10-сынып. Дүние жүзі тарихы
Сабақтың тақырыбы: §1. Бірінші дүние жүзілік соғыстың қарсаңындағы әлемнің көрінісі
Сабақтың мақсаты:
Бірінші дүниежүзілік соғыс қарсаңындағы әлем көрінісі, еуропа мемлекеттерінің саяси құрылысы, ұлы державалардың экспанциясы,еуропалық мемлекеттердің үстемдігінің түп негізі, өркениеттер үндестігі тақырыптарында айта отырып, белсенділігі жоғары білімді азамат тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: аралас
Әдісі: интерактивті
Көрнекілік:карта
Сабақтың барысы: І.Ұйымдастыру кезеңі
Оқу құралын тексеріп түгелдеу
Әнұран орындау, «Хабар»
Оқушылар зейінін сабаққа аудару
ІІ.Үй тапсырмасын сұрау:
Бірінші дүниежүзілік соғыс туралы не білеміз?
Жаңа сабақтың жоспары:
Жаңа индустриялы кезең
Еуропа мемлекеттерінің саяси құрылы
Ұлттық мемлекет идеясы мен экономикалық өмірді ықпалдастыру үдерісі.
Ұлы державалар және олардың экспанциясы
Дүние жүзін бөліске салу мәселесі
Милитаризм және қарудың жаңа түрлері
Пацифизм
Ұлтшылдық. Нәсілшілдік
ХХ ғасырдың басындағы дүние жүзінің саяси картасы
Еуропадан тысқары дүние жүзі. Қытай.
Корея.
Монғолия
Жапония
Отар және жартылай отар елдер.Еуропа мемлекеттерінің үстемдігінің түп негізі
Ұлттық сана-сезім мен азаттық қозғалыстардың өсуі.
Әлем бірлігі
Өркениеттер үндестігі
Ислам өркениеті
Сабақты бекіту:
Иә-жоқ
Мұны әркім білуі тиіс
Бағалау:
Үйге тапсырма: §1. ХІХ ғасырдың соңы мен ХХ ғасырдың басындағы әлем бірлігін қандай оқиғалар анықтады?
10-сынып. Дүние жүзі тарихы
Сабақтың тақырыбы: §2. ХХ ғ. басындағы халықар. қатынастар және бірінші джс.
Сабақтың мақсаты:
Дүниежүзін бөлісудегі ірі елдердің бәсекелестігі, Германияның өркендеуі және әскери-саяси одақтардың құрылуы, Бірінші дүниежүзілік соғыстың басталуы, барысы және аяқталуы туралы баяндау.
Ұлттық рухы биік, бәскеге барынша қабілетті тұлға қалыптастыру
Сабақтың түрі: аралас
Әдісі: интерактивті
Көрнекілік:карта
Сабақтың барысы: І.Ұйымдастыру кезеңі
Оқу құралын тексеріп түгелдеу
Әнұран орындау, «Хабар»
Оқушылар зейінін сабаққа аудару
ІІ.Үй тапсырмасын сұрау:
Еуропа мен Американың жетекші державаларына Азия мен Африка елдерінің отар және жартылай отарларға айналуының қандай себептері болды?
«Империя», «император», «империализм» терминдерінің арасында мағыналық байланыс бар ма?
Жаңа сабақтың жоспары:
Дүние жүзін бөлісудегі ірі елдердің бәсекелестігі
Германияның өркендеуі және әскери-саяси одақтардың құрылуы
Орыс-француз одағы
Ағылшын-орыс қатынастары
Балқан соғыстары
Бірінші дүниежүзілік соғыстың басталуы, барысы және аяқталуы
Марна шайқасы
«Верден қырғыны»
Германияда революцияның басталуы, соғыстың аяқталуы.
Антанта |
Үштік одақ |
1. Өндірістің соғыс жағдайына сай қайта құрылмауы. |
1. Килль каналы қызметінің жақсаруы. |
2. Францияның Бельгиямен екі арадағы шекерада бекінісінің болмауы. |
2. Неміс артиллериясының күш қуатының артуы. Крупп зауыттарында зеңбіректердің жаңа түрлерінің шығарылуы. |
3. Құрлықтағы әскердің әлсіздігі. |
3. Германияның «қауырт соғысқа» дайындалуы |
4. Әскери-теңіз флотының дайындығы едәуір жақсы болды. |
4. Неміс армиясының сан жағынан артықшылығы. Австрия-Венгрияның әскери қуатының артуы. |
Сабақты бекіту:
Бірінші дүниежүзілік соғыстың басталу себептері қандай болды?
Соғыстың қандай ірі шайқастарын білдіңдер?
Германия неліктен «Шлиффен» жоспарын жүзеге асыра алмады?
АҚШ неге 1917 жылы ғана соғысқа кірді?
Бірінші дүниежүзілік соғыс майдандарында соғыс қимылдарын тоқтату жөнінде келісімге қол қою қашан және қай жерде болды?
Бірінші дүниежүзілік соғыстағы жалпы адам шығыны қанша болды?
Бағалау:
Үйге тапсырма: §2.
10-сынып. Дүние жүзі тарихы
Сабақтың тақырыбы: §3. Версаль-Вашингтон жүйесі
Сабақтың мақсаты:
Париж конференциясы,жеңіске жеткен елдер арасындағы қарама-қайшылықтар, Версаль бітімшарты,Ұлттар лигасының , сонымен қоса жаңа мемлекеттердің құрылуы, Түркия тәуелсіздігінің жариялануы туралы айта отырып, белсенділігі жоғары азамат тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: аралас
Әдісі: интерактивті
Көрнекілік:карта
Сабақтың барысы: І.Ұйымдастыру кезеңі
Оқу құралын тексеріп түгелдеу
Әнұран орындау, «Хабар»
Оқушылар зейінін сабаққа аудару
ІІ.Үй тапсырмасын сұрау:
Бірінші дүниежүзілік соғыстың басталу себептері қандай болды?
Соғыстың қандай ірі шайқастарын білдіңдер?
Германия неліктен «Шлиффен» жоспарын жүзеге асыра алмады?
АҚШ неге 1917 жылы ғана соғысқа кірді?
Бірінші дүниежүзілік соғыстағы жалпы адам шығыны қанша болды?
Жаңа сабақтың жоспары:
Париж конференциясы
Жеңіске жеткен елдер арасындағы қарама-қайшылықтар. Вильсонның «14 тармағы».
Версаль бітімшартыҰлттар лигасы
Чехословакия, Венгрия, Австрия,Серб, Хорват және Словен корольдігі, Польша, Финляндия, Литва, Латвия және Эстония, Украина, Белоруссия, Әзірбайжан, Армения, Грузия.
Түркия
Араб елдері
Вашингтон конференциясы
Версаль-Вашингтон жүйесінің баянсыздығы
Германия жағдайын жеңілдету.
Сабақты бекіту:
1919 жылы Париж конференциясы қандай негізгі міндеттер қойды?
Вильсон «14 тармағының» мәнісі неде?
Версаль-Вашингтон жүйесі деген не?
Бейбіт келісімшартқа сәйкес Германия қандай жерлерінен айырылды?
Австрия, Югославия, Чехословакия республикалары қалай пайда болды?
Түрік Республикасы қашан құрылды?
Версаль-Вашингтон жүйесі неліктен тиянақты болмады?
Бағалау:
Үйге тапсырма: §3.
10-сынып. Дүние жүзі тарихы
Сабақтың тақырыбы: §4.Демократиялық толқындардың жетістіктері мен бәсеңдеуі
Сабақтың мақсаты:
Бұқаралық қозғалыстардың өрши түсуі, революциялар, Веймар Республикасының құрылуы, реформалар, демократиялық толқындардың жетістіктері мен бәсеңдеуі, жұмысшы және социалистік қозғалыстың жіктелулері тақырыптары бойынша баяндау.
Білімді жеке тұлға қалыптастыру
Сабақтың түрі: лекция
Әдісі: баяндау
Көрнекілік:карта
Сабақтың барысы: І.Ұйымдастыру кезеңі
Оқу құралын тексеріп түгелдеу
Әнұран орындау, «Хабар»
Оқушылар зейінін сабаққа аудару
ІІ.Үй тапсырмасын сұрау:
1919 жылы Париж конференциясы қандай негізгі міндеттер қойды?
Вильсон «14 тармағының» мәнісі неде?
Версаль-Вашингтон жүйесі деген не?
Бейбіт келісімшартқа сәйкес Германия қандай жерлерінен айырылды?
Австрия, Югославия, Чехословакия республикалары қалай пайда болды?
Түрік Республикасы қашан құрылды?
Версаль-Вашингтон жүйесі неліктен тиянақты болмады?
Жаңа сабақтың жоспары:
Бұқаралық қозғалыстардың өрши түсуіДамудың екі жолы
Революциялар
Веймар Республикасы
Реформалар
Демократиялық толқындардың жетістіктері мен бәсеңдеуіЖұмысшы және социалистік қозғалыстың жіктелулері
Экономикалық өрлеу
Компартиялар ықпалының төмендеуі және социал-демократияның нығаюы.
Сабақты бекіту:
Бірінші дүниежүзілік соғыс барысында бұқаралық қозғалыстардың өрлеуін қандай себептер туғызды?
Соғыстан кейінгі Еуропаның саяси өмірінде, дамудың екі жолы қанда себептермен айқындалды?
1917 жылғы Ресейдегі Қазақ төңкерісі Бірінші дүниежүзілік соғыс аяқталғаннан кейінгі Еуропа халықтарының бұқаралық қозғалыстарының өсуіне қалай ықпал етті?
І джс кейінгі жұмысшы қозғалыстарының жіктелу себептерін түсіндіріп беріңдер
ІІІ Интернационалды (Коминтерн) кім басқарды және осы ұйымның орталығы қайда болды?
Бағалау:
Үйге тапсырма: §4.
10-сынып. Дүние жүзі тарихы
Сабақтың тақырыбы: §5. КСРО-да тоталитарлық жүйенің орнауы
Сабақтың мақсаты:
Қазан төңкерісі, Ресейде большевиктердің билікке келуі, Азамат соғысы туралы айта отырып, КСРО-ның құрылуын толық түсіндіру.
Тарихи санасы қалыптасқан, шығармашыл, бәсекеге барынша қабілеті ұлтжанды тұлға тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: аралас
Әдісі: интерактивті
Көрнекілік:карта
Сабақтың барысы: І.Ұйымдастыру кезеңі
Оқу құралын тексеріп түгелдеу
Әнұран орындау, «Хабар»
Оқушылар зейінін сабаққа аудару
ІІ.Үй тапсырмасын сұрау:
Бірінші дүниежүзілік соғыс барысында бұқаралық қозғалыстардың өрлеуін қандай себептер туғызды?
Соғыстан кейінгі Еуропаның саяси өмірінде, дамудың екі жолы қанда себептермен айқындалды?
І джс кейінгі жұмысшы қозғалыстарының жіктелу себептерін түсіндіріп беріңдер
ІІІ Интернационалды (Коминтерн) кім басқарды және осы ұйымның орталығы қайда болды?
Жаңа сабақтың жоспары:
Қазан төңкерісі және Ресейде большевиктердің билікке келуі.
Кеңес үкіметінің алғашқы жүргізген шаралары.
Азамат соғысының және интервенцияның басталуы.Большевиктердің ұлт саясаты
КСРО-ның құрылуы.
Кеңестік Шығыс.
Ұлттық автономия мәселелері
Индустрияландыру және ұжымдастыру саясатын бұрмалау және оның салдары
КСРО-даға тоталитардық жүйенің орнауы.
Сталиндік зобалаң.
Ұлттыққайраткерлерді қудалау.
20-30 жылдардағы КСРО-ның сыртқы саясаты
Сабақты бекіту:
1917 жылғы Қазақ төңкерісінің себептерін түсіндіріп беріңдер.
1917 жылығы Қазақ төңкерісін ұйымдастырып, өткізудегі В.И.Лениннің рөлі қандай?
Кеңес үкіметінің алғашқы шараларын атаңдар.
Ресей шаруалары «Жер таралы» Декретті қалай қабылдады?
Ресейдегі азамат соғысы мен шетелдік интервенцияның себептерін ашып беріңдер
Азамат соғысының негізгі майдандарын атаңдар
КСРО-ның құрылу негізінде И.Сталинның автономияландыру жөніндегі жоспары неліктен қолдау таппады?
Бағалау:
Үйге тапсырма: §5.
10-сынып. Дүние жүзі тарихы
Сабақтың тақырыбы: §6. АҚШ: «Жаңа бағыт» саясаты және Латын Америкасы елдері
Сабақтың мақсаты:
Бірінші дүниежүзілік соғыстан кейінгі АҚШ-тың экономикасы, саяси және әлеуметтік жағдайы, АҚШ-тағы экономикалық дағдарыстың ерекшеліктері туралы толық түсінік беру;
Тарихи санасы қалыптасқан, шығармашыл, бәсекеге барынша қабілеті ұлтжанды тұлға тәрбиелеу
Сабақтың түрі: аралас
Әдісі: интерактивті
Көрнекілік:карта, сызба
Сабақтың барысы: І.Ұйымдастыру кезеңі
Оқу құралын тексеріп түгелдеу
Әнұран орындау, «Хабар»
Оқушылар зейінін сабаққа аудару
ІІ.Үй тапсырмасын сұрау:
1917 жылғы Қазақ төңкерісінің себептерін түсіндіріп беріңдер.
1917 жылығы Қазақ төңкерісін ұйымдастырып, өткізудегі В.И.Лениннің рөлі қандай? Кеңес үкіметінің алғашқы шараларын атаңдар.
Ресей шаруалары «Жер таралы» Декретті қалай қабылдады?
Ресейдегі азамат соғысы мен шетелдік интервенцияның себептерін ашып беріңдер
КСРО-ның құрылу негізінде И.Сталинның автономияландыру жөніндегі жоспары неліктен қолдау таппады?
Жаңа сабақтың жоспары:
Бірінші дүниежүзілік соғыстан кейінгі АҚШ
АҚШ-тағы экономикалық дағдарыстың ерекшеліктері
1932 жылғы президент сайлауы және Ф.Рузвельттің жеңіске жетуі
Президент Ф.Рузвельттің «Жаңа бағыт» саясаты
Американдықтар көңіл күйінгегі өзгерістер
Кәсіподақ қозғалысының өрлеуі.
Үкімет саясатындағы «солға ығысу» және ішкі саяси күрестің шиеленісуі
Жоғары Сот реформалары. 1936 жылғы сайлау. Жаңа дағдарыс
АҚШ-тың «Жаңа бағыт» саясатының маңызы
АҚШ-тың сыртқы саясаты
Латым Америкасы елдерінің қоғамдық дамуының ерекшеліктері
1910-1917 жылдардағы Мексикадағы және 1933-1934 жылдардағы Куба рев-сы.
Сабақты бекіту:
Американың «гүлденуінің» шынайы негіздерін түсіндіріңдер
1929-1933 жылдарғы АҚШ-тағы ұлы дағдарыстың себептері қандай болды?
Ф.Рузвельттің «Жаңа бағытының» қандай заңдары америка еңбекші бұқарасының мүддесін қорғады? Неге қорғады деп ойлайсыңдар?
«Жаңа бағыт» реформасының мәні? Кәсіподақтар қандай идеяларды басшылыққа алды? АҚШ-тағы «Жаңа бағыт» саясатының маңызы қандай?
Мексика мен Куба революцияларын Ресейдегі революциялармен салыстырыңдар
Бағалау: Үйге тапсырма: §6.
10-сынып. Дүние жүзі тарихы
Сабақтың тақырыбы: §7. Ұлыбритания
Сабақтың мақсаты:
Екі соғыс аралығындағы Ұлыбританияның саяси, әлеуметтік-экономикалық жағдайын байндау;
Белсенділігін арттырып, білімін жетілдіру;
Тарихи санасы қалыптасқан, шығармашыл, бәсекеге барынша қабілеті ұлтжанды тұлға тәрбиелеу
Сабақтың түрі: аралас
Әдісі: интерактивті
Көрнекілік: карта, сызба, суреттер
Сабақтың барысы: І.Ұйымдастыру кезеңі
Оқу құралын тексеріп түгелдеу
Әнұран орындау, «Хабар»
Оқушылар зейінін сабаққа аудару
ІІ.Үй тапсырмасын сұрау:
Американың «гүлденуінің» шынайы негіздерін түсіндіріңдер
1929-1933 жылдарғы АҚШ-тағы ұлы дағдарыстың себептері қандай болды?
Ф.Рузвельттің «Жаңа бағытының» қандай заңдары америка еңбекші бұқарасының мүддесін қорғады? Неге қорғады деп ойлайсыңдар?
«Жаңа бағыт» реформасының мәні? Кәсіподақтар қандай идеяларды басшылыққа алды? АҚШ-тағы «Жаңа бағыт» саясатының маңызы қандай?
Мексика мен Куба революцияларын Ресейдегі революциялармен салыстырыңдар
Жаңа сабақтың жоспары:
ЛЛойд Джордж үкіметі
Бірінші лейбористік үкімет
Р.Макдональд
Әлеуметтік қозғалыстар
Стэнли Болдуин
Р.Макдональд үкіметі
Ұлттық үкіметтің саясаты
Ұлыбританияның сыртқы саясаты
Сабақты бекіту:
Англия үшін Бірінші дүниежүзілік соғыстың салдары қандай болды?
Лойд Джордж үкіметінің сыртқы саясат акцияларын айтыңдар.
Лейбористер партиясының билікке келуі немен байланысты?
Лейбористік үкіметтер қандай әлеуметтік шараларды іске асырды?
Ұлы дағдарыстың Англияға қандай салдары болды?
30-жылдардағы Ұлыбританияның Еуропадағы сыртқы саясатының ерекшеліктері қандай?
Вестминстерлік статуты мәнін қалай түсінесіңдер
Білгенім |
Үйренгенім |
Үйренгім келеді |
|
|
|
Бағалау:
Үйге тапсырма: §7.
10-сынып. Дүние жүзі тарихы
Сабақтың тақырыбы: §8. Франция және Испания. Халықтық майдан.
Сабақтың мақсаты:
Халықтық майдан идеясы және оның жүзеге асырылуы, Франциядағы халықтың майданның жеңісі, Матиньон келісімі, Халықтың майданның маңызы туралы оқушыларға түсіндіру;
Белсенділігін арттырып, білімін жетілдіру;
Тарихи санасы қалыптасқан, шығармашыл, бәсекеге барынша қабілеті ұлтжанды тұлға тәрбиелеу
Сабақтың түрі: аралас
Әдісі: интерактивті
Көрнекілік: карта, сызба, суреттер
Сабақтың барысы: І.Ұйымдастыру кезеңі
Оқу құралын тексеріп түгелдеу
Әнұран орындау, «Хабар»
Оқушылар зейінін сабаққа аудару
ІІ.Үй тапсырмасын сұрау:
Англия үшін Бірінші дүниежүзілік соғыстың салдары қандай болды?
Лойд Джордж үкіметінің сыртқы саясат акцияларын айтыңдар.
Лейбористер партиясының билікке келуі немен байланысты?
Лейбористік үкіметтер қандай әлеуметтік шараларды іске асырды?
Ұлы дағдарыстың Англияға қандай салдары болды?
30-жылдардағы Ұлыбританияның Еуропадағы сыртқы саясатының ерекшеліктері қандай?
Жаңа сабақтың жоспары:
Халықтық майдан идеясы және оның жүзеге асырылуы.
Франциядағы халықтың майданның жеңісі.
Матиньон келісімі
1936 жылғы заңдар
Халықтың майдандағы шиеленістің басталуы және дағдарыс
Халықтың майданның маңызы
Халықтың майдан және Испаниядағы франкшілердің бүлігі
Азамат соғысы жылдарындағы Халықтық майданның саясаты
Сабақты бекіту:
Халықтық майдан деген не?
Халықтық майданның әлеуметтік және саяси негізін анықтаңдар
Франциядағы фашистік күштердің саяси билікке жете алмаған себебін ашыңдар?
Испаниядағы Халықтық майданның жеңілу себебі неде?
Білгенім |
Үйренгенім |
Үйренгім келеді |
|
|
|
Бағалау: өзін-өзі
Үйге тапсырма: §8.
10-сынып. Дүние жүзі тарихы
Сабақтың тақырыбы: Қайталау
Сабақтың мақсаты:
ХХ ғасырдың бірінші жартысындағы Америка мен Еуропа елдері туралы өтілген І тоқсанның материалдарын қайталай отырып, оқушылардың алған білімдерін пысықтау, белсенділігін , тарихқа қызығушылығы арттыру.
Сабақтың түрі: қайталау
Әдісі: интерактивті
Көрнекілік: карта, сызба.
Сабақтың барысы: І.Ұйымдастыру кезеңі
Оқу құралын тексеріп түгелдеу
Әнұран орындау, «Хабар»
Оқу шылар зейінін сабаққа аудару
ІІ.Үй тапсырмасын сұрау:
Халықтық майдан деген не?
Халықтық майданның әлеуметтік және саяси негізін анықтаңдар
Франциядағы фашистік күштердің саяси билікке жете алмаған себебін ашыңдар?
Испаниядағы Халықтық майданның жеңілу себебі неде
Жаңа сабақтың жоспары:
Бірінші дүниежүзілік соғыс
Версаль-Вашингтон жүйесі
Демократиялық толқындардың жетістіктері мен бәсеңдеуі.
КСРО-да тоталитарлық жүйенің орануы
АҚШ: «Жаңа бағыт» саясаты және Латын Америкасы елдері
Ұлыбритания
Франция және Испания
Сабақты бекіту:
«Ия жоқ»
БҮҮ
Бетпе-бет
Венн диаграммасы
Эрудит
Бағалау:
Үйге тапсырма: І тоқсан материалдарын қайталау.
10-сынып. Дүние жүзі тарихы
Сабақтың тақырыбы: §9. Италия мен Германиядағы фашизм.
Сабақтың мақсаты:
Фашизмнің сипатты белгілері, Италия мен Германияда фашизмнің дамуы, фашистердің жүргізген саясаты туралы түсіндіру.
Белсенділігін арттырып, білімін жетілдіру;
Тарихи санасы қалыптасқан, шығармашыл, бәсекеге барынша қабілеті ұлтжанды тұлға тәрбиелеу
Сабақтың түрі: аралас
Әдісі: интерактивті
Көрнекілік: карта, сызба, суреттер
Сабақтың барысы: І.Ұйымдастыру кезеңі
Оқу құралын тексеріп түгелдеу
Әнұран орындау, «Хабар»
Оқушылар зейінін сабаққа аудару
ІІ.Үй тапсырмасын сұрау:
Бірінші дүниежүзілік соғыс
Версаль-Вашингтон жүйесі
Демократиялық толқындардың жетістіктері мен бәсеңдеуі.
КСРО-да тоталитарлық жүйенің орануы
АҚШ: «Жаңа бағыт» саясаты және Латын Америкасы елдері
Ұлыбритания
Франция және Испания
Жаңа сабақтың жоспары:
Фашизмнің сипатты белгілері
20-жылдардағы фашизм
Фашистік режімнің орнауы
«Маттеотти дағдарысы»
Фашистік диктатураның толық орнауы
Муссолини үкіметінің сыртқы саясаты
Германияда фашизмнің пайда болуы.
Адольф Гитлер (1880-1945 жж.) Австрияның Браунау қаласында дүниеге келді. А.Гитлер 14 жасқа толғанда кеденде жұмыс істейтін әкесі қайтыс болады. Линце қаласының орта мектебін аяқтай алмайды. Әкесі қайтыс болғаннан кейін, ол Венаның көркемсурет академиясына түсуді көздейді, бірақ қабылдау емтихандарынан өте алмай қалады. Анасы қайтыс болғаннан кейін 1913 жылы Гитлер көрші орналасқан Германияның Мюнхен қаласына қоныс аударады. Ол өз еркімен Германия әскеріне барады және соғыстың бүкіл төрт жылын Батыс майданда өткізеді. Ол екі рет жараланды және эфрейтор деген әскери атақ алды. Германияның жеңілісін А.Гитлер марксистер мен еврейлердің тіміскі әрекеттерімен түсіндіреді. Гитлер тамаша шешен болды. Әскер қатарынан босағаннан кейін ол ұлтшылдардың шағын партиясына қосылды және оның көшбасшысына айналды.
Фашистердің билікке келуі
Жаңа экономикалық саясат. Экономиканы милитаризациялау.
Германияның сыртқы саясаты
Соғысқа дайындық
Сабақты бекіту:
Италия мен германияда фашизмнің пайда болу себептерін түсіндіріңдер
Дүниежүзілік экономикалық дағдарыс Веймар Республикасының күйреуі мен Гитлердің билікке келуінде қандай рөл атқарды?
Билік үшін күрестегі ГҰСЖП-ның саяси насихатының ерекшеліктері қандай?
Германия мен Италиядағы фашизмнің әлеуметтік құрамын кімдер құрады?
Германияда фашизмге жол берудің қандай мүмкіндіктері болды?
Экономикадағы жаңа саясаттың мәнісі неде?
Фашистік мемлекеттер Екінші джс қарсаңында қандай саясатпен жүрді?
Білгенім |
Үйренгенім |
Үйренгім келеді |
|
|
|
Бағалау:
Үйге тапсырма: §9.
10-сынып. Дүние жүзі тарихы
Сабақтың тақырыбы: §10. Жапония. Қытай. Монғолия
Сабақтың мақсаты:
Бірінші дүниежүзілік соғыстан кейінгі Жапонияның дамуы, Жапония милитаризмі, Жапон-Қытай соғысы, Бірінші дүниежүзілік соғыстан кейінгі Қытай, Монғолия елдерінің тарихы туралы оқушыларға түсіндіру;
Белсенділігін арттырып, білімін жетілдіру;
Тарихи санасы қалыптасқан, шығармашыл, бәсекеге барынша қабілеті ұлтжанды тұлға тәрбиелеу
Сабақтың түрі: аралас
Әдісі: интерактивті
Көрнекілік: карта, сызба, суреттер
Сабақтың барысы: І.Ұйымдастыру кезеңі
Оқу құралын тексеріп түгелдеу
Әнұран орындау, «Хабар»
Оқушылар зейінін сабаққа аудару
ІІ.Үй тапсырмасын сұрау:
Италия мен германияда фашизмнің пайда болу себептерін түсіндіріңдер
Дүниежүзілік экономикалық дағдарыс Веймар Республикасының күйреуі мен Гитлердің билікке келуінде қандай рөл атқарды?
Билік үшін күрестегі ГҰСЖП-ның саяси насихатының ерекшеліктері қандай?
Германия мен Италиядағы фашизмнің әлеуметтік құрамын кімдер құрады?
Германияда фашизмге жол берудің қандай мүмкіндіктері болды?
Экономикадағы жаңа саясаттың мәнісі неде?
Фашистік мемлекеттер Екінші джс қарсаңында қандай саясатпен жүрді?
Жаңа сабақтың жоспары:
Екінші дүниежүзілік соғыстан кейінгі Жапонияның дамуы
Жапония милитаризмі
Жапон-қытай соғысы
Бірінші дүниежүзілік соғыстан кейінгі Қытай.Қытайда Гоминьдан билігінің орнауы
Чан Кайши үкіметінің (1928-1934жж.) саясаты
1927-1937 жылдардағы азаматтық соғыс
1937-1945 жылдардағы Қытай халықтарының Жапония басқыншылығына қарсы күресі.
1914-1945 жылдардағы Монғолияның саяси-экономикалық даму жолдары
Сабақты бекіту:
Бірінші дүниежүзілік соғыстан кейін Жапония мен Қытай қалай дамыды?
20-30 жылдардағы Жапонияның сыртқы саясатын сипаттап беріңдер.
Бірінші джс кейін Жапония мен Қытайда қандай оқиғалар орын алды?
1925-1927 жылдардағы Қытай революцияның сипатын және оның ерекшеліктерін ашып көрсетіңдер.
1921 жылғы Монғолиядағы Арат революциясының мәнін ашып беріңдер
Білгенім |
Үйренгенім |
Үйренгім келеді |
|
|
|
Бағалау:
Үйге тапсырма: §10.
10-сынып. Дүние жүзі тарихы
Сабақтың тақырыбы: §11.Үндістан және Азия елдері
Сабақтың мақсаты:
ХХ ғасырдың бас кезіндегі, бірінші дүниежүзілік соғыс кезіндегі , екінші дүниежүзілік соғыс кезіндегі Үндістанның дамуы туралы түсінік беру;
Белсенділігін арттырып, білімін жетілдіру;
Тарихи санасы қалыптасқан, шығармашыл, бәсекеге барынша қабілеті ұлтжанды тұлға тәрбиелеу
Сабақтың түрі: аралас
Әдісі: интерактивті
Көрнекілік: карта, сызба, суреттер
Сабақтың барысы: І.Ұйымдастыру кезеңі
Оқу құралын тексеріп түгелдеу
Әнұран орындау, «Хабар»
Оқушылар зейінін сабаққа аудару
ІІ.Үй тапсырмасын сұрау:
Бірінші дүниежүзілік соғыстан кейін Жапония мен Қытай қалай дамыды?
20-30 жылдардағы Жапонияның сыртқы саясатын сипаттап беріңдер.
Бірінші дүниежүзілік соғыстан кейін Жапония мен Қытайда қандай оқиғалар орын алды?
1925-1927 жылдардағы Қытай революцияның сипатын және оның ерекшеліктерін ашып көрсетіңдер.
1921 жылғы Монғолиядағы Арат революциясының мәнін ашып беріңдер
Жаңа сабақтың жоспары:
ХХ ғасырдың бас кезіндегі Үндістанның жағдайы
Бірінші дүниежүзілік соғыс жылдарындағы Үндістан
Соғыс біткеннен кейінгі Үндістанның дамуы
Жаппай күрес кезіндегі Үндістан
Үндістанның 20-30 жылдардағы дамуы
Екінші дүниежүзілік соғыс алдындағы және соғыс кезіндегі Үндістан
Оңтүстік-Шығыс Азия елдеріндегі шетел үстемдігі
Ұлт –азаттық күрестің дамуы.
ХХ ғасырдың басындағы Иран. Ұлт-азаттық қозғалыстың дамуы.
Иранның 1921-1945 жылдардағы саяси-экономикалық дамуы.
1918-1945 жылдардағы Ауғанстан
20-30 жылдардағы Кемал үкіметінің реформалары
Екінші жүниежүзілік соғыс жылдарындағы Түркия.
Сабақты бекіту:
Британдық Үндістанды билеуде ағылшындар қандай әкімшілік жүйеге сүйенді?
Бірінші дүниежүзілік соғыс кезіндегі Үндістанның жағдайын қалай сипаттайсыңдар?
Елдегі саяси партиялар және олардың қимылдары туралы әңгімелеп беріңдер. М.К.Ганди ілімін қалай бағалайсыңдар?
Оңтүстік-Шығыс Азия аймағында қандай елдер орналасқан?
20- жылдары осы аймақтағы халықтардың саяси жағдайын сипаттаңдар
Оңтүстік-Шығыс Азия елдерінде қалыптасқан саяси және қоғамдық ұйымдардың рөлі қандай?
Оңтүстік-Шығыс Азия аймағында қандай мемлекеттерде отарлық тәртіп орнады?
Білгенім |
Үйренгенім |
Үйренгім келеді |
|
|
|
Бағалау:
Үйге тапсырма: §11.
10-сынып. Дүние жүзі тарихы
Сабақтың тақырыбы: §12. Араб елдері. Африка құрлығындағы мемлекеттер.
Сабақтың мақсаты:
Африка құрлығындағы Араб елдерінің бірінші дүниежүзілік соғыс пен екінші дүниежүзідлік соғыстар аралығындағы тарихын егжей-тегжейлі баяндау.
Белсенділігін арттырып, білімін жетілдіру;
Тарихи санасы қалыптасқан, шығармашыл, бәсекеге барынша қабілеті ұлтжанды тұлға тәрбиелеу
Сабақтың түрі: аралас
Әдісі: интерактивті
Көрнекілік: карта, сызба, суреттер
Сабақтың барысы: І.Ұйымдастыру кезеңі
Оқу құралын тексеріп түгелдеу
Әнұран орындау, «Хабар»
Оқушылар зейінін сабаққа аудару
ІІ.Үй тапсырмасын сұрау: «Пресс конференция» әдісі бойынша
Британдық Үндістанды билеуде ағылшындар қандай әкімшілік жүйеге сүйенді?
Бірінші дүниежүзілік соғыс кезіндегі Үндістанның жағдайын қалай сипаттайсыңдар?
Елдегі саяси партиялар және олардың қимылдары туралы әңгімелеп беріңдер. М.К.Ганди ілімін қалай бағалайсыңдар?
Оңтүстік-Шығыс Азия аймағында қандай елдер орналасқан?
20- жылдары осы аймақтағы халықтардың саяси жағдайын сипаттаңдар
Оңтүстік-Шығыс Азия елдерінде қалыптасқан саяси және қоғамдық ұйымдардың рөлі қандай?
Оңтүстік-Шығыс Азия аймағында қандай мемлекеттерде отарлық тәртіп орнады?
Жаңа сабақтың жоспары:
ХХ ғасырдың басындағы араб елдері
Біпінші дүниежүзілік соғыс жылдарындағы араб елдірі
Арабтың шығыстағы ұлт-азаттық қозғалыстардың өріс алуы.
Сирия
Палистина
Ирак
Йемен және Сауд Арабиясы
Марокка
Екінші дүниежүзілік соғыс жылдарындағы араб елдірі
Бірінші дүниежүзілік соғыс кезіндегі Африка
Әлеуметтік экономикалық дамуы.
Африка елдеріндегі саяси жағдайлар мен ұлт-азаттық қозғалыстар
Екінші дүниежүзілік соғыс жылдарындағы Тропиктік және Оңтүстік Африка
Сабақты бекіту:
«Иә-жоқ»
БҮҮ
Білгенім |
Үйренгенім |
Үйренгім келеді |
|
|
|
Бірінші дүниежүзілік соғыс аяқталғаннан кейін Араб елдерінің тағдары жөнінде қандай халықаралық келісімдерге қол жеткізілді?
Арабтың Шығыста ұлт-азаттық қозғалысы қалай дамыды, нәтижелерге қол жеткізді?
Саяси картамен танысып, арабтардың мемлекеттерді аумақтың межелеуі қалай жүргілілгеніне зер салыңдар.
Африкада қандай отарлық жүйелер құрылды?
Африка елдерінің саяси-қоғамдық өмірін сипаттап беріңдер
Бағалау: өзін-өзі
Үйге тапсырма: § 12.
10-сынып. Дүние жүзі тарихы
Сабақтың тақырыбы: §13.Екінші дүниежүзілік қарсаңы
Сабақтың мақсаты:
Екінші дүниежүзілік соғыстар қарсаңындағы халықаралық қатынастар, Жапонияның Маньчжурияны басып алуы, еуропада соғыстың басты ошақтарының құрылуы, фашистік топтардың құрылуы, олардың әрекеттері туралы түсіндіру;
Белсенділігін арттырып, білімін жетілдіру;
Тарихи санасы қалыптасқан, шығармашыл, бәсекеге барынша қабілеті ұлтжанды тұлға тәрбиелеу
Сабақтың түрі: аралас
Әдісі: интерактивті
Көрнекілік: карта, сызба, суреттер
Сабақтың барысы: І.Ұйымдастыру кезеңі
Оқу құралын тексеріп түгелдеу
Әнұран орындау, «Хабар»
Оқушылар зейінін сабаққа аудару
ІІ.Үй тапсырмасын сұрау: «Бетпе-бет» әдісі бойынша
Бірінші дүниежүзілік соғыс аяқталғаннан кейін Араб елдерінің тағдары жөнінде қандай халықаралық келісімдерге қол жеткізілді?
Арабтың Шығыста ұлт-азаттық қозғалысы қалай дамыды, нәтижелерге қол жеткізді?
Саяси картамен танысып, арабтардың мемлекеттерді аумақтың межелеуі қалай жүргілілгеніне зер салыңдар.
Африкада қандай отарлық жүйелер құрылды?
Африка елдерінің саяси-қоғамдық өмірін сипаттап беріңдер
Жаңа сабақтың жоспары:
30-жылдардағы халықаралық қатынастар
Жапонияның Маньчжурияны басып алуы. Қиыр Шығыста соғыс ошақтарының құрылуы
Еуропадағы соғыстың басты ошағының құрылуы.
Фашитік Италияның Эфиопияны басып алуы.
Испанияда фашистік тәртіптің орнауы.
Берлин-Рим-Токио басқыншылық одағының құрылуы.
Мюнхен келісімі
Ағылшын-Француз-Кеңес келіссөздері
1939 жылғы кеңес-герман пактісі
Сабақты бекіту:
1929-1933 жылдары дүниежүзілік экономикалық дағдарыс халықаралық қатынастардың дамуына әсер етті ме?
Тоталитарлық мемлекеттің сыртқы саясаттағы ерекше белгілерін анықтаңдар
Соғыс ошақтары қай аймақтарда және қай уақыттарда пайда болды?
Ұлтар Лигасының Германия, Италия және Жапонияның басқыншылығын тоқтатуға неге шамасы келмеді?
Басқыншыларды «қолпаштау» саясатының мәні неде?
Соғыс қарсаңында КСРО-ның жүргізген сыртқы саясатын қалай бағалайсыңдар.
Білгенім |
Үйренгенім |
Үйренгім келеді |
|
|
|
Бағалау: өзін-өзі
Үйге тапсырма: §13.
10-сынып. Дүние жүзі тарихы
Сабақтың тақырыбы: §14. Екінші дүниежүзілік соғыстың басталуы. Германияның КСРО-ға шабуылы. Тынық мұхит соғысы
Сабақтың мақсаты:
Соғыстың ауқымы, қимылдарының сипаты, кезеңдері, Германияның КСРО-ға соғысы дәне Тынық мұхитындағы соғыс қимылдары туралы оқушаларға түсіндіру;
Белсенділігін арттырып, білімін жетілдіру;
Тарихи санасы қалыптасқан, шығармашыл, бәсекеге барынша қабілеті ұлтжанды тұлға тәрбиелеу
Сабақтың түрі: аралас
Әдісі: интерактивті
Көрнекілік: карта, сызба, суреттер
Сабақтың барысы: І.Ұйымдастыру кезеңі
Оқу құралын тексеріп түгелдеу
Әнұран орындау, «Хабар»
Оқушылар зейінін сабаққа аудару
ІІ.Үй тапсырмасын сұрау:
1929-1933 жылдары дүниежүзілік экономикалық дағдарыс халықаралық қатынастардың дамуына әсер етті ме?
Тоталитарлық мемлекеттің сыртқы саясаттағы ерекше белгілерін анықтаңдар
Соғыс ошақтары қай аймақтарда және қай уақыттарда пайда болды?
Ұлтар Лигасының Германия, Италия және Жапонияның басқыншылығын тоқтатуға неге шамасы келмеді?
Басқыншыларды «қолпаштау» саясатының мәні неде?
Соғыс қарсаңында КСРО-ның жүргізген сыртқы саясатын қалай бағалайсыңдар.
Жаңа сабақтың жоспары:
Соғыс ауқымы
Соғыстың кезеңдері
Германияның Польшаға шабуылы
КСРО-ның Финляндияға қарсы басқаншылығы
Батыс майдандағы жағдай
Африка мен Балқандағы соғыс
Германияның КСРО-ға шабуылы және Тынық мұхит соғысы
1941-1942 жылдардағы кеңес әскерлерінің жеңілу себептері
Кеңес-герман майданы-Екінші дүниежүзілік соғыстың басты майданы
Азия мен Тынық мұхиттағы шабуылдың белсенділендірілуі
Пёрл-ХарборҮш жақты пакт елдерінің табыстары
Солтүстік Африкадағы соғыс қимылдары
Сабақты бекіту:
«Мұны әркім білуі тиіс» ойын
БҮҮ
Білгенім |
Үйренгенім |
Үйренгім келеді |
|
|
|
Ұлы Отан соғысының алғашқы айларында Кеңес армиясының ірі сәтсіздіктерінің себептерін атаңдар.
Мемлекеттік қорғаныс комитеті қашан құрылды және оның қандай уәкілдік құқықтары болды?
1941-1942 жылдардағы кеңес-герман майданындағы ірі шайқастарды атаңдар
Картаны пайдаланып Жапон армиясының Қиыр Шығыс пен Тынық мұхиттағы соғыс қимылдарын әңгімелеп беріңдер.
Кеңес армиясының мәскеу түбіндегі жеңісінің мәнін анықтап беріңдер
Перл-Харбор американ флоты мен армиясы неліктен ойсырай жеңілді.
Бағалау:өзін-өзі бағалау
Үйге тапсырма: §14.
10-сынып. Дүние жүзі тарихы
Сабақтың тақырыбы: §15. Антигитлерлік коалицияның құрылуы. Екінші дүниежүзілік соғыстың аяқталуы. БҰҰ-ның құрылуы.
Сабақтың мақсаты:
Антигитлерлік коалицияның құрылып, екінші дүниежүзілік соғыста жеңіске жетуінің тарихи маңызын ашып көрсету;
Белсенділігін арттырып, білімін жетілдіру;
Тарихи санасы қалыптасқан, шығармашыл, бәсекеге барынша қабілеті ұлтжанды тұлға тәрбиелеу
Сабақтың түрі: аралас
Әдісі: интерактивті
Көрнекілік: карта, сызба, суреттер
Сабақтың барысы: І.Ұйымдастыру кезеңі
Оқу құралын тексеріп түгелдеу
Әнұран орындау, «Хабар»
Оқушылар зейінін сабаққа аудару
ІІ.Үй тапсырмасын сұрау:
Ұлы Отан соғысының алғашқы айларында Кеңес армиясының ірі сәтсіздіктерінің себептерін атаңдар.
Мемлекеттік қорғаныс комитеті қашан құрылды және оның қандай уәкілдік құқықтары болды?
1941-1942 жылдардағы кеңес-герман майданындағы ірі шайқастарды атаңдар
Картаны пайдаланып Жапон армиясының Қиыр Шығыс пен Тынық мұхиттағы соғыс қимылдарын әңгімелеп беріңдер.
Кеңес армиясының мәскеу түбіндегі жеңісінің мәнін анықтап беріңдер
Перл-Харбор американ флоты мен армиясы неліктен ойсырай жеңілді.
Жаңа сабақтың жоспары:
Антигитлерлік коалицияняң құрылуы
Соғыс барысындағы үлкен өзгеріс: 1942 жылы қараша-1943 жылы желтоқсанАфрикадағы және Тынық мұхитындағы әскери қимылдар
Курск шайқасы. Соғыстағы шұғыл өзгерістердің басталуы.
Партизандық қозғалыс және КСРО халқының гитлер басқыншыларына қарсылығы
Италияның тізе бүгуі. Еуропа елдеріндегі фашизмге қарсы қарсыласу қозғалыстары
Антигитлерлік коалиция басшыларының Тегерандағы конференциясы
Соғыстың соңғы кезеңі
БҰҰ-ны құру туралы келісім
Қырым конференциясыПотсдам конференциясы
1944 және 1945 жылдың бірінші жартысындағы Тынық мұхит пен Азиядағы әскери іс-қимылдар.
Сабақты бекіту:
Екінші дүниежүзілік соғыстың басталу себептері қандай?
Екінші дүниежүзілік соғыс қай уақытта басталды?
1939-1941 жылдардағы Германия, Италия, Жапония соғыс күштерінің сәтті әрекеттерінің себептерін ашыңдар.
Антигитлерлік одақ қай жылы құрылды?
Қырымдағы халықаралық конференция қандай мәселелерге ерекше көңіл бөлді?
Білгенім |
Үйренгенім |
Үйренгім келеді |
|
|
|
Бағалау: өзін-өзі бағалау.
Үйге тапсырма: §15.
10-сынып. Дүние жүзі тарихы
Сабақтың тақырыбы: §16. Екінші дүниежүзілік соғыстан кейінгі әлем
Сабақтың мақсаты:
Тарихи санасы қалыптасқан, шығармашыл, бәсекеге барынша қабілеті ұлтжанды тұлға тәрбиелеу
Сабақтың түрі: аралас
Әдісі: интерактивті
Көрнекілік: карта
Сабақтың барысы: І.Ұйымдастыру кезеңі
Оқу құралын тексеріп түгелдеу
Әнұран орындау.
Оқушылар зейінін сабаққа аудару
ІІ.Үй тапсырмасын сұрау:
Екінші дүниежүзілік соғыстың басталу себептері қандай?
Екінші дүниежүзілік соғыс қай уақытта басталды?
1939-1941 жылдардағы Германия, Италия, Жапония соғыс күштерінің сәтті әрекеттерінің себептерін ашыңдар.
Антигитлерлік одақ қай жылы құрылды?
Қырымдағы халықаралық конференция қандай мәселелерге ерекше көңіл бөлді?
Жаңа сабақтың жоспары:
1. Париж бітім конференциясы
2. ГДР мен ГФР-дің құрылуы
3. Экономикалық тұрақтылық
4. Ұжымдық қауіпсіздік идеясы
5. Екінші дүниежүзілік соғыстан кейінгі Шығыс елдері
Сабақты бекіту:
ГДР мен ГФР қашан құрылды?
Бреттон-Вудс жүйесі дегеніміз не?
БҰҰ қашан құрылды?
Қытай Халық Республикасы қашан құрылды?
Берлин конференциясында қандпй мәселелер қаралды?
Білгенім |
Үйренгенім |
Үйренгім келеді |
|
|
|
Бағалау: §16. Екінші дүниежүзілік соғыстан кейінгі әлем
Үйге тапсырма: §
10-сынып. Дүние жүзі тарихы
Сабақтың тақырыбы: §17. « Қырғи қабақ соғыс». НАТО және ВШ.
Сабақтың мақсаты:
Тарихи санасы қалыптасқан, шығармашыл, бәсекеге барынша қабілеті ұлтжанды тұлға тәрбиелеу
Сабақтың түрі: аралас
Әдісі: интерактивті
Көрнекілік: карта
Сабақтың барысы: І.Ұйымдастыру кезеңі
Оқу құралын тексеріп түгелдеу
Әнұран орындау, «Хабар»
Оқушылар зейінін сабаққа аудару
ІІ.Үй тапсырмасын сұрау:
ГДР мен ГФР қашан құрылды?
Бреттон-Вудс жүйесі дегеніміз не?
БҰҰ қашан құрылды?
Қытай Халық Республикасы қашан құрылды?
Берлин конференциясында қандпй мәселелер қаралды?
Білгенім |
Үйренгенім |
Үйренгім келеді |
|
|
|
Жаңа сабақтың жоспары:
1. «Қырғи қабақ соғыстың» басталуы.
2. Милитаризм
3. Корей соғысы
4. Таяу шығыстағы жанжалдар
5. Үнді – Пәкістан жанжалы
6. Үнді – Қытай жанжалы
8. Жылымық
Сабақты бекіту:
«Қырғи қабақ соғыс» дегенді қалай түсінесіңдер?
Милитаризм дегеніміз не?
Корей соғысы қашан болды?
Таяу шығыстағы жанжалдар туралы айтыңдар?
Үнді – Пәкістан жанжалы қашан болды?
Үнді – Қытай жанжалы туралы айтыңдар?
Бағалау:
Үйге тапсырма: §17. « Қырғи қабақ соғыс». НАТО және ВШ.
10-сынып. Дүние жүзі тарихы
Сабақтың тақырыбы: §18. Батыстың даму үрдісі. АҚШ. Латын Америкасы.
Сабақтың мақсаты:
Тарихи санасы қалыптасқан, шығармашыл, бәсекеге барынша қабілеті ұлтжанды тұлға тәрбиелеу
Сабақтың түрі: аралас
Әдісі: интерактивті
Көрнекілік:карта
Сабақтың барысы: І.Ұйымдастыру кезеңі
Оқу құралын тексеріп түгелдеу
Әнұран орындау, «Хабар»
Оқушылар зейінін сабаққа аудару
ІІ.Үй тапсырмасын сұрау:
«Қырғи қабақ соғыс» дегенді қалай түсінесіңдер?
Милитаризм дегеніміз не?
Корей соғысы қашан болды?
Таяу шығыстағы жанжалдар туралы айтыңдар?
Үнді – Пәкістан жанжалы қашан болды?
Үнді – Қытай жанжалы туралы айтыңдар?
Білгенім |
Үйренгенім |
Үйренгім келеді |
|
|
|
Жаңа сабақтың жоспары:
1. Еуропа елдерінің ықпалдастығы
2. АҚШ соғыстан кейінгі кезеңде
3. 60-70 жылдардағы АҚШ-тың ішкі және сыртқы саясаты
4. Картердің кезеңі
5. Рейганомика
6. Латын Америкасы
7. Куба
Сабақты бекіту:
Білгенім |
Үйренгенім |
Үйренгім келеді |
|
|
|
Бағалау:
Үйге тапсырма: §18. Батыстың даму үрдісі. АҚШ. Латын Америкасы.
10-сынып. Дүние жүзі тарихы
Сабақтың тақырыбы: §19. Ұлыбритания, Франция
Сабақтың мақсаты:
Соғыстан кейңнгі Ұлыбританияның, Францияның саяси, әлеуметтік-экономикалық жағдайын байндау;
Белсенділігін арттырып, білімін жетілдіру;
Тарихи санасы қалыптасқан, шығармашыл, бәсекеге барынша қабілеті ұлтжанды тұлға тәрбиелеу
Сабақтың түрі: аралас
Әдісі: интерактивті
Көрнекілік: карта, сызба, суреттер
Сабақтың барысы: І.Ұйымдастыру кезеңі
Оқу құралын тексеріп түгелдеу
Әнұран орындау, «Хабар»
Оқушылар зейінін сабаққа аудару
ІІ.Үй тапсырмасын сұрау:
Ұлыбританияның дамуының шынайы негіздерін түсіндіріңдер
Лейбористер үкіметі жайлы айтыңдар?
Рейганомика дегенді түсіндіріңдер?
Мексика мен Куба революцияларын Ресейдегі революциялармен салыстырыңдар
Жаңа сабақтың жоспары:
1. Соғыстан кейінгі даму үрдістері
2. Лейбористер үкіметі
3. Консерваторлар үкіметінің бағыты
4. Г. Вильсон үкіметі
5. М. Тэтчер үкіметі
6. Мейджер үкіметінің саясаты
8. Ұлыбританияның сыртқы саясаты
9. Францияның соғыстан кейінгі жағдайы
Білгенім |
Үйренгенім |
Үйренгім келеді |
|
|
|
Сабақты бекіту:
Англия үшін Екінші дүниежүзілік соғыстың салдары қандай болды?
Г. Вильсон үкіметінің сыртқы саясат акцияларын айтыңдар.
Лейбористер партиясының билікке келуі немен байланысты?
Лейбористік үкіметтер қандай әлеуметтік шараларды іске асырды?
Соғыстан кейінгі Ұлыбританияның Еуропадағы сыртқы саясатының ерекшеліктері қандай?
Соғыстан кейінгі Францияның жағдайы
Білгенім |
Үйренгенім |
Үйренгім келеді |
|
|
|
Бағалау:
Үйге тапсырма: §19. Ұлыбритания, Франция
10-сынып. Дүние жүзі тарихы
Сабақтың тақырыбы: §20. ГФР. Италия
Сабақтың мақсаты:
Соғыстан кейінгі ГФР мен Италияның саяси, әлеуметтік-экономикалық жағдайын баяндау;
Белсенділігін арттырып, білімін жетілдіру;
Тарихи санасы қалыптасқан, шығармашыл, бәсекеге барынша қабілеті ұлтжанды тұлға тәрбиелеу
Сабақтың түрі: аралас
Әдісі: интерактивті
Көрнекілік: карта, сызба, суреттер
Сабақтың барысы: І.Ұйымдастыру кезеңі
Оқу құралын тексеріп түгелдеу
Әнұран орындау, «Хабар»
Оқушылар зейінін сабаққа аудару
ІІ.Үй тапсырмасын сұрау:
Англия үшін Екінші дүниежүзілік соғыстың салдары қандай болды?
Г. Вильсон үкіметінің сыртқы саясат акцияларын айтыңдар.
Лейбористер партиясының билікке келуі немен байланысты?
Лейбористік үкіметтер қандай әлеуметтік шараларды іске асырды?
Соғыстан кейінгі Ұлыбританияның Еуропадағы сыртқы саясатының ерекшеліктері қандай?
Соғыстан кейінгі Францияның жағдайы
Жаңа сабақтың жоспары:
1. Соғыстан кейінгі даму үрдістері
2. ГФР-дің экономикалық дамуы
3. «Кіші коалиция» саясаты
4. Г. Коль үкіметінің қызметі. ХДО және ЕДП коалициясы
5. Соғыстан кейінгі Италия
6. Италияның экономикалық дамуы
8. ИКП рөлі
9. ХДП ықпалының төмендеуі
Білгенім |
Үйренгенім |
Үйренгім келеді |
|
|
|
Сабақты бекіту:
ГДР үшін Екінші дүниежүзілік соғыстың салдары қандай болды?
Италия үшін Екінші дүниежүзілік соғыстың салдары қандай болды?
Г. Коль үкіметінің сыртқы саясат акцияларын айтыңдар.
К. Адэнауердің билікке келуі немен байланысты?
А. Каспери үкімеі қандай әлеуметтік шараларды іске асырды?
Соғыстан кейінгі Италияның Еуропадағы сыртқы саясатының ерекшеліктері қандай?
Білгенім |
Үйренгенім |
Үйренгім келеді |
|
|
|
Бағалау:
Үйге тапсырма: : §20. ГФР. Италия
10-сынып. Дүние жүзі тарихы
Сабақтың тақырыбы: §21. Кеңес одағы
Сабақтың мақсаты:
КСРО-ның соғыстан кейінгі жалпы дамуына сипаттама беріп, әлеуметтік-экономикалық және саяси дамуындағы басты ерекшеліктерді атап көрсету. Оқушыларды кеңес өкіметінің жүргізген ішкі және сыртқы саясатының негізгі мазмұнымен таныстырып, жаңа экономикалық сакясаттың мәнін ашып көрсету.
Белсенділігін арттырып, білімін жетілдіру;
Тарихи санасы қалыптасқан, шығармашыл, бәсекеге барынша қабілеті ұлтжанды тұлға тәрбиелеу
Сабақтың түрі: аралас
Әдісі: интерактивті
Көрнекілік: Карталар.
Сабақтың жоспары I. Ұйымдастыру кезеңі
II Үй тапсырмасын тексеру
III Жаңа сабақ
IV Жаңа сабақты бекіту
V Қорытындылау,бағалау
VI Үйге тапсырмасы
Сабақтың барысы: І.Ұйымдастыру кезеңі
Оқу құралын тексеріп түгелдеу
Әнұран орындау, «Хабар»
Оқушылар зейінін сабаққа аудару
ІІ.Үй тапсырмасын сұрау:
ГДР үшін Екінші дүниежүзілік соғыстың салдары қандай болды?
Италия үшін Екінші дүниежүзілік соғыстың салдары қандай болды?
Г. Коль үкіметінің сыртқы саясат акцияларын айтыңдар.
К. Адэнауердің билікке келуі немен байланысты?
А. Каспери үкімеі қандай әлеуметтік шараларды іске асырды?
Соғыстан кейінгі Италияның Еуропадағы сыртқы саясатының ерекшеліктері қандай?
Жаңа сабақтың жоспары:
Соғыстан кейінгі КСРО-ның қоғамдық-саяси жағдайы
60-жылдардағы КСРО
КСРО-дағы тоталитарлық жүйе
КСРО әскерлерінің Ауғанстанға енуі
80-жылдардағы КСРО
Гобачев тұсындағы КСРО
Сабақты бекіту:
Білгенім |
Үйренгенім |
Үйренгім келеді |
|
|
|
КСРО-ның ыдырауы
70-80 жылдары ұлттық этникалық қақтығыстар жиілей бастады.Соған қарамастан Мемлекет басындағылар КСРО-ны «бауырмал халықтың ұйымшыл отбасы» деп атады.Көп ұлтты мемлекеттің билігі бір орталықтанған ,сондықтан барлық билік Коммунистік партия қолында болған болатын. Көпшілік 70-80жылдарды, яғни Брежневтің билік ету кезеңін, КСРО-ң гүлденген кезеңі деп санаса, Брежнев өлімінен кейін Кеңес Одағы құлдырай бастады. Көптеген зерттеушілер КСРО құлауының нақты себептерін көрсетпейді, әйтседе мүмкін болуларының ішінде келесілерін келтіред: • Әр көп ұлтты мемлекетте кездесетін орталықтанған тенденциялар • Стагнация,кейін экономиканың құлдырауына, ол өз кезегінде саяси жүйенің құлауына әкелген Кеңестік жүйенің кемшіліктері КСРО экономикасына қатты әсер еткен әлемдік мұнай бағасының түсуі КСРО қару-жарақ жарысына төтеп бере алмауы,рейганомиканың жеңісі Үкімет басшылары саясатының тиімсіздігі, Брежнев және оның жолын қуушылардың реформалық қызметтері экономиканы құлдыратып,бірорталықтанған билік механизмін жоюы. КСРО-ны құлатуда батыс елдерінің қызығушылығы Билік үшін күрес Елде құлдырау үстіндегі анархия жағдайында саяси және шаруашылық элитаның мемлекетті бөлісіп, жекеменшікте көп иелікке ие болғылары келгендігі Ұлттық қайшылықтар,әр ұлттың өз салт-дәстүрін өзі дамытқысы келуі Елді демократизациялау салдарынан жеке ұлттардың КСРО-ның бөлуін қалауы Тәуелсіз зерттеушілердің пікірінше, КСРО экономикасының құлдырауына Горбачевтің Одақ экономикасының жартысына жақынын ұстап тұрған спирттік ішімдіктерге тиым салуы және т.б ХХ ғасырдың 80-90 жылдары КСРО-ң әлеуметтік-саяси, экономикалық өміріндегі қатынастар шиеленісі 1991 ж 21- желтоқсанындағы одақтың өмір сүруінің тоқтатылуына әкелді. 1985 жылы М.С.Горбачев және оның жақтастарының «қайта құру» саясатын бастауынан халықтың саяси активтігі өсті, жаппай, соның ішінде ұлттық қозғалыстар мен ұйымдар құрылды. Кеңестік жүйені реформалауға тырысуы елдегі кризисті одан ары тереңдетті.Саяси сахнада бұл кризисс КСРО президенті Горбачев пен РФСФР президенті Ельциннің арасындағы қайшылықтар негізінде көрінді. 1989 жылы ресми түрде елде экономикалық кризисс басталғандығы жайлы жарияланды. Осы жылдары советтік экономикадағы басты проблема максимумына жетті, яғни үнемі тауар тапшылығы, саудадан күнделікті қолданылатын заттар жоғала бастағандығы(наннан басқа). Бүкіл ел бойынша сауданы карточкалық жүйе бойынша жүргізу енгізілді. 1991ж бастап алғаш демографиялық кризисс байқалды,елде туылымнан өлім көрсеткіші өсті. КСРО территориясында ұлтаралық қақтығыстар жиілей түсті.Осыған байланысты сөйлейтін болсақ, алысқа бармай-ақ, мысал ретінде өз еліміздегі 1986 жылғы аса озбырлық пен қатыгездікпен басылған жастардың «Желтоқсан» оқиғасын айта кетуге болады.Үкімет басына Колбиннің отыруы, халық үшін жылдар бойы жиналған ызалықтарына түрткі болғандай болды. Осындай шиеленістің ең шегінен шыққаны Таулы Қарабах қақтығысы. 1988 ж бастап бұл жерде армяндар мен азербайжандар қырғынға ұшырай бастады. 1989 жылы Армян КСР Жоғарғы Кеңесі Таулы Қарабахтың өзіне қосылғандығы жайлы жариялайды,ал Азербайжан КСР болса блокада бастағанын ескертеді.Сөйтіп, 1991 жылдан бастап екі ел арасында соғыс басталды деп айта аламыз. Осындай шиеленіскен жағдайлар Ферғана даласында да болып өтті.Оның басты себебі бірнеше ортаазиялық ұлтты бір бүтінге біріктірмек болулары. КСРО-ң ыдырау үстіндегі жағдайын көре отырып, көптеген құрамындағы мемлекеттер болашаққа деген нық сенімдері болмаса да, Одақтың да келешегі шамалы екенін көре отырып, елінің болашақ дамуы үшін мемлекет басшылары егемендіктерін жариялай бастады. Бұл үрдісті алғашқы болып Балтық теңізі маңы елдері бастады.Оның үстіне, 1990 жылы 7 ақпандағы КСРО КП ОК биліктегі монополияның әлсірегенін жариялаған соң,елде алғашқы бәсекелестік сайлаулар өтті. Осының нәтижесінде көптеген одақтық мемлекеттерде билікке либералдар мен ұлтшылдар келді.Олар ортақ одақтық заңдардың республикалық заңдардан басымдығына наразылықтарын білдірді,сондай-ақ жергілікті экономикаға бақылауды өз қолдарына беруді және салықты тікелей одақ бюджетіне төлеуге қарсы шықты.Осы және тағы да басқа шиеленістер өзі оңып тұрмаған одақ арасындағы экономикалық байланысты үзді. Бұл кризисс әр елге әртүрлі әсер етті, әр ел әртүрлі қабылдады. Литвада 1988 жылы 3 мамырда тәуелсіздік жолындағы Саюдис қозғалысы құрылды. Ал 1990 ж 11 наурызда Литва Жоғарғы Кеңесі ел егемендігі жөнінде жариялады. Сондай-ақ, көршілес Эстонияда 1988ж Эстония Халық Фронты құрылды да, мамырда Таллинде «әншілер революциясы» өтеді. 1990 ж 23 наурызда Эстония Компартиясы КСРО КП мүшелігінен шығатындығын жариялайды, ал кейін 1990ж 30 наурызында Эстония Жоғарғы Кеңесі өз тәуелсіздіктерін жариялайды. Осы кездері Латвияда да Халық Фронтының күшеюі байқалады, олардың негізгі мақсаты -ел тәуелсіздігі еді. 1990 жылы 4 мамырды Латвия Жоғарғы Кеңесі егемендіктерін жариялап, 1991 жылы 3 наурызда осы қабылданған шешім референдум арқылы бекітілді. Кейін осы тәртіп бойынша Одақтас елдердің көбі өз егемендіктері мен тәуелсіздіктері жайлы қаулылар қабылдап,референдумдар өткізе бастады.Мысалға: • Украина- 1991ж 24 тамыз • Қырғызстан- 1991ж 31 тамыз • Өзбекстан – 1991ж 1 қыркүйек • Таджикистан- 1991ж 9 қыркүйек • Армения -1991ж 29 қыркүйек • Азербайжан- 1991ж 18 қазан • Түркменстан-1991ж 27қазан • РФСФР-1991 ж 12 желтоқсан • Қазақстан- 1991ж 16 желтоқсанда өз тәуелсіздіктеріне қолдары жетті.
Бағалау:
Үйге тапсырма: : §21.КСРО
10-сынып. Дүние жүзі тарихы
Сабақтың тақырыбы: §21. Социалистік даму жолындағы Шығыс Еуропа және Азия елдері
Сабақтың мақсаты:
Социалистік даму жолындағы Шығыс Еуропа және Азия елдерінің
соғыстан кейінгі жалпы дамуына сипаттама беріп, әлеуметтік-экономикалық және саяси дамуындағы басты ерекшеліктерді атап көрсету. Оқушыларды Социалистік даму жолындағы Шығыс Еуропа және Азия елдерінің
жүргізген ішкі және сыртқы саясатының негізгі мазмұнымен таныстырып, мәнін ашып көрсету.
Оқушылардың белсенділігін арттырып, білімін жетілдіру;
Тарихи санасы қалыптасқан, шығармашыл, бәсекеге барынша қабілеті ұлтжанды тұлға тәрбиелеу
Сабақтың түрі: аралас
Әдісі: интерактивті
Көрнекілік: Карталар.
Сабақтың жоспары I. Ұйымдастыру кезеңі
II Үй тапсырмасын тексеру
III Жаңа сабақ
IV Жаңа сабақты бекіту
V Қорытындылау,бағалау
VI Үйге тапсырмасы
Сабақтың барысы: І.Ұйымдастыру кезеңі
Оқу құралын тексеріп түгелдеу
Әнұран орындау, «Хабар»
Оқушылар зейінін сабаққа аудару
ІІ.Үй тапсырмасын сұрау:
Соғыстан кейінгі КСРО-ның қоғамдық-саяси жағдайы
60-жылдардағы КСРО
КСРО-дағы тоталитарлық жүйе
КСРО әскерлерінің Ауғанстанға енуі
80-жылдардағы КСРО
Гобачев тұсындағы КСРО
Жаңа сабақтың жоспары:
Шығыс Еуропа соғыстан кейін
Чехославакия
Польша
Румыния
Қытай
Моңғолия
Сабақты бекіту:
Білгенім |
Үйренгенім |
Үйренгім келеді |
|
|
|
Бағалау:
Үйге тапсырма: §21. Социалистік даму жолындағы Шығыс Еуропа және Азия елдері
10-сынып. Дүние жүзі тарихы
Сабақтың тақырыбы: §22.Жапония. Солтүстік және Оңтүстік Корея
Сабақтың мақсаты:
Жапония. Солтүстік және Оңтүстік Корея елдерінің
соғыстан кейінгі жалпы дамуына сипаттама беріп, әлеуметтік-экономикалық және саяси дамуындағы басты ерекшеліктерді атап көрсету. Оқушыларды Социалистік даму жолындағы Шығыс Еуропа және Азия елдерінің
жүргізген ішкі және сыртқы саясатының негізгі мазмұнымен таныстырып, мәнін ашып көрсету.
Оқушылардың белсенділігін арттырып, білімін жетілдіру;
Тарихи санасы қалыптасқан, шығармашыл, бәсекеге барынша қабілеті ұлтжанды тұлға тәрбиелеу
Сабақтың түрі: аралас
Әдісі: интерактивті
Көрнекілік: Карталар.
Сабақтың жоспары I. Ұйымдастыру кезеңі
II Үй тапсырмасын тексеру
III Жаңа сабақ
IV Жаңа сабақты бекіту
V Қорытындылау,бағалау
VI Үйге тапсырмасы
Сабақтың барысы: І.Ұйымдастыру кезеңі
Оқу құралын тексеріп түгелдеу
Әнұран орындау, «Хабар»
Оқушылар зейінін сабаққа аудару
ІІ.Үй тапсырмасын сұрау:
Шығыс Еуропа соғыстан кейін
Чехославакия
Польша
Румыния
Қытай
Моңғолия
Жаңа сабақтың жоспары:
Жапония
Жапонияның экономикалық дамуы
Сыртқы саясаты
10. Қазіргі кездегі Жапония
11. Солтүстік Кореяның даму жолдары
11. 1980-2000жж. Солтүстік Корея
12. Корея Республикасы
13. Оңтүстік Корея экономикасының даму ерекшеліктері
Сабақты бекіту:
Білгенім |
Үйренгенім |
Үйренгім келеді |
|
|
|
Бағалау:
Үйге тапсырма: §22.Жапония. Солтүстік және Оңтүстік Корея
10-сынып. Дүние жүзі тарихы
Сабақтың тақырыбы: §23. Отаршылдықтың күйреуі
Сабақтың мақсаты:
Отаршылдықтың күйреуі туралы түсінік беру
Оқушылардың белсенділігін арттырып, білімін жетілдіру;
Тарихи санасы қалыптасқан, шығармашыл, бәсекеге барынша қабілеті ұлтжанды тұлға тәрбиелеу
Сабақтың түрі: аралас
Әдісі: интерактивті
Көрнекілік: Карталар.
Сабақтың жоспары I. Ұйымдастыру кезеңі
II Үй тапсырмасын тексеру
III Жаңа сабақ
IV Жаңа сабақты бекіту
V Қорытындылау,бағалау
VI Үйге тапсырмасы
Сабақтың барысы: І.Ұйымдастыру кезеңі
Оқу құралын тексеріп түгелдеу
Әнұран орындау, «Хабар»
Оқушылар зейінін сабаққа аудару
ІІ.Үй тапсырмасын сұрау:
Жапония
Жапонияның экономикалық дамуы
Сыртқы саясаты
Қазіргі кездегі Жапония
Солтүстік Кореяның даму жолдары
1980-2000жж. Солтүстік Корея
Корея Республикасы
Оңтүстік Корея экономикасының даму ерекшеліктері
Жаңа сабақтың жоспары:
Азия мен Африкада тәуелсіз мемлекеттердің пайда болуы
Өтпелі кезеңге ену
Экономикалық еркіндік үшін күрес
«Үшінші әлем» елдерінің жіктелуі
Қосылмау қозғалыстары
Сабақты бекіту:
Білгенім |
Үйренгенім |
Үйренгім келеді |
|
|
|
Бағалау:
Үйге тапсырма: §23. Отаршылдықтың күйреуі
10-сынып. Дүние жүзі тарихы
Сабақтың тақырыбы: §24. Азия елдері
Сабақтың мақсаты:
Азия елдерінің ХХ ғасырдың 50-99 жылдарындағы әлеуметтік-экономикалық және саяси жағдайына сипаттама беріп, басты ерекшеліктерін ашып көрсету. Бұл елдерге дағдарыстың тигізген әсерін айту.
Батыс елдері мен Жапонияның назарын отаршылдық басқыншылық саясатына оқушылардың назарын аудару. Тәуелсіздік азаттыққа құрмет сезімдерін қалыптастыру.
Тарихи фактілерге талдау жасап, қорытынды шығаруға баулу.
Сабақтың түрі: аралас
Әдісі: интерактивті
Көрнекілік: карта, сызба
Сабақтың жоспары I. Ұйымдастыру кезеңі
II Үй тапсырмасын тексеру
III Жаңа сабақ
IV Жаңа сабақты бекіту
V Қорытындылау,бағалау
VI Үйге тапсырма.
Сабақтың барысы: І.Ұйымдастыру кезеңі
Оқу құралын тексеріп түгелдеу
Әнұран орындау, «Хабар»
Оқушылар зейінін сабаққа аудару
ІІ.Үй тапсырмасын сұрау:
Азия мен Африкада тәуелсіз мемлекеттердің пайда болуы
Өтпелі кезеңге ену
Экономикалық еркіндік үшін күрес
«Үшінші әлем» елдерінің жіктелуі
Қосылмау қозғалыстары
Жаңа сабақтың жоспары:
ХХ ғасырдың 50-99 жылдарындағы Үндіқытай елдірінің әлеуметтік-экономикалық жағдайы
Дүниежүзілік дағдарыстың үндіқытай еліріне әсері
Үндіқытай халықтарының ұлт-азаттық күресінің дамуы.
Индонезиядағы саяси ұйымдар мен партиялардың қимылдары.
5. Вьетнам соғысы
6. АСЕАН-ның құрылуы
7. Бангладеш
8. Иран
9. Ауғанстан
10. Түркия
Сабақты бекіту:
Білгенім |
Үйренгенім |
Үйренгім келеді |
|
|
|
Бағалау:
Үйге тапсырма: §24. Азия елдері
10-сынып. Дүние жүзі тарихы
Сабақтың тақырыбы: §25. Араб елдері және Африка
Сабақтың мақсаты:
Араб және Африка елдерінің ХХ ғасырдың 50-99 жылдарындағы әлеуметтік-экономикалық және саяси жағдайына сипаттама беріп, басты ерекшеліктерін ашып көрсету. Бұл елдерге дағдарыстың тигізген әсерін айту.
Тәуелсіздік азаттыққа құрмет сезімдерін қалыптастыру.
Тарихи фактілерге талдау жасап, қорытынды шығаруға баулу.
Сабақтың түрі: аралас
Әдісі: интерактивті
Көрнекілік: карта, сызба
Сабақтың жоспары I. Ұйымдастыру кезеңі
II Үй тапсырмасын тексеру
III Жаңа сабақ
IV Жаңа сабақты бекіту
V Қорытындылау,бағалау
VI Үйге тапсырма.
Сабақтың барысы: І.Ұйымдастыру кезеңі
Оқу құралын тексеріп түгелдеу
Әнұран орындау, «Хабар»
Оқушылар зейінін сабаққа аудару
ІІ.Үй тапсырмасын сұрау:
ХХ ғасырдың 50-99 жылдарындағы Үндіқытай елдірінің әлеуметтік-экономикалық жағдайы
Дүниежүзілік дағдарыстың үндіқытай еліріне әсері
Үндіқытай халықтарының ұлт-азаттық күресінің дамуы.
Индонезиядағы саяси ұйымдар мен партиялардың қимылдары.
5. Вьетнам соғысы
6. АСЕАН-ның құрылуы
7. Бангладеш
8. Иран
9. Ауғанстан
10. Түркия
Жаңа сабақтың жоспары:
1. 40-60 жылдардағы Араб елдерінің дамуы
2. Египеттің дамуы
3. 20 ғасырдың 60-80 жылдарындағы Арабтық Шығыстың дамуы
4. Тропиктік және Африка елдерінің даму мәселелері
Г. Насер |
Х. Асад |
Н. Мандела |
|
|
|
Сабақты бекіту:
Білгенім |
Үйренгенім |
Үйренгім келеді |
|
|
|
Бағалау:
Үйге тапсырма: §25. Араб елдері және Африка
10 Сынып. Дүние жүзі тарихы
Сабақтың тақырыбы: §26. Араб елдері
Сабақтың мақсаты:
Азия елдерінің әлеуметтік –экономикалық жағдайларына тоқталу, әлеуметтік құрылысы, сыртқы саясатары, ірі державаларға сипаттама бере отырып терең білі беру. Африка елдері дамуының ерекшеліктері жіне Африкадағы жанжалдардың себептерін қарастыру.
Белсенділігін арттырып, білімін жетілдіру;
Ұлтжанды, елін жерін сүйетін, адамгершілік қасиеттерді бойына жинақтаған, батыл, иманды жеке тұлға тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: аралас
Әдісі: интерактивті
Көрнекілік: карта , суреттер, сызба, т.б.
Сабақтың барысы: І.Ұйымдастыру кезеңі
Оқу құралын тексеріп түгелдеу
Әнұран орындау, «Хабар»
Оқушылар зейінін сабаққа аудару
ІІ.Үй тапсырмасын сұрау:
Білгенім |
Үйренгенім |
Үйренгім келеді |
Жаңа сабақ жоспары:
40-60ж Араб елдерінің дамуы.
Египеттің дамуы.
ХХғ 60-80ж Арабтық шығыстың дамуы.
Жаңа сабақ:
Араб әлемі ХХ-шы ғасырдың 2-ші жартысында әлі де отаршылдық тәуелдіктен арыла қоймаған.
Барлық араб елдерінің аумағында (Сирия, Ливан, Иемен және Сауд Арабиядан басқа) шет ел әскерлері орналасқан, Алжир, Судан әлі де отарлы болған, кейбір елдер Ұлы Британия және Францияның қол астында отар болып есептелінген. 1952 жылы 23-ші шілдедегі Мысырдағы көтеріліс король Фарухты тақтан бас тартуға және елден тайып тұруға мәжбүр етті. Бұл көтеріліске басшылық еткен «Ерікті офицерлер» үлгісімен ұқсас ұйымдар басқада араб елдерінде пайда болды.Оларға дәл осындай көтеріліс ұйымдастыруға мүмкіншілік Иракта (1958 ж.), Иеменде (1962 ж.), Судан мен Ливия да (1969 ж.) туады.
1.Африканы отарсыздандыру және отарлықтан құтылғаннан кейінгі 40-жылдардың екінші жартысы мен 80-жылдардағы Африка
2. Египет
3. Африка мемлекеттерінің қазіргі дамуы
Египет республика болып жарияланды. Президенті Г.А.Насыр.
20 ғасыр басындағы Африка елдерінің дамуының ең негізгі бір проблемасы-жаңа сатыға өту жағдайындағы тәуелді мемлекеттердегі құрылымдардың батыстық отарлық капиталмен байланысы болып табылады. Алғашқы кезеңдерде (16-19ғ.ғ) отарлық жүйе құрылымының қалыптасуы ешбір шығыс елдерінде дәстүрлі құрылымды өзгерткен жоқ. Кейіннен саудалық қанау (шикізат өндіру, күштеп бір зат өндірту, салықтық қанау) дәстүрлі өндірістің экономикалық құрылымын күйретті. Кейбір шығыс елдері батыстың ашық агрессиясынан қашу үшін, саналы түрде сыртқы сауда байланысынан бас тартып, өздерінің порттары мен мемлекттерін еуропалықтардан және американдықтардан жапты.
1958ж Сирия мен египет Біріккен Араб Әмірлігіне бірікті.1963ж25 тамызда Африка бірлестігі ұйымы құрылды. Қазір «Африка Одағы» деп аталады.
Сабақты бекіту:
АБҰ қашан құрылды?
1960 жыл Африка тарихында қандай атпен қалды?
Египет қашан республика болып жарияланды?
Президенттер Г.А. Насер мен А. Садаттың саяси бағыттарын салыстырыңдар?
Бағалау;
Үйге тапсырма: §26.
Сабақтың ақталуы.
10 Сынып. Дүние жүзі тарихы
Сабақтың тақырыбы: §27. ХХ ғасырдың 70-90ж халықаралық жағдай. Еуропадағы қауіпсіздік пен ынтымақтастық ұйымы.
Сабақтың мақсаты:
ХХ ғасырдың 70-90ж халықаралық жағдай. Еуропадағы қауіпсіздік пен ынтымақтастық ұйымы,қозғалмау қозғалысы КСРО респ. тәуелсіздік жариялауы туралы терең білім беру.
Белсенділігін арттырып, білімін жетілдіру;
Ұлтжанды, елін жерін сүйетін, адамгершілік қасиеттерді бойына жинақтаған, батыл, иманды жеке тұлға тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: аралас
Әдісі: интерактивті
Көрнекілік: карта , суреттер, сызба, т.б.
Сабақтың барысы: І.Ұйымдастыру кезеңі
Оқу құралын тексеріп түгелдеу
Әнұран орындау, «Хабар»
Оқушылар зейінін сабаққа аудару
ІІ.Үй тапсырмасын сұрау:
Жаңа сабақтың жоспары:
Орта азия мен Кавказ елдерінің саяси дамуы.
Қырғызстан.
Тәжікстан.
Түркменстан.
Армения.
Грузия.
Тәуелсіз Қазақстан.
Сабақты бекіту:
Білгенім |
Үйренгенім |
Үйренгім келеді |
Бағалау;
Үйге тапсырма: §27.
10 Сынып. Дүние жүзі тарихы
Сабақтың тақырыбы: §28. ХХ ғасырдың соңы және ХХІ ғасырдың басындағы халықаралық және аймақтық шиеленістер
Сабақтың мақсаты:
ХХ ғасырдың соңы және ХХІ ғасырдың басындағы халықаралық және аймақтық шиеленістер туралы терең білім беру.
Белсенділігін арттырып, білімін жетілдіру;
Ұлтжанды, елін жерін сүйетін, адамгершілік қасиеттерді бойына жинақтаған, батыл, иманды жеке тұлға тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: аралас
Әдісі: интерактивті
Көрнекілік: карта , суреттер, сызба, т.б.
Сабақтың барысы: І.Ұйымдастыру кезеңі
Оқу құралын тексеріп түгелдеу
Әнұран орындау, «Хабар»
Оқушылар зейінін сабаққа аудару
ІІ.Үй тапсырмасын сұрау:
Жаңа сабақтың жоспары:
Орта азия мен Кавказ елдерінің саяси дамуы.
Қырғызстан.
Тәжікстан.
Түркменстан.
Армения.
Грузия.
Тәуелсіз Қазақстан.
Сабақты бекіту:
Білгенім |
Үйренгенім |
Үйренгім келеді |
Бағалау;
Үйге тапсырма: §28.
Сабақты қорыту.Сабақтың аяқталуы.
10 Сынып. Дүние жүзі тарихы
Сабақтың тақырыбы: §29. Өркениетті елдердің дамуы және дүниежүзіндегі демократиялық үрдістер.
Сабақтың мақсаты:
Оқушыларға өркениетті елдердің дамуы және дүниежүзіндегі демократиялық үрдістер туралы терең білім беру.
Белсенділігін арттырып, білімін жетілдіру;
Ұлтжанды, елін жерін сүйетін, адамгершілік қасиеттерді бойына жинақтаған, батыл, иманды жеке тұлға тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: аралас
Әдісі: интерактивті
Көрнекілік: карта , суреттер, сызба, т.б.
Сабақтың барысы: І.Ұйымдастыру кезеңі
Оқушылар зейінін сабаққа аудару
ІІ.Үй тапсырмасын сұрау;
Жаңа сабақтың жоспары:
Постиндустиалдық қоғам және оның белгілері.
Азия мен Африка елдерінің жағдайы.
ХХ ғ соңы мен ХІХғ бас. Экономикалық саясат.
Демократиялық қоғамды құрудағы дамыған елдердің жеткен жетістіктері.
Плюрализм суверенитеті.
ХХІ ғ талаптары.
Халықаралық лаңкестікпен күресу.
Сабақты бекіту:
Білгенім |
Үйренгенім |
Үйренгім келеді |
Бағалау;
Үйге тапсырма: §29.
Сабақты қорыту.Сабақтың аяқталуы.
10 Сынып. Дүние жүзі тарихы
Сабақтың тақырыбы: §30. Дүние жүзіндегі ықпалдастық үдерістер.Халықаралық ұйымдардың қызметі және бүгінгі Қазақстан.
Сабақтың мақсаты:
Оқушыларға дүние жүзіндегі ықпалдастық үдерістер,халықаралық ұйымдардың қызметі және бүгінгі Қазақстан жайлы терең білім беру.
Белсенділігін арттырып, білімін жетілдіру;
Ұлтжанды, елін жерін сүйетін, адамгершілік қасиеттерді бойына жинақтаған, батыл, иманды жеке тұлға тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: аралас
Әдісі: интерактивті
Көрнекілік: карта , суреттер, сызба, т.б.
Сабақтың барысы: І.Ұйымдастыру кезеңі
Оқушылар зейінін сабаққа аудару
ІІ.Үй тапсырмасын сұрау;
Жаңа сабақтың жоспары:
Дүние жүзіндегі ықпалдастық үдерістер.
БҰҰ –ның қызметі.
НАТО ықпалының өсуі.
Еуро Одақ беделінің өсуі.
Халықаралық ұйымдардың қызметі.
Бүгінгі Қазақстан.
Сабақты бекіту:
Білгенім |
Үйренгенім |
Үйренгім келеді |
Бағалау;
Үйге тапсырма: §30.
Сабақты қорыту.Сабақтың аяқталуы.
10 Сынып. Дүние жүзі тарихы
Сабақтың тақырыбы: §31. ХХІ ғ бас. дүние жүзінің өзекті мәселелері.
Сабақтың мақсаты:
Оқушыларға дүние жүзіндегі өзекті мәселелері жайлы терең білім беру.
Белсенділігін арттырып, білімін жетілдіру;
Ұлтжанды, елін жерін сүйетін, адамгершілік қасиеттерді бойына жинақтаған, батыл, иманды жеке тұлға тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: аралас
Әдісі: интерактивті
Көрнекілік: карта , суреттер, сызба, т.б.
Сабақтың барысы: І.Ұйымдастыру кезеңі
Оқушылар зейінін сабаққа аудару
ІІ.Үй тапсырмасын сұрау;
Жаңа сабақтың жоспары:
Мемлекеттер санының артуы.
БҰҰ-ның Қауіпсіздік Кеңесі.
Қазіргі замандағы жаһандану мәселелері.
Жаһандану кезіндегі мемлекеттің рөлі.
Д.Ж өзара тәулсіздігі.
Қазіргі замандағы жаһандану мәселлері:
Экологиялық.
Азық-түлікпен қамтамасыз ету.
Демографиялық мәселе.
Ғарыш пен мұхитты игеру.
Сабақты бекіту:
Білгенім |
Үйренгенім |
Үйренгім келеді |
Бағалау;
Үйге тапсырма: §30.
Сабақты қорыту.Сабақтың аяқталуы.
10 Сынып. Дүние жүзі тарихы
Сабақтың тақырыбы: §32. ХХ ғ мәдениеті.
Сабақтың мақсаты:
Оқушыларға ХХ ғасырдағы мәдениет , қоғамдағы саналы бетбұрыс, өнер саласындағы өзгерістер,әдебиеттегі модернизация,мемлекеттегі жаңа құбылыстар, ХХғ ғылым туралы терең білім беру.
Белсенділігін арттырып, білімін жетілдіру;
Ұлтжанды, елін жерін сүйетін, адамгершілік қасиеттерді бойына жинақтаған, батыл, иманды жеке тұлға тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: аралас
Әдісі: интерактивті
Көрнекілік: карта , суреттер, сызба, т.б.
Сабақтың барысы: І.Ұйымдастыру кезеңі
Оқушылар зейінін сабаққа аудару
ІІ.Үй тапсырмасын сұрау;
Жаңа сабақтың жоспары:
ХХ ғасырдағы мәдениет.
Қоғамдағы саналы бетбұрыс.
Өнер саласындағы өзгерістер.
Әдебиеттегі модернизация.
Мемлекеттегі жаңа құбылыстар.
ХХ ғ ғылым.
Картамен жұмыс.
Сабақты бекіту:
Білгенім |
Үйренгенім |
Үйренгім келеді |
Бағалау;
Үйге тапсырма: §32.
Сабақты қорыту.
Сабақтың аяқталуы.
10 Сынып. Дүние жүзі тарихы
Сабақтың тақырыбы: Қорытынды сабақ
VІ тоқсанда өтілген матераиалдарды қайталай отырып, алған білімдерін пысықтау, орнықтыру;
Белсенділігін арттырып, білімін жетілдіру;
Ұлтжанды, елін жерін сүйетін, адамгершілік қасиеттерді бойына жинақтаған, батыл, иманды жеке тұлға тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: аралас
Әдісі: интерактивті
Көрнекілік: карта , суреттер, сызба, т.б.
Сабақтың барысы: І.Ұйымдастыру кезеңі
Оқушылар зейінін сабаққа аудару
ІІ.Үй тапсырмасын сұрау:
Өткен тақырыпты қайталау.
VІ тоқсанда өтілген матераиалдарды қайталау.
Алған білімдерін пысықтау.
Орнықтыру.
Сабақты бекіту:
Бағалау;
Үйге тапсырма: Бүкіл оқу жылғы бағдарламадағы тақырыптарды қайталау.
