- •Завдання 1
- •Завдання 2
- •7. У міру збільшення споживання блага його гранична корисність, як правило:
- •19. У короткостроковому періоді конкурентна фірма, яка максимізує прибуток або мінімізує збитки, не буде продовжувати виробництво, якщо:
- •31. Сума збитків фірми, яка закривається у короткостроковому періоді в умовах досконалої конкуренції:
- •Завдання 3
- •Завдання 4
- •Завдання 5
- •Завдання 6
- •Завдання 7
Завдання 7
У таблиці наведені дані про величину валового продукту праці і капіталу (ТРL і ТРК відповідно). Обидва ресурси є змінними і купуються на конкурентному ринку. Товар реалізується також на конкурентному ринку. Ціна за годину роботи одиниці праці становить 30 грн., за годину використання капіталу – 45 грн., ціна товару – 15 грн.
L |
TPL |
MPL |
APL |
K |
TPK |
MPK |
APK |
30 |
300 |
- |
10 |
30 |
630 |
- |
21 |
60 |
540 |
8 |
9 |
60 |
1170 |
18 |
19,5 |
90 |
720 |
6 |
8 |
90 |
1620 |
15 |
18 |
120 |
870 |
5 |
7,25 |
120 |
1980 |
12 |
16,5 |
150 |
990 |
4 |
6,6 |
150 |
2250 |
9 |
15 |
180 |
1080 |
3 |
6 |
180 |
2430 |
6 |
13,5 |
210 |
1140 |
2 |
5,43 |
210 |
2520 |
3 |
12 |
1.Нам необхідно знайти таку комбінацію праці і капіталу, за якої витрати на виробництво 2970 одиниць продукції були б найменшими. Це можна зробити, користуючись правилом мінімізації витрат:
MPL/PL= MPK/PK.
2.Отже, обчислюємо необхідні показники, знаючи, що за умовою PL=30 грн., PK=45грн.
MPL/PL |
MPK/PK |
- |
- |
0,2667 |
0,4 |
0,2 |
0,3333 |
0,1667 |
0,2667 |
0,1333 |
0,2 |
0,1 |
0,1333 |
0,0667 |
0,0667 |
Необхідна нам рівність досягається чотири рази:
MPL/PL=MPK/PK=0,2667, при цьому ТРL=540, ТРК=1980, отже, загальний осяг виробництва ТР= ТРL + ТРК=2520;
MPL/PL=MPK/PK=0,2, при цьому ТРL=720, ТРК=2250, отже, загальний осяг виробництва ТР= ТРL + ТРК=2970;
MPL/PL=MPK/PK=0,1333, при цьому ТРL=990, ТРК=2430, отже, загальний осяг виробництва ТР= ТРL + ТРК=3420;
MPL/PL=MPK/PK=0,0667, при цьому ТРL=1140, ТРК=2520, отже, загальний осяг виробництва ТР= ТРL + ТРК=3660.
Очевидно, що нас цікавить другий варіант, коли
MPL/PL=MPK/PK=0,2,
бо при цьому виготовляється необхідний обсяг продукції. За таких умов кількість праці і капіталу відповідно становлять:
QL=90, QK=150.
Тоді загальні витрати становитимуть:
ТС= PLL+PKK=30*90+45*150=9450.
3.Для того, щоб визначити кількість праці і капіталу, за якої прибуток буде максимальним, потрібно скористатись правилом максимізації прибутку:
MRPL/PL=MRPK/PK=1,
де MRPL – граничний продукт праці у грошовому вираженні,
MRPK – граничний продукт капіталу у грошовому вираженні.
Обчислюються ці величини так:
MRPL= MPL*MR; MRPK= MPK*MR.
За умовою продукція фірми продається на конкурентному ринку, отже, MR=Р=15.
MRPL |
MRPK |
MRPL/PL |
MRPK/PK |
- |
- |
- |
- |
120 |
270 |
4 |
6 |
90 |
225 |
3 |
5 |
75 |
180 |
2,5 |
4 |
60 |
135 |
2 |
3 |
45 |
90 |
1,5 |
2 |
30 |
45 |
1 |
1 |
Отже, наша умова виконується, якщо QL=210, QK=210.
4.Відповідно до попереднього пункту загальний обсяг продукції, за якого прибуток буде максимальним, становить:
ТР= ТРL + ТРК=1140+2520=3660.
Тоді загальний дохід становитиме: TR=P*Q=15*3660=54900.
Визначаємо загальні витрати:
ТС= PLL+PKK=30*210+45*210=15750.
Отже, максимальний прибуток становить:
Пmax= TR- ТС=54900-15750=39150.
