- •Міністерство охорони здоровя україни криворізький медичний коледж, заснований на спільній власності територіальних громад сіл, селищ, міст дніпропетровської області
- •Практичне заняття № 1,2
- •Хід заняття:
- •Практичне заняття № 3,4
- •Хід заняття:
- •Практичне заняття № 5,6
- •Хід заняття
- •Практичне заняття № 7 Тема: Фізіологія травлення. Травлення у ротовій порожнині та шлунку.
- •Дослідження розщеплення крохмалю слиною Порядок роботи
- •Визначити наявність муцину в слині. Порядок роботи
- •Практичне заняття № 11
- •Хід заняття
- •Порядокроботи
- •Практична робота «Скласти харчовий раціон за біологічною цінністю та калорійністю харчових речовин»
- •Порядок роботи
- •Добовий харчовий раціон.
Практичне заняття № 1,2
Тема: Фізіологія та властивості збудливих тканин.Механізм утворення і проведення збудження.
Мета:
набути вміння та навички
оцінювати величину мембранного потенціалу спокою,
амплітуду ПД нервових волокон, зображувати їх графічно;
виготовляти препарат спінальної жаби;
експериментально доводити закон двобічного проведення збудження по нервовому волокну.
Питаннядопідготовки:Збірник питань для контролю знань,
Основні поняття розділу
Збудливість – можливість живої тканини реагувати збудженням на зовнишній вплив.
Збудження – процес функціональних змін живої тканини при подразненні.
Подразнення – процес впливу на живу тканину агентів із зовнішнього середовища.
Подразник – агенти зовнішнього та внутрішнього середовища, які викликають збудження.
Закони подразнення – закон сили, закон тривалості та закон градієнта.
Поріг – мінімальна сила подразника, яка викликає відповідну реакцію.
Реобаза – порогова сила подразнення для електричного струму.
Хронаксия – найменьший час, протягом якого електричний струм рівний двом реобазам, повинен впливати на тканину, щоб викликати збудження.
Мембранний потенціал (потенціал спокою)- електрична поляризація мембрани клітини, що знаходиться у спокої.Виникає як результат різних електричних потенціалів зовнішньої та внутрішньої поверхні мембрани Потенціал дії (ПД)– короткочасній електричний процес, який виникає у відповідь на достатнє по силі подразнення.
Нервовий імпульс (хвиля збудження, що поширюється) – потенціал дії для нервових клітин.
Лабільність – максимальна кількість ПД , яке може відтворити збудлива тканина.
Хід заняття:
І. Контроль вихідного рівня знань
ІІ. Самостійна робота на практичному занятті.
Завдання №1
Виготовлення препарату спинальної жаби.
Виготовлення нервово-м'язового препарату
(перегляд відео або демонстрація).
Прочитайте методику виготовлення нервово-м’язового препарату (стор.21)
Замалюйте нервово-м’язовий препарат,підпишіть його складові частини:
Завдання №2 Досліди на спінальній жабі (перегляд відео)
Підготувати препарат спинальної жаби.
Дослід починати через кілька хвилин після того, як скінчиться спинальний шок.
Послідовно з інтервалами у 2-3 хвилини робити подразнення шкіри задньої кінцівки жаби:
механічне – пощіпування пінцетом лапки,що спостерігаємо-
хімічне – накладання шматочнків вати змоченної 0,5% розчином кислоти,що спостерігаємо-
температурне – дотик до лапки нагрітою скляною паличкою,що спостерігаємо-
єлектричне – нанесення поодиноких мінімальних подразнень.
У кожному випадку відмічати характер відповідної реакції.
Повторити дію тих же подразників при таких умовах:
зняти шкіру на задній лапці жаби,
подіяти на сідничний нерв ефіром,
зруйнувати спинний мозок.
Відмітити характер відповідної реакції:
Завдання №3 Вивчення механізму розвитку потенціалу спокою у збудливих тканинах
Проаналізувати реєстрацію МПС в лабораторних умовах (аналіз схематичного малюнка,замалюйте)
Завдання №4 Вивчення механізму розвитку потенціалу дії у збудливих тканинах
Вкажіть, які іони переміщуються через мембрану клітини під час
деполяризації -
реполяризації -
Замалюйте графічно потенціал дії,позначте його фази.
Завдання №5 Замалюйте ПД,що поширюється,
якщо потенціал спокою нервового волокна дорівнює -80мВ
критичний рівень деполяризації-60мВ,
овершут+20мВ
Завдання № 6
Дослідження механізму та закономірності проведення нервового імпульсу нервовими волокнами.
Замалюйте схему проведення ПД міеліновим волокном
Завдання№7
Замалюйте схему досліду 2-х стороннього проведення імпульсу нервовим волокном:
Завдання № 8 Дослідження анатомічної та фізіологічної неперервності нерва
Зробіть висновки про закономірності проведення нервового імпульсу нервовими волокнами залежно від їхньої анатомічної та фізіологічної цілісності, поясніть причини порушення провідності.
Приготувати нервово-м’язовий препарат.
Подразнюючи сідничний нерв електричним струмом, переконатися в наявності збудження в різних його ділянках.
На середину нерва покласти ватний тампон, змочений ефіром. Щоразу через 5 –10с подразнювати нерв вище наркотизованого місця.
Зазначити, через який час м’яз перестане скорочуватися.
Видалити тампон, промити нерв фізрозчином і повторити подразнення. Зазначити час відновлення провідності нерва.
На щойно приготовленому нервово-м’язовому препараті перев’язати сідничний нерв ниткою (накласти лігатуру) посередині між м’язом і частинкою хребта, з якої виходять нервові корінці.
Наносити подразнення електричним струмом на ділянці між лігатурою і хребтом.
Спостерігати за наявністю чи відсутністю відповідної реакції.
Висновки:
Контроль кінцевого рівня знань
Підпис викладача:
