- •«Қоршаған ортамен таныстыру». Экология негіздері» бойынша ұйымдастырылган оқу іс-әрекетінің болашақ тақырыптық жоспары
- •№ 1 Технологиялық карта
- •Үнымдас- тырушылык - ізденістік
- •4. Үлестірмелі материалмен жүмыс.
- •Күтілетін нәтиже:
- •Әдіс-тәсілдері: көрсету, түсіндіру, сүрақ-жауап, эңгімелесу, ойын. Көрнекіліктер: бейнетаспадан «Наурыз» мерекесін көрсету.
- •Күтілетін нәтиже:
- •Балалар педагогпен бірге аквариумдағы балықтарды қоректендіреді.
- •Жапсырманы жапсырады.
- •Балалар педагогтің жасаған іс- қимылдарын қайталайды.
- •Балалар қайталап айтады.
- •Балалар педагогпен бірге қызыға ойнайды.
Үнымдас- тырушылык - ізденістік
Әңгіме жүргізу.
Балалар, қазір жылдың қай мезгілі?
Иә, балалар, күз мезгілі екен. Өткен сабақта біз сендермен күз мезгілімен таныстық. Күз мезгілі - көкөністердің, астықтардың пісетін кезі.
Біз көкөністер туралы не білеміз?
Ғажайып сәт.
Балалар, бэріміз көзімізді жүмып, бір сәт ойланайық. Енді көздеріңді ашуларыңа болады. Не деген тамаша! (Балалар үстел үстіндегі себет толы көкөністерді көріп таңгалады).
Қияр, сэбіз, қызылша, картоп, пияз, қызанақ - көкөністер.
Көкөністер қайда өседі екен?
Көкөністердің қүрамында қажетті дэрумендер өте көп. Күнделікті өмірде көп пайдаланылатын көкөністердің бірі - қияр мен қызанақ. Қиярдың түсі қандай?
Қиярдың түсі жасыл болады. Пішіні сопакша түкті болып келеді. Қияр -асқабак түқымдас бір жылдық бақша дақылы.
Қиярды тағам ретінде пайдаланамыз. Ал қызанақтың түсі қандай екен? Қызанақ - қызыл түсті көкөніс. Қызанақтың пішіні дөңгелек. 1. Сергіту сэті. Мен қиярмын, қиярмын, Жаттығуға даярмын. Қолдарымды көтеріп, Қиярдай болып өсермін.
4. Үлестірмелі материалмен жүмыс.
Берілген көкөністердің түсін ажыратып бояу.
Балалар жауап береді.
Балалардың
жауаптары
тындалады.
Балалар суреттерге
қарап айтып беруге
тырысады.
Себетте қандай көкөністер бар екенін балалар атап айтады.
Қияр, картоп, қызанақ, Қызылша.
Көкөністер бақшада өседі.
Балалар жауап беруге тырысады. - Жасыл, сопақша түкті болып келеді.
Педагогтің көмегімен жауап береді.
Қимыл-қозғалыспен жасауорындайды.
Балалар көкөністердің түстерін ажыратып, педагогтің көмегімен бірге орындайды.
Рефлексиялық- |
Сүрақтар: |
Суретке қарап айту. |
түзетушілік |
1. Мына суретте неше көкөніс |
Балалар өз ойларын |
|
көрсетілген? |
айтады. |
|
2. Көкөністер кайда өседі? |
|
|
3. Көкөністерді қалай күтіп- |
|
|
баптайды? |
|
|
Сабакка белсенді қатысқан балалар |
|
|
мадақталады. |
|
Күгілетін нәтиже:
қияр мен қызанақтың түсін, пішінін ажырата біледі;
көкөністерді жемістерден ажырата білу дағдыларыи игереді;
бақша дақылдары туралы білімді меңгереді.
№ 8 технологиялық карта
Білім беру саласы: Таным
Оқу іс-әрекеті: Қоршаған ортамен таныстыру
Тақырыбы: Үй құстары. Тауық, әтеш, балапан.
Мақсаты: 1. Балаларға үй қүстары жәнс жэне олардың тіршілігі жайлы түсінік беру.
Үй қүстарының тіршілігі жайлы сүрақтарга жауап бергізу арқылы ойлау, есте сақтау қабілеттерін жетілдіру.
Қүстардыңтабиғатқа, адамдарға келтіретін пайдасынатоқталу, үй қүстарына қамқор болуға, оларды күте білуге тәрбиелсу.
Әдіс-тәсілдері: көрсету, түсіндіру, сүрақ-жауап, әңгімелесу, ойын.
Көрнекіліктер: үй қүстарының суреттері тауық, отеш, балапан жүмыртқаның суреті.
Әрекеттердің кезеңдері |
Педагогтің іс-әрекеті |
Валалардың іс- әрекеті |
Ұйымдас- тырушылы- козғаушылық |
- Балалар шаттық шеңберіне түрып, жүмбақ шешейік. Бүрап қойган сағаттай, Айғайлайды таң атпай. (Әтеш). |
Балалар дөңгелене түрып, педагогтің көмегімен жүмбақ шешеді. |
Ұйымдас- |
1. Үнтаспа тындату. |
Балалар тыңдайды. |
тырушылық - |
Үнтаспадан үй қүстарының |
Балалардың жауаптары |
ізденістік |
дауысын тыңдату. |
тыңдалады. |
|
- Балалар, сендер қандай |
|
|
құстардың дауысын тыңдадындар? |
Балалар қүстардың |
|
- Иә, балалар, үй қүстарының |
атына атап, |
|
дауысы екен? |
қайталайды. |
|
- Дүрыс, тауьщ, этеш, қаз, үйрек, |
- Үйде күтіп-баптап |
|
балапан және т.б. Бүл қүстарды |
өсіретін қүстарды үй |
|
неліктен үй қүстары деп атайды? |
кұстары деп атайды. |
|
2. Суретпен жүмыс. |
|
|
- Балалар, үй қүстарының |
|
|
адамға пайдасы өте көп. Олардың |
|
|
жүмыртқасы мен еті - тамақ. Бүгін |
|
|
үй қүстарының бірі - тауық жэне |
|
|
оның балапанымен танысамыз. |
|
|
Тауық - ең көп тараған қүстардың |
|
|
бірі. Оны «мекиен, әтеш», - деп |
|
|
екіге бөлеміз. Оның балаларын |
|
|
балапан деп атаймыз. |
|
|
Тауықтың баласын не деп атайды |
- Балапан. |
|
екенбіз? |
|
|
- Балапанның түсі қандай? |
- Сары (суретке қарап |
|
- Тауықтарға жем, су береміз. |
айту). |
|
Тауықтар бидайды жақсы |
Балалар қайталап |
|
көреді. Міне, балалар, суреттен |
айтады. |
|
көріп түрғандарыңдай, әтештің |
|
|
тауықтан ерекшелігі мынандай: |
|
|
оның айдары бар, ал қауырсыны |
|
|
түрлі түсті болады. |
|
|
Тауықты сипап көрейік (жүмсақ |
|
|
ойыншық тауықты көрсету) жүні |
|
|
майда, айдары бар, түмсығын, |
|
|
қанатын созып көрейік, ол |
|
|
қанатының астына балапандарын |
|
|
алып қорғайды. Аяғында тырнағы |
|
|
бар екен. Онымен жер тырналап, |
|
|
балапандарына жем тауып береді. |
|
|
Үй қүстары қалай дыбыстайды? |
|
|
3. Сергіту сәті. |
Үй құстарының |
|
«Шөжелерім» әнімен |
дауысын салады. |
|
орындалады. |
|
|
4,Үлестірмелі материалмен жүмыс. Шарты: суреттегі тауықтың салынбай түрған бөлігін тауып жапсыру. |
|
Рефлексиялық -түзетушілік |
Сүрақ-жауап эдісі арқылы оку іс-әрекетінде оқып үйренгендерін пысықтайды. |
Балалар жауап береді. - Мен қүстарды жақсы көремін, мен жем, су берсмін т.б. |
