- •4. Теңдеуді шеш
- •2. Есепті шығар
- •3. Теңдеуді шеш.
- •Шығармашылық тапсырма
- •Шығармашылық тапсырма
- •Кім жылдам? ойыны
- •Шығармашылық тапсырманы орындау
- •Шығармашылық тапсырманы орындау
- •2.Көпбұрыштың элементі
- •4. Үш таңбалы сан
- •«Жасырынған санды тап» ойыны
- •Шығармашылық тапсырма
- •Шығармашылық тапсырма
- •Шығармашылық тапсырма Адан б-ға жетуге болатындай сандарды таңда. Сандар қайталануы мүмкін.
- •Кел, ойнайық! «Сөз құрастыр» ойыны.
- •Ботақанға көмектес.
- •Кел ойнайық ! «Дүкен»
- •Шығармашылық тапсырма
- •Шығармашылық тапсырма
- •Кел, ойнайық!
- •128/26/. Тақырып: Өзіндік жұмыс
Кел ойнайық ! «Дүкен»
Балалар дүкенге барып, барлық ақшаларын жұмсады. Кім не сатып алды?
ІҮ. Бекіту.
Ү. Үйге тапсырма 222-бет, №6
Бағалау
Математика
Сабақтың тақырыбы: Заттың массасы. Заттардың саны және массасы.
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: Шама ұғымын қалыптастыру-бір заттың массасы, заттардың
саны, жалпы масса. Көбейту кестесін жатқа білуін талап ету. Дамытушылық: Ой-өрісін, зейінін есте сақтауын, көбейту мен бөлу
дағдылырын дамыту. Тәрбиелік: Алғырлыққа, нәтижеге жете білуге тәрбиелеу.
Түрі: жаңа ұғым қалыптастыру
Әдісі: түсіндіру, сұрақ – жауап, есептеу, белсенділік
Көрнекілігі: суреттер
Сабақтың барысы:
І. Алғашқы дайындық
- оқушыларды сабаққа әзірлеу;
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру.
222-бет, №6 оқыту, талдау
ІІІ. Жаңа тақырып
№1 Қосындыны көбейтіндімен алмастыр. Оның мәнін тап:
1+1+1+1 4+4+4+4 6+6+6+6
0+0+0+0 5+5+5+5 7+7+7+7
№2 түсіндіре отырып шығару
2*4= 8 (кг) 8 : 2= 4(кг) 8: 2= 4(кг)
№3 Бұлтты күн -35
Жаңбырлы күн - ?,9 күн кем Ш: 35+(35-9)= 61
Ашық күн ?, сонша Ж: 61 күн бұлтсыз ашық болды.
№4 Өрнек түрінде жаз, сандық өрнектердің мәнін тап.
90-80 , х-80, 25+30, 17+х, х*4, 4*3, 60-(5*4), 15:3 +73, х+30:5
№6 Кестені толтыр:
Қосылғыш |
10 |
0 |
100 |
0 |
0 |
5 |
0 |
0 |
Қосылғыш |
0 |
20 |
0 |
40 |
0 |
0 |
9 |
99 |
Қосындының мәні |
|
|
|
|
|
|
|
|
Азайғыш |
10 |
100 |
100 |
10 |
0 |
7 |
6 |
88 |
Азайтқыш |
0 |
100 |
0 |
10 |
0 |
0 |
6 |
88 |
Айырманың мәні |
|
|
|
|
|
|
|
|
№7
Қабырғалары 4см және 2см тік төртбұрыш сыз. Оның периметрін тап.
Қабырғасы 3см шаршы сыз. Оның периметрін тап.
Шығармашылық тапсырма
Жіпке 5 түйін түйілді. Әрбір көрші екі түйіннің арақашықтығы 2см. Жіптің шеткі түйіндерінің арақашықтығы неше сантиметр? (1см)
Бекіту.
Үйге тапсырма 225-бет, №5
Математика
Сабақтың тақырыбы: Өздік жұмыс
Сабақтың мақсаты: 1.Көбейту мен бөлуді дұрыс ережесі бойынша орындай білуін тапсырмалар орындату арқылы байқау. 2.Өз бетімен жұмыстана білуге, шапшаң есептеуге дағдыландыру. 3.Үнемшілдікке, ұқыптылыққа, таза жазуға тәрбиелеу.
Көрнекіліктер: үлестірмелер
Әдісі: сұрақ-жауап, іздену, өзіндік
Түрі: бекіту сабағы
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі: - Сабаққа әзірлік
ІІ. Мақсат қою кезеңі: Өздік жұмыс
ІІІ. Жаңа тақырып
№1 Қай мысалда қосуды көбейтумен алмастыруға болады?
8+8 9+9+9+9 12+12+12+12
5+5+5 2+2+2
Бөлінгіштен бөлгішті біртіндеп азайт, бөліндінің мәнін тап:
9:3 12:4 15:5 18:6 21:7 24:8 27:9
№2 Көбейтіндінің мәнін – қосумен, ал бөліндінің мәнін азайтумен есептеп шығар: 1+1+1+1 2*3 8:4
2+2+2 3*3 15:5
3+3 4*3 10:2
№3. Кестені пайдаланып, есептер құрастыр және шығар.
Заттың массасы |
Заттың саны |
Жалпы массасы |
3кг |
2 |
? |
? |
4 |
12кг |
3кг |
? |
9кг |
Заттың массасы |
Заттың саны |
Жалпы массасы |
8 теңге |
3 |
? |
4 теңге |
? |
32 теңге |
? |
4 |
40 теңге |
№5. В = 0, 2, 10, 30 деп алып, (100-в) – 10 өрнегінің мәнін есептеп шығар.
№6. а= 0, 1, 10, 20 деп алып, (а+80) – 10 өрнегінің мәнін есептеп шығар.
№7. Теңдеулерді шеш:
х+9= 15 х-7= 13 17-х = 8+2 9+х = 16 + 4
ІҮ. Бекіту.
Ү. Үйге тапсырма Кесте жаттау.
Математика
Сабақтың тақырыбы: Қатемен жұмыс. Санды 2-ге көбейту кестесі
Сабақтың мақсаты: 1. Оқушыларға 2-нің көбейту мен бөлу кестесін үйрету. Алған білімдерін сабақ барысыныда қолдана білуге үйрету. 2. Логикалық ойлауын, жылдам есептеу дағдыларын дамыту. 3. Ұйымшылдыққа, достыққа, тез есептеуге, озық болуға тәрбиелеу.
Түрі: жаңа сабақ
Әдісі: түсіндіру, сұрақ – жауап, таладу, есептеу
Көрнекілігі: көбейту кестесі
Сабақтың барысы:
І. Алғашқы дайындық
-Оқушыларды сабаққа әзірлеу
ІІ. Өткенді еске түсіру.
Өздік жұмыстағы кеткен қателермен жұмыс жүргізіледі.
ІІІ. Жаңа тақырып
№1 түсіндіру. Есіңе сақта!
2*2= 4 4:2= 2
3*2= 6 6:2= 3
4*2= 8 8:2= 4
5*2= 10 10:2= 5
№2 Қарындаш – 5тг Ш: 5*2= 10(к)
2қарындаш - ?тг Ж: 2қарындаш 10 теңге тұрады.
Электрлі скат- 10ж. Ш: 10:5= 2(ж)
Құмайт акула -?, 5есе кем Ж: Құмайт акула 2жұмыртқа салады.
№3 а) 2*2 3*2 4*2 5*2
20*2 30*2 40*2 50*2
200*2 300*2 400*2 500*2
Ә) 2*3 2*4 2*2 2*5
2*30 2*40 2*20 2*50
2*300 2*400 2*200 2*500
№4 6:2 8:2 4:2 10:2
60:2 80:2 40:2 100:2
600:2 800:2 400:2 1000:2
6:3 8:4 4:4 10:5
№6 10-ға дейінгі сандардың ішінен:
А) 2-ге бөлінетін сандарды ата;
Ә) 2-ге бөлінбейтін сандарды ата.
Шығармашылық тапсырма
ІҮ. Бекіту.
Ү. Үйге тапсырма 231-бет, №7
Математика
Сабақтың тақырыбы: Санды 2-ге көбейту кестесі
Сабақтың мақсаты: 1. Оқушыларға 2-нің көбейту мен бөлу кестесін үйрету. Алған білімдерін сабақ барысыныда қолдана білуге үйрету. 2. Логикалық ойлауын, жылдам есептеу дағдыларын дамыту. 3. Ұйымшылдыққа, достыққа, тез есептеуге, озық болуға тәрбиелеу.
Түрі: жаңа сабақ
Әдісі: түсіндіру, сұрақ – жауап, таладу, есептеу
Көрнекілігі: көбейту кестесі
Сабақтың барысы:
І. Алғашқы дайындық
-Оқушыларды сабаққа әзірлеу
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру
231-бет, №7 Көбейту мен бөлу амалдарымен байланысты тура теңдіктер құрастыр. 5, 2, 3, 4, 1, 8, 12, 15
2-нің көбейту және бөлу кестесін ауызша еске түсіру.
ІІІ. Жаңа тақырып
№1 түсіндіру. Есіңе сақта!
6*2= 12 12:2= 6
7*2= 14 14:2= 7
8*2= 16 16:2= 8
9*2= 18 18:2= 9
№2 Барлығы – 18 бала Ш: 18:2= 9 (б)
Бөлінгені – 2қатар Ж: Әр қатарда 9 баладан болды.
Әр қатар - ? бала
№3 а) 6*2 7*2 8*2 9*2
60*2 70*2 80*2 90*2
2*6 2*7 2*8 2*9
2*60 2*70 2*80 2*90
Ә) 12:2 14:2 16:2 18:2
120:2 140:2 160:2 180:2
12:6 14:7 16:8 18:9
Б) 6см*2 7см*2 8см*2 9см*2
60см*2 70см*2 80см*2 90см*2
12см:2 14см:2 16см:2 18см:2
120см:2 140см:2 160см:2 180см:2
№4 Берілген кесіндіден 2см қысқа кесінді және 2есе қысқа кесінді сыз.
№5
2-ге кеміт |
|||
10 |
12 |
16 |
18 |
2 есе кеміт |
|||
10 |
12 |
16 |
18 |
3есе кеміт |
|||
3 |
6 |
9 |
12 |
3-ке кеміт |
|||
3 |
6 |
9 |
12 |
10-ға кеміт |
|||
50 |
60 |
70 |
80 |
10 есе кеміт |
|||
50 |
60 |
70 |
80 |
№6 Теңдеулерді шеш:
х*2=4 4:х=2 х:2=2 2*х= 4
Шығармашылық тапсырма
ІҮ. Бекіту.
Ү. Үйге тапсырма 233-бет, №7
Математика
Сабақтың тақырыбы: Санды 3-ке көбейту кестесі
Сабақтың мақсаты: 1. Оқушыларға 3-тің көбейту мен бөлу кестесін үйрету. Алған білімдерін сабақ барысында қолдана білуге үйрету. 2. Логикалық ойлауын, жылдам есептеу дағдыларын дамыту. 3. Ұйымшылдыққа, достыққа, тез есептеуге, озық болуға тәрбиелеу.
Түрі: жаңа сабақ
Әдісі: түсіндіру, сұрақ – жауап, таладу, есептеу
Көрнекілігі: көбейту кестесі
Сабақтың барысы:
І. Алғашқы дайындық
-Оқушыларды сабаққа әзірлеу
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру
233-бет, №7 Көбейту мен бөлу амалдарымен байланысты өрнектерді салыстыру. Бөлгіші 2 болатын бөліндіні жазу.
2-нің көбейту және бөлу кестесін ауызша еске түсіру.
ІІІ. Жаңа тақырып
№1 түсіндіру. 3*3, 4*3, 5*3, 6*3
№2 Аптасына – 4киіз Ш: 4*3= 12
3 аптада - ? киіз
Қосты – 12 сәйгүлік Ш: 12:3= 4
Ауыл – 3
Әр ауыл - ? сәйгүлік
№3 Сынып – 3 Ш: 3*6= 18
Әрқайсысынан – 6
Барлығы -?
Барлығы – 15 кітап Ш: 15: 3= 5
Бума – 3
Әр бумада - ? кітап
№4 3*3 4*3 5*3 6*3
30*3 40*3 50*3 60*3
3*4 3*5 3*3 6*3
3*40 3*50 3*30 3*60
№5 Амалдарды орында:
9:3 12:3 15:3 18:3
90:3 120:3 150:3 180:3
30:3 12:4 15:5 18:6
№6 19: 3= 6 (қ.1) 6*3+1= 19
ІҮ. Бекіту.
Ү. Үйге тапсырма 237-бет, №7, ботақанға көмектес
Математика
Сабақтың тақырыбы: Санды 3-ке көбейту кестесі
Сабақтың мақсаты: 1. Оқушыларға 3-тің көбейту мен бөлу кестесін үйрету. Алған білімдерін сабақ барысында қолдана білуге үйрету. 2. Логикалық ойлауын, жылдам есептеу дағдыларын дамыту. 3. Ұйымшылдыққа, достыққа, тез есептеуге, озық болуға тәрбиелеу.
Түрі: жаңа сабақ
Әдісі: түсіндіру, сұрақ – жауап, талдау, есептеу
Көрнекілігі: көбейту кестесі
Сабақтың барысы:
І. Алғашқы дайындық
-Оқушыларды сабаққа әзірлеу
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру
237-бет, №7 өрнек құру, мәнін табу, оқыту, талдау
2-ге көбейту кестесін ауызша сұрау
ІІІ. Жаңа тақырып
№1 түсндіру
3*3=9 9:3= 3
4*3= 12 12:3= 4
5*3= 15 15:3=5
6*3=18 18:3= 6
7*3=21 21:3=7
8*3= 24 24:3=8
9*3=27 27:3=9
№2 1сөреде – 7кітап Ш: 7*3=21
3сөреде -? кітап 21:3=7
№4 7*3 8*3 9*3 1*3
70*3 80*3 90*3 10*3
3*7 3*8 3*9 3*1
3*70 3*80 3*90 3*10
№5 21:3 24:3 27: 3 3:3
21:7 24:8 27:9 3:1
7см*3 8см*3 9см*3 1см*3
21см:3 24см:3 27см:3 3см:3
№6 8:3= 2 (қ.2) 2*3+2=8
