- •4. Теңдеуді шеш
- •2. Есепті шығар
- •3. Теңдеуді шеш.
- •Шығармашылық тапсырма
- •Шығармашылық тапсырма
- •Кім жылдам? ойыны
- •Шығармашылық тапсырманы орындау
- •Шығармашылық тапсырманы орындау
- •2.Көпбұрыштың элементі
- •4. Үш таңбалы сан
- •«Жасырынған санды тап» ойыны
- •Шығармашылық тапсырма
- •Шығармашылық тапсырма
- •Шығармашылық тапсырма Адан б-ға жетуге болатындай сандарды таңда. Сандар қайталануы мүмкін.
- •Кел, ойнайық! «Сөз құрастыр» ойыны.
- •Ботақанға көмектес.
- •Кел ойнайық ! «Дүкен»
- •Шығармашылық тапсырма
- •Шығармашылық тапсырма
- •Кел, ойнайық!
- •128/26/. Тақырып: Өзіндік жұмыс
Кел, ойнайық!
ІҮ. Бекіту.
Ү. Үйге тапсырма 243-бет, №7
Математика
Сабақтың тақырыбы: Санды 4-ке көбейту, бөлуді қайталау кестесі
Сабақтың мақсаты: 1. 4-тің көбейту мен бөлу кестесін пысықтау. Алған білімдерін сабақ барысында қолдана білуге үйрету. 2. Логикалық ойлауын, жылдам есептеу дағдыларын дамыту. 3. Ұйымшылдыққа, достыққа, тез есептеуге, озық болуға тәрбиелеу.
Түрі: қайталау сабақ
Әдісі: түсіндіру, сұрақ – жауап, талдау, есептеу
Көрнекілігі: көбейту кестесі
Сабақтың барысы:
І. Алғашқы дайындық
-Оқушыларды сабаққа әзірлеу
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру
245-бет, шығармашылық тапсырма, оқыту, талдау
3-ге көбейту кестесін ауызша сұрау
ІІІ. Жаңа тақырып
№1 Сыйымдылығы – 4литрлік Ш: 16:4= 4(ы)
Күнбағыс майы – 16л 20:4= 5(ы)
Мақта майы – 20л 4+5=9(ы)
Ыдыс - ? Ж: 9 ыдысқа май құйылды.
№2 Өрнек құр, мәнін тап:
4*7 * : * * : * * • *
№3 Кестені пайдаланып, есептер құрастыр және шығар.
-
Бағасы
Саны
Құны
40 теңге
2
?
?
2
80теңге
40 теңге
?
80теңге
Бұлар өзара кері есептер болып табылады? Неліктен?
№4 Өрнектер құр. Олардың мәндерін тап.
4*4 5*4 6*4 7*4 8*4 9*4
16:4 20:4 24:4 28:4 32:4 36:4
№6 Амалдарды орындау.
№7 Салыстыру
ІҮ. Бекіту
Ү. Үйге тапсырма 247-бет, №5
100 - (42+55+2) = 1 (12+87) - (36-27)= 90
67- (30-9+10) = 36 (35+6) - (27-16)= 30
Математика
Сабақтың тақырыбы: Өздік жұмыс
Сабақтың мақсаты: 2,3,4-тің көбейту мен бөлу кестесін қалай меңгергенін тапсырмалар орындата отырып, байқау. Өз бетінше ойлау қабілеттерін дамыту. Шапшаң есептеуге, ұқыптылыққа тәрбиелеу.
Түрі: бекіту сабағы
Әдісі: есептеу, салыстыру, өз бетімен жұмыс
Көрнекілігі: көбейту кестесі
Сабақтың барысы:
І. Алғашқы дайындық
- Оқушыларды сабаққа әзірлеу.
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру.
247-бет, №5
100 - (42+55+2) = 1 (12+87) - (36-27)= 90
67- (30-9+10) = 36 (35+6) - (27-16)= 30
ІІІ. Жаңа тақырып
№1 Барлығы – 43тг
Берді – 57тг Ш: 43+57= 100(тг)
Бағасы – 10 тг 100: 10= 10(дәптер)
Сатып алғаны - ? дәптер Ж: 10дәптер сатып алды.
№2 Барлығы – 100тг. Ш: 10*4= 40(тг)
Әрқ. 10тг – 4қарындаш 100-40= 60(тг)
Қалды - ? тг. Ж: 60теңгесі қалды.
№3 Өрнек құру.
№4 Амалдарды орында
№5 Кесінділерді салыстыр.
№6 Амалдарды орында.
№7 Теңдеуді шеш.
х*4=32 х : 4=4 х *4 =28 х : 4= 6
ІҮ. Бекіту.
Бағалау
№ 62-27. Тақырыбы: Қайталау
Мақсаты: Тіктөртбұрыштың шаршының қабырғаларын өлшеу және олардың ұзындықтарының қосындысын табу, периметрін табу жайында түсініктерін тиянақтау. Ой-өрістерін дамыту.Зеректікке тәрбиелеу.
Көрнекіліктер: кеспе өрнектер
Түрі: аралас
Әдісі:сұрақ-жауап, түсіндіру, талдау.
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі:- Сабаққа әзірлік
ІІ Үй тапсырмасын тексеру: 6, 109 бет Оқу, талдау.
ІІІ Білімдерін тексеру:Кеспе өрнектер арқылы ауызша білімдерін тексеруҚорытындылау.Сергіту сәті.
ІҮ Мақсат қою кезеңі:Көркем жазу
Ү. Жаңа сабақ:№ 1 9+7 16 Жауабы: барлығы 16 бала қатысады.
№2 10-7=3 Жауабы: 3 бала қалды.
ҮІ Түсінгендерін тексеру:№ 3 15-8=7 Жауабы: 7 бала артық
№ 4 25+(25-5) =45 Жауабы: барлығы 45 адам
№ 5 Амалдарды орындау.
№ 6 Өзіндік жұмыс ретінде орындау.
ҮІІ Бекіту:Бүгін біз не үйрендік?Тік төртбұрыштың, шаршының периметрі неге тең?
ҮІІІ Үйге тапсырма:7, 111бет
№ 64 / 2/. Тақырыбы:Теңдеуді шешу.
Мақсаты: құрылымы күрделі өрнекті жазып, мәнін таба білуге үйрету. Ой-өрісін есте сақтау қабілетін дамыту Ұқыптылыққа , алғырлыққа тәрбиелеу.
Көрнекіліктер: оқулық, үлестірмелер бойынша
әдісі: түсіндіру, сұрақ-жауап, өзіндік, іздену.
Түрі: аралас.
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі- Сабаққа әзірлік.
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру№ 7,113 бет
ІІІ. Өткенді пысықтау.Үлестірмелер бойынша жұмыс жүргізу.
ІҮ. Мақсат қою кезеңі Құрылымы күрделі өрнектер.
Ү. Жаңа сабақОқулық бойынша жұмыс.№ 1 .
5- 2 = 3 3 + 2 = 5
3 = 3 2 + 3 = 5ә/ теңдеуді жазу.
Х – 40 = 9
Х = 40 + 9
Х = 49
49 – 40 =9
9 =9 тура санды теңдік.
ҮІ Білімдерін тексеру.
30кг+7кг=37 кг жауабы: 37 кг
/30 + 7 /+ 30 = 67 кг жауабы 37 кг.
№ 4
38 + / 40 + 20 / = 98 56 + /30 + 10 / = 96
45 + /20+30/ =95
Сергіту сәті. № 5
6 + 6 12 – 6 9 + 9 = 18
7+ 5 12 – 5 18 – 9 = 9
8 + 4 12 - 4
9 + 3 12 – 3
Шығармашылық тапсырманы орындау. Жұмбақ /сызғыш/
ҮІІ Қорыту. -Бүгін не өттік?
ҮІІІ Үйге тапсырма:№ 6 , 115бет.бағалау
№ 70 / 8 /. Тақырыбы: Қайталау
Мақсаты: Түрлі тапсырмалар орындай отырып, оқушы білімін тиянақтау. Ой-өрістерін, есте сақтау қабілеттерін дамыту Байқампаздыққа, алғырлыққа тәрбиелеу.
Көрнекіліктер: оқулық, үлестірмелер
Әдісі: түсіндіру, сұрақ-жауап, іздену, өзіндік
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі:- Сабаққа әзірлік
ІІ. Мақсат қою кезеңі:- Білімді тиянақтау
ІІІ Үй тапсырмасын тексеру:№ 4 , 125 бет
ІҮ Білімдерін тексеру:
№ 1
Қара жіп – 9
Ақ жіп – 7 - ? – артық 9 – 7 = 2 Жауабы: 2 келеп артық
9 – 7 = 2 жауабы: 2 келеп ақ жіп кем
9 + 7 = 16 жауабы: 16 келеп жіп
№ 2 15 – 7 = 8 Жауабы: 8 м қызыл түсті мата кем
15 – 7 = 8 Жауабы: 8м көк түсті мата кем
15 + 7 = 22
№ 4есептеулердің дұрыстығын тексеру.
№ 5
36 + 34 = 70
70 – 34 =36
70 – 36 =34
№ 6 ауызша шығару. Шығармашылық тапсырманы орындау.
Ү Қорыту:Бүгін не өттік?
ҮІ . Үйге тапсырма:1№ 3 , 126 бет,2бағалау
№ 72. / 10 / .Тақырыбы: Қайталау
Мақсаты: 26 + 7 және 33 – 7 жағдайларындағы қосу және азайтуға байланысты тапсырмалар орындай отырып, білімдерін тиянақтау. Ой-өрісін, есте сақтау қабілеттерін дамыту. Шапшаңдыққа, алғырлыққа тәрбиелеу.
Көрнекіліктер: үлестірмелер бойынша
әдісі: түсіндіру, талдау, іздену, өзіндік.
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі:- Сабаққа әзірлік.
ІІ. Мақсат қою кезеңі:Тақырыбы мен мақсатын хабарлау.
ІІІ. Үй тапсырмасын тексеру:№ 3 /30-5/+30=55
ІҮ. Білімдерін тексеруОқулықпен жұмыс.№ 1 Түсіндіре отырып шығару.83+7=90 92-2=90 68 + 2 =7083+9=92 92 -9=83 68+9 =74№ 2
Әділет – 12 дм
Мәрлен -? 1 дм артық
Мәрлен - ? дм
12 дм + 1 дм = 13 дм Жауабы: 13 дм
13дм – 1 дм = 12дм Жауабы: 12 дм
13дм -12 дм = 1 дм жауабы: 1 дм кем
№ 3
Кітаптың ұзын – 12 см
Ені – 4 см қысқа
Ені - ? см
12 см – 4 см = 8 см Жауабы: Ені 8 см
8 см + 4 см = 12 см Жауабы: Ұзындығы 12 см
12 см – 8 см = 4 см Жауабы: 4 см ұзын.
Сергіту сәті.
№ 4
/52 – 2 / - 7 = 43
/46 + 4 / + 3 = 53
№ 5
х + 4 = 31 31 – х = 4 х – 4 = 27
Шығармашылық тапсырманы орындау.
Ү.Қорыту: Бүгін не өттік?
ҮІ. Үйге тапсырма:1№ 6 , 130 бет, 2 бағалау.
№ 73 / 11 /. Тақырыбы: 26+7 және 33 – 7 жағдайындағы қосу мен азайту.
Мақсаты: 26+7 және 33 – 7 жағдайындағы қосу мен азайту тәсілдерін түсіндіру.Ой-өрісін, есте сақтау қабілеттерін дамыту. Зейінділікке, байқампаздыққа тәрбиелеу.
Көрнекіліктер: үлестірмелер бойынша
Әдісі: түсіндіру, сұрақ-жауап, іздену, өзіндік.
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі: - Сабаққа әзірлік
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру: № 6 оқу, талдау.
ІІІ. Өткенді пысықтау:Үлестірмелер мен жұмыс жүргізу.
ІҮ. Мақсат қою кезеңі:Сабақтың тақырыбы мен мақсатын хабарлау.
Ү. Жаңа сабақ:Оқулықпен жұмыс№ 1 26 + 7 = 33 20 + / 6 + 7 / = 3333 – 7 = 26 20 + /13 – 7 / = 26 ә/Түсіндіре отырып шығару.49 + 4 =53 54 + 8 =62 86 + 9 =9553 – 4 =49 62 – 8 =54 95 – 9 =86
ҮІ. Білімдерін тексеру:
І – 20 қап
І
І-5
қап артық ?
ІІІ- ? сонша
/20 + 5 / + 20 = 45 жауабы: 45 қап
№ 3
І
-36
жәшік ?
І І- ? 6 жәшік кем сонша
ІІІ - ?
/36 – 6 / + 36 = 66 жәшік
б / Сергіту сәті
№ 4 Тік төртбұрыштарды табу. 1, 6
2 см+2см+1см+1см =6 см
2 см+3см+2см+3см =10 см
№ 6
Ауызша қарастыру.
г/ шығармашылық тапсырма
/9 – 4 / - 2 = 3
/9 + 4 / - 10 = 3
ҮІІ. Қорыту:Бүгін не білдік?
ҮІІІ. Үйге тапсырма:№ 5 , 132 бет,бағалау
№ 74. / 12 /. Тақырыбы:Қайталау.
Мақсаты: 26+7 және 33 – 7 жағдайындағы қосу мен азайтуға байланысты тапсырмалар орындай отырып, оқушы білімін тиянақтау.Ой-өрісін, есте сақтау қабілеттерін дамыту.Шапшаңдыққа, алғырлыққа тәрбиелеу.
Әдісі: түсіндіру, сұрақ-жауап, өзіндік.
Көрнекіліктер: үлестірмелер бойынша.
Түрі: қайталау.
Сабақтың барысы:
І.Ұйымдастыру кезеңі: - Сабаққа әзірлік
ІІ. Мақсат қою кезеңі:Білімді тиянақтау.
ІІІ Үй тапсырмасын тексеру:№ 5, оқу, талдау.
ІҮ Білімдерін тексеру:Оқулықпен жұмыс.№ 1
76 + 8 =84 85 + 9 =94 84 – 6 = 78
70+ /6+8 / =84 80 + /5+9/=94 /84-4/ - 2=78
/76+4/ + 4= 84 /85+5/ + 4= 94 70+/14-6/=78
№ 2
Бөшкеде – 26 кг
Ш
ыны
ыдыста – 3 кг ? кг артық. ?
26 кг – 3 кг = 23 кг Жауабы: 23 кг қияр артық
26 кг – 3 кг = 23 Жауабы: 23 кг кем
26 кг + 3 кг = 29 кг Жауабы: 29 кг қияр.
№ 3
Б арлығы – 86 кг капуста
І бөшкеде - 40 кг № кг артық
/86 – 40 / - 40 кг = 6 кг
40кг +46кг =86 кг Жауабы: 86 кг капуста
46 - /86 – 46 / = 6 кг
Сергіту сәті.
№ 4
20 + /12 – 8 / =24
60 + /5+ 7 / = 72
№ 6
3онд,7 бірл + 3 = 4онд.
4онд. – 3бірл. =3 онд. 7 бірл. Шығармашылық тапсырманы орындау.
ҮІІ Қорыту:Бүгін не өттік?
ҮІІІ Үйге тапсырма:№ 5,133,бағалау
№75-13. Тақырып:Өзіндік жұмыс
Оқыту мен тәрбиелеудің міндеттері :Оқушы білмесе қорыту, теңдеуді шешуге үйрету. Ойлау, есептеу, дұрыс жазуға дағдыландыру. Алған білімін тиянақтай айырып, ойлауға, ойын қорытуға баулу.
Құрал-жабдықтар, көрнекті құралдар: Суреттер, дид. матер.
Сабақ түрі: Қорыту.Сөздік қормен жұмыс: Теңдеу, теңдік өрнек
Сабақ жоспары:Ұйымдастыру.Өткенді сұрау. Жаңа сабақ. Кіріспе, қорыту, есептеу. Пысықтау жаттығулары. Қорыту
Сабақ барысы: Ұйымдастыру. Өткенді сұрау1:№ 5,133. 2)түсіндіріп шығару
Өзіндік жұмыс: А)кіріспе. Фигураларды ата
1.санды теңдіктер 2.санды теңсіздіктер
(80-50)+6=36 30+6 40-10
80+5=85 30+10 60+40
40+20 80-30
3.Санды өрнектер: 4.Әріпті өрнектер
(80-50)+6 (а+9)+20
30+(9-5) х+(50-20)
(70-40)+а
5.теңдеулер
9+х=29 х-20=9 30+х=36
Пысықтау:1)№3
Сызғыш-52 ш:52+(52-30)=74
Қарындаш-? 30m арзан ж:74
2)өрнекті жаз, мәнін тап
8+(40-20)=28
а+(30-10) а=9 9+(30-10)=29
3)Мәндерін тап.10+4=14 14-4=10 10+6=16 16-6=10 9+5=14 14-5=9 11+5=16 16-5=11 8+6=14 14-6=8 12+4=16 16-4=12
Сабақты қорытындылау, бағалау: Бағалау. Жеке оқушыларға шығармашылық тапсырма беру: Топтау
Үйге тапсырма:қайталау
№76-14. Тақырып: Тік төртбұрыштың периметрін табу
Оқыту мен тәрбиелеудің міндеттері : Сызбаларды пайдалан отырып, тік төртбұрыштың қабырғаларының ұзындықтарын өлшеу және олардың периметрлерін табу. Алған білімін тиянақтай айырып, ойлауға, ойын қорытуға баулу.
Құрал-жабдықтар, көрнекті құралдар: Суреттер, дид. матер.
Сабақ түрі: Қорыту.Сөздік қормен жұмыс: Теңдеу, теңдік өрнек
Сабақ жоспары:Ұйымдастыру.Өткенді сұрау. Жаңа сабақ. Кіріспе, қорыту, есептеу. Пысықтау жаттығулары. Қорыту
Сабақ барысы: Ұйымдастыру.
ІІ. Мақсат қою кезеңі: Көпбұрыштың периметрін табу.
ІІІ. Үй тапсырмасын тексеру
ІҮ. Білімдерін тексеру:Оқулықпен жұмыс.№ 1 оқу, талдау.
(50+40)-70=20 Жауабы: 20 м қысқа
ә) 8+8+4+4=24 Жауабы:24 м шарбақ керек
№ 2Дәптердің ұзындығы мен енін өлшеу. Периметрін табу.
20см + 20см + 16см+ 16см = 72 м
№ 3
Сызғыш – 6
Қалам – 36 теңге
Дәптер – 6 30 + (6+6) = 42 теңге
№ 45
93,90,9,99,30,3,33,97,0,8,700, 90-30, 6-3, 70,100,5,86,99,
№ 6
6 онд,6 бірл + 4 бірл. = 7 онд.
7 онд – 4 бірл. =6 онд. 6 бірл.
Ү.Қорыту:Тік төртбұрыш дегеніміз не? Тік төртбұрыштың периметрін қалай табамыз?
ҮІ. Үйге тапсырма:№ 4, 135 бет,бағалау.
Тақырыбы: 26+34 және 60 – 26 жағдайындағы қосу мен азайту.
Мақсаты: 26+34 және 60 – 26 жағдайындағы қосу мен азайту түсіндіру.
Міндеттері: Санның құрамы екі таңбалы сандарды қосу және азайту тәсілдерін
түсіндіру. Екі таңбалы сандарды оқу, жазу, және салыстыру.
Білімін , ойлау қабілеттерін дамыту.
Жауапкершілікке тәрбиелеу.
Көрнекіліктер: кестелер,
Әдісі: сұрақ-жауап, түсіндіру, өзіндік
Түрі: аралас сабақ
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі:- Сабаққа әзірлік
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру:№ 6, оқу, талдау,
ІІІ. Білімдерін тексеру:Математикалық диктант45 + 32 68 – 23 49 - 21 97 – 45
ІҮ. Мақсат қою кезеңі:Тақырыбы мен мақсатын хабарлау.
Ү. Жаңа сабақ:№ 1
26+34 20 + 30 6 + 4 50 + 10
26 + 34 = /20 + 30 / + / 6 + 4 / = 60
/26 + 30 / + 4 /26 + 4 / + 30
№ 2
67 + 23 60 + 20 6 + 7 80 + 10
67 + 23 = /37 + 20 / + 3
67 + 23 = /23 + 7 / + 60
№ 3
60 – 20 50 – 20 10 – 6 30 + 4
ҮІ Түсінгендерін тексеру
№ 4
90 – 23 /80 – 20 / - 3
№ 5
Оқу, талдау
40 + /40 – 16 / = 64 Жауабы: 64 аспап
№ 6
13,17,18,21,25,28,54
12,17,18,21,25,45,52,54,71,81
Салыстыру. Ұқсастығы, айырмашылығы.
Ойлан тап
/8 – 5 / - 3 = 3
/ 8 + 5 / + 10 = 3
ҮІІ Бекіту:бүгін не өттік?
ҮІІІ. Үйге тапсырма:№ 5 , 153 бет бағалау
№ 88. Тақырыбы: 27+35 және 63-27 жағдайындағы қосу және азайту.
Мақсаты: 27+35 және 63-27 жағдайындағы қосу және азайту туралы түсінік беру.
Міндеттері: Есептей білу дағдыларын қалыптастыру.Ойлау қабілетін дамыту.Ұқыптылыққа тәрбиелеу.
Көрнекіліктер: кестелер, үлестірмелер
Әдісі: сұрақ-жауап, түсіндіру. өзіндік
Түрі: аралас сабақ
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі:- Сабаққа әзірлік
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру:№ 6 , оқу, талдау
ІІІ. Өткенді пысықтау:Математикалық диктант23 + 37 60 – 14 46 + 21 60 – 44
ІҮ. Мақсат қою кезеңі:Тақырыбы мен мақсатын хабарлау.
Ү. Жаңа сабақ:№ 1 27 + 36 20+30 7+6 50+1327+36 = /27+30/+6 27+36 =/20+36/+7№ 2 36 + 37 30 + 30 6+7 60+ 1336+37
ҮІ. Түсінгендерін тексеру:№ 3
63-27 50-2 13 – 7 30+6
63 – 27 = /63 – 20 / - 7 63 – 27 = /63 – 7/ - 20
№ 4
73 – 37 60 – 30 13 – 7 30 + 6
73 – 37= /73 – 30 / - 7 немесе / 70 – 37/ - 3
№ 5 /5 – 2 / + 13
№ 6 10 + 20 10 + 30 10 + 40 10 + 60 10 + 80Шығармашылық тапсырма
Ойлан тап /13 + 5 / - 10 = 8 /13 – 5 / + 0 = 8
ҮІІ. Бекіту: Кім шапшаң ойыны6 + 7 9 + 8 7 + 715 – 7 17 – 9 16 – 8
ҮІІІ. Үйге тапсырма № 6 / ә / 158бет, бағалау.
№ 97/35/.Тақырыбы:Қайталау
Мақсаты: Шаршы салу және периметрін табу және тапсырмалар орындай отырып , оқушы білімін пысықтау.Ой-өрісін, есте сақтау қабілеттерін дамыту.
Көрнекілігі: оқулық, үлістірмелер бойынша
Әдісі: түсіндіру, сұрақ-жауап, іздену, өзіндік
Түрі: қайталау.
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі: - Сабаққа әзірлік
ІҮ. Мақсат қою кезеңі: Тақырыбы мен мақсатын хабарлау.
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру: № 4
ІІІ. Білімдерін тексеру: Шаршы дегеніміз не? Шаршының периметрін қалай табамыз?
№ 1
а/ Май-15 кг
Ет – 7 кг артық /15+7/+15 =37
ә/ 15кг +7кг =22
№ 2 Сүт 50л
Ертеңгі тамаққа – 20 л
Түскі тамаққа – 5 л
Қалғаны - ?
50-/50+5/ = 25 Жауабы: 25 л
Сергіту сәті. № 4
2м3дм+3м5дм=3м5дм+2м3дм
8м9дм-2м3дм=9дм8дм-3м2дм
5дм9см-2дм3см*8дм3см-2дм3см
6дм7см-2дм4см*5дм9см-3дм2см
№ 5
х + 32 =85
х =85-32
х =53
53+32=85
85=85
№ 7 3дм+5дм+3дм+5дм=16дм 5дм+ 5дм+ 5дм+ 5дм=20 дм
ҮІІ. Қорыту: Бүгін не білдік? Шаршының, тіктөртбұрыштың периметрін қалай табамыз?
ҮІІІ. Үйге тапсырма: № 3 ,173 бет. Бағалау.
№ 107 / 5/. Тақырыбы: Өзіндік жұмыс
Мақсаты: Үш таңбалы сандарды қосу және азайтуға тапсырмалар орындай отырып, оқушы білімдерін тексеру Ой-өрісін, есте сақтау қабілеттерін дамыту.Алғырлыққа тәрбиелеу.
Көрнекіліктер: оқулық бойынша
Әдісі: сұрақ-жауап, өзіндік, іздену.
Сабақтың барысы:
І .Ұйымдастыру кезеңі:- сабаққа даярлық
ІІ. Мақсат қою кезеңі:сабақтың мақсаты мен тақырыбын хабарлау.
ІІ. Білімдерін тексеру№ 1 345, 435, 453, 354, 534, 543345 =300+40+5543= 500+40+3№ 2405,450, 504, 540
405=400+0+5
540=500+40+0№ 3
/370-320/+/150-90/=110
/320+50/-/60+70/=240
/620+30/-/670-50/=30
/780-720/+/690-560/=460№ 5
Кекілік – 550 кг
Шүрегей-350 г кем
Қасқалдақ -? 400 г артық
Қасқалдақ - ?
/550 – 350 / + 400 = 600 Жауабы : 600 г
№ 6
4+4+4+4= 16
16 – 4 – 4 – 4 – 4 =0
Ойлан тап
/7+8/ - 10 = 5
/8-7/+4 = 5
ҮІІІ. Үйге тапсырма1. № 4 , 182 бет,2. бағалау.
№ 108 / 6/. Тақырыбы: Үш таңбалы сандарды оқу, жазу, салыстыру.
Мақсаты: Үш таңбалы сандарды оқу,жазу және салыстыра білуге үйрету. Ой-өрісін,есте сақтау қабілеттерін дамыту. Тапқырлыққа,алғырлыққа тәрбиелеу
Көрнекіліктер: оқулық, үлестірмелер бойынша
Әдісі: түсіндіру, сұрақ-жауап, іздену, өзіндік
Түрі: аралас сабақ
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі:- Сабаққа әзірлік
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру:№ 7, оқу, талдау.
ІІІ. Өткенді пысықтау:Бірліктер, ондықтар, жүздіктер атау.
ІҮ. Мақсат қою кезеңі:Үш таңбалы сандарды оқу, жазу,салыстыру.
Ү. Жаңа сабақ:Оқулықпен жұмыс.№ 1 Кестеде көрсетілген сандарды оқып, жазу512, 685,274 , 863Сандарды салдысттыру. Ұқсастығы мен айырмашылығын атау.
ҮІ. Түсінгендерін тексеру:№ 2 215,125 , 521, 152, 512№ 3 1, 100 110№ 4 Салыстыру.59* 58 659*658 73*74 673*674 Сергіту сәті. № 5
Құлын - 15
Бұзау – 25
Қозы – 60 /15 + 25 /+ 60 = 100
Барлығы – 100
Құлын – 15
Қозы – 60
Бұзау - ? /100-15/ - 60 = 25
№ 6
6 + 6 = 12 12 – 6 – 6 = 0
12 – 2 – 2- 2- 2 – 2- 2 = 0
Шығармашылық тапсырма.
ҮІІ Бекіту:Бүгін не өттік?
ҮІІІ. Үйге тапсырма:№ 3, бағалау.
№109/7/. Тақырып:Білімді тиянақтау. Оқыту мен тәрбиелеудің міндеттері:23+7, 30-7 түріндегі қосу, азайту, есеп шығаруға үйрету. Дұрыс есептеу, ойлау, әдемі жазуға дағдыландұру.Ойлау, тез есептеуге баулу.
Құрал-жабдықтар, көрнекті құралдар:Суреттер, дид. матер.
Сабақ түрі:Аралас, қайталау сабақ
Сөздік қормен жұмыс:Қосу, азайту, өрнек құру
Сабақ жоспары: Ұйымдастыруөткенді сұрау
Жаңа сабақа)кіріспе, мұғалім түсіндіруПысықтауҚорыту
Сабақ барысы:Ұйымдастыру өткенді сұрау6 121 б.
Жаңа сабақ:А)кіріспе
I-30 оқушы ш:30+53=5
II-? 5оқушы артық ж:35
Б)түсіндіріп шығару
Беті-36 ш:36-6=30
Оқыды-? Ж:30б. Оқыды
Қалды-6
Пысықтау:
1)Салыстыр
(80+5)-20 (80+20)-5
28 сағ. 1тәулік 6сағ.
2)өрнек құр, мәнін тап
40+(10-3)=47
40+(а-7) а=10 40+(10-7)=43
3)теңдеу құр:
Х+6=60 х-6=54
Х=60-6 х=54+6
Х=54 х=60
54+6=60 60-6=54
Қорыту: 1)ребус шешу 2)ойын, хатты жеткіз
64-30=34 18+8=36
27+40=67 25+30=55
16+5=21 14-7
Сабақты қорытындылау, бағалау:Бағалау
Жеке оқушыларға озық тапсырма беру:Салыстыру, теңдеу құру
Үйге тапсырма: 6
№ 110/8/.
№ 120/ 18/. Тақырыбы: Қайталау
Мақсаты: Үш таңбалы сандарды қосу және азайтуға тапсырмалар орындай отырып, оқушы білімдерін тексеру Ой-өрісін, есте сақтау қабілеттерін дамыту.Алғырлыққа тәрбиелеу.
Көрнекіліктер: оқулық бойынша
Әдісі: сұрақ-жауап, өзіндік, іздену.
Сабақтың барысы:
І .Ұйымдастыру кезеңі:- сабаққа даярлық
ІІ. Мақсат қою кезеңі:сабақтың мақсаты мен тақырыбын хабарлау.
ІІ. Білімдерін тексеру№ 1 345, 435, 453, 354, 534, 543345 =300+40+5543= 500+40+3№ 2405,450, 504, 540
405=400+0+5
540=500+40+0№ 3
/370-320/+/150-90/=110
/320+50/-/60+70/=240
/620+30/-/670-50/=30
/780-720/+/690-560/=460№ 5
Кекілік – 550 кг
Шүрегей-350 г кем
Қасқалдақ -? 400 г артық
Қасқалдақ - ?
/550 – 350 / + 400 = 600 Жауабы : 600 г
№ 6
4+4+4+4= 16
16 – 4 – 4 – 4 – 4 =0
Ойлан тап
/7+8/ - 10 = 5
/8-7/+4 = 5
ҮІІІ. Үйге тапсырма1. № 4 , 2. бағалау.
№ 121 /19/. Тақырыбы: Жазбаша қосу және азайту.
Мақсаты: Сандарды және шамаларды жазбаша қосу мен азайтуға тапсырмалар орындай отырып, салыстыру, тексеруОй-өрісін, есте сақтау қабілеттерін дамыту. Байқампаздыққа тәрбиелеу.
Көрнекіліктер: оқулық, үлестірмелер.
Әдісі: түсіндіру, сұрақ-жауап, іздену, өзіндік.
Түрі: қайталау.
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі:- сабаққа әзірлік
ІІ. Мақсат қою кезеңі:Тақырыбын, мақсатын хабарлау.
ІІІ. Үй тапсырмасын тексеру№ 4, оқу , талдау.
ІҮ. Білімдерін тексеруа/ Көркем жазу 358ә/ ауызша есептеулер
Ү. Бекіту№ 1 Қосындыларды салыстыру.43+26=69 243+ 526=76969-26=43 769-526=243баған түрінде орындау.№ 2
43 см + 26 см = 69 см 4дм3см + 2дм 6см =6дм 9см 243см + 526 см =769 см
№ 4 Теңдеуді шешу
870 – х = 570 300 + х = 870
х =870 – 570 х=870-300
х=300 х=570
870-300=570 300+570=870
570=570 870=870
Сергіту сәті
№ 5 Есепті шығару.
1 тәул.-596
Майға – 234 л
Қаймақ – 52
Ірімшікке - ? л сүт Жауабы: 110 л сүт
№ 6
5 + 5 + 5+ 5= 20
20 –4 – 4 – 4 – 4 -4 = 0
Ойлан тап.
/16-8/+6=14
/16+8/-10=14
Қорытындылау.
ҮІ. Үйге тапсырма1. № 3 2. бағалау
№ 122 / 20 / .Тақырыбы: Сандарды және шамаларды жазбаша қосу және азайту.
Мақсаты: Сандарды және шамаларды жазбаша қосу және азайтуға тапсырмалар орындай отырып, оқушы білімін тиянақтау. Ой-өрісін, есте сақтау қабілеттерін дамыту. Уақытты үнемдей білуге тәрбиелеу.
Әдісі: сұрақ-жауцап, өзіндік, іздену.
Көрнекіліктер: оқулық бойынша, үлестірмелер.
Түрі: қайталау.
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі:- сабаққа әзірлік
ІІ. Мақсат қою кезеңі:Тақырыбын , мақсатын хабарлау.
ІІІ. Үй тапсырмасын тексеру:№ 3, оқу, талдау.
ІҮ. Бекіту:№ 1 Қосындыларды, айырмаларды салыстыру.12+79=91 91-79=12 412+279=691 691-279=412№ 2 91 см – 79 см =12 см 9дм1см - 7дм 9 см =1 дм 2 см 691см-279см =412 см № 3 Өрнек құрып, оның мәнін табу. /324+265/-589=2/589-324/-265=0/589-324-0=265 Сергіту сәті
№ 4 Теңдеуді шешу. № 5 Есепті шығару.
Жылқы еті – 395 кг
Қой еті - ? 268 кг кем
Сиыр еті - ? 156 кг артық ?
/395-268/+156= 283
/395+127/+283=805 Жауабы: 805 кг
№ 6
6 + 6 + 6 + 6 = 24
24 – 4 – 4 – 4 – 4 – 4 – 4 =0
24 – 6 – 6 – 6 – 6 = 0
Ойлан тап.
/9+8/-10=7
/9-8/+6=7Қорытындылау.
Ү. Үйге тапсырма:1. № 2 / а / 2. бағалау.
№ 123/21/. Тақырыбы: Үш таңбалы сандарды жазбаша қосу және азайту
Мақсаты: Үш таңбалы сандарды қосу және азайтуға тапсырмалар орындай отырып, оқушы білімдерін тексеру. Ой-өрісін, есте сақтау қабілеттерін дамыту. Алғырлыққа тәрбиелеу.
Көрнекіліктер: оқулық бойынша
Әдісі: сұрақ-жауап, өзіндік, іздену.
Сабақтың барысы:
І .Ұйымдастыру кезеңі:- сабаққа даярлық
ІІ. Мақсат қою кезеңі:сабақтың мақсаты мен тақырыбын хабарлау.
ІІІ. Білімдерін тексеру:№ 1 . 249+376 625-376№ 2 249 см+ 376см
2м4дм9см+ 3м7дм6дм № 3 /783-248/-535=0/367-367/+425=425/592-367/+425=650
№ 4
х+324=892 х-324=468
х=892-324 х=468+324
х=438 х =892
468+324=892 892-324=468
892=892 468 =468
№ 5
/145+278/-157
№ 6
7+7+7+7=28
28 – 4 – 4 – 4 – 4 - 4 - 4 - 4=0
28 – 7 – 7 – 7 – 7 =0
Ойлан тап
/17+8/- 10 =15
/17 – 8 / + 6 =15
ІҮ. Үйге тапсырма:1. № 5 2. бағалау.
№ 124 / 22/. Тақырыбы: Үш таңбалы сандарды жазбаша қосу және азайту
Мақсаты: Сандарды және шамаларды жазбаша қосып, азайта отырып, оқушы білімін тиянақтау. Ой-өрісін, есте сақтау қабілеттерін дамыту.Алғырлыққа тәрбиелеу.
Көрнекіліктер: үлестірмелер бойынша
Әдісі: сұрақ-жауап, өзіндік, іздену.
Түрі: қайталау
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі:- сабаққа әзірлік
ІІ. Мақсат қою кезеңі:Тақырыбын, мақсатын хабарлау.
ІІІ. Үй тапсырмасын тексеру:№ 5 оқу, талдау.
ІҮ. Бекіту:№ 1 . 427 + 283 710 – 427 № 2 427 см + 283 см =710 см 4м2дм7см + 2м8дм3см = 7дм1дм0см 710 см -427см № 3 /239 + 494 / - 733 = 0842 – 267 / - 575 = 0/842 – 0 / - 575 = 267 № 4 Теңдеуді шешу. Сергіту сәті.№ 5
Кемемен – 236 км
Поезбен - ? 374 км артық
Поезбен - ?
236 + 347 = 610 км Жауабы: 610 км.
№ 6
8 + 8 + 8 + 8 =32
32 – 8 – 8 – 8 – 8 = 0
32 – 4 -4 -4 – 4 – 4 – 4 – 4 – 4 = 0
Ойлан тап
/9 + 9 / - 10 = 8
/ 9- 9 / + 8 = 8 Қорытындылау.
Ү. Үйге тапсырма:№ 4 бағалау.
№ 125/23/. Тақырыбы: Үш таңбалы сандарды жазбаша қосу және азайту
Мақсаты: Үш таңбалы сандарды қосу және азайтуға тапсырмалар орындай отырып, оқушы білімдерін тексеру. Ой-өрісін, есте сақтау қабілеттерін дамыту. Алғырлыққа тәрбиелеу.
Көрнекіліктер: оқулық бойынша
Әдісі: сұрақ-жауап, өзіндік, іздену.
Сабақтың барысы:
І .Ұйымдастыру кезеңі:- сабаққа даярлық
ІІ. Мақсат қою кезеңі:сабақтың мақсаты мен тақырыбын хабарлау.
ІІІ. Білімдерін тексеру:№ 1 . 736+264=1000 1000-264=736
№2,3 Өзіндік жұмыс ретінде орындау
№ 4
х+264=710
х=710- 264
х=446
446 +264=710
710=710
№ 5
1000-372-299=329 Жауабы: үшінші үйге 329 м сым жұмсалды
№ 6
9+9+9+9=36
36– 4 – 4 – 4 – 4 - 4 - 4 – 4 – 4 – 4 =0
36–9-9-9-9=0
ІҮ. Үйге тапсырма:1. №7 2. бағалау.
№ 126 / 24/. Тақырыбы: Қайталау
Мақсаты: Сандарды және шамаларды жазбаша қосып, азайта отырып, оқушы білімін тиянақтау. Ой-өрісін, есте сақтау қабілеттерін дамыту.Алғырлыққа тәрбиелеу.
Көрнекіліктер: үлестірмелер бойынша
Әдісі: сұрақ-жауап, өзіндік, іздену.
Түрі: қайталау
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі:- сабаққа әзірлік
ІІ. Мақсат қою кезеңі:Тақырыбын, мақсатын хабарлау.
ІІІ. Үй тапсырмасын тексеру:№ 7оқу, талдау.
ІҮ. Бекіту:№ 1 . Жақшаларды қою
№ 2 950 905 509 590
№ 3 Өзіндік жұмыс ретінде орындау № 4 Теңдеуді шешу.
Сергіту сәті.№ 5
300-78-89=133 Жауабы: 133 сарғыш түсті әк
№ 6 Өзіндік жұмыс
Қорытындылау.
Ү. Үйге тапсырма:№ 7бағалау.
№ 127 / 25/. Тақырыбы: Қайталау
Мақсаты: Сандарды және шамаларды жазбаша қосып, азайта отырып, оқушы білімін тиянақтау. Ой-өрісін, есте сақтау қабілеттерін дамыту.Алғырлыққа тәрбиелеу.
Көрнекіліктер: үлестірмелер бойынша
Әдісі: сұрақ-жауап, өзіндік, іздену.
Түрі: қайталау
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі:- сабаққа әзірлік
ІІ. Мақсат қою кезеңі:Тақырыбын, мақсатын хабарлау.
ІІІ. Үй тапсырмасын тексеру:№ 7оқу, талдау.
ІҮ. Бекіту:№ 1 . Салыстыру
№ 2 453 435 543 534 345 354
№ 3 Өзіндік жұмыс ретінде орындау № 4 Теңдеуді шешу.
Сергіту сәті.№ 5 Дәптерге шаршы сызу
№ 6 Өзіндік жұмыс
Қорытындылау.
Ү. Үйге тапсырма:№ 7 бағалау.
