- •Слайдтан кестені қалай толтырғандарыңызды бақылаңыздар
- •2. Халиф тобының жауабы
- •Арабтардың мәдениеті
- •«Ерте орта ғасырлардағы славяндар» кестесін толтырыңдар
- •Француз жерлерінің бірігуі мен король өкіметінің нағаюы.
- •Саяси бытыраңқылықтың себептері
- •Жоспары:
- •Савонарола /үйге?/
- •Христиан шіркеуінің бөлінуі
- •1212 Жылғы крест жорығы
- •Шығыстың ұлы ғалымы Әбу Әли ибн Сина
- •1236-1242 Жылдары жүргізілген шығысқа жорығынан кейінгі құрған Батудың Алтын Орда мемлекеті туралы толық мағлұмат беру;
- •Ұлы географиялық ашулар
- •Ресейді ішкі және халықаралық жағдайы
- •«Қайта өрлеу дәуірінің ұлы суретшілері» кестесін толтыру.
- •«Қайта өрлеу дәуірінің ұлы суретшілері» кестесінің жауабы?
Арабтардың мәдениеті
Дін |
Қолөнер |
Астрономия мен математика |
Тарих және география |
Әдебиет |
Бейнелеу |
|
|
|
|
|
|
Сабақты бекіту:
Ислам діні қалай пайда болды?
Оның негізін қалаушы туралы не білесіңдер?
Араб саудагерлері дүние жүзіне қалай белгілі болды?
Қанай араб ақындарын, олардың қандай туындыларын білесіңдер?
Ең ірі кітапхана қай қалада болды?
Бағалау:
Үйге тапсырма: §5.
7-сынып. Орта ғасырлардағы дүние жүзі тарихы
Сабақтың тақырыбы: §6. Ерте орта ғасырлардағы Орлалық Азия жеріндегі феодалдық қатынастар.
Сабақтың мақсаты:
Эфталит мемлекеті оардың шаруашылығы мен мәдениеті, мемлекеттің ыдырау себептері туралы айту;
Оқушылардың оқулықпен өз бетінше жұмыс істеу дағдыларын, тарихи ұғымдарды талдап, салыстырып, қорытынды жасау қабілеттерін дамыту;
Оқушыларды дүниежүзілік мәденеиттің басты жетістіктерімен сусындата отырып, адамгершілікке, елін, туған жерін құрметтей білуге тәрбиелеу
Сабақтың түрі: аралас
Әдісі: интерактивті
Көрнекілік:карта, суреттер, сызба
Сабақтың барысы: І.Ұйымдастыру кезеңі
Оқу құралын тексеріп түгелдеу
Әнұран орындау, «Хабар»
Оқушылар зейінін сабаққа аудару
ІІ.Үй тапсырмасын сұрау:
Ислам діні қалай пайда болды?
Оның негізін қалаушы туралы не білесіңдер?
Араб саудагерлері дүние жүзіне қалай белгілі болды?
Қанай араб ақындарын, олардың қандай туындыларын білесіңдер?
Ең ірі кітапхана қай қалада болды?
Жаңа сабақтың жоспары:
Эфталит мемлекеті
Шаруашылығы мен мәдениетінің дамуы
Эфталит мемлекетінің ыдырауы
Эфталит мемлекетінің әлеуметтік-экономикалық дамуы
-
Патриархтық қатынас үстем болды
Бақташылар жылқы мен қой өсірген
Құлеңбегі кеңінен пайдаланылды
Сауда
Ірі жер иелері
Қауымдық жер
Сабақты бекіту:
Эфталит мемлекетінің жерін картадан көрсетіңдер.
Эфталиттер мемлекеті қашан құрылды?
Эфталит тайпаларының шаруашылығы қандай болды?
Эфталит мемлекетінің ежелгі мәдениетінен қандай белгілер сақталған?
Түріктер мен ирандықтар Эфталит мемлекетін қай жылдары неліктен жаулап алды?
Бағалау:
Үйге тапсырма: §6.
7-сынып. Орта ғасырлардағы дүние жүзі тарихы
Сабақтың тақырыбы: §7.Ерте орта ғасырлардағы славяндар
Сабақтың мақсаты:
Батыс, оңтүстік, шығыс болып бөлініп, ерте орта ғасырларда өмір сүрген славяндардыңқоғамдық құрылысы туралы толық түснік беру;
Оқушылардың оқулықпен өз бетінше жұмыс істеу дағдыларын, тарихи ұғымдарды талдап, салыстырып, қорытынды жасау қабілеттерін дамыту;
Оқушыларды дүниежүзілік мәденеиттің басты жетістіктерімен сусындата отырып, адамгершілікке, елін, туған жерін құрметтей білуге тәрбиелеу
Сабақтың түрі: аралас
Әдісі: интерактивті
Көрнекілік:карта, суреттер, сызба
Сабақтың барысы: І.Ұйымдастыру кезеңі
Оқу құралын тексеріп түгелдеу
Әнұран орындау, «Хабар»
Оқушылар зейінін сабаққа аудару
ІІ.Үй тапсырмасын сұрау:
Эфталиттер мемлекеті қашан құрылды?
Эфталит тайпаларының шаруашылығы қандай болды?
Эфталит мемлекетінің ежелгі мәдениетінен қандай белгілер сақталған?
Түріктер мен ирандықтар Эфталит мемлекетін қай жылдары неліктен жаулап алды?
Жаңа сабақтың жоспары:
Батыс және оңтүстік славяндар
Шығыс славяндар туыстас орыс, украин, белорус халықтарының арғы тегі болып табылады.
Шаруашылығы
Қоғамдық құрылысы
