. Үй тапсырмасын тексеру: 1. № 7. (балалардың жазба жұмысын тексере отырып, жауабын салыстыру) 2. Сандарды жылдам оқу: 425, 325, 654, 963, 852, 147, 1000, 254, 369, 635, 245 , 123, 456, 789 т.с.с. оқушылардың дайындығына байланысты баға беріп, үй тапсырмасын бекіту.

ІІІ. Өткенді пысықтау: Ауызша жұмыс. Зейінділік ойыны:

  1. Балалар карточкаға 5 секунд қарап, жылдам көбейткіштің мәнін тауып ауызша жауап беруі тиіс.

1 дм неше см бар? 1 дм=10 см

1 м неше дм бар? 1м=10 дм

1 м неше см бар? 1м =100см

ІҮ. Жаңа сабақ: 1. түсіндіру, еске түсіру, қайталау.

№ 1. Мынадай сандарды жаз:

1 онд. 1 бірл; 1 онд. 3 бірл.; 1 онд. 9 бірл.;

1 онд. 2 бірл.; 1 онд. 8 бірл.; 1 онд.4 бірл.;

1 онд. 7 бірл.; 1 онд. 6 бірл.; 1 онд. 5 бірл.

№2. Мысалдарды шығар:

15-(11-3) =7 (18-9)+4=13 8 +(11-5) =14

8+ (12-4) =16 (6+6)-5=7 16-(12-3) =7

7+(17-9) =15 (16-8)+9=17 14-(13-5) =6

№3

6+а=13 17-с=9 у-9=8

а=13-6 с=17-9 у=9+8

а=7 с=8 у=17

6+7=13 17-8=9 17-9=8

Ү. Жаңа сабақты пысықтау: Есеп шығару:

1м =100см

1м=10 дм

1 дм=10 см

4 Есіңе түсір:

№ 5. Есептерді шығар:

«Кім жылдам?» Жылдамдыққа есептеу. (3 топпен)

Ш:16-7=9 Ж: 9 сары

Ш: 6+ (6+2) =14 Ж: 14 балкон

Ш: 5+ (5+2) =12 Ж: 12 түйме

ҮІ. Бекіту. Қосымша материал.

6. Фигуралардың қабырғаларын өлше. Олардың периметрлерін тап.

Ү. Үйге тапсырма: № 7.7- бет.

Қосылғыш

0

а

40

44

400

460

406

с

Қосылғыш

80

4

8

в

40

8

80

400

Қосынды

80

а+4

48

44+в

440

468

480

С+400

Бағалау

Бекітемін:_________________________

Математика

Мерзімі:

Тақырыбы: Екі таңбалы сандарды ауызша және жазбаша қосу мен азайту тәсілдері.

Мақсаты:

  1. Дамытушылық: Есеп шығару ретін қайталау, санды азайту (арттыру), қосылғышты (азайғышты, азайтқышты) табуға арналған есептер шығаруды үйрету;

  2. Дамытушылық: есептеу, ойлау дағдысын қалыптастыра отырып, кері есеп құрастыру біліктігін дамыту;

  3. Тәрбиелік: математикалық тілде сөйлеу, қатар қою және салыстыра білуге дағдыландыру.

Түрі: аралас . Әдісі: сұрақ-жауап,түсіндіру, өздігінен жұмыс істеу.

Көрнекілігі: кестелер, қосымша тапсырмалар жазылған үлестірмелер

Сабақтың барысы:

І. Ұйымдастыру кезеңі: Амандасу, түгелдеу, оқушылардың зейінін сабаққа аудару.

Тәлім сәтін өткізу: Әрбір ісім: Оқу, ұғу, үйрену.

Әрбір сөзім: Адалдық, шындық, ынтымақ. Ондай

болса сабағымызды ынтымақпен, бірлікпен бастайық

ІІ. Үй жұмысын тексеру: Ү. Үйге тапсырма: № 7.7- бет.

Қосылғыш

0

а

40

44

400

460

406

с

Қосылғыш

80

4

8

в

40

8

80

400

Қосынды

80

а+4

48

44+в

440

468

480

С+400


Орындап келген тапсырманы тексеріп баға беріп үй тапсырмасын бекіту.

ІІІ. Өткенді пысықтау: Тақтамен жұмыс. Цифрлармен жаз: алпыс екі, жетпіс сегіз, елу алты, жиырма тоғыз, сексен үш. Сандардың әрқайсысын разрядтық қосылғыштардың қосындысы түрінде жаз.

М ысалы: 53

50 3

ІҮ. Мақсат қою кезеңі. Мысалдарды ауызша шығар

№2. Мысалдарды ауызша шығар:

20+30=50 24+3=27 26+31=57 70-10=60

80-40=40 57-20=37 75-23=52 84-50=34

60+20=80 41+7=48 64+35=99 97-42=55

Сандарды баған түрінде жаз және мысалдарды шығар:

37+24=61 62-24=38 48+44=92

71-38=33 55+29=84 70-39=31

46+37=83 43-17=26 62-18=44

Ү. Қайталау: Есеп шығару.

№3. Кенеттен сұрау.

Ш: 32 -5=27 Ж: 27кітап

Ш: 18-15=3 Ж: 3 шелек су кем

Ш: 96-84=12 Ж: 12 парақ

Ш: 30-15=15 Ж: 15 кәмпит

№4. Ш: 25+8=33 Ж: 33 бала

Ш: 19+(19+5) =43 Ж: 43 жемсауыт жасады.

ҮІ. Білімін тексеру. Математикалық эстафета.

І-қатар ІІ-қатар ІІІ-қатар

92-3=89 48+8=56 24-6=18

40-16=24 80-22=58 50-22=28

6*5=30 4*5=20 7*0=0

4*2=8 12:6=2 18:9=2

49+35=84 39+44=83 66+27=93

16+17=33 18+24=42 28+33=61

Ү. Сабақты қорыту. Бүгінгі сабақтың тақырыбы қандай?

1 дм неше см бар? 1 дм=10 см

1 м неше дм бар? 1м=10 дм

1 м неше см бар? 1м =100см

ҮІ. Үйге тапсыру: № 5 (6 бет).

23+23=46

32+32=64

64+64=128

71+71=142

20+20=40

Бағалау

Бекітемін:_________________________

Математика

Мерзімі:

Тақырыбы: Екі таңбалы сандарды ауызша және жазбаша қосу мен азайту тәсілдері.

Мақсаты:

  1. Дамытушылық: Есеп шығару ретін қайталау, санды азайту (арттыру), қосылғышты (азайғышты, азайтқышты) табуға арналған есептер шығаруды үйрету;

  2. Дамытушылық: есептеу, ойлау дағдысын қалыптастыра отырып, кері есеп құрастыру біліктігін дамыту;

  3. Тәрбиелік: математикалық тілде сөйлеу, қатар қою және салыстыра білуге дағдыландыру.

Түрі: аралас . Әдісі: сұрақ-жауап,түсіндіру, өздігінен жұмыс істеу.

Көрнекілігі: кестелер, қосымша тапсырмалар жазылған үлестірмелер

Сабақтың барысы:

І. Ұйымдастыру кезеңі: Оқушылардың математика пәніне қажетті құрал-жабдықтарын түгендеп, зейінін сабаққа аудару.

Тәлім сәтін өткізу: Әрбір ісім: Оқу, ұғу, үйрену.

Әрбір сөзім: Адалдық, шындық, ынтымақ. Ондай

болса сабағымызды ынтымақпен, бірлікпен бастайық

ІІ. Үй жұмысын тексеру: № 5 (9- бет).

23+23=46 32+32=64 64+64=128 71+71=142 20+20=40

Орындап келген тапсырманы тексеріп баға беріп үй тапсырмасын бекіту.

ІІІ. Өткенді пысықтау: Тақтамен жұмыс: Цифрлармен жаз: жетпіс сегіз, елу алты, жиырма тоғыз. Сандардың әрқайсысын разрядтық қосылғыштардың қосындысы түрінде жаз.

М ысалы: 62

60 2

ІҮ. Жаңа сабақ:

№1. Әр бұтақта неше алмұрт бар? Барлығы неше алмұрт бар екенін қалай табуға болады? Соны өрнек түрінде жазып көрсет.

2+3+4=9

№2. Әр бұтақта неше алмұрт бар? Барлығы неше алмұрт бар екенін қалай табуға болады? Соны өрнек түрінде жазып көрсет.

4+4+4=12

№3. Есепті шығар:

Ш: (28+30)-50=8 Ж: 8 машина

Ш: 85-(20+35) =30 Ж: 30л түймедағы шырыны

№4. Теңдеу құр және оны шеш:

х+7=20-7 а-8=3+9 15-х=16-9

х+7=13 а-8=12 15-х=7

х=13-7 а=12+8 х=15-7

х=6 а=20 х=8

6+7=20-7 20-8=3+9 15-8=16-9

13=13 12=12 7=7

Ү. Қайталау: №5. Суреттегі көпбұрыштардың периметрін тап.

2см 3см

3 см 2с

2см 2см

4см

3см

Мысалдарды шығару.

№6. 2л+2л=4л 4л-2л=2л 4т+4т=8т

ҮІ. Білімін тексеру. Математикалық эстафета.

3

2

1

4

1

4

3

2

2

3

4

1

4

1

2

3

2

3

1

4

1

4

3

2

4

1

2

3

3

2

4

1


Ү. Сабақты қорыту. Бүгінгі сабақтың тақырыбы қандай?

1 дм неше см бар? 1 дм=10 см

1 м неше дм бар? 1м=10 дм

1 м неше см бар? 1м =100см

ҮІ. Үйге тапсыру: № 7 (11 бет).

56+39=95 61-49 =12 93-(46+9)=38

82-28 =54 19+74=93 (28+33)-8=53

49+44=93 47+13=60 54-(42-7)=19

Бағалау

Бекітемін:_________________________

Математика

Мерзімі:

Тақырыбы: Үш таңбалы сандарды ауызша және жазбаша қосу мен азайту тәсілдері.

Мақсаты:

  1. Білімділік: Екі таңбалы сандарды ауызша және жазбаша қосу мен азайту тәсілдерін, геометриялық фигуралар жайлы білетін білімін қайталай отырып «нүкте, сәуле, түзу, кесінді, сынық, шеңбер, шаршы, тік төртбұрыш, төртбұрыш, бұрыш» деген ұғымды айта, ажырата білуге үйрету;

  2. Дамытушылық: есептеу, ойлау дағдысын қалыптастыра отырып, кері есеп құрастыру біліктігін дамыту;

  3. Тәрбиелік: математикалық тілде сөйлеу, қатар қою және салыстыра білуге дағдыландыру.

Түрі: аралас . Әдісі: сұрақ-жауап,түсіндіру, өздігінен жұмыс істеу.

Көрнекілігі: кестелер, қосымша тапсырмалар жазылған үлестірмелер

Сабақтың барысы:

І. Ұйымдастыру кезеңі: Оқушылардың математика пәніне қажетті құрал-жабдықтарын түгендеп, зейінін сабаққа аудару.

Тәлім сәтін өткізу: Әрбір ісім: Оқу, ұғу, үйрену.

Әрбір сөзім: Адалдық, шындық, ынтымақ. Ондай

болса сабағымызды ынтымақпен, бірлікпен бастайық

ІІ. Үй жұмысын тексеру: №7 (11 бет)

56+39=95 61-49 =12 93-(46+9)=38

82-28 =54 19+74=93 (28+33)-8=53

49+44=93 47+13=60 54-(42-7)=19

Орындап келген тапсырманы тексеріп баға беріп үй тапсырмасын бекіту.

ІІІ. Өткенді пысықтау: Тақтамен жұмыс: Цифрлармен жаз: елу бес, он сегіз, қырық төрт. Сандардың әрқайсысын разрядтық қосылғыштардың қосындысы түрінде жаз.

М ысалы: 96

90 6

ІҮ. Жаңа сабақ: №1. Жаз және тексер.

300+200=100 250+300=550 240+90=150 300+700=1000

500-200=300 550-300=250 330-90=240 1000-300=700

500-300=200 550-250=300 330-240=90 1000-700=300

№2. 200 бен 80-нің қосындысы 60 пен 70-тің қосындысынан артық;

200+80 > 60+70 200-60<70+90

№3. Есепті шығар:

Ш: 450-50=400 Ж:400 алма қалды.

Ш: 370-300=70 Ж: 70кг бал қалды.

2

4

6

1

3

5

4.

Фигуралардың нөмірлерін теріп жаз:

а) тік бұрышы бар көпбұрыштар; 1

ә) барлық бұрыштары тік көпбұрыштар;2,6

б) тік және тік емес бұрыштары бар көпбұрыштар;3

в) барлық бұрыштары тік емес көпбұрыштар.4,5

№5. Теңдеу құр және оны шеш:

х+200=500 у-200=800

х=500-200 у=200+800

х=300 у=1000

300+200=500 1000-200=800

500=500 800=800

Ү. Сабақты қорыту. Бүгінгі сабақтың тақырыбы қандай?

Қосылғыштары бірдей қосындыларды көшіріп жаз. Олардың мәндерін тап:

75+75=150 16+16=32 27+27=54 38+38=76 49+49=98

26+13-7=32 72-4+15=73

28+4+23=55 17+40-24=33

100-50+31

ҮІ. Үйге тапсыру: № 6 (12 бет).

3т6ц*36ц 6ц15кг*614кг 329кг*3ц29кг

2т7ц*28ц 6ц5кг*605кг 408кг-4ц09кг

5т8ц*48ц 6ц20кг*630кг 560кг*6ц60кг

Бағалау

Бекітемін:_________________________

Математика

Мерзімі:

Тақырыбы: Үш таңбалы сандарды ауызша және жазбаша қосу мен азайту тәсілдері.

Мақсаты:

  1. Білімділік: Үш таңбалы сандарды ауызша және жазбаша қосу мен азайту тәсілдері жайлы білетін білімін қайталай отырып разрядтық қосылғыштардың қосындысы туралы түсінік беру.

  2. Дамытушылық: есептеу, ойлау дағдысын қалыптастыра отырып, кері есеп құрастыру біліктігін дамыту;

  3. Тәрбиелік: математикалық тілде сөйлеу, қатар қою және салыстыра білуге дағдыландыру.

Түрі: аралас . Әдісі: сұрақ-жауап,түсіндіру, өздігінен жұмыс істеу.

Көрнекілігі: кестелер, қосымша тапсырмалар жазылған үлестірмелер

Сабақтың барысы:

І. Ұйымдастыру кезеңі: Оқушылардың математика пәніне қажетті құрал-жабдықтарын түгендеп, зейінін сабаққа аудару.

Тәлім сәтін өткізу: Әрбір ісім: Оқу, ұғу, үйрену.

Әрбір сөзім: Адалдық, шындық, ынтымақ. Ондай

болса сабағымызды ынтымақпен, бірлікпен бастайық

ІІ. Үй жұмысын тексеру: № 6

3т6ц*36ц 6ц15кг*614кг 329кг*3ц29кг

2т7ц*28ц 6ц5кг*605кг 408кг-4ц09кг

5т8ц*48ц 6ц20кг*630кг 560кг*6ц60кг

Орындап келген тапсырманы тексеріп баға беріп үй тапсырмасын бекіту.

ІІІ. Өткенді пысықтау: Тақтамен жұмыс: Цифрлармен жаз: сексен алты, жетпіс жеті, отыз сегіз. Сандардың әрқайсысын разрядтық қосылғыштардың қосындысы түрінде жаз.

М ысалы: 96

90 6

ІҮ. Жаңа сабақ: №1. Жаз және тексер.

320+250=570 740-410=330 390+601=991

580-320=260 540+230=770 964-304=660

450+241=691 846-520=326 251+605=856

№2. Өрнекті жаз және мәнін тап:

(180+210)-70=320 670+(730-420) =980

890-(250+330) =310 (770-520)+340=590

№3. Өрнекті жаз және мәнін тап.

(520+340)-210= 650 560+(730-310) =980

№4. Есептерді шығар.

Ш:210+(210+30) =450

Ж: 450тоқаш және самса сатылды.

450*2=900

Ш:100+(100+150) =350

Ж: 350 жеделхат және хат таратады.

350*2=700

Сергіту кезеңі: Жазу жазып өзіміз

Шаршап кетті қолымыз

Аздап демді аламыз

Көркем етіп жазамыз.

Ү. Сабақты қорыту.

№5. Сыз.

Кез келген төртбұрыш;

Қабырғасы 2 см шаршы;

Қабырғалары 3см және 2см тік төртбұрыш.

№7. 2+2 3+3 4+4 5+5 6+6 7+7 8+8 9+9

ҮІ. Үйге тапсыру: № 6 (14 бет).

2тәул.2сағ=50сағ 1сағ 5мин =65мин

1тәул.3сағ>26сағ 1сағ 10мин<90мин

1тәул.5сағ<30сағ 1мин 20сек>70сек

Бағалау

Бекітемін:_________________________

Математика

Мерзімі:

Тақырыбы: Шамалар (ұзындық, масса, уақыт) және өлшем бірліктері.

Мақсаты:

1.Білімділік: Шамалармен таныстыру; бір заттың массасы, заттардың саны, жалпы масса жайлы түсінік беру, екіге көбейту және бөлу кестесін қайталау;

2.Дамытушылық: талдау, салыстыру, қорытынды жасай білуге баулу.

3.Тәрбиелік: Ұқыптылыққа, шапшаңдыққа тәрбиелеу.

Әдісі: түсіндіру, сұрақ-жауап, талдау, іздену.

Көрнекілігі: плакаттағы суреттер,сызба, кестелер.

Сабақтың барысы:

І. Ұйымдастыру кезеңі: Оқушылардың математика пәніне қажетті құрал-жабдықтарын түгендеп, зейінін сабаққа аудару.

Тәлім сәтін өткізу: Әрбір ісім: Оқу, ұғу, үйрену.

Әрбір сөзім: Адалдық, шындық, ынтымақ. Ондай

болса сабағымызды ынтымақпен, бірлікпен бастайық

ІІ. Үй тапсырмасын тексеру. ҮІ. Үйге тапсыру: № 6 (14 бет).

2тәул.2сағ=50сағ 1сағ 5мин =65мин

1тәул.3сағ>26сағ 1сағ 10мин<90мин

1тәул.5сағ<30сағ 1мин 20сек>70сек

Орындап келген тапсырманы тексеріп баға беріп үй тапсырмасын бекіту.

ІІІ. Өткенді пысықтау. Ауызша жұмыс.

1 дм неше см бар? 1 дм=10 см

1 м неше дм бар? 1м=10 дм

1 м неше см бар? 1м =100см

ІҮ. Жаңа сабақты түсіндіру.

№1 Ұзындықтың өлшем бірліктерін есіңе түсір.

1 м неше см бар? 9м =900см

1 м неше дм бар? 4м=40 дм

1 дм неше см бар? 7 дм=70 см

8м 1дм=81дм 360см=3м 6дм

6дм 5см =65см 600см=60дм

3м 5дм =350см 901см=9м1см

Баланың бойы: 1м30см. Бұл неше сантиметр? 130 см

Терезенің ені 170см. Бұл неше дециметр? 17 дм

Үшбұрыштың бір қабырғасы 15см, екіншісі одан 10см кем, ал үшінші қабырғасы 11см. Осы үшбұрыштың периметрін тап.

15см -10см +11см=16см

Ү.Түсінгендерін тексеру

№2. а) Массаның өлшем бірліктерін есіңе түсір:

1т =10ц 9т =90ц 5ц 23кг =523кг

1т =1000кг 5т =5000кг 4т 7ц =47ц

1ц =100кг 8ц=800кг 3т 8ц 100кг=9ц

ә) Мыналарды өлшеп алу үшін гір тастарының қайсысын алу керек: 20кг, 13кг, 9кг, 27кг, 17кг?

б)Балалар қағаз қалдықтарын жинады. 3 «Б» сыныбы 80кг, ал 3 «А» сыныбы одан 20кг кем жинадлы.

80кг+ (80кг -20кг) =140кг

1 жылда =12 ай 2 жыл=24 ай 3 жыл 2 ай=38 ай

1 жыл=365 2 тәул. =48 сағ 2 тәул.5сағ=53 сағ

1 тәул. =24 сағ 3 сағ =180 мин 1 сағ35мин =95 мин

1 сағ=60 мин 4мин =240сек 80мин=1сағ20мин

1 мин =60 сек 1 тәул.15сағ=39 сағ 28 сағ=1 тәул 4 сағ

ҮІ. Бекіту: - Сабақта біз не істедік? Қай тапсырма ұнады? Неге?

Сағаттар қандай уақытты көрсетіп тұр?

Сабақ қай уақытта басталады?

5-сабақ сағат нешеде аяқталады?

Бір сабақтың ұзақтығы неше минут?

Сенің үйіңнен мектепке дейінгі жолға қанша уақыт кетеді?

Сен қай уақытта ұйықтауға жатасың?

Сен неше сағат ұйықтайсың?

№4 Бөшкені сумен қалай толтыруға болады? Үш тәсіл ұсын.

ҮІІ. Үйге тапсырма: № 5 (17 бет)

№5 Амалдарды орында:

28+18=46 350+220=570 300+(64-17) =347

93-24=69 790-410=380 850 –(28+12) =810

53+27=80 830+160=990 624 +(70-25) =669

82-46=36 925-25=900 (81-63)+130=148

Бағалау.

Бекітемін:_________________________

Математика

Мерзімі:

Тақырыбы: Сандық теңдіктер және теңсіздіктер. Санды және шамаларды салыстыру.

Мақсаты:

1.Білімділік: Санды теңдіктер мен санды теңсіздіктер туралы түсініктерін тиянақтау.

2.Дамытушылық: талдау, салыстыру, қорытынды жасай білуге баулу.

3.Тәрбиелік: Ұқыптылыққа, шапшаңдыққа тәрбиелеу.

Әдісі: түсіндіру, сұрақ-жауап, талдау, іздену.

Көрнекілігі: плакаттағы суреттер,сызба, кестелер.

Сабақтың барысы:

І. Ұйымдастыру кезеңі: Оқушылардың математика пәніне қажетті құрал-жабдықтарын түгендеп, зейінін сабаққа аудару.

Тәлім сәтін өткізу: Әрбір ісім: Оқу, ұғу, үйрену.

Әрбір сөзім: Адалдық, шындық, ынтымақ. Ондай

болса сабағымызды ынтымақпен, бірлікпен бастайық

ІІ. Үй тапсырмасын тексеру.

№5 Амалдарды орында:

28+18=46 350+220=570 300+(64-17) =347

93-24=69 790-410=380 850 –(28+12) =810

53+27=80 830+160=990 624 +(70-25) =669

82-46=36 925-25=900 (81-63)+130=148

Орындап келген тапсырманы тексеріп баға беріп үй тапсырмасын бекіту.

ІІІ. Өткенді пысықтау. Ауызша жұмыс.

1 дм неше см бар? 1 дм=10 см

1 м неше дм бар? 1м=10 дм

1 м неше см бар? 1м =100см

ІҮ. Жаңа сабақты түсіндіру.

№1. Бірінші бағанға тура теңдіктерді, ал екінші бағанға тура теңсіздіктерді, үшінші бағанға тура емес теңдіктер мен теңсіздіктерді теріп жаз:

60=60 80-50>40 15+21=24+3

250-30=220 70<100 34-30=14

45-5>30-20 25+3=8

№2. Салыстыр:

45+34>70-18 250+200>690-300

81-26 <31+29 780-350> 270+120

59+36>100-24 970-630<430+420

1тәул. 13 сағ>28 сағ 4м 5см= 405 см

1сағ 21 мин< 63 сағ 37см< 3м 7см

30 сағ >2 тәул. 1сағ 81дм= 8м10см

3ц 4кг <53ц 2 т 3 ц>2 т 5 кг

6 кг <1 ц 430 кг >4 ц

Ү.Түсінгендерін тексеру

№3. Кенеттен сұрау.

а) Хайуанаттар бағында пониға күніне 5 кг пішен және 15 кг шөп береді. Пішенге қарағанда неше килограмм шөп артық береді?

Ш: 15 кг – 5 кг=10 кг Ж: 10 кг шөп арт.

ә) Құрлықтың астындағы жер қыртысы 40 км, бұл теңіз астындағыдан 34 км артық. Теңіз астындағы жер қыртысы қанша?

Ш: 40 км -34 км =6 км Ж: 6 км

б)Суыр жылына 8 ай бойы ұйқыда болады. Суырдың жылына ұйқылы күйіне қарағанда ояу жүретін уақыты одан неше айға кем?

12ай -8 ай=4 ай

а) Асханада үшінші сынып оқушылары 60 тәрелке екінші тағам жеді. Сонда 30 тәрелке палау, 15 тәрелке көкөніс қосылған ет, ал қалғаны балықтан жасалған тағам болды. Үшінші сынып оқушылары неше тәрелке балықтан жасалған тағам жеді?

Ш: 60-(30+15) =15 Ж: 15 т.балық тағ.

ә) Қонақүйге 50 спортшы орналастырылды. Олардың ішінде қарағандылық 16 адам, астаналық 14 адам, ал қалғандары алматылықтар болды. Алматылық спортшылар неше адам?

Ш: 50-(16+14) =20 Ж: 20 алм. Спорт

ҮІ. Бекіту: - Сабақта біз не істедік? Қай тапсырма ұнады? Неге?

1 жылда =12 ай 2 жыл=24 ай 3 жыл 2 ай=38 ай

1 жыл=365 2 тәул. =48 сағ 2 тәул.5сағ=53 сағ

1 тәул. =24 сағ 3 сағ =180 мин 1 сағ35мин =95 мин

1 сағ=60 мин 4мин =240сек 80мин=1сағ20мин

1 мин =60 сек 1 тәул.15сағ=39 сағ 28 сағ=1 тәул 4 сағ

ҮІІ. Үйге тапсырма: № 5 (18 бет)

№5 Өрнек құр және оның мәнін тап:

(87+34)-69 =52 58+(91-36) =113

Бағалау.

Бекітемін:_________________________

Математика

Мерзімі:

Тақырыбы: Өрнектер және теңдеулер. Өрнектердегі амалдардың орындалу реті.

Мақсаты:

  1. Білімділік: Өрнектер және теңдеулер. Өрнектердегі амалдардың орындалу рет туралы біліктігін қалыптастыру;

  2. Дамытушылық: Қосу мен азайту амалдарына байланысты есеп шығаруын біліктігін жетілдіру;

  3. Тәрбиелік: Талдай және салыстыра білу қабілетін дамыту.

Әдісі: түсіндіру, сұрақ-жауап, талдау, іздену.

Көрнекілігі: плакаттағы суреттер,сызба, кестелер.

Сабақтың барысы:

І. Ұйымдастыру кезеңі: Оқушылардың математика пәніне қажетті құрал-жабдықтарын түгендеп, зейінін сабаққа аудару.

Тәлім сәтін өткізу: Әрбір ісім: Оқу, ұғу, үйрену.

Әрбір сөзім: Адалдық, шындық, ынтымақ. Ондай

болса сабағымызды ынтымақпен, бірлікпен бастайық

ІІ. Үй тапсырмасын тексеру.

№5 Өрнек құр және оның мәнін тап:

(87+34)-69 =52 58+(91-36) =113

Орындап келген тапсырманы тексеріп баға беріп үй тапсырмасын бекіту.

ІІІ. Өткенді пысықтау. Ауызша жұмыс.

1 дм неше см бар? 1 дм=10 см

1 м неше дм бар? 1м=10 дм

1 м неше см бар? 1м =100см

ІҮ. Жаңа сабақты түсіндіру.

№1. Шешімі бірдей теңдеулерді теріп жаз.

51+х=65 71-х=57 х+44=58

х=65-51 х=71-57 х=58-44

х=14 х=14 х=14

51+14=65 71-14=57 14+44=58

65=65 57=57 58=58

№2. Теңдеу құр және оны шеш:

80+х=180 х-30=65 74-х=20

х=180-80 х=65+30 х=74-20

х=100 х=95 х=54

80+100=180 95-30=65 74-54=20

180=180 65=65 20=20

х+35=235 29+х=74 х-41=59

х=235-35 х=74-29 х=59+41

х=200 х=45 х=100

200+35=235 29+45=74 100-41=59

235=235 74=74 74=74

№3. Өрнектердің мәндерін тап:

(16+9)+25=50 (250+10)-(160-30) =130

71-(38-19) =52 (780-180)+(25+34)=659

44+(95-69)=70 (90+210)+(564-64) =800

(19+37)+46=102 (350+300)+ (860-600)=910

Ү.Түсінгендерін тексеру

Әріпті өрнек дегеніміз, белгісіз саны әріппен белгіленген өрнек. Әріптердің орнына қоюға болатын өрнектердің мәндері қажет.

№4. Берілген сандарды және таңбаларды пайдаланып, 3 жақшасыз өрнек және 3 жақшасы бар өрнек құр. Олардың мәндерін тап.

560-160+84=484 484-84+300=700 300+160-100=360

(560-160)+84=484 484-(84+300)=100 300+(160-100)=360

№5.Есептерді шығар.

Ш: (46+52)-60=38 Ж: 38 бала

Ш: 120-(80+20)=20 Ж: 20 бөлшек

ҮІ. Бекіту: - Сабақта біз не істедік? Қай тапсырма ұнады? Неге?

1 жылда =12 ай 2 жыл=24 ай 3 жыл 2 ай=38 ай

1 жыл=365 2 тәул. =48 сағ 2 тәул.5сағ=53 сағ

1 тәул. =24 сағ 3 сағ =180 мин 1 сағ35мин =95 мин

1 сағ=60 мин 4мин =240сек 80мин=1сағ20мин

1 мин =60 сек 1 тәул.15сағ=39 сағ 28 сағ=1 тәул 4 сағ

ҮІІ. Үйге тапсырма: № 7 (20 бет)

3м9дм6см= 39дм6см 507см=5м0дм7см

2м5дм7см>25дм6см 329см >3м2дм8см

5м1дм4см< 61дм4см 486см=5м8дм6см

Бағалау.

Бекітемін:_________________________

Математика

Мерзімі:

Тақырыбы: Санды 2-ге көбейту және бөлу.

Мақсаты:

  1. Білімділік: Көбейтудің мағынасын түсіндіру, маңызын көрсету;

  2. Дамытушылық: Логикалық ойлауын, математикалық тілін жетілдіру, есептеуге дағдыландыру;

  3. Тәрбиелік: Өздігінен жұмыс істеуге, ұқыптылыққа тәрбиелеу, ой- өрісін, есте сақтау қабілетін дамыту.

Көрнекілігі: сызба, геометриялық фигуралар.

Әдісі:түсіндіру, көрсету, сұрақ-жауап.

Сабақтың типі: жаңа ұғым беру сабақ

Сабақтың барысы:

І. Ұйымдастыру кезеңі: Оқушылардың математика пәніне қажетті құрал-жабдықтарын түгендеп, зейінін сабаққа аудару.

Тәлім сәтін өткізу: Әрбір ісім: Оқу, ұғу, үйрену.

Әрбір сөзім: Адалдық, шындық, ынтымақ. Ондай

болса сабағымызды ынтымақпен, бірлікпен бастайық

ІІ. Үй тапсырмасын тексеру. № 7 (20 бет)

3м9дм6см= 39дм6см 507см=5м0дм7см

2м5дм7см>25дм6см 329см >3м2дм8см

5м1дм4см< 61дм4см 486см=5м8дм6см

Орындап келген тапсырманы тексеріп баға беріп үй тапсырмасын бекіту.

ІІІ. Өткенді пысықтау. Ауызша жұмыс.

1 дм неше см бар? 1 дм=10 см

1 м неше дм бар? 1м=10 дм

1 м неше см бар? 1м =100см

ІҮ. Жаңа сабақты түсіндіру.

№1. 6:2 8:2 10:2 12:2 14:2 16:2 18:2

Бөлінділерді салыстыр. Қорытынды жаса. Олардың мәндерін табу үшін қолданылатын көбейту кестесіндегі теңдіктерді есіңе түсір. 2-ге көбейту кестесіндегі қандай теңдік қолданылмады?

№2. Амалдарды орында. Тексер:

400:2=200 400:200=2 1*400=400 0:400=0

600:2=300 600:300=2 8*30=240 0:500=0

400:400=1 300:300=1 50:50=1 0:600=0

№3. Өрнектер құр:

10:2

5*2 =10 2*5 =10 10:5 =2

2*6

12:2=6 12:6=2 6*2=12

2*8

16:2=8 16:8=2 8:2=4

Көбейту кестесін пайдаланып, олардың мәндерін есептеп шығар.

№4. Кестелерді толтыр:

Көбейткіш

3

30

300

4

40

400

0

0

Көбейткіш

2

2

2

2

2

2

2

20

Көбейтіндінің мәні

6

60

600

8

80

800

0

0

Бөлінгіш

6

60

600

8

80

800

0

0

Бөлгіш

2

2

2

2

2

2

2

20

Бөліндінің мәні

3

30

300

4

40

400

0

0

№5. Салыстыр: шарттарын, сұрақтарын, шешулерін және жауаптарын.

Ш:6кг - 2кг=4кг Ж: 4 кг арт. Ш:12-6=6 Ж: 6 қыз.

№6. Есептерді шығар.

Ш: 10:2=5 Ж: 5 тотықұс.

№ 7. 8 см 10 см

2 см 6 см

8 > 2 8-2=6см

№3.

100*3 200*3 300*3 100*1

3*100 3*200 3*300 1*100

300:3 600:3 900:3 100:1

300:100 600:200 900:300 100:100

Ү.Түсінгендерін тексеру

№4. Өрнектер құр:

18:3 6*3 18*3 54:18

21:3 7*3 21*3 63:3

24:3 8*3 24*3 72:3

27:3 9*3 27*3 81:3

№6. Ш: 18-6=12 Ж: 12 кг

№7. Ш: 16-8=8 Ж: 8 апта

ҮІ. Бекіту: - Сабақта біз не істедік? Қай тапсырма ұнады? Неге?

1 жылда =12 ай 2 жыл=24 ай 3 жыл 2 ай=38 ай

ҮІІ. Үйге тапсырма: № 5. Теңдеулерді шеш: (23 бет)

х*3=9 9:х=3 х:3=3 а:3=12 12:а=3 3*а=12

Бағалау.

Бекітемін:_________________________

Математика

Мерзімі:

Тақырыбы: Санды 3-ге көбейту және бөлу.

Мақсаты:

  1. Білімділік: Оқушыларды 3-ке көбейту және бөлу кестесімен таныстыру, көбейту және бөлудің мағынасын бекіту, арифметикалық амалдардың мәнін ашу;

  2. Дамытушылық: Математикаға деген қызығушылығын арттыру;

  3. Тәрбиелік: Ұқыптылыққа, шапшаңдыққа тәрбиелеу.

Көрнекілігі: сызба, геометриялық фигуралар.

Әдісі:түсіндіру, көрсету, сұрақ-жауап.

Сабақтың типі: жаңа ұғым беру сабақ

Сабақтың барысы:

І. Ұйымдастыру кезеңі: Оқушылардың математика пәніне қажетті құрал-жабдықтарын түгендеп, зейінін сабаққа аудару.

Тәлім сәтін өткізу: Әрбір ісім: Оқу, ұғу, үйрену.

Әрбір сөзім: Адалдық, шындық, ынтымақ. Ондай

болса сабағымызды ынтымақпен, бірлікпен бастайық

ІІ. Үй тапсырмасын тексеру. № 5. Теңдеулерді шеш: (23 бет)

х*3=9 9:х=3 х:3=3 а:3=12 12:а=3 3*а=12

Орындап келген тапсырманы тексеріп баға беріп үй тапсырмасын бекіту.

ІІІ. Өткенді пысықтау. Ауызша жұмыс.

1 дм неше см бар? 1 дм=10 см

1 м неше дм бар? 1м=10 дм

1 м неше см бар? 1м =100см

ІҮ. Жаңа сабақты түсіндіру.

№1. Есепті шығар.

Ш: 6-4=2 Ж: 2 рет.

№2. Мына сандардың 3-ке бөліндісінің мәндерін жаз:

3 0 60 90 300 600 900

10 20 30 100 200 300

№3.

100*3 200*3 300*3 100*1

3*100 3*200 3*300 1*100

300:3 600:3 900:3 100:1

300:100 600:200 900:300 100:100

№4. Өрнектер құр:

18:3

6*3=18 3*6=18 18:6=3

21:3

7*3=21 3*7=21 21:7=3

24:3

8*3=24 3*8=24 24:8=3

27:3

9*3=27 3*9=27 27:9=3

Ү.Түсінгендерін тексеру

№6. Есепті шығар.

Ш: 18-6=12 Ж: 12 кг

№7.

Есепті шығар.

Ш: 16-8=8 Ж: 8 апта

№ 8. 8 см 10 см

2 см 6 см

8 > 2 8-2=6см

ҮІ. Бекіту: - Сабақта біз не істедік? Қай тапсырма ұнады? Неге?

1 жылда =12 ай 2 жыл=24 ай 3 жыл 2 ай=38 ай

ҮІІ. Үйге тапсырма: № 8. Теңдеулерді шеш: (22 бет)

10:х=5 а*2=10 2*х=10 а:2=5

Бағалау.

Бекітемін:_________________________

Математика

Мерзімі:

Тақырыбы: Санды 4-ке көбейту және бөлу.

Мақсаты:

  1. Білімділік: Оқушыларды 4-ке көбейту және бөлу кестесімен таныстыру, көбейту және бөлудің мағынасын бекіту, арифметикалық амалдардың мәнін ашу;

  2. Дамытушылық: Математикаға деген қызығушылығын арттыру;

  3. Тәрбиелік: Ұқыптылыққа, шапшаңдыққа тәрбиелеу.

Көрнекілігі: сызба, геометриялық фигуралар.

Әдісі:түсіндіру, көрсету, сұрақ-жауап.

Сабақтың типі: жаңа ұғым беру сабақ

Сабақтың барысы:

І. Ұйымдастыру кезеңі: Оқушылардың математика пәніне қажетті құрал-жабдықтарын түгендеп, зейінін сабаққа аудару.

Тәлім сәтін өткізу: Әрбір ісім: Оқу, ұғу, үйрену.

Әрбір сөзім: Адалдық, шындық, ынтымақ. Ондай

болса сабағымызды ынтымақпен, бірлікпен бастайық

ІІ. Үй тапсырмасын тексеру. № 8. Теңдеулерді шеш: (22 бет)

10:х=5 а*2=10 2*х=10 а:2=5

Орындап келген тапсырманы тексеріп баға беріп үй тапсырмасын бекіту.

ІІІ. Өткенді пысықтау. Ауызша жұмыс.

1 дм неше см бар? 1 дм=10 см

1 м неше дм бар? 1м=10 дм

1 м неше см бар? 1м =100см

ІҮ. Жаңа сабақты түсіндіру.

№1. Өрнектер құр және олардың мәндерін тап.

5*4=20 6*4=24 7*4=28 8*4=32 9*4=36

20:4=5 24:4=6 28:4=7 32:4=8 36:4=9

20:5=4 24:6=4 28:7=4 32:8=4 36:9=4

4*5=20 6*4=24 4*7=28 4*8=32 4*9=36

№2. Мына сандардың 4-ке бөліндісінің мәндерін жаз:

3 6 32 40 28 16 20

9 8 10 7 4 5

№3.Мысалдарды шығар:

12-4:2=4 (100-90)*4=40 23+4*2=31

4*(52-48)=16 12:(20-16)=3 4*3+40=52

4*(25-19)=24 36:(54-50)= 9 5*4+100=120

№4. Теңдеуді шеш:

х*4=36 7*а=28 в:6=4 16:у=4 с:4=10 d*8=32

х=36:4 а=28:7 в=4*6 у=16:4 с=4*10 d =32:8

х=9 а=4 в=24 у=4 с=40 d=4

9*4=36 7*4=28 24:6=4 16:4=4 40:4=10 4*8=32

36=36 28=28 4=4 4=4 10=10 32=32

Ү.Түсінгендерін тексеру

№5. Кенеттен сұрау.

Ш: 4*3=12 Ж: 12 б.

Ш: 24:6=4 Ж:4 ы.

Ш:4*5=20 Ж: 20аяқ

Ш:8*4=32 Ж: 32 гүл.

Ш:70*4=280 Ж: 280 ақша.

№6.Есепті шығар.Математикалық олимп. 8 сыныптың әрқайсысынан 4 оқушыдан қатысты. Барлығы неше оқушы қатысты?

Ш: 8*4 =32 Ж:32оқушы

Кері есеп: Математикалық олимпиадаға 8 сыныптан барлығы 32 оқушы қатысты. Әр сыныптан қанша оқушы қатысты?

Ш: 32:8 =4 Ж:4 оқушы.

№7. 4см

4см 4см

Р=? 4*4=16

ҮІ. Бекіту: - Сабақта біз не істедік? Қай тапсырма ұнады? Неге?

1 жылда =12 ай 3 жыл=36 ай 4 жыл =48 ай

ҮІІ. Үйге тапсырма: № 8. (25 бет)

7м2дм=72дм 250 см=2м 50

Бағалау.

Бекітемін:_________________________

Математика

Мерзімі:

Тақырыбы: Қайталау.

Мақсаты:

  1. Білімділік: Оқушыларды 4-ке көбейту және бөлу кестесімен таныстыруды жалғастыра отырып, көбейту және бөлудің мағынасын бекіту, арифметикалық амалдардың мәнін ашу;

  2. Дамытушылық: Математикаға деген қызығушылығын арттыру;

  3. Тәрбиелік: Ұқыптылыққа, шапшаңдыққа тәрбиелеу.

Көрнекілігі: сызба, геометриялық фигуралар.

Әдісі:түсіндіру, көрсету, сұрақ-жауап.

Сабақтың типі: жаңа ұғым беру сабақ

Сабақтың барысы:

І. Ұйымдастыру кезеңі: Оқушылардың математика пәніне қажетті құрал-жабдықтарын түгендеп, зейінін сабаққа аудару.

Тәлім сәтін өткізу: Әрбір ісім: Оқу, ұғу, үйрену.

Әрбір сөзім: Адалдық, шындық, ынтымақ. Ондай

болса сабағымызды ынтымақпен, бірлікпен бастайық

ІІ. Үй тапсырмасын тексеру. № 8. Теңдеулерді шеш: (25 бет)

7м2дм=72дм 250 см=2м 50

Орындап келген тапсырманы тексеріп баға беріп үй тапсырмасын бекіту.

ІІІ. Өткенді пысықтау. Ауызша жұмыс.

1 дм неше см бар? 1 дм=10 см

1 м неше дм бар? 1м=10 дм

1 м неше см бар? 1м =100см

ІҮ. Жаңа сабақты түсіндіру.

№1. Мысалдарды шығар:

(2*4)+21 70-(15:3) (2*9)+(3*3)

(3*5)+62 82-(28:7) (5*4)+(27:9)

(6*4)+47 65-(36:4) (3*7)+(40:4)

№2. Теңдеуді шеш:

х*4=24 18:у=6 5*в=15

28:с=4 20:а=2 d:8=2

№3.Өрнектің мәндерін тап:

2*8 20:4

3*8 20:2

4*8 20:10

№4.Кенеттен сұрау.

Төрт сегізаяқта неше қармалауыш бар? 4*8=32

Бір гүлде 9 жапырақша бар. 3 гүлде неше жапырақша бар? 9*3=27

Үш жәшік лимонад әкелінді. Жәшіктердің әрқайсысында 10 шиша бар. Барлығы неше шиша лимонад әкелінді? 3*10=30

Ү.Түсінгендерін тексеру

№5. Есептерді шығар.

Ш:30+30=60 Ж: 60 жұмыртқа

Ш:83+425=508 Ж:508кг

№6.Берілген кесіндіден 2 см ұзын кесінді, 1 см қысқа кесінді сыз. Оларды өлше және салыстыр.

2см 4 см 1см

2см < 4 см 4 см >1 см 2 см > 1 см

ҮІ. Бекіту: Меруерт – 4 жаста, Ержан – 8 жаста, Арман-13 жаста, Лаура 17 жаста.

- Сабақта біз не істедік? Қай тапсырма ұнады? Неге?

1 жылда =12 ай 3 жыл=36 ай 4 жыл =48 ай

ҮІІ. Үйге тапсырма: № 7. (27 бет)

7м2дм=72дм 250 см=2м 50

Бағалау.

Бекітемін:_________________________

Математика

Мерзімі:

Тақырыбы: Кестелік көбейту және бөлу. Бір мен нөл сандарына байланысты көбейту және бөлу.

Мақсаты:

  1. Білімділік: Оқушыларды көбейту және бөлу кестесімен таныстыруды жалғастыра отырып, көбейту және бөлудің мағынасын бекіту, арифметикалық амалдардың мәнін ашу;

  2. Дамытушылық: Математикаға деген қызығушылығын арттыру;

  3. Тәрбиелік: Ұқыптылыққа, шапшаңдыққа тәрбиелеу.

Көрнекілігі: сызба, геометриялық фигуралар.

Әдісі:түсіндіру, көрсету, сұрақ-жауап.

Сабақтың типі: жаңа ұғым беру сабақ

Сабақтың барысы:

І. Ұйымдастыру кезеңі: Оқушылардың математика пәніне қажетті құрал-жабдықтарын түгендеп, зейінін сабаққа аудару.

Тәлім сәтін өткізу: Әрбір ісім: Оқу, ұғу, үйрену.

Әрбір сөзім: Адалдық, шындық, ынтымақ. Ондай

болса сабағымызды ынтымақпен, бірлікпен бастайық

ІІ. Үй тапсырмасын тексеру. № 7. (27 бет)

7м2дм=72дм 250 см=2м 50

Орындап келген тапсырманы тексеріп баға беріп үй тапсырмасын бекіту.

ІІІ. Өткенді пысықтау. Ауызша жұмыс.

1 дм неше см бар? 1 дм=10 см

1 м неше дм бар? 1м=10 дм

1 м неше см бар? 1м =100см

ІҮ. Жаңа сабақты түсіндіру.

№1. Есіңе түсір!

Санды 1-ге көбейткенде немесе бөлгенде сол санның өзі шығады.

Кез келген санды 0-ге көбейткенде нөл шығады.

0-ді санға бөлгенде нөл шығады.

Нөлге бөлуге болмайды!

№2. Мысалдарды шығар:

9*1 10*1 11*1 40*1 28*1 283*1

8*0 6*0 24*0 50*0 39*0 764*0

99:1 0:100 54:1 0:60 61:1 0:600

(57-57)*4 58-0*3 0:(75-28)

1*(35-19) 1*29-9 (26+42)*0

(58-57)*2 0*4+75 9*0+63

(71-71)*98 16-1*5 44:1+18

№3.Теңдеулерді шеш:

х*1=3 а:4=1 2:с=1 у*4=0 в :3=0

Ү.Түсінгендерін тексеру

№5. Құлпынай өсетін тік төртбұрыш пішіндес жүйектің ұзындығы 3м, ал ені 90см. Жүйектің периметрін тап.

№6. Түрлендір:

37 сағ =1 тәул 13сағ 5м 60см =56 дм

2 тәул.4 сағ=52 сағ 7м 80 см=780см

3 сағ 5 мин=185 мин 4дм 3 см= 43 см

1 жыл 5 ай= 17 ай 240 см=2м 4дм

ҮІ. Бекіту: №7 Есептерді шығар.

Бақшаға 20 түп қарақат және 3 түп кем қарлыған отырғызылды. Бақшаға барлығы неше түп қарақат және қарлыған отырғызылды?

Ш: 20+(20-3) =37

Ж: 37 түп отырғызылды.

Наубайханаға 28 қап қант және одан 12 қап артық ұн әкелінді. Наубайханаға барлығы неше қап қант және ұн әкелінді?

Ш: 28+ (28+12) =68

Ж: 68 қап әкелінді.

ҮІІ. Үйге тапсырма: №4.Амалдарды орында (28 бет)

20:20 (32+45):77 0:(75-38) 1*43

63:63 28:(67-39) (36+52)*0 0:73

47:47 44:44+19 49*0+72 53*1

Бағалау.

Бекітемін:_________________________

Математика

Мерзімі:

Тақырыбы: Жүздіктерді, ондықтарды бір таңбалы санға көбейту және бөлу.

Мақсаты:

  1. Білімділік: Оқушыларды көбейту және бөлу кестесімен таныстыруды жалғастыра отырып, көбейту және бөлудің мағынасын бекіту, арифметикалық амалдардың мәнін ашу;

  2. Дамытушылық: Математикаға деген қызығушылығын арттыру;

  3. Тәрбиелік: Ұқыптылыққа, шапшаңдыққа тәрбиелеу.

Көрнекілігі: сызба, геометриялық фигуралар.

Әдісі:түсіндіру, көрсету, сұрақ-жауап.

Сабақтың типі: жаңа ұғым беру сабақ

Сабақтың барысы:

І. Ұйымдастыру кезеңі: Оқушылардың математика пәніне қажетті құрал-жабдықтарын түгендеп, зейінін сабаққа аудару.

Тәлім сәтін өткізу: Әрбір ісім: Оқу, ұғу, үйрену.

Әрбір сөзім: Адалдық, шындық, ынтымақ.

Ондай болса сабағымызды ынтымақпен, бірлікпен бастайық

ІІ. Үй тапсырмасын тексеру. №4.Амалдарды орында (28 бет)

20:20 (32+45):77 0:(75-38) 1*43

63:63 28:(67-39) (36+52)*0 0:73

47:47 44:44+19 49*0+72 53*1

Орындап келген тапсырманы тексеріп баға беріп үй тапсырмасын бекіту.

ІІІ. Өткенді пысықтау. Ауызша жұмыс.

1 дм неше см бар? 1 дм=10 см

1 м неше дм бар? 1м=10 дм

1 м неше см бар? 1м =100см

ІҮ. Жаңа сабақты түсіндіру.

№1. Жазу бойынша қалай есептеп шығаруға болатынын түсіндіру:

1 0*4 40:4

өрнегінің мәні өрнегінің мәні

1 онд. *4=4 онд. 4 онд. : 4=1 онд

10*4=40 40:4=10

4*10=40 40:10=4

№2. Жазу бойынша қалай есептеп шығаруға болатынын түсіндіру:

100*4 400:1

өрнегінің мәні өрнегінің мәні

1 жүзд. * 4=4 жүзд 4 жүзд. : 4=1 жүзд.

100*4=400 400:4=100

4*100=400 400:100=4

№3.

10*6=60 100*6 =600 10*7=70 100*7=700

6*10=60 6*100 =600 7*10=70 7*100=700

60:6= 10 600:6 =100 70:7= 10 700:7=100

60:10 =6 600:100=6 70:10=7 700:100=7

Ү.Түсінгендерін тексеру

№4.

санды 3-ке арттыр

0

1

10

100

3

4

13

103

санды 3-ке көбейт

0

5

10

100

0

15

30

300


санды 4-ке кеміт

10

100

20

40

6

96

16

36

санды 4-ке бөл

700

400

80

420

175

100

20

105


ҮІ. Бекіту: №5

х*3 =30 10*х=10 600:х=6 х:4=100

№6.

Ш: (2онд.+1онд.) -1онд.5 бірл=1онд. 5бірл.

Ж: 15 жұмыртқа

Ш: (11+15) +8=34

Ж: 34 бала

ҮІІ. Үйге тапсырма: №7 Амалдарды орында. (30 бет)

(48+25)-14 4*5+76 81-(76-28)

62-(19+37) 2*3+10*5 12:6+300:3

Бағалау

Бекітемін:_________________________

Математика

Мерзімі:

Тақырыбы: Екі жиынтық заттарының сандарын салыстыру.

Мақсаты:

  1. Білімділік: Оқушыларды көбейту және бөлу кестесімен таныстыруды жалғастыра отырып, көбейту және бөлудің мағынасын бекіту, арифметикалық амалдардың мәнін ашу;

  2. Дамытушылық: Математикаға деген қызығушылығын арттыру;

  3. Тәрбиелік: Ұқыптылыққа, шапшаңдыққа тәрбиелеу.

  4. Көрнекілігі: сызба, геометриялық фигуралар.

Әдісі:түсіндіру, көрсету, сұрақ-жауап.

Сабақтың типі: жаңа ұғым беру сабақ

Сабақтың барысы:

І. Ұйымдастыру кезеңі: Оқушылардың математика пәніне қажетті құрал-жабдықтарын түгендеп, зейінін сабаққа аудару.

Тәлім сәтін өткізу: Әрбір ісім: Оқу, ұғу, үйрену.

Әрбір сөзім: Адалдық, шындық, ынтымақ.

Ондай болса сабағымызды ынтымақпен, бірлікпен бастайық

ІІ. Үй тапсырмасын тексеру. №7 Амалдарды орында. (30 бет)

(48+25)-14 4*5+76 81-(76-28)

62-(19+37) 2*3+10*5 12:6+300:3

Орындап келген тапсырманы тексеріп баға беріп үй тапсырмасын бекіту.

ІІІ. Өткенді пысықтау. Ауызша жұмыс.

1 дм неше см бар? 1 дм=10 см

1 м неше дм бар? 1м=10 дм

1 м неше см бар? 1м =100см

ІҮ. Жаңа сабақты түсіндіру.

№1. Суретті пайдаланып, сұрақтарға жауап бер.

Кеселер -5 Кеселер -5

Құман 2 Құман 2

Қайсысы кем? Нешеуі артық? Нешеуі кем?

Суреттегі шарлар нешеу? 2

Кеглилер нешеу? 7

Кегилер 2 + 5=7, яғни 2-ні 5-ке арттырдық. Шарлар 7-5=2, яғни 7-ні 5-ке кеміттік.

Доптар -2 2<8 Кеселер -5 6> 2

Ракеткалар -8 8> 2 Құман 2 2<6

Қайсысы артық? Қайсысы кем?

Ракеткалар 2+4=8, яғни 2-ні 4 есе арттырдық. Доптар 8:4=2, яғни 8-ді 4 есе кеміттік.

№3

4+а 4+1=5 4+2=6 4+3=7 4+4=8

4+5=9 4+6=10 4+7=11 4+8=12 4+9=13

4*а 4*1=4 4*2=8 4*3=12 4*4=16

4*5=20 4*6=24 4*7=28 4*8=32 4*9=36

4-а 4-4=0 8-4=4 12-4=8 16-4=12

20-4=16 24-4=20 28-4=24 32-4=24 36-4=16

4:а 4:4=1 8:4=2 12:4=3 16:4=4

20:4=5 24:4=6 28:4=7 32:4=8 36:4=9

Ү.Түсінгендерін тексеру

№5. Алпамыс батыр бірінші күні 40 сұлуды, ал екінші күні бұдан 6 сұлуды кем, ал үшінші күні 16 сұлуды күң болудан құтқарды. Алпамыс батыр 3 күнде неше сұлуды күң болудан құтқарды?

Ш: 40+(40-6)+16=90

Ж: 90 сұлу.

ҮІ. Бекіту:

1 см= 10 мм 1 дм = 10 см 1 м = 100 см

1 м= 10 дм 1 км =1000м 1 кг = 1000 гр

ҮІІ. Үйге тапсырма: №6 (32 бет)

3дм6см=36 дм 300см=3м

58м =508см 45см=4дм 5см

Бағалау.

Санды бірнеше есе арттыруға және кемітуге берілген есептер

Бекітемін:_________________________

Математика

Мерзімі:

Тақырыбы: Санды бірнеше есе арттыруға және кемітуге берілген есептер.

Мақсаты:

  1. Білімділік: Санды бірнеше есе арттыруға және кемітуге туралы түсінік беру.

  2. Дамытушылық: Математикаға деген қызығушылығын арттыру;

  3. Тәрбиелік: Ұқыптылыққа, шапшаңдыққа тәрбиелеу.

Көрнекілігі: сызба, геометриялық фигуралар.

Әдісі:түсіндіру, көрсету, сұрақ-жауап.

Сабақтың типі: жаңа ұғым беру сабақ

Сабақтың барысы:

І. Ұйымдастыру кезеңі: Оқушылардың математика пәніне қажетті құрал-жабдықтарын түгендеп, зейінін сабаққа аудару.

Тәлім сәтін өткізу: Әрбір ісім: Оқу, ұғу, үйрену.

Әрбір сөзім: Адалдық, шындық, ынтымақ.

Ондай болса сабағымызды ынтымақпен, бірлікпен бастайық

ІІ. Үй тапсырмасын тексеру. №6 (32 бет)

3дм6см=36 дм 300см=3м

58м =508см 45см=4дм 5см

Орындап келген тапсырманы тексеріп баға беріп үй тапсырмасын бекіту.

ІІІ. Өткенді пысықтау. Ауызша жұмыс.

1 дм неше см бар? 1 дм=10 см

1 м неше дм бар? 1м=10 дм

1 м неше см бар? 1м =100см

ІҮ. Жаңа сабақты түсіндіру.

№1. Суретті пайдаланып, сұрақтарға жауап бер.

Қолғаптар нешеу? Аяқ киімдер нешеу? Аяқ киімдердің қолғаптардан нешеуі артық?

Аяқ киімдер 4+1=5 яғни 4-ті 1-ге арттырдық.

Қолғаптардың аяқ киімдерден нешеуі кем?

Қолғаптар 1-4= яғни 1-ден 4 кемітілмейді, алынбайды.

Қолғаптар неше жұп? Аяқ киімдер неше жұп? Аяқ киімдер қолғаптардан 4 есе артық деген дұрыс па?

Аяқ киімдер 4*1=4 яғни 4-ті 1-ге көбейту.

Қолғаптар бір жұп, яғни 2-еу, ал аяқ киімдер төрт жұп, яғни 8. 8-дің ішінде екі неше рет бола алады? 8:2=4

№2. Суретті пайдаланып, сұрақтарға жауап бер.

Үшбұрыштар нешеу? – 6 Шаршылар нешеу? – 2

Шаршылар екі-екіден неше рет?- 3 рет

Шаршылар қанша болса, сонша шығу үшін үшбұрыштар санын нешеге бөлу керек? 6:3=2

6 санында екі –екіден неше рет бола алады? 6:2=3

Шаршылар үшбұрыштардан неше есе кем?6:3=2

Шаршылар -? 2 Үшбұрыштар -? 6 Шаршылар екі-екіден неше рет? 3

2 шаршыдан неше рет алғанда үшбұрыштар саны қанша болса, сонша болады?2*3=6

6 шығу үшін екі-екіден неше рет алу керек? 6:2=3

Үшбұрыштар шаршылардан неше есе артық? 6:3=2

№3. Есепті шығар: Солтүстік Мұзды мұхитта 10 теңіз бар, ал Үнді мұхитында одан 2 есе кем. Үнді мұхитында неше теңіз бар?

Ш:10:2=5 Ж: 5 теңіз

Үнді мұхитында 5 теңіз бар, ал Солтүстік Мұзды мұхитында одан 2 есе артық. Солтүстік Мұзды мұхитында қанша теңіз бар?

Ж:5*2=10 Ш:10 теңіз

ҮІ. Бекіту: №5. Берілген кесіндіден 2 см ұзын кесінді және 2 есе ұзын кесінді сыз. Оларды өлше және салыстыр.

5 см 10 см 7 см

5<7 7<10 10>5

Кенеттен сұрау.

а) Ш: 24:2=12 ә) Ш:2*2=4 б) Ш: 15:3=5

Ж: 12 марка Ж:4 түп Ж:5 машина

в) Ш: 4*8=32 г) Ш:32:4=8

Ж:32 адам Ж:8 парта

ҮІІ. Үйге тапсырма: №4 (34 бет)

21:7 18:9 48:6 25:5

24:8 18:6 48:8 35:5

Бағалау.

Бекітемін:_________________________

Математика

Мерзімі:

Тақырыбы: Бірнеше есе артық және кем санды табуға берілген есептерді салыстыру.

Мақсаты:

  1. Білімділік: Санды бірнеше есе арттыруға және кеміту туралы түсінік беру.

  2. Дамытушылық:Математикаға деген қызығушылығын арттыру;

  3. Тәрбиелік: Ұқыптылыққа, шапшаңдыққа тәрбиелеу.

Көрнекілігі: сызба, геометриялық фигуралар.

Әдісі:түсіндіру, көрсету, сұрақ-жауап.

Сабақтың типі: жаңа ұғым беру сабақ

Сабақтың барысы:

І. Ұйымдастыру кезеңі: Оқушылардың математика пәніне қажетті құрал-жабдықтарын түгендеп, зейінін сабаққа аудару.

Тәлім сәтін өткізу: Әрбір ісім: Оқу, ұғу, үйрену.

Әрбір сөзім: Адалдық, шындық, ынтымақ.

Ондай болса сабағымызды ынтымақпен, бірлікпен бастайық

ІІ. Үй тапсырмасын тексеру. №4 (34 бет)

21:7 18:9 48:6 25:5

24:8 18:6 48:8 35:5

Орындап келген тапсырманы тексеріп баға беріп үй тапсырмасын бекіту.

ІІІ. Өткенді пысықтау. Ауызша жұмыс.

1 дм=10 см 1м=10 дм 1м =100см

ІҮ. Жаңа сабақты түсіндіру.

№1. 4*5=20 4*9=36 4*4=16 4*6=24 4*3=12

20:4=5 12:4=3 36:4=9 24:4=6 16:4=4

№2. Кенеттен сұрау.

Айжан -6 кітап

Томирис – 2есе арт Ш:6*2=12

Томирис -? К.оқыды Ж: 12 кітап.

Дамир -6 хат

Анасы – 3есе кем Ш:6:3=2

Анасы -? Хат жіберді. Ж: 2 есе кем

Ақ гүл – 9

Қызыл гүл – 2 есе арт Ш: 9*2=18

Қызыл гүл-? Ж: 18 қызыл гүл

Түймедақ гүлі – 15

Көктікен – 3 есе арт Ш:15*3=45

Көктікен -? Ж: 45 көктікен

Кәді – 2 кг Ш:4:2=2

Қарбыз – 4 есе кем Ж:2 қарб.массасы

№3Салыстыр:шарттарын,сұрақтарын,шешулерін және жауаптарын.

Қыз бала – 12

Ұл бала – 2-еуі кем Ш: 12-2=10

Ұл -? Ж: 10 ұл бала

І қайықта -4 ескекші

ІІ қайықта – 2 арт Ш:4+2=6

ІІ қайықта - ? ескекші Ж: 6 ескекші.

Қыз бала – 12

Ұл бала – 2 есе кем Ш: 12:2=6

Ұл бала - ? Ж: 6 ұл бала

І қайықта -4 ескекші

ІІ қайықта – 2 есе арт Ш:4*2=8

ІІ қайықта - ? ескекші Ж: 8 ескекші.

№4. Есептер құрастыр.

Қызыл доп – 7

Көк доп – 3 арт Ш: 7+3=10

Көк доп -? Ж: 10 доп

Көк доп – 10

Қызыл доп – 3-еуі кем Ш:10-3=7

Қызыл доп - ? Ж: 7 қызыл доп

Қызыл доп – 7

Көк доп – 3 есе арт Ш: 7*3=21

Көк доп -? Ж: 21 доп

Көк доп – 21

Қызыл доп – 3 есе кем Ш:21:3=7

Қызыл доп - ? Ж: 7 қызыл доп

ҮІ. Бекіту: №5.

18:9=2 15:3=5 36*0=0 2*2=4 10*2=20 18:2=9 6*1=6

ҮІІ. Үйге тапсырма: №6 (36 бет )

63*20*7=50 34*7*7=20

26*30 *8=48 78*9*9=60

Бағалау.

Бекітемін:_________________________

Математика

Мерзімі:

Тақырыбы: Еселік салыстыруға берілген есеп.

Мақсаты:

  1. Білімділік: Еселік салыстыруға берілген есепке түсінік беру.

  2. Дамытушылық:Математикаға деген қызығушылығын арттыру;

  3. Тәрбиелік: Ұқыптылыққа, шапшаңдыққа тәрбиелеу.

Көрнекілігі: сызба, геометриялық фигуралар.

Әдісі:түсіндіру, көрсету, сұрақ-жауап.

Сабақтың типі: жаңа ұғым беру сабақ

Сабақтың барысы:

І. Ұйымдастыру кезеңі: Оқушылардың математика пәніне қажетті құрал-жабдықтарын түгендеп, зейінін сабаққа аудару.

Тәлім сәтін өткізу: Әрбір ісім: Оқу, ұғу, үйрену.

Әрбір сөзім: Адалдық, шындық, ынтымақ.

Ондай болса сабағымызды ынтымақпен, бірлікпен бастайық

ІІ. Үй тапсырмасын тексеру. №6 (36 бет )

63*20*7=50 34*7*7=20

26*30 *8=48 78*9*9=60

Орындап келген тапсырманы тексеріп баға беріп үй тапсырмасын бекіту.

ІІІ. Өткенді пысықтау. Ауызша жұмыс.

1 дм=10 см 1м=10 дм 1м =100см

ІҮ. Жаңа сабақты түсіндіру.

№1. Суретті пайдаланып, жауап бер.

Қызыл түсті -3 дөңгелек

Көк түсті – 12

Көк түс - ? арт. 12-3=9

Қызыл - ? кем

3+3+9=15

Қызыл д. үш-үштен-1

Көк дөңгелек – 4 12:4=3

№2.

Т ерек – 10 ? арт Ш: 10-5=5

Ш ырша – 5 Ж: 5 терек арт.

Т ерек – 10 ? есе кем Ш: 10:5=2

Ш ырша – 5 Ж: 2 есе арт.

№3.

Ұ л бала – 8 Ш: 8-4=4

Қ ыз бала –4 ? кем Ж: 4-еуі кем

Ұ л бала – 8 Ш: 8:4=2

Қ ыз бала –4 ? есе кем Ж: 2 есе кем

Сергіту кезеңі: Оң қолымда бес саусақ

Сол қолымда бес саусақ

Қосып едім екеуін

Болып шықты он саусақ.

№4. Ауызша есеп:

100+500=600 120-20=100 193+7=200 5*2=10 7*2=14 4*3=12

300+10=310 230+20=250 66-55=11 10:2=5 4*4=16 9:3=3

№5Өрнек түрінде жаз және мәнін есептеп шығар.

5+2=7 5*2=10 2+5=7 2*5=10

ҮІ. Бекіту:

№7. Мәні 2-ге тең болатындай бірнеше бөлінді жаз. Тағы осындай бірнеше бөлінді жазуға бола ма?

2:1=2 6:3=2 8:4=2 10:5=2

12:6=2 14:7=2 16:8=2 18:9=2

ҮІІ. Үйге тапсырма: 4+2=6 3*2=6 5-2=3 6:2=3

Бағалау.

Бекітемін:_________________________

Математика

Мерзімі:

Тақырыбы: Кері есептер.

Мақсаты:

  1. Білімділік: Кері есептертерге берілген есепке түсінік беру.

  2. Дамытушылық:Математикаға деген қызығушылығын арттыру;

  3. Тәрбиелік: Ұқыптылыққа, шапшаңдыққа тәрбиелеу.

Көрнекілігі: сызба, геометриялық фигуралар.

Әдісі:түсіндіру, көрсету, сұрақ-жауап.

Сабақтың типі: жаңа ұғым беру сабақ

Сабақтың барысы:

І. Ұйымдастыру кезеңі: Оқушылардың математика пәніне қажетті құрал-жабдықтарын түгендеп, зейінін сабаққа аудару.

Тәлім сәтін өткізу: Әрбір ісім: Оқу, ұғу, үйрену.

Әрбір сөзім: Адалдық, шындық, ынтымақ.

Ондай болса сабағымызды ынтымақпен, бірлікпен бастайық

ІІ. Үй тапсырмасын тексеру.

4+2=6 3*2=6 5-2=3 6:2=3

Орындап келген тапсырманы тексеріп баға беріп үй тапсырмасын бекіту.

ІІІ. Өткенді пысықтау. Ауызша жұмыс.

1 дм=10 см 1м=10 дм 1м =100см

ІҮ. Жаңа сабақты түсіндіру.

№1.

О қушы масса 24кг Ш:24:8=3

С өмкесі 8есе жеңіл-?кг Ж: 3 кг

С өмке масса 3кг Ш:3*8=24

о қушы массасы-? 8есе арт Ж: 24 кг

О қушы масса 24кг Ш:24:3=8

С өмкесі -3 кг ? есе жеңіл Ж: 8

№2.

Т аңертең –12т Ш: 12*2=24

К ешке – ?2 есе арт Ж: 24 торт сатылды.

Т аңертең –24т Ш: 24:2=12

К ешке – ?2 есе кем Ж: 12 торт сатылды.

А қ саңырауқұлақ –27 Ш: 27:3=9

Т үлкішек саңырауқ-? 3 есе арт Ж: 9 түлкішек бар

№3. Тік төртбұрыштың ұзындығы 4 см, ал ені одан 4 есе кем. Берілген тік төртбұрышты сыз. Оның периметрін тап.

1см

4см 4см Р=? Р=(4+1)*2=10см

1 см

Сергіту кезеңі: Оң қолымда бес саусақ

Сол қолымда бес саусақ

Қосып едім екеуін

Болып шықты он саусақ.

№4. Мысалды шығар:

90-73+8=25 25+73-8=90 34+36-9=61 93-(46+9)=38 38+46+9=93 (28+33)-8=53 61-36+9=34 53+8-33=28

84-58-7=19 54-(42-7)=19 19+58+17=94 19+42-27= 34

(40-4):9+28:7=36:9+28:7=8 80:8*2-5=10*2-5=15

96-4*2=96-8=88 0*(31-25)+4*5=0*6+20=20

9*2:3+24:6=18:3+4=10 8*3:(28:7) =24:4=6

100:10+35:7=10+5=15 100-(60:3+4*8)=100-52=48

№5 Теңдіктер құрастыр:

7 дм 5 см=75 см 63 дм=6 м 3 дм

100 см =1м 5 м + 3м 4 дм=8 м 4 дм

1 сағ 20 мин =80 мин 2 сағ 10 мин=130 мин

7 м 5 см =75 см

ҮІ. Бекіту:

ҮІІ. Үйге тапсырма: №6 (40 бет) Теңдеуді шеш:

х+200=530 780-а=80 с-150 =600

у*100=300 в:10=4 800:d=8

Бағалау.

Бекітемін:_________________________

Математика

Мерзімі:

Тақырыбы: Кері есептер.

Мақсаты:

  1. Білімділік: Кері есептертерге берілген есепке түсінік беру.

  2. Дамытушылық:Математикаға деген қызығушылығын арттыру;

  3. Тәрбиелік: Ұқыптылыққа, шапшаңдыққа тәрбиелеу.

Көрнекілігі: сызба, геометриялық фигуралар.

Әдісі:түсіндіру, көрсету, сұрақ-жауап.

Сабақтың типі: жаңа ұғым беру сабақ

Сабақтың барысы:

І. Ұйымдастыру кезеңі: Оқушылардың математика пәніне қажетті құрал-жабдықтарын түгендеп, зейінін сабаққа аудару.

Тәлім сәтін өткізу: Әрбір ісім: Оқу, ұғу, үйрену.

Әрбір сөзім: Адалдық, шындық, ынтымақ.

Ондай болса сабағымызды ынтымақпен, бірлікпен бастайық

ІІ. Үй тапсырмасын тексеру. №6 (40 бет) Теңдеуді шеш:

х+200=530 780-а=80 с-150 =600

у*100=300 в:10=4 800:d=8 Орындап келген тапсырманы тексеріп баға беріп үй тапсырмасын бекіту.

ІІІ. Өткенді пысықтау. Ауызша жұмыс.

1 дм=10 см 1м=10 дм 1м =100см

ІҮ. Жаңа сабақты түсіндіру. №1. Ойлаған санды тап.

Ойлаған санды 3-ке көбейткенде 18 шықты. ? * 3 =18 6*3=18

5 санын ойлаған санға көбейткенде 20 шықты. 5 * ? =20 5*4=20

Ойлаған санды 4-ке бөлгенде 3 шықты. ? : 4 =3 12:4=3

16 санын ойлаған санға бөлгенде 8 шықты. 16 : ? =8 16:2=8

№2. Жауабын айт.

3 қораптың әрқайсысында 4 доптан болды, осы қораптарда барлығы неше доп болды?

Ш: 3 * 4=12 Ж: 12 доп

3 қораптың әрқайсысында бірнеше доптан болды. Егер қораптарда барлығы 12 доп болса, онда әр қорапта неше доптан болды?

Ш:12:3=4 Ж:4 доптан болды.

12 доп бірнеше қорапта болды. Егер қораптардың әрқайсысында 4 доптан болса, онда доптар неше қорапта болды?

Ш: 12:4=3 Ж: 3 қорапта болды.

№3. Есептерді шығар.

Көл бетінде әрқайсысы 6 аққудан 2 топ аққулар жүзіп жүр. Көлде барлығы неше аққу жүзіп жүр? Ш: 6 * 2 =12 Ж: 12 аққу жүзіп жүр.

Көлде барлығы 12 аққу жүзіп жүр. Егер әр топта 6 аққудан болса, онда неше топ аққу жүзіп жүр? Ш: 12 : 6 =2 Ж: 2 топ аққу.

Әжеміз сүтті 2 ыдысқа 5 литрден тең бөліп құйды. Барлығы неше литр сүт болған еді? Ш: 2 * 5 =10 Ж: 10 литр сүт болған еді.

Әжеміз 10 литр сүттің 5 литрін ыдысқа құды. Құйылмаған неше литр сүт қалды? 10 : 5 =5 Ж: 5 литр сүт қалды.

Сергіту кезеңі: Оң қолымда бес саусақ

Сол қолымда бес саусақ

Қосып едім екеуін

Болып шықты он саусақ.

№4. Теңдеуді шеш:

12:с=6 с:2=6 с*2=12 2*с=12

с=12:6 с=6*2 с=12:2 с=12:2

с=2 с=12 с=6 с=6

12:2=6 12:2=6 6*2=12 2*6=12

6=6 6=6 12=12 12=12

№5. Амалдарды орында:

(10+10):4=20:4=5 27:(3*3)=27:9=3

80-16:2=80-8=72 45+6*4=45+24=69

5*3+34=15+34=49 20:5+100*0=4+0=4

400:4+230=100+230=330 10*5+16=50+16=66

710-500:100=710-5=705 81+8*100=81+800=881

Ү

3 ∙ 2 = 2 ∙ 3

4 ∙ 2 = 2 ∙ 4

5 ∙ 2 = 2 ∙ 5

6 ∙ 2 = 2 ∙ 6

7 ∙ 2 = 2 ∙ 7

8 ∙ 2 = 2 ∙ 8

9 ∙ 2 = 2 ∙ 9

І. Бекіту: №6. Тік төртбұрыштың ұзындығы 6 см, ал ені одан 3 есе қысқа. Берілген тік төртбұрышты сыз. Оның периметрін тап.

6см

2 см Р=? Р=(6+2)*2=16 см

Балалар, көбейткіштердің ауыстырымдылық

қасиетін есімізге түсірейік.

Көбейткіштердің орындары ауысқанымен

Көбейтіндінің мәні өзгермейді.

ҮІІ. Үйге тапсырма: №7 (42 бет) Салыстыр.

16:2 * 16:4 12:3 * 12:2 14:2 * 14:7

Бағалау.

Бекітемін:_________________________

Математика

Мерзімі:

Тақырыбы: Кері есептер.

Мақсаты:

  1. Білімділік: Кері есептертерге берілген есепке түсінік беру.

  2. Дамытушылық:Математикаға деген қызығушылығын арттыру;

  3. Тәрбиелік: Ұқыптылыққа, шапшаңдыққа тәрбиелеу.

Көрнекілігі: сызба, геометриялық фигуралар.

Әдісі:түсіндіру, көрсету, сұрақ-жауап.

Сабақтың типі: жаңа ұғым беру сабақ

Сабақтың барысы:

І. Ұйымдастыру кезеңі: Оқушылардың математика пәніне қажетті құрал-жабдықтарын түгендеп, зейінін сабаққа аудару.

Тәлім сәтін өткізу: Әрбір ісім: Оқу, ұғу, үйрену.

Әрбір сөзім: Адалдық, шындық, ынтымақ.

Ондай болса сабағымызды ынтымақпен, бірлікпен бастайық

ІІ. Үй тапсырмасын тексеру. №7 (42 бет) Салыстыр.

16:2 * 16:4 12:3 * 12:2 14:2 * 14:7

Орындап келген тапсырманы тексеріп баға беріп үй тапсырмасын бекіту.

ІІІ. Өткенді пысықтау. Ауызша жұмыс.

1 дм=10 см 1м=10 дм 1м =100см

ІҮ. Жаңа сабақты түсіндіру.

№1. 12 түп көшет 2 қатарға тең бөліп отырғызылды. Әр қатарға неше түп көшет отырғызылды?

Ш:12:2=6 Ж: 6 көшеттен отырғызылды.

Бірнеше түп көшет 2 қатарға тең бөліп отырғызылды. Егер әр қатарға 6 түп көшеттен отырғызылса, барлығы неше түп көшет отырғызылды?

Ж: 2*6=12 Ж: 12 түр көшет.

12 түп көшет тең бөліп бірнеше қатарға отырғызылды. Егер әр қатарға 6 түп көшеттен отырғызылса, неше қатар көшет отырғызылды? Ш: 12:6=2 Ж: 2 қатар көшет отырғызылды.

Кенеттен сұрау.

9 түп гүл 3 гүлзарға тең бөліп отырғызылды. Әр гүлзарға неше түп гүл отырғызылды?

Ш: 9:3=2 Ж: 2 түп гүл.

12 турист әр палаткаға үш адамнан орналастырылды. Неше палатка қажет болды?

Ш: 12:3=4 Ж: 4 палатка қажет.

10 алма екі ыдысқа тең бөліп салынды. Әр ыдыста неше алмадан болды?

Ш:10:2=5 Ж: 5 алмадан.

Печенье әрқайсысына 7 килограмнан 3 жәшікке салынды. Барлығы неше килограмм печенье салынды?

Ш: 7*3=21 Ж: 21 кг печенье.

Мұз айдынында 18 бала екі –екіден сырғанап жүрді. Мұз айдынында неше пар сырғанап жүрді?

Ш: 18:2=9 Ж: 9 пар сырғанап жүр.

№3. Есепті шығар.

Спорт алаңында 2 оқушы төреші болды, ал 16 оқушы футбол ойнайды. Футбол ойнаушылар төрешілерден неше есе артық?

16:2=8 Ж: 8 есе артық.

Үшінші сынып оқушылары үшін 6 жұп коньки және 12 жұп шаңғы сатып алынды. Конькилер шаңғылардан неше есе кем сатып алынды?

Ш: 12:6=2 Ж: 2 есе кем

Сергіту кезеңі: Оң қолымда бес саусақ

Сол қолымда бес саусақ

Қосып едім екеуін

Болып шықты он саусақ.

№4. Салыстыр:

16:2*16:4 12:3*12:2 14:2*14:7 16:8*4:2 12:3*8:2 12:2*16:2 4*2*4*3 6*2 * 3*6 8*2 * 8*3 2*4 * 4*2 2*6 * 2*5 2*8 * 8*2

ҮІ. Бекіту:

ҮІІ. Үйге тапсырма: №5. Теңдеуді шеш:

х*2=14 14:х=7 х:2=7 2*х=12

с*2=8 16:с=8 с*2=16 12:х=6

алалар, көбейткіштердің ауыстырымдылық қасиетін есімізге түсірейік.Көбейткіштердің орындары ауысқанымен Көбейтіндінің мәні өзгермейді.

Бағалау.

Бекітемін:_________________________

Математика

Мерзімі:

Тақырыбы: Қалдықпен бөлу.

Мақсаты:

  1. Білімділік: Қалдықпен бөлуге берілген есепке түсінік беру.

  2. Дамытушылық:Математикаға деген қызығушылығын арттыру;

  3. Тәрбиелік: Ұқыптылыққа, шапшаңдыққа тәрбиелеу.

Көрнекілігі: сызба, геометриялық фигуралар.

Әдісі:түсіндіру, көрсету, сұрақ-жауап.

Сабақтың типі: жаңа ұғым беру сабақ

Сабақтың барысы:

І. Ұйымдастыру кезеңі: Оқушылардың математика пәніне қажетті құрал-жабдықтарын түгендеп, зейінін сабаққа аудару.

Тәлім сәтін өткізу: Әрбір ісім: Оқу, ұғу, үйрену.

Әрбір сөзім: Адалдық, шындық, ынтымақ.

Ондай болса сабағымызды ынтымақпен, бірлікпен бастайық

ІІ. Үй тапсырмасын тексеру. №5. Теңдеуді шеш:

х*2=14 14:х=7 х:2=7 2*х=12

с*2=8 16:с=8 с*2=16 12:х=6

Орындап келген тапсырманы тексеріп баға беріп үй тапсырмасын бекіту.

ІІІ. Өткенді пысықтау. Ауызша жұмыс.

1 дм=10 см 1м=10 дм 1м =100см

ІҮ. Жаңа сабақты түсіндіру.

1. а) 8 кәмпитті балалардың әрқайсысына 3 кәмпиттен бөліп бер. Неше бала кәмпит алады? Кәмпиттің барлығын бөліп бердің бе? Неліктен?

8 :3=2 (қалд. 2)

Тексеру: 2*3+2=8

ә) 11 дәптерді 4 балаға тең етіп бөліп бер.

Шешуі: 11:4 =2 (қалд.3)

Тексеру: 2*4+3=11

б) 9 машинаны екі балаға тең етіп бөліп бер. Қалдықты тап.

Шешуі: 9:2=4 (қалд. 1)

Тексеру: 4*2+1=9.

№2. Амалдарды орында және тексер:

9:4=2 (қалд.1) 6:4=1 (қал.2) 18:5=3 (қалд.3) 24:5=4(қалд.4) 15:2=7(қалд.1) 27:8=3 (қалд.3) 16:7=2 (қалд.2) 32:5=6(қалд.2)

Сергіту кезеңі: Оң қолымда бес саусақ

Сол қолымда бес саусақ

Қосып едім екеуін

Болып шықты он саусақ.

№3 Аэродромда 20 тікұшақ болды. Ауаға үш-үштен неше үштік тікұшақ ұшып шығуы мүмкін? Аэродромда неше тікұшақ қалады?

Шешуі: 20:3=6 (қалд.2)

Тексеру: 6*3+2=20

№4. Кестені пайдаланып, есептер құрастыр және шешулерін өрнек түрінде жазып көрсет.

Бір заттың бағасы

Заттар саны

Заттар құны

9 теңге

2

18

6 теңге

2

12

8 теңге

2

16

а теңге

2

а*2

Бір қораптың массасы

Қораптар саны

Барлық қораптың массасы

2 кг

2

4 кг

2 кг

3

6кг

2 кг

4

8 кг

2 кг

х

2кг*х


ҮІ. Бекіту:№6. Есепті шығар.

Дүкенде түске дейін 24 м мата, ал түстен кейін одан 3 есе кем мата сатылды. Дүкенде түстен кейін неше метр мата сатылды?

Шешуі: 24:3=8

Жауабы: 8 метр мата

Дүкенде түске дейін 8 м мата, ал түстен кейін одан 3 есе артық мата сатылды. Дүкенде барлығы неше метр мата сатылды?

Шешуі: 8*3=24

Жауабы: 24 метр мата

ҮІІ. Үйге тапсырма: №5. Амалдарды орында.

800:2+150 700-300:3 16:2+4:2

200+9*2 50*2-100 7*2+12:2

Бағалау.

Бекітемін:_________________________

Математика

Мерзімі:

Тақырыбы: Қалдықпен бөлу.

Мақсаты:

  1. Білімділік: Қалдықпен бөлуге берілген есепке түсінік беру.

  2. Дамытушылық:Математикаға деген қызығушылығын арттыру;

  3. Тәрбиелік: Ұқыптылыққа, шапшаңдыққа тәрбиелеу.

Көрнекілігі: сызба, геометриялық фигуралар.

Әдісі:түсіндіру, көрсету, сұрақ-жауап.

Сабақтың типі: жаңа ұғым беру сабақ

Сабақтың барысы:

І. Ұйымдастыру кезеңі: Оқушылардың математика пәніне қажетті құрал-жабдықтарын түгендеп, зейінін сабаққа аудару.

Тәлім сәтін өткізу: Әрбір ісім: Оқу, ұғу, үйрену.

Әрбір сөзім: Адалдық, шындық, ынтымақ.

Ондай болса сабағымызды ынтымақпен, бірлікпен бастайық

ІІ. Үй тапсырмасын тексеру. №5. Амалдарды орында.

800:2+150 700-300:3 16:2+4:2

200+9*2 50*2-100 7*2+12:2

Орындап келген тапсырманы тексеріп баға беріп үй тапсырмасын бекіту.

ІІІ. Өткенді пысықтау. Ауызша жұмыс.

1 дм=10 см 1м=10 дм 1м =100см

ІҮ. Жаңа сабақты түсіндіру.

№1. Суреттерді пайдаланып, бөліндінің мәнін және қалдықты тап:

9 :2=4 (қалд.1)

7 :3=2 (қалд.1)

1 0:4=2 (қалд.2)

№2. Бөлуді орында, тексер:

7:3=2 (қалд.1) 10:3=3 (қалд. 1) 13:3=4 (қалд.1) 27:7=3 (қалд.6)

2*3+1=7 3*3+1=10 3*4+1=13 3*7+6=27

№3. Бір терезеге бірдей 2 шыны керек. Егер осындай 7 шыны болса, неше терезені шынылауға болады? Ал 9 шыны болса ше? 13 шыны болса ше? Неше шыны қалады?

Шешуі: 7:2=3 (қалд.1) 9:2=4 (қалд.1) 13:2=6 (қалд.1)

№4. 100*4=400 200*4=800 100*5=500 200*5=1000

4*100=400 4*200=800 5*100=500 5*200=1000

400:4=100 800:4=200 500:5=100 1000:5=200

400:100=4 800:200=4 500:100=5 1000:200=5

Сергіту кезеңі: Оң қолымда бес саусақ

Сол қолымда бес саусақ

Қосып едім екеуін

Болып шықты он саусақ.

№5. Жас экологтар 5 үйеңкі ағашын және одан 3 есе артық жөке ағашын отырғызды. Жас экологтар неше жөке ағашын отырғызды?

Шешуі: 5*3=15 Ж: 15 жөке ағаш.

Жол жөндеу бригадасы 18 км темір жолды жөндеді. Екінші бригада одан 3 есе кем жолды жөндеді. Екінші бригада неше километр жолды жөндеді?

Шешуі: 18:3=6 Ж:6 км

№6. Салыстыр: шарттарын, сұрақтарын, шешулерін және жауаптарын.

10 м қызыл жиектеме және одан 3 м артық көк жиектеме сатып алынды. Неше метр көк жиектеме сатып алынды?

Ш: 10+ (10+3) =23 Ж: 23 көк жиектеме.

Перде тігуге 10 м ақ мата және одан 3 есе артық қызыл мата жұмсалды. Неше метр қызыл мата жұмсалды?

Ш:10+(10*3)=40 м Ж: 40 м мата

ҮІ. Бекіту:№8.

20-ға дейінгі сандардың ішінен 3-ке бөлінетіндерін өсу ретімен жаз;

3, 6, 9, 12, 15, 18

20-ға дейінгі сандардың ішінен 3-ке бөлінбейтіндерін кему ретімен жаз. 19, 17, 16, 14, 13, 11, 10, 8, 7, 5, 4, 2, 1

ҮІІ. Үйге тапсырма: №7. Теңдеулерді шеш:

а:3=12 12:а=3 3*а=12 а*3=12

Бағалау.

Бекітемін:_________________________

Математика

Мерзімі:

Тақырыбы: Қайталау.

Мақсаты:

  1. Білімділік: Өткенді қайталай отырып түсініктерін анықтау.

  2. Дамытушылық:Математикаға деген қызығушылығын арттыру;

  3. Тәрбиелік: Ұқыптылыққа, шапшаңдыққа тәрбиелеу.

Көрнекілігі: сызба, геометриялық фигуралар.

Әдісі:түсіндіру, көрсету, сұрақ-жауап.

Сабақтың типі: жаңа ұғым беру сабақ

Сабақтың барысы:

І. Ұйымдастыру кезеңі: Оқушылардың математика пәніне қажетті құрал-жабдықтарын түгендеп, зейінін сабаққа аудару.

Тәлім сәтін өткізу: Әрбір ісім: Оқу, ұғу, үйрену.

Әрбір сөзім: Адалдық, шындық, ынтымақ.

Ондай болса сабағымызды ынтымақпен, бірлікпен бастайық

ІІ. Үй тапсырмасын тексеру. №7. Теңдеулерді шеш:

а:3=12 12:а=3 3*а=12 а*3=12

Орындап келген тапсырманы тексеріп баға беріп үй тапсырмасын бекіту.

ІІІ. Өткенді пысықтау. Ауызша жұмыс.

1 дм=10 см 1м=10 дм 1м =100см

ІҮ. Жаңа сабақты түсіндіру.

№1. Мысалдарды шығар.

39+58 46+24 43+28 49+25

86-45 39-14 82-57 45+37

38+47 69+13 36+27 48+24

58-13 48-19 80-57 42-19

ә) 12:6+38-17 69+2*7-13

58-13+6*4 15:3+48-12

36+27-15:3 80-57-8:2+23

8:4+49-14 49-19-24:6

№2. Салыстыр:

2 дм * 3 см 8 см * 1 дм

27 см * 3 см 150 см * 15 дм

2 дм 1 см * 21 см 14 см * 2 дм

29 см * 3 дм 1 см 16 м * 1 м 6 дм

№3. Шығар

27 см + 2 дм 8 см + 4 дм 3 см – 3 дм 5 см

11 м – 2 м 3 дм – 2 м 4 дм + 6 м 3 дм

№4. Қабырғасы 5 см болатын шаршы сыз. Оның периметрін тап.

№5. Есепті шығар.

Айжан 4 бәліш жеді, ал әкесі одан 3 есе артық бәліш жеді. Әкесі неше бәліш жеді?

Ш: 4*3=12 Ж: 12 бәліш.

Әжей бақтан 14 алмұрт теріп алды. Ал Майра одан 2 есе кем терді. Майра неше алмұрт терді?

Ш: 14:2=7 Ж: 7 алмұрт.

Сергіту кезеңі: Оң қолымда бес саусақ

Сол қолымда бес саусақ

Қосып едім екеуін

Болып шықты он саусақ.

ҮІ. Бекіту:№6. Кенеттен сұрау.

9 машинада 18 жолаушы отырды. Әр машинада неше жолаушы отырды?

Ш: 18:9=2 Ж: 2 жолаушы.

Екі орындық қайықтарға 14 адам отырды. Неше қайық қажет болды?

Ш: 14:2=7 Ж: 7 қайық.

ҮІІ. Үйге тапсырма: №7.

19-дан 30-ға дейінгі сандарды жаз. Олардың ішіндегі 4-ке қалдықсыз бөлінетіндерінің астын сыз. Қалғандарын4-ке бөлуді орында.

Бағалау.

Бекітемін:_________________________

Математика

Мерзімі:

Тақырыбы: Қайталау.

Мақсаты:

  1. Білімділік: Өткенді қайталай отырып түсініктерін анықтау.

  2. Дамытушылық:Математикаға деген қызығушылығын арттыру;

  3. Тәрбиелік: Ұқыптылыққа, шапшаңдыққа тәрбиелеу.

Көрнекілігі: сызба, геометриялық фигуралар.

Әдісі:түсіндіру, көрсету, сұрақ-жауап.

Сабақтың типі: жаңа ұғым беру сабақ

Сабақтың барысы:

І. Ұйымдастыру кезеңі: Оқушылардың математика пәніне қажетті құрал-жабдықтарын түгендеп, зейінін сабаққа аудару.

Тәлім сәтін өткізу: Әрбір ісім: Оқу, ұғу, үйрену.

Әрбір сөзім: Адалдық, шындық, ынтымақ.

Ондай болса сабағымызды ынтымақпен, бірлікпен бастайық

ІІ. Үй тапсырмасын тексеру. №7. Теңдеулерді шеш:

а:3=12 12:а=3 3*а=12 а*3=12

Орындап келген тапсырманы тексеріп баға беріп үй тапсырмасын бекіту.

ІІІ. Өткенді пысықтау. Ауызша жұмыс.

1 дм=10 см 1м=10 дм 1м =100см

ІҮ. Жаңа сабақты түсіндіру.

№1. Мысалдарды шығар.

18:3+45-18= 62+2*6-23=

52-14+7*2= 16:4+43-13=

30+22-24:3= 96-57-12:2-26=

18:6+43-27= 58-19-28:4=

№2. Салыстыр:

39+34*26+18 26+64*78-26

56-14*43+18 19+56*59+13

16+39*25+45 26+14*78-56

26-18*47-28 60-13*56+37

№3.Есепті шығар

Ш:5*4=20 Ш:8*2=16

Ж:20 Ж:16

№5. Ұзындығы 1дм, ал ені одан 5есе кем тіктөртбұрыш сыз. Оның периметрін тап.

Сергіту кезеңі: Оң қолымда бес саусақ

Сол қолымда бес саусақ

Қосып едім екеуін

Болып шықты он саусақ.

ҮІ. Бекіту:№7 Кенеттен сұрау.

ҮІІ. Үйге тапсырма: №4,6

19-дан 30-ға дейінгі сандарды жаз. Олардың ішіндегі 4-ке қалдықсыз бөлінетіндерінің астын сыз. Қалғандарын4-ке бөлуді орында.

Бағалау.

Бекітемін:_________________________

Математика

Мерзімі:

Тақырыбы: Санды 5-ке көбейту кестесі.

Мақсаты:

  1. Білімділік: Көбейту мен бөліктерінің түсінігін анықтай отырып түсініктерін анықтау.

  2. Дамытушылық:Математикаға деген қызығушылығын арттыру;

  3. Тәрбиелік: Ұқыптылыққа, шапшаңдыққа тәрбиелеу.

Көрнекілігі: сызба, геометриялық фигуралар.

Әдісі:түсіндіру, көрсету, сұрақ-жауап.

Сабақтың типі: жаңа ұғым беру сабақ

Сабақтың барысы:

І. Ұйымдастыру кезеңі: Оқушылардың математика пәніне қажетті құрал-жабдықтарын түгендеп, зейінін сабаққа аудару.

Тәлім сәтін өткізу: Әрбір ісім: Оқу, ұғу, үйрену.

Әрбір сөзім: Адалдық, шындық, ынтымақ.

Ондай болса сабағымызды ынтымақпен, бірлікпен бастайық

ІІ. Үй тапсырмасын тексеру. №7.

19-дан 30-ға дейінгі сандарды жаз. Олардың ішіндегі 4-ке қалдықсыз бөлінетіндерінің астын сыз. Қалғандарын4-ке бөлуді орында.

Орындап келген тапсырманы тексеріп баға беріп үй тапсырмасын бекіту.

ІІІ. Өткенді пысықтау. Ауызша жұмыс.

1 дм=10 см 1м=10 дм 1м =100см

ІҮ. Жаңа сабақты түсіндіру.

№1. Жаңа жылдық шыршаны безендіру үшін әрқайсысына 10 ойыншық салынған 5 қорап және тағы да 25 ойыншық сатып алынды. Шыршаны безендіруге барлығы неше ойыншық сатып алынды?

Ш: (5*10)+25=75 Ж: 75 ойыншық

№2.Кестені пайдаланып, есептер құрастыр және оларды шығар. Бұлар кері есептер болып табылы ма? Неліктен?

Бағасы

Саны

Құны

5 теңге

7

?

5 теңге

?

35 теңге

?

7

35 теңге

5*7=35 35:5=7 35:7=5

№3. Өрнектер құр:

5*7=35 35:5=7 35:7=5 7*5=35

5*6=30 30:5=6 30:6=5 6*5=30

№4. Амалдарды орында:

5 см*5=25см 250 см:5=50см 8см*5=40см 400см:5=80см

6 см*5=30см 300см:5=60 см 9см*5=45 см 450см:5=90см

№5. 5, 10, 15, 20, 25, 30, 35, 40, 45, 50 сандарының әрқайсысын:

а) 5-ке кеміт

5-5=0 10-5=5 15-5=10 20-5=15 25-5=20

30-5=25 35-5=30 40-5=35 45-5=40 50-5=45

ә) 5 есе кеміт

5:5=1 10:5=2 15:5=3 20:5=4 25:5=5

30:5=6 35:5=7 40:5=8 45:5=9 50:5=10

б) Санды 5-ке бөлгенде қандай қалдықтар қалуы мүмкін? Мысалдар келтір:

6:5=1(қалд.1) 11:5=2(қалд.1) 17:5=3(қалд.2) 23:5=4(қалд.3)

№6. Өрнектердің мәндерін тап:

4*9+3*6-8=46 5*4-(18-2):8=18 49-24:3+9=50

(27-3):4+16=22 18:2+3*7=30 24:6-(9-2):7=3

Сергіту кезеңі: Оң қолымда бес саусақ

Сол қолымда бес саусақ

Қосып едім екеуін

Болып шықты он саусақ.

ҮІ. Бекіту: №7. Теңдеулерді шеш:

45:а=5 40:а=5 35:а=5 30:а=5 х*5=25 4*х=16 х*3=9 2*х=4

ҮІІ. Үйге тапсырма: №8. (54 бет) Салыстыр:

5 апта>30 тәулік 2 апта<15 тәул.

24 сағат=1 тәул. 2 сағ 10 мин>93 мин

2 тәул.>20 сағ 3 сағ 4 мин>115 мин

ә) Есептеп шығар:

9 м- 52 дм+ 4 м 6 дм 2 дм 5 см + 5дм 4 см- 38см

7 дм 2 см+ 1 дм 8 см-23 см 6 м-1 м 7 дм+ 3 м 2 дм

Бағалау.

Бекітемін:_________________________

Математика

Мерзімі:

Тақырыбы: Тең бөліктерге бөлу және үлестерді шығарып алу.

Мақсаты:

  1. Білімділік: Оқушыларға санның бөлігі (үлесі) қалай пайда болатынын, қалай аталатынын таныстыру.

  2. Дамытушылық:Математикаға деген қызығушылығын арттыру;

  3. Тәрбиелік: Ұқыптылыққа, шапшаңдыққа тәрбиелеу.

Көрнекілігі: сызба, геометриялық фигуралар.

Әдісі:түсіндіру, көрсету, сұрақ-жауап.

Сабақтың типі: жаңа ұғым беру сабақ

Сабақтың барысы:

І. Ұйымдастыру кезеңі: Оқушылардың математика пәніне қажетті құрал-жабдықтарын түгендеп, зейінін сабаққа аудару.

Балалар, бір – біріңе қарап жымиыңдар, жайланып отырып, көздеріңді жұмыңдар. Менің айтқанымды іштеріңнен қайталаңдар.

Мен бақытты баламын, жан дүниемде күн нұрлы, жылуым мол бойымда.Осы жылуды Жер бетіндегі барлық адамдарға жолдаймын. Менің оқығым келеді! Білімді, алғыр болғым келеді!

ІІ. Үй тапсырмасын тексеру. №8. (54 бет) Салыстыр:

5 апта>30 тәулік 2 апта<15 тәул.

24 сағат=1 тәул. 2 сағ 10 мин>93 мин

2 тәул.>20 сағ 3 сағ 4 мин>115 мин

Орындап келген тапсырманы тексеріп баға беріп үй тапсырмасын бекіту.

ІІІ .Білімін тексеру:20 + 30 = 50 25-15 = 10 20 ∙ 2 = 40 30 ∙ 3 = 90

18- дің жартысы - 9 тең 10 : 5 = 2

8 дің төрттен бір бөлігі - 2 тең 20 : 10 = 2

18- дің үштен бір бөлігі 6 тең 300 : 100 = 3

ІҮ. Жаңа сабақты түсіндіру. №1. Көк кесінді неше тең бөлікке бөлінген? Қызыл кесінді ше? Жасыл кесінді ше?

._________ .__________.

.__________ .________ .__________.

.__________ ._________ .________ .__________.

а) Көк кесіндінің ұзындығы неше сантиметр? Көк кесіндінің жартысының( – екіден бір бөлігінің) ұзындығы неше сантиметр?

ә) Қызыл кесіндінің ұзындығы неше сантиметр? Қызыл кесіндінің үштен ( ) бөлігінің ұзындығы неше сантиметр?

б) Жасыл кесіндінің ұзындығы неше сантиметр? Жасыл кесіндінің төрттен ( -ширегінің) бөлігінің ұзындығы неше сантиметр?

№2.Есепті шығар: Бір тәулікте 24 сағат бар. Тәуліктің алтыдан бірі неше сағат болады? Ширегі ше? Үштен бір бөлігі ше?

24: =4 -ширегі 24:6=4 24: =8 -ширегі 24:3=8

Бір сағатта 60 минут болады. Жарты сағатта неше минут бар? Үштен бір сағатта ше? Алтыдан бір сағатта ше?

60: =30 60:2=30 60: =20 60:3=20 60: =10 60:6=10

№3. Есептеп шығар: Ұзындығы 20м жіптің жартысы неше метр? Ширегі ше? Бестен бірі ше? Оннан бірі ше?

20: =10 -ширегі 20:2=10

20: =4 - ширегі 20:5=4

20: =2 20:10=2

Ұзындығы 1 дм жолақтың жартысы неше сантиметр? Бестен бірі ше? Оннан бірі ше? 1 дм=10 см

10 см: =5см 10см: =2см 10: =1

10см:2=5см 10см:5=2 10:10=1

№4. Есептерді шығар:

18: =9 18:2=9 18: =6 18:3=6 18: =1 9+6+1=16

Сергіту кезеңі: Оң қолымда бес саусақ

ҮІ. Бекіту: №5. 10,11,12,13,14,15 сандарының әрқайсысын 5-ке бөліп көр. Сонда қандай қалдықтар шығуы мүмкін? Қалдықтарды 5-пен салыстыр. Қандай қорытынды жасауға болады?

10:5=2 11:5=2(1қалд.) 12:5=2(2қалд.)

13:5=2(3қалд.) 14:5=2(4қалд.) 15:4=3(қалд.3)

6. Фигураның қандай бөлігі боялып көрсетілген? Жазып көрсет.

ҮІІ. Үйге тапсырма: №7. (56 бет) Өрнектің мәнін тап:

8+12:4*3 100-(81+9:9) 20-10(2+8) (20-10):2+8

(16+4):5*4 12+18:3-5 (6+3)*5-40:5 6+3*5-40:5

Бағалау.

Бекітемін:_________________________

Математика

Мерзімі:

Тақырыбы: Санды 7 – ге көбейту кестесі

Мақсаты:

  1. Білімділік: 7 – ге көбейту және бөлу кестесін құру, дұрыс есептеу, күнделікті пайдалана білуге үйрету;

  2. Дамытушылық: Зейінін, жадын, математикалық тілін дамыту;

  3. Тәрбиелік: Ұқыптылыққа, өздігінен жұмыс істеуге баулу.

Түрі: аралас.

Көрнекілігі: сызба, суреттер, кесте.

Әдісі: сұрақ-жауап, түсіндіру, талдау.

Сабақтың барысы:

І. Ұйымдастыру кезеңі: Сендерге табыс тілеймін, Жарық пен жылу, денсаулық! Бір – біріңе сендер де, тілеңдер біраз жақсылық.

ІІ. Білімдерін тексеру: ауызша жұмыс.

6 ∙ 6 = 36 36 : 6 = 6 6 ∙ 6 = 36

6 ∙ 7 = 42 42 : 6 = 7 7 ∙ 6 = 42

6 ∙ 8 = 48 48 : 6 = 8 8 ∙ 6 = 48

6 ∙ 9 = 54 54 : 6 = 9 9 ∙ 6 = 54

ІҮ. Жаңа материалды түсіндіру:

  1. № 1. 7- ні көбейтуді қарастыр.

7 ∙ 7 = 7 ∙6+7

8 ∙ 7 = 8∙6+8

9 ∙ 7 = 9∙6+9

7 ∙ 7 = 49

8 ∙ 7 = 56

9 ∙ 7 = 63

49:7 =7

56:7 =8

63: 7 =9

№ 2. Салыстыр.

Тон тігетін цехқа 63 қой терісі әкелінді. Әрқайсысына 7 теріден жұмсап, 7 тон тігілді. Цехта неше тері қалды?

Ш: 63-(7*7) =14 Ж: 14 тон қалды.

Ісмер әрқайсысына 2 түлкі терісін жұмсап, 7 тымақ тікті. Сонда 12 тері қалды. Барлығы неше түлкі терісі болған еді?

Ш: (2*7)+12=26 Ж: 26 түлкі терісі болды.

№3. Өрнектер құр және олардың мәндерін тап:

8 ∙ 7 = 56

9 ∙ 7 = 63

7 ∙ 7 = 49

7 ∙ 1 = 7

56:7=8 63:7=9 49:7=7 7:7=1

56:8=7 63:9=7 49:7=7 7:1=7

7∙8=56 7∙9=63 7∙7=49 7∙1=7

70∙7=490 80∙7=560 90∙7=630 10∙7=70

7∙70=490 7∙80=560 7∙90=630 7∙10=70

490:7=70 560:7=80 630:7=90 70:7=10

№4. Көбейту кестесін пайдаланып, өрнектердің мәндерін есептеп шығар.

56:7 =8

8*7=56 56:8=7 7*8=56

63:9=7

7*9=63 9*7=63 63:7=9

№6.

7+21:7=3+7=10 210:7+180=30+180=210

(7+21):7=28:7=4 (22+8)*7-10=30*7=210-10=200

7+49:7=7+7=14 63:7+31=9+31=40

(7+49):7=56:7=8 (75+15)*7+110=90*7=630+110=740

7*6+29=42+29=71 45+5*7=35+45=80

4*7-19=28-19=9 8*7-37=56-37=19

Ү. Түсінгендерін тексеру: 1.Топтық жұмыс. № 6. Теңдеу құр және оларды шеш.

№7. Мәні 24-ке тең болатын көбейтінділер жаз. Неше көбейтінді жаздың? Олардың мәндерін табу үшін көбейту кестесіндегі неше теңдікті қолдану керек? Сол теңдіктерді жаз.

3*8=24 8*3=24

4*6=24 6*4=24

ҮІ. Қорыту: Кел, ойнайық!

49:7=Ң 120:6=А 70*2=Ы 360:4=Ж

50*5=Р 80*7=С 560:8=А 90*5=Й

90

70

250

20

450

560

140

7

ж

а

р

а

й

с

ы

Ң


!

ҮІІІ. Үйге тапсырма: №5. Өрнектерді пайдаланып, тура теңдіктер құр:

20:2+5=5*3 120:10=4*3 9*2=3*6 90:3-2=7*4 200:10=5*4

2. бағалау

Бекітемін:_________________________

Математика

Мерзімі:

Тақырыбы: Санды 7 – ге көбейтуді және бөлуді қайталау.

Мақсаты:

  1. Білімділік: 7 – ге көбейту және бөлу кестесін құру, дұрыс есептеу, күнделікті пайдалана білуге үйрету;

  2. Дамытушылық: Зейінін, жадын, математикалық тілін дамыту;

  3. Тәрбиелік: : Ұғымталдыққа, еңбексүйгіштікке, ұқыптылыққа тәрбиелеу.

Әдісі: талдау, іздену, ауызша, жұптық жұмыс істеу.

Көрнекілігі: сызбалар, кестелер.

Сабақтың барысы:

І. Ұйымдастыру кезеңі.

Балалар, сендерге табыс тілеймін, Жарық пен жылу, денсаулық!

Бір – біріңе сендер де, тілеңдер біраз жақсылық.

ІІ. Үй тапсырмасын тексеру: №5. Өрнектерді пайдаланып, тура теңдіктер құр:

20:2+5=5*3 120:10=4*3 9*2=3*6 90:3-2=7*4 200:10=5*4

Орындап келген тапсырманы тексеріп баға беріп үй тапсырмасын бекіту.

ІІІ. Білімін тиянақтау: ауызша жұмыс.

а) Нөлді натурал санға бөлу.

65 + 40 15 : 0 37 ∙ 0

60 : 3 0 ∙ 60 90 : 3

0 : 5 85 ∙ 0 100 ∙ 0

ә) – Біздің класта 12 қыз, 15 ұл бар еді. Тағы 1 қыз, 3 ұл бала келді. Барлығы неше оқушы болды?

ІҮ. Мақсат қою кезеңі. 7 – ге көбейту және бөлу кестесін құру, дұрыс есептеу, күнделікті пайдалана білуге үйрену;

Ү. Есептер шығару. №1. Салыстыр.

а) Сауда фирмасы 48 «LG» («ЛЖ») және 24 «Samsung» («Самсунг») маркалы теледидарларды 9 дүкенге тең бөліп өткізді. Әр дүкенге неше теледидардан түсті?

Ш: (48+24) :9=8 Ж: 8 теледидардан түсті.

ә) Балабақшаға 32 жаңа орындық әкелінді. 4 топ 7 орындықтан алды. Сонда неше орындық артылып қалды?

Ш: 32-(4*7) =4 Ж: 4 орындық артылып қалды.

№2. 7л*7=49л 490л:7=70л 9л*7=63л 630л:7=90л

8л*7=56л 560л:7=80л 10л*7=70л 70л:7=10л

№3.Қалдықпен бөлуді орында:

20:7=2(қалд.6) 26:7=3(қалд.6) 32:7=4(қалд.4)

52:7=7(қалд.3) 58:7=8(қалд.2) 64:7=9(қалд.1)

№4. Өрнек түрінде жаз:

70:7 х*7 70-7 х+7

№5. Тиісті санды тап:

4*3+8=20 9*4=36 54:6+6=15 7*4=28

9*5-5=40 9*5=45 56:7+7=15 8*5=40

ҮІ. Сабақты қорыту.

№6. Теңдеу құр және оны шеш:

а) Ойлаған санды 7 есе арттырғанда 63 шықты. Ойлаған санды тап.

63:7=9 9*7=63

ә) Ойлаған санды 7-ге арттырғанды 63 шықты. Ойлаған санды тап.

63:7=9 9*7=63

ҮІІ. Үйге. №7. (65 бет)

Мәні 7-ге тең болатын бөлінділер жаз. Неше бөлінді жаздың? Олардың мәндерін табу үшін көбейту кестесіндегі неше теңдікті қолдану керек? Сол теңдіктерді жаз.

14:2=7 21:3=7 28:4=7 35:5=7

7*2=14 3*7=21 7*4=28 7*5=35

42:6=7 49:7=7 56:8=7 63:9=7

2. бағалау

Бекітемін:_________________________

Математика

Мерзімі:

Тақырыбы: Санды 6-ға, 7-ге көбейту және бөлу.

Мақсаты:

  1. Білімділік: Санды 6-ға, 7-ге көбейту және бөлу кестесін құру, дұрыс есептеу, күнделікті пайдалана білуге үйрету;

  2. Дамытушылық: Зейінін, жадын, математикалық тілін дамыту;

  3. Тәрбиелік: : Ұғымталдыққа, еңбексүйгіштікке, ұқыптылыққа тәрбиелеу.

Әдісі: талдау, іздену, ауызша, жұптық жұмыс істеу.

Көрнекілігі: сызбалар, кестелер.

Сабақтың барысы:

І. Ұйымдастыру кезеңі.

Балалар, сендерге табыс тілеймін, Жарық пен жылу, денсаулық!

Бір – біріңе сендер де, тілеңдер біраз жақсылық.

ІІ. Үй тапсырмасын тексеру: №7. (65 бет)

Мәні 7-ге тең болатын бөлінділер жаз. Неше бөлінді жаздың? Олардың мәндерін табу үшін көбейту кестесіндегі неше теңдікті қолдану керек? Сол теңдіктерді жаз.

14:2=7 21:3=7 28:4=7 35:5=7

7*2=14 3*7=21 7*4=28 7*5=35

42:6=7 49:7=7 56:8=7 63:9=7

Орындап келген тапсырманы тексеріп баға беріп үй тапсырмасын бекіту.

ІІІ. Білімін тиянақтау: ауызша жұмыс.

20 + 30 = 50 25-15 = 10 45+15= 60

20 ∙ 2 = 40 30 ∙ 3 = 90 6 ∙ 2 = 12

18- дің жартысы - 9 тең 10 : 5 = 2

8 дің төрттен бір бөлігі - 2 тең 20 : 10 = 2

18- дің үштен бір бөлігі 6 тең 300 : 100 = 3

ІҮ. Мақсат қою кезе: 6-ға, 7 – ге көбейту және бөлу кестесін құру, дұрыс есептеу, күнделікті пайдалана білуге үйрену;

Ү. Есептер шығару. №1. Өрнектердің мәндерін тап:

6*9=54 6*8=48 6*7=42 6*6=36 6*1=6

36:6=6 42:6=7 48:6=8 54:6=9 0:6=0

7*9=63 7*8=56 7*7=49 7*0=0 7*1=7

0:7=0 7:7=1 49:7=7 42:7=6 56:7=8

0:7*0=0 35:7*1=5 14:7*9=18 28:7*8=32

№2. Арыс –Түркістан каналының ұзындығы 200км, ал Ертіс- Қарағанды канклы одан 3 есе ұзын. Ертіс-Қарағанды каналының ұзындығы неше километр? Ш: 200км*3=600км Ж: 600км

Батыс Қазақстанның темір жол торабының ұзындығы 420 км, ал Маңғыстау темір жол торабы одан 217 км ұзын. Маңғыстау темір жол торабының ұзындығы қандай?Ш:420км+217=637км Ж:637км

№3. Теңдеуді шеш:

6*х=30 7*у=56 а:7=9 48:в=6

ә) Теңдеу құр және оны шеш:

х*5=45 х:7=8 42:х=7

х=45:5 х=8*7 х=42:7

х=9 х=56 х=6

9*5=45 56:7=8 42:6=7

№4 2см+2см+2см+2см=4см 2*4=8

2см+2см+2см+2см=8см (2+2)*2=8см

ҮІ. Сабақты қорыту.

№5.

120+8*2=136 (450-400)*4=200 (880-800)*6=0

200:20-10=0 5*(720-520)=1000 100*(388-380)=800

(170+130):30=10 150+200:40=155 900(490-400)=10

4*(290-190)=400 600(830-800) =20 (560-60):100=5

№7. Фигураның басқа түсті бөлігі оның қандай үлесі болып табылады?Осы үлесті қалай жазып көрсетуге болады?

; ;

«Тәуліктің ширегі оның жартысының екіден бірінен кем» деген дұрыс па? Түсіндір: 1тәул-24 сағ. ширегі

24: = 6 24: =12 12: =6 Демек тәуліктің ширегі оның жартысының екіден біріне тең екен.

ҮІІ. Үйге: №6. Белгісіз санды теңдеу құру арқылы тап:

а+400=900 х*5=1000 х-300=400 х:4=80

а=900-400 х=1000:5 х=400+300 х=80*4

а=500 х=200 х=700 х=320

500+400=900 200*5=1000 700-300=400 320:4=80

900=900 1000=1000 400=400 80=80

  1. бағалау

Бекітемін:_________________________

Математика

Мерзімі:

Тақырыбы: Санды 8-ге көбейту кестесі.

Мақсаты:

  1. Білімділік: 8-ге көбейту кестесін құрастыру, арасындағы байланысын анықтау;

  2. Дамытушылық: Ойлау, есте сақтау қабілеттерін дамыту;

  3. Тәрбиелік: Жауапкершілікке тәрбиелеу.

Әдісі: сұрақ-жауап, талдау, өзіндік

Сабақтың барысы:

І. Ұйымдастыру кезеңі: Сабағымыз басталды, балаларға пайдалы.

Бәрін ұғып алыңдар, санауға зер салыңдар.

ІІ. Үй жұмысын тексеру. №6. Белгісіз санды теңдеу құру арқылы тап:

а+400=900 х*5=1000 х-300=400 х:4=80

а=900-400 х=1000:5 х=400+300 х=80*4

а=500 х=200 х=700 х=320

500+400=900 200*5=1000 700-300=400 320:4=80

900=900 1000=1000 400=400 80=80

ІІІ. Тірек білімді өзекті ету. Ауызша жұмыс. Көбейту кестесі бар карточкалар таратып беру.

ІҮ. Жаңа материалды түсіндіру.

Мақсат қою кезеңі. Сабақтың тақырыбы мен мақсатын хабарлау.

№ 1. Ұжымдық жұмыс. 8-ге көбейту және бөлу кестесін қарап ал.

8 ∙ 8 = 64

9 ∙ 8 = 72

8∙8=8∙7+8

9∙8=9 ∙7+9

64 : 8 = 9

72 : 8 = 9

№ 2 . Салыстыр:

Бишілер конкурсына қатысушыларға арнап 40 сарафан және 32 көйлек тігілді. Соларды 8 топқа тең бөліп бергенде, әр топқа неше сарафаннан және неше көйлектен тиеді?

Ш: (40:8)+(32:8)=5+4=9 40:8=5 сарафан 32:8=4 көйлек

Ж:5 сарафан, 4 көйлек. 40:8> 32:8

ә) Шахмат тақтасында 8 баған және 8 қатар тор көздер бар. Қатардың және бағанның әрқайсысында 4 ақ және 4 қара тор көздер кезектесіп орналасқан. Ойнағанда 16 ақ және 16 қара шахмат фигураларын пайдаланды. Тақтадағы тор көздер саны шахмат фигуралары санынан қанша артық?

Ш: (8*8)-8*4=32 Ж: 32 шах. фиг. арт. 32+32>16+16

№3. 8*8=64 9*8=72 64:8=8 72:8=9

80*8=640 90*8=720 640:8=80 720:8=90

Сергіту кезеңі: Оң қолымда бес саусақ

Сол қолымда бес саусақ

Қосып едім екеуін

Болып шықты он саусақ.

Ү. Өткен материалды пысықтау:

№4.Қалдықпен бөлуді орында:

19:8=2(қ.3) 26:8=3(қ2) 36:8=4(қ.4) 47:8=5(қ.7)

ә) 60-қа дейінгі 6-ға бөлінетін сандарды теріп жаз. Сол сандардың ең кішісін ата.

6:6=1 12:6=2 18:6=3 24:6=4 30:6=5

36:6=6 42:6=7 48:6=8 54:6=9 60:6=10

ҮІ. Сабақты қорыту:

№6. Есепті теңдеу арқылы шығар:

Бірінші шатырда х көгершін, ал екіншісінде 15 көгершін қонып отыр еді. Бірінші шатырға тағы 2 көгершін келіп қонғанды, екі шатырдағы көгершіндердің саны бірдей болды. Бастапқыда бірінші шатырда неше көгершін қонып отыр еді?

х+2=15

х=15-2

х=13

13+2=15

№7. 18м : =6 18-6=12м арқан қалды.

Кел ойнайық: 35:7+25=30 6*6+4=40 10*6-35=25

16:8+12=14 20:10+8=10 42:7*100=600

ҮІ.Үйге тапсырма: №5.

86-3*5+5=66 15:3=5 (18+22):5=8 5*9=45

5*5-5+20=35 45:9=5 (40-16):4=6 8*5=40

8*7+4*6=80 56:8=7 (96-64):8=4 8*6=48

Бағалау

Бекітемін:_________________________

Математика

Мерзімі:

Тақырыбы: Санды 8-ге көбейту және бөлу.

Мақсаты:

  1. Білімділік: 8-ге көбейту және бөлу кестесін құрастыру, арасындағы байланысын анықтау;

  2. Дамытушылық: Ойлау, есте сақтау қабілеттерін дамыту;

  3. Тәрбиелік: Жауапкершілікке тәрбиелеу.

Әдісі: сұрақ-жауап, талдау, өзіндік

Сабақтың барысы:

І. Ұйымдастыру кезеңі: Сабағымыз басталды, балаларға пайдалы.

Бәрін ұғып алыңдар, санауға зер салыңдар.

ІІ. Үй жұмысын тексеру. №5.

86-3*5+5=66 15:3=5 (18+22):5=8 5*9=45

5*5-5+20=35 45:9=5 (40-16):4=6 8*5=40

8*7+4*6=80 56:8=7 (96-64):8=4 8*6=48

Орындап келген тапсырманы тексеріп баға беріп үй тапсырмасын бекіту.

ІІІ. Мақсат қою кезеңі. Сабақтың тақырыбы мен мақсатын хабарлау.

ІҮ. Жаңа материалды түсіндіру:

№ 1. Ұжымдық жұмыс. Салыстыр.

Тігінші 26 м матадан 8 көйлек тікті. Егер әр көйлекке 3 метрден мата кетсе, онда неше метр мата артылып қалды? Ш: 26-(8*3) =2 Ж: 2 метр мата арт.

35 м ұштап пен 15 м паршадан 10 перде тігілді. Әр пердеге неше метр мата жұмсалды?

Ш: (35+15):10=5 Ж: 5 метр мата

№2. Есептерді салыстыр:

а) Шыршаны безендіру үшін балабақшаға әрқайсысы 9 шамнан тұратын 5 түрлі шамтізбе сатып алынды. Олардың барлығында неше шам бар? Ш: 9*5=45 Ж:45 шам

ә) Оқушылар түсті қағаздан 9 қызыл және 5 жасыл балық қиып алды. Оқушылар түсті қағаздан барлығы неше балық қиып алды?

Ш:9+5=14 Ж: 14 балық

№3.

8 мин*8=64 9мин*8=72 72мин:8=9 72мин:9=8 80мин*8=640 90мин*8=720 720мин:8=90 720мин:9=80

№4. Қалдықпен бөлуді орында:

61:8=7(қ5) 78:8=9(қ6) 46:8=5(қ6) 15:8=1(қ7)

Сергіту кезеңі: Оң қолымда бес саусақ

Сол қолымда бес саусақ

Қосып едім екеуін

Болып шықты он саусақ.

Ү. Өткен материалды пысықтау:

№5. 70-ке дейінгі сандардың ішінен 7-ге бөлінетіндерін теріп жаз. Сол сандардың ең кішісін ата.

7:7=1 14:7=2 21:7=3 28:7=4 35:7=5

42:7=6 49:7=7 56:7=8 63:7=9 70:7=10

№7. Есепті теңдеу құру арқылы шығар.

х+2=7

х=7-2

х=5

5+2=7

№8. 35:7=5 30:6=5 42:7=6 24:6=4 56:7=8 18:6=3

5*7=35 6*5=30 6*7=42 6*4=24 8*7=56 6*3=18

№9. 2+3+2+3=10см (2+3)*2=10см

(2+3)*2=10 2*2+3*2=10 2+3+2+3=10

ҮІ. Сабақты қорыту: Кез келген сан ойлап, оны 8 есе арттыр да, шыққан санға 8-ді қос. Нәтижені 8 есе кемітсең, ойлаған саннан 1-ге артық сан шығады. 2*8=16+8=24:8=3

ҮІ.Үйге тапсырма: №6 70-бет.

60-25:5=55 50:10=5 (39+21):6=10 6*5=30

7*6+30-9=63 40:8=5 (42+6):8=6 5*7=35

125-(17+3)*5=121 49:7=7 (75+5):8=10 8*8=64

(250-200)*5=250 8*3+60=84 (780-700)*7=560

300*(13-10)=900 5*(340-300)=200 (660-360):30=10  100:10+8=18 120+400:50=128 90:30-3=0

280+6*20=400 (600-300):60=5 100+800:100=108

Бағалау

Бекітемін:_________________________

Математика

Мерзімі:

Тақырыбы: Санды 9-ға көбейту кестесі.

Мақсаты: