- •Міністерство охорони здоровя україни криворізький медичний коледж, заснований на спільній власності територіальних громад сіл, селищ, міст дніпропетровської області
- •Практичне заняття № 1,2
- •Хід заняття:
- •Практичне заняття № 3,4
- •Хід заняття:
- •Практичне заняття № 5,6
- •Хід заняття
- •Практичне заняття № 7 Тема: Фізіологія травлення. Травлення у ротовій порожнині та шлунку.
- •Дослідження розщеплення крохмалю слиною Порядок роботи
- •Визначити наявність муцину в слині. Порядок роботи
- •Практичне заняття № 11
- •Хід заняття
- •Порядокроботи
- •Практична робота «Скласти харчовий раціон за біологічною цінністю та калорійністю харчових речовин»
- •Порядок роботи
- •Добовий харчовий раціон.
Практичне заняття № 3,4
Тема: Фізіологія скелетних м’язів опорно-рухового апарату
Фізіологія гладких м,язів
Мета:
набути вміння та навички
зображувати графічно типи скорочення м’язів,
схему нервово-м’язового передавання збудження;
досліджувати залежність величини м’язового скорочення від сили та частоти подразнення.
Питаннядопідготовки:Збірник питань для контролю знань,
Основні поняття розділу
М’язове волокно – основна найменьша одиниця м’яза.
Типи м’язових волокон – повільні фазичні волокна окислювального типу, швидкі фазичні волокна окислювального типу,
Нейромоторна (рухальна) одиниця – функціональна одиниця скелетних м’язів. Складається із мотонейрона, аксон якого своїми розгалуженнями охоплює групу м’язових волокон.
Властивості м’язів – збудливість, проводимість, скорочуваність, еластичність.
Поодиноке скорочення – виникає при подразнені поодиноким пороговим або надпороговим стимулом. Складається із латентного періода, періода розвитку напруги(скорочення) та періода розслаблення.
Тетанус – сумація скорочень м’яза у живому організмі. В залежності від частоти подразнень розрізняють гладенький та зубчатий тетанус.
Робота м’яза – енергія, що затрачується на переміщення тіла із певною силою на певну відстань(А=F·S). Розрізняють статичну та динамічну роботу.
Лабільність м’язів – швидкість розповсюдження хвилі збудження.
Мобільність м’язів – кількість скорочень м’яза за одиницю часу.
Автоматія – здатність гладких м’язів до самостійної (спонтанної) діяльності, тобто до автоматичного генерування потенціала дії, якмй і приводить до скорочення м’яза.
Хід заняття:
І. Контроль вихідного рівня знань
ІІ. Самостійна робота на практичному занятті.
Завдання №1
Вивчення і пояснення механізму передавання збудження у нервово-м’язових синапсах
Перегляд видео:Будова синапса.Механізм передачі збудження в синапсі
Завдання №2 Замалюйте нервово-м’язовий синапс,вкажіть його складові частини:
Завдання №3
Пояснення і вивчення механізму проведення збудження м’язами.
Замалюйте саркомер.Позначте його складові частини.
Завдання №4
Дослідження залежності характеру скорочення м’язів від сили та частоти подразнення,(демонстрація відео)
Вкажіть міограми:
Поодинокого скорочення-
Гладенького тетануса-
Зубчастого тетануса-
Замалюйте поодиноке скорочення,вкажіть періоди:
Висновки:
Ситуаційна задача
Тривалість періоду скорочення м’яза при поодинокому подразненні дорівнює 0,04с,періоду розслаблення–0,05с. Визначте вид скорочення цього м’яза при частоті подразнення 5 імп/с.
Відповідь:
Завдання № 5. Динамометрія людини.
Визначення сили м’язів кисті.
Тримаючи динамометр у витягнутій руці стискати його пальцями з усією силою (без ривків).
Записати показники для правої та лівої руки.
.
№ з/п |
Прізвище, ім'я, по-батькові |
Стать |
Показники динамометра Сила правої руки |
Показники динамометра Сила лівої руки |
1. |
|
|
|
|
2. |
|
|
|
|
3. |
|
|
|
|
Визначення витривалості(працездатності) м’язів кисті.
Стоячи, досліджуваний відводить витягнуту руку з динамометром у бік під прямим кутом.
Двічі виконує максимальне зусилля на динамометрі.
Силу оцінюють за кращім результатом.
Потім потрібно виконати 10-кратні зусилля (один раз у 5 с).
Рівень працездатності м’язів визначають за формулою
:Р = (F1 + F2 + … + F10)
n
№ зусилля |
Показники динамометра правої руки/лівої руки |
Рівень працездатності правої руки\лівої руки за формулою
Р = (F1 + F2 + … + F10)
n
|
1. |
|
|
2. |
|
|
3. |
|
|
4. |
|
|
5. |
|
|
6. |
|
|
7. |
|
|
8. |
|
|
9. |
|
|
10. |
|
|
Визначення показника зниження працездатності м’яза за формулою:
S = (F1 – FMIN)· 100
FMAX
F – величина м’язового зусилля.
Завдання №6 Ситуаційна задача
Із сечоводу та великої артерії вирізані шматочки однакової довжини та розміщені у фіз. розчині. Чи можна шляхом спостереження відрізнити одне від другого?
Контроль кінцевого рівня знань
Підпис викладача:
