- •4. Теңдеуді шеш
- •2. Есепті шығар
- •3. Теңдеуді шеш.
- •Шығармашылық тапсырма
- •Шығармашылық тапсырма
- •Кім жылдам? ойыны
- •Шығармашылық тапсырманы орындау
- •Шығармашылық тапсырманы орындау
- •2.Көпбұрыштың элементі
- •4. Үш таңбалы сан
- •«Жасырынған санды тап» ойыны
- •Шығармашылық тапсырма
- •Шығармашылық тапсырма
- •Шығармашылық тапсырма Адан б-ға жетуге болатындай сандарды таңда. Сандар қайталануы мүмкін.
- •Кел, ойнайық! «Сөз құрастыр» ойыны.
- •Ботақанға көмектес.
- •Кел ойнайық ! «Дүкен»
- •Шығармашылық тапсырма
- •Шығармашылық тапсырма
- •Кел, ойнайық!
- •128/26/. Тақырып: Өзіндік жұмыс
Математика
№ 1. Тақырыбы: Ондықтармен және бірліктермен санау.
Мақсаты: Оқушыларға бірліктермен және ондықтармен санау туралы түсінік беру. Салыстыруға, жазуға үйрету. Ойлау есте сақтау қабілеттерін дамыту. Білімділікке тәрбиелеу.
Көрнекілігі: жолақшалар.
Түрі: жаңа сабақ
Әдісі: сұрақ-жауап, талдау,
Сабақтың барысы.І. Ұйымдастыру кезеңі. Сабаққа әзірлік
ІІ. Мақсат қою кезеңі: Тақырыбымен мақсатын хабарлау.
ІІІ. Жаңа сабақ: Оқулықпен жұмыс
№ 1
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Жолақша туралы түсінік.
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Бір жолақша бір ондықты білдіреді.
№ 2.сандарды оқу, өсу ретімен жазу,.0,2,5,7,9 кему ретімен 80,60,40,30,10,
№ 3. 10 – 7 = 3 Жауабы: 3 жас 10 – 7 = 3 Жауабы: 3 жас кіші
№ 4. 1+ 9 3+ 7 5+ 5 2+8 4+6 6 + 4
ІҮ.Қорыту.Бүгін не білдік?
Үйге тапсырма:№ 5 4 бет.Бағалау.
№2. Тақырыбы: Екі таңбалы сандарды оқу жазу және салыстыру. 100 саны
Мақсаты: оқушыларды екі таңбалы сандарды оқу жазу және салыстыруға үйрету. Есептеу, ойлау дағдысын дамыту.Зеректікке, алғырлыққа тәрбиелеу.
Әдісі: сұрақ-жауап,түсіндіру,өздік
Көрнекілігі:жолақшалар
Сабақтың барысы:І. Ұйымдастыру кезеңі:Сабаққа әзірлік
ІІ. Мақсат қою кезеңі. Сабақтың тақырыбын, мақсатын хабарлау
ІІІ. Жаңа сабақ
№1.Жолақшалар арқылы түсіндіру.
№2 .18= 1 онд. 8 бірл. 24=2 онд. 4бірл. 37=3онд. 7бірл. 4онд. 5 бірл. =45 6онд. 1бірл. =61
ІҮ.Түсінгендерін тексеру.№ 3 тапсырманы оқу, түсіндіру.
№4 .10- 3= 7 Жауабы: Самат 7 дәптер сатып алды.; 7+3 = 10 Жауабы: Дулат 10 дәптер сатып алды.
Ү. Сабақты қорыту.Бүгінгі сабақта не білдік?
ҮІ. Үйге тапсыру:№ 5 7 бет. Бағалау
№ 3 Тақырыбы: Ұзындықты өлшеу. Метр оның дм және см ара қатынасы.
Мақсаты: Метрмен және оның көмегімен ұзындықты өлшеудің мән жайымен оқушыларды таныстыру ұзындық бірліктері метр см,дм –ара қатынасын тағайындау.Есептеу, ойлау дағдысын дамыту. Зеректікке, алғырлыққа тәрбиелеу.
Әдісі: сұрақ-жауап,түсіндіру,өздік
Көрнекілігі:
Сабақтың барысы:І. Ұйымдастыру кезеңі: Сабаққа әзірлік
ІІ. Мақсат қою кезеңі.Ұзындықты өлшеу, Метр
ІІІ. Жаңа сабақ
№1.10 см+1 см=11 см; 1 дм+ 1 см =1дм1 см; 10 см=1дм.
№2 .1 дм =10 см; 1 м =10 дм;1 м =100 см.
ІҮ.Түсінгендерін тексеру.№ 4. түзу, сызық,ирек сызығы,
№5 .5 + 3 = 8 Жауабы: 8 оқулық; 8 – 3 = 5 Жауабы: 5 оқулық .
№6.1 онд. 3 бірл. = 13 бірл.; 2 онд.9 бірл. =29 бірл; 9 онд 2 бірл. = 92 бірл.
Ү. Сабақты қорыту. Бүгінгі сабақта не білдік?
ҮІ. Үйге тапсыру:№ 6 9 бет. Бағалау
№ 4. Тақырыбы: Салыстыру
Мақсаты: 1. Тапсырмалар орындай отырып, қосынды мен айырманың мәнін табу, салыстыра білуге баулу. 2.Ойлау қабілетін дамыту. 3.Алғырлыққа тәрбиелеу.
Көрнекілігі: кеспе қағаздар
Әдісі түсіндіру, көрсету, өзіндік.
Сабақтың типі: қайталау
Сабақтың барысы:І. Ұйымдастыру кезеңі. Сабаққа даярлық, амандасу, түгендеу
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру:№ 6. 1 онд 3 бір 13 бірлік 5 дм 1см 51 см,
онд 9 бір 29 бірлік 6дм 8см 68 см,9 онд 2 бір 92 бірлік 4 дм 7см 47 см.
ІІІ. Өткенді пысықтау: Метрмен нені өлшейміз? 1 дм неше см бар?1 м неше дм бар?
1 м неше см бар?
ІҮ.Бекіту.№ 1 Салыстыру5 онд. 2 бірл. < 3 онд. 5 бірл. 4 онд. 8 бірл. = 48 бірл. 5 онд. 7 бірл. < 6 онд. 0 бірл. 69 бірл. > 6 онд. 8 бірл.
№ 2. 50+20 = 70, 50+20 > 70-20, 70 > 50
40+ 10 = 50, 40+10 = 90-50 , 50 =50
№3. 11,12,13,14,15,16,17,18,19
№4.Торкөз дәптер – 10 . Жол дәптер - 30 ? кем 30 – 10 = 20 Жауабы: 20 дәптер кем;Тор көз дәптер – 10 Жол дәптер – 30 ? артық 30-10 = 20 Жауабы: 20 дәптер артық.Сергіту сәті
Шығармашылық тапсырма. 0+4 =4, 4 - 4 =0, 4 - 0 =4.
Ү. Үйге тапсырма: №5 11 бет. Бағалау
№ 5. Тақырыбы: Қосуды тексеру
Мақсаты: Тапсырмалар орындай отырып, қосуды тексеру жайлы түсінік беру, ұғындыру.
Ой өрісін, есте сақтау қабілетін дамыту.Алғырлаққа, ұқыптылыққа тәрбиелеу.
Көрнекілігі: сызба геометриялық фигуралар.
Әдісі:түсіндіру, көрсету, сұрақ-жауап.
Сабақтың типі: жаңа сабақ
Сабақтың барысы:І. Ұйымдастыру кезеңі.Сабаққа даярлық, амандасу, түгендеу
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру№5. 8-5 < 10-5 90 бірл = 9 онд. 0 бірл.
80-50 < 100-50 90 см = 9 дм 0 см
ІІІ. Өткенді қорыту:Салыстыру. «Кім жылдам» ойыны
ІҮ. Мақсат қою кезеңі:Қосуды тексеру
Ү. Жаңа сабақ:Оқулықпен жұмыс №1. 6 + 2 = 8 2 + 6 = 8 ;8 – 6 = 6 8 – 2 = 6.
Ендеше қосуды азайтумен тексереміз.№ 2.5 + 3 = 8 8 – 3 = 5;3+ 5 = 8 8 – 5 = 3.
Бұл теңдіктер қосу амалының азайтуға кері амал екенін білдіреді.
ҮІ .Түсінгендерін тексеру: . № 3 Ауызша орындау:20,21,23,24,25,26,27,28,29
№4 тапсырманы ауызша орындау
№5
Алма – 30 жәшік 30+10 = 40
Алмұрт – 10 жәжік артық ? Жауабы: 40 жәшік алмұрт
Алмұрт - ? жәшік
Алмұрт – 40 40-10 = 30
Алма -? 10 жәшік кем Жауабы: 30 жәшік алма
Алма - ?
Алмұрт - 40 жәшік 40 – 30 = 10
Алма - 30 жәшік ? кем Жауабы: 10 жәшік кем.
Бұлар өзара кері есептер.Сергіту сәті
№ 5 Ауызша орындау.Шығармашылық тапрсыманы орындау
ҮІІ .Бүгін не білдік?
ҮІІІ. Үйге тапрсыма :№ 6 13 бет. Бағалау
№ 6 .Тақырыбы: Азайтуды тексеру
Мақсаты: Тапсырмалар орындай отырып, азайтуды тексеру жайлы түсінік беру. Ой өрісін, есте сақтау қабілетін дамыту.Алғырлыққа, шапшаңдыққа тәрбиелеу.
Көрнекілігі: сызба геометриялық фигуралар.
Әдісі: түсіндіру, көрсету, сұрақ-жауап.
Сабақтың типі: жаңа сабақ
Сабақтың барысы:І. Ұйымдастыру кезеңі. Сабаққа даярлық, амандасу, түгендеу
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру№ 6. 6+ 2 = 8 8 – 2 = 6; 2 + 6 = 8 8 – 6 = 2
ІІІ. Өткенді қорыту: Қосудың компоненттерін атау. Қосуды немен тексереміз? Қосылғыштардың орны ауысқаннан ... ?
ІҮ. Мақсат қою кезеңі:Азайтуды тексеру
Ү. Жаңа сабақ:Оқулықпен жұмыс№1. 7 – 3 = 4 7 – 4 = 3 4 + 3 = 7 3 + 4 = 7
Азайтуды қосумен тексеруге болады. Азайтуды азайтумен тексеруге болады.
ҮІ .Түсінгендерін тексеру № 2.Айырманың, қосыныдының мәндерін тауып жазу.
7 – 2 = 5 5+ 2 = 7 7 – 5 =2 7 – 2 = 5
Азайту амалы қосуға кері амал. №4.
Ұл – 30 Ұл – 30 Қыз – 20
Қыз – 20 ? кем Қыз – 10 кем ұл – 10 артық
Қыз - ? Ұ - ?
30- 20 = 10 30 – 10 = 20 20 + 10 = 30
Жауабы: 10 қыз кем Жауабы: 20 қыз Жауабы: 30 ұл
Бұлар өзара кері есептер. Сергіту сәті: № 3 Ауызша орындау: 30, 31, 32 ,33, 34 35, 36, 37, 38 , 39. № 5 Ауызша орындау. № 6 3,4 бағанын орындау. Шығармашылық тапрсыманы орындау .10-х> 5+1 10 – 1 > 5 + 1 10 – 2 > 5 + 1
ҮІІ. Бүгін не білдік?
ҮІІІ .Үйге тапрсыма : № 6 1,2 баған 15 бет. Бағалау
№ 7. Тақырыбы: Масса туралы түсінік
Мақсаты: Салмақ өлшеуіші кг жайлы түсінік беру.Ой-өрістерін есте сақтау қабілеттерін дамыту.Ұқыптылыққа тәрбиелеу
Көрнекілігі: сызба геометриялық фигуралар.
Әдісі: түсіндіру, көрсету, сұрақ-жауап.
Сабақтың типі: жаңа сабақ
Сабақтың барысы:І. Ұйымдастыру кезеңі. Сабаққа даярлық,амандасу, түгендеу
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру: № 6
ІІІ. Өткенді қорыту: Қосудың компоненттерін атау. Қосуды немен тексереміз? Қосылғыштардың орны ауысқаннан ... ?
ІҮ. Мақсат қою кезеңі: Масса туралы түсінік
Ү. Жаңа сабақ:Оқулықпен жұмыс №1. Сурет бойынша жұмыс. Қарбыздарды салыстыру. Оны кг өлшейтінімізді түсіндіру. № 2. Әр сурет бойынша ұнның массасы туралы айту
ҮІ .Түсінгендерін тексеру №3. Ағасы – 4 кг ,Інісі – 2 кг алғаны – 6 кг жұмсағаны – 3 кг
Қалғаны - ? 4 кг + 2 кг =6 кг. 6 – 3 кг =3 .Сергіту сәті:№ 4 Ауызша орындау есеп шығару және құрастыру № 5. Ауызша орындау:40, 41,42 ,43, 44, 45 ,46, 47 ,48, 49,
ҮІІ. Бүгін не білдік?
ҮІІІ .Үйге тапрсыма № 6. 17 бет. Бағалау
№ 8. Тақырыбы: Сыйымдылық жайында түсінік. Литр
Мақсаты: Сыйымдылық өлшеуіші литр жайлы түсінік беру. Ой-өрістерін есте сақтау қабілеттерін дамыту. Байқампаздыққа тәрбиелеу
Көрнекілігі: арнайы суреттер, литрлік ыдыс
Әдісі: түсіндіру, көрсету, сұрақ-жауап.
Сабақтың типі: жаңа сабақ
Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру кезеңі.Сабаққа даярлық, амандасу, түгендеу
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру.№ 6 0+6 = 6 6 - 0 = 6 1+ 6 = 7 6 – 1 = 5
ІІІ. Өткенді қорыту:Масса өлшеуіші кг жайлы сұрақтар қою, білімдерін байқау.
ІҮ. Мақсат қою кезеңі: Литрге байланысты кіріспе әңгіме жүргізу.
Ү. Жаңа сабақ: Оқулықпен жұмыс№1. Суреттегі ыдыстарды салыстыру.
Ыдыстан неше л сүт құйып алуға болады? Неше л сүт қалады?
ҮІ. Түсінгендерін тексеру № 2. Құмырада - 3 л сүт Шелекте – 7 л сүт ? 3 л + 7 л = 10 л
Жауабы: 10 л сүт.Барлығы – 8 л Құйды – 3 л Қалғаны -? Су 8 л – 5 л = 3 л Жауабы: 3 л су. №3. Ауызша есеп құрастыру және шығару. Сабада – 10 л, Торсықта – 4л ? қымыз 10 + 4 =14 л Жауабы: 14 л қымыз .Сергіту сәті
№ 5 11. 44,77, 22 55, 88 33, 66 99:
№ 6
х + 1 =6 х – 2 = 4
х =6 – 1 х = 4 + 2
х = 5 х =6
5 + 1 = 6 6 – 2 = 4
ҮІІ. Бүгін не білдік?
ҮІІІ. Үйге тапрсыма № 4 19 бет. Бағалау
№ 9 . Тақырыбы: Көпбұрыш
Мақсаты: Көпбұрыш жайлы түсінік беру. Оны ажырата білуге баулу. Ой-өрістерін, есте сақтау қабілеттерін дамыту. Алғырлыққа, уақытты үнемдей білуге тәрбиелеу.
Көрнекілігі: геометриялық фигуралар
Әдісі: түсіндіру, сұрақ-жауап, өзіндік
Сабақтың типі: жаңа сабақ
Сабақтың барысы:І. Ұйымдастыру кезеңі.Сабаққа даярлық,амандасу, түгендеу
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру: № 4. 17 бет. 50,51,52,53,54,55,56,57,58,59
ІІІ. Өткенді қорыту:Өткен сабақта біз немен таныстық? Литрмен нелерді өлшейміз?
ІҮ. Мақсат қою кезеңі: Қандай геометриялық фигуларларды білесіңдер?
Оларға жеке-жеке тоқталу.
Ү. Жаңа сабақ: Оқулықпен жұмыс №1. Геометриялық фигуралармен жұмыс Үшбұрыштарды атау 1,5. Төртбұрыштарды атау 2, 6 Көпбұрыштар – 3,4
ҮІ. Түсінгендерін тексеру № 2 .Сурет бойынша жұмыс жүргізу.
№4. 30 кг + 20 кг = 50 кг Жауабы: 50 кг жидек; 50 кг-30кг =30 кг. Жауабы: 20 кг қарақат;
50кг -20кг =30 кг Жауабы: 30 құлпынай. Бұлар өзара кері есептер.Сергіту сәті:№ 4 69,68,67,66,65,64,63,62,61,60;
79,78,77,76,75,74,73,72,71,70
№5.Суреттегі бұрыштарды салыстыру.
ҮІІ. Бүгін не білдік?
ҮІІІ .Үйге тапсырма :№6 21 бет. Бағалау
№ 10. Тақырыбы: Тік бұрыш және тік емес бұрыш.
Мақсаты:Тік бұрыш және тік емес бұрыш жайлы түсінік беру.Ой-өрістерін, есте сақтау қабілеттерін дамыту. Байқампаздыққа тәрбиелеу.
Көрнекілігі: Тік бұрыш және тік емес бұрыш
Әдісі: түсіндіру, сұрақ-жауап, өзіндік
Сабақтың типі: жаңа сабақ
Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру кезеңі. Сабаққа даярлық, амандасу, түгендеу
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру
ІІІ. Өткенді қорыту:Өткен сабақта біз немен таныстық? Көпбұрыштар жайлы сұрақтар қою
ІҮ. Мақсат қою кезеңі: Қандай геометриялық фигуларларды білесіңдер? Оларға жеке-жеке тоқталу.
Ү. Жаңа сабақ: Оқулықпен жұмыс №1. Тік бұрыш және тік емес бұрыштар жайлы түсінік беру. № 2.Тік бұрыштарды табу. 4
ҮІ. Түсінгендерін тексеру. №4 30 кг - 20 кг = 10 кг 20 кг-10кг =10 кг Жауабы: 10 кг банан Жауабы: 10 кг банан . Бұлар өзара кері есептер. Сергіту сәті:№ 3
12, 22,32,42,52,62,72,82,92;13,23,33,43,53,63,73,83,93:14,24,34,44,54,64,74,84,94
15,25,35,45,55,65,75,85,95. №5.Фигураларды атау. 1 5
ҮІІ .Қорыту. Бүгін не білдік?
ҮІІІ. Үйге тапсырма: № 6 23 бет. Бағалау
№11. Тақырыбы: Қайталау
Мақсаты: Оқушылардың алған білімін тиянақтау. Ойларын жинақтауға үйрету. Білім дағдыларын арттыру.Есте сақтау, ойлау қабілетін дамыту. Жауапкершілікке тәрбиелеу.
Әдісі: сұрақ-жауап, іздену
Көрнекілігі: плакат, үлестірме.
Сабақтың барысы:І. Ұйымдастыру кезеңі.Сабаққа даярлық
ІІ. Мақсат қою кезеңі: Сабақтың мақсаты мен тақырыбын хабарлау.
ІІІ. Өзіндік жұмыс.Оқулықпен жұмыс.№ 1.1, 9 ; 11 99; 10 90. № 2.9+ 4 =12 12 – 9 = 4. № 3.11, 22, 33, 44, 55, 66 , 77, 88, 99
№ 4.60 кг – 40 кг = 20 кг Жауабы: 20 кг қияр қалды.40кг + 20 кг =60 кг Жауабы: 60 кг қияр
60кг – 20кг = 40 кг Жауабы: 40 кг қияр. № 5.30 л + 10 л = 40 л; 40л – 10 л = 30 л
40л – 30 л = 20 л. № 6.38 = 3 онд 8 бірл.; 43 = 4 онд 3 бірл.;79 = 7 онд 9 бірл. 38 см = 3 дм 8 см; 43 см = 4 дм 3 см;79 см = 7 дм 9 см.
ІҮ Сабақты қорыту.
Ү Үйге тапсырма: № 7 25 бет. Бағалау
№ 12. Тақырыбы: Бақылау жұмысы
Мақсаты: Бақылау жұмысын ала отырып оқушы білімін тексеру. Ой-өрістерін, есте сақтау қабілеттерін дамыту. Уақытты үнемдей білуге тәрбиелеу.
Көрнекілігі: әдістемелік бойынша
Әдісі: өзіндік
Типі: бағалау.
Сабақтың барысы:І. Ұйымдастыру кезеңі.Сабаққа даярлық
ІІ. Мақсат қою кезеңі.Бақылау жұмысы.
ІІІ. Білімдерін тексеру.
І нұсқа ІІ нұсқа
1 . Есепті шығар
Шелекте 9 л сүт бар еді. Айдос10 кг алма жинады,
Оның 5 л айран ұйытты ал Мұрат 4 кг алма жинады
Шелекте неше л сүт қалды? Мұрат Айдосқа қарағанда неше кг алма
кем жинады?
9л – 5л = 4л 10 кг– 4 кг= 6кг
Жауабы: 4 л сүт Жауабы: 6 кг алма
2.
5+ 2 50-20 3 + 3 40 + 20
9 – 4 40 + 40 8 – 5 90 – 30
3 + 5 70 – 30 3 + 6 70 - 40
6 + 2 60 + 10 7 – 2 50 + 30
3. 10 см = 1 дм 1 дм = 10 см
10 дм = 1 м 1 м = 10 дм
100 см = 1 м 1 м = 100 м
ІҮ. Бекіту: Бағалау.
№ 13. Тақырыбы: Толық ондыққа 1 - ді қосу және азайту
Мақсаты: Толық ондыққа 1-ді қосу және азайту тәсілдері түсінік беру.Тапсырмаларды орындай отырып 1 –ді қосып, азайта білуге үйрету. Есте сақтау, ойлау қабілетін дамыту. Ұқыптылыққа тәрбиелеу.
Әдісі: сұрақ-жауап, талдау, іздену
Көрнекілігі: сандар
Сабақтың барысы:І. Ұйымдастыру кезеңі: амандасу,түгендеу, оқушы зейінін сабаққа аудару.
ІІ .Үй тапсырмасын тексеру. №7 , 23 бет талдау, тексеру.
ІІІ .Білімін тексеру:Математикалық диктант 60,30,20,40;1 онд.3 бірл. 4онд.5 бірл.
ІҮ. Жаңа білімге дайындық. № 1. 1 таңбалы санды жазу 1 2 3 4 5 6 7 8 9;9 8 7 6 5 4 3 2 1
№ 2 толық ондықты өсу кему ретімен жазу.
Ү. Жаңа білімді меңгерту: Оқулықпен жұмыс. № 3 Суретке қарап талдау.
30 онд + 1 бірл. см =3 онд. 1 бірл.;30 + 1 см =31 ;30 онд – 1 бірл. см =2 онд, 9 бірл. ;
30 – 1 см = 29
ҮІ. Түсінгендерін тексеру. № 4.40 + 1 =41,90 + 1 = 91,50+ 1 = 51.
№ 5.5 + 3 = 8 Жауабы: 8 шелек алма. 8 – 5 = 3 Жауабы: 3; 8 – 3 = 5 Жауабы: 5. №.10,20,30,40,50,60,70,80,90; 9,19,29,39,49,59,69,79,89,99; 11,21,34,41,51,61,71,81,91
ҮІІ. Бекіту:Толық ондықты қалай шығарып аламыз?
ҮІІІ: Үйге тапсырма:№4 27 бет. Бағалау
№ 14. Тақырыбы: Санның ондық құрамына негізделген қосу және азайту.( Қосу және азайту (50+3, 53-3))
Мақсаты: Тапсырмалар орындай отырып , санның ондық құрамына негізделген қосу және азайту жайлы түсінік беру және ондықтарға бірліктерді еркін қосып, азайта білуге үйрету.
Өй-өрістерін, есте, сақтау қабілеттерін дамыту.Ұқыптылыққа тәрбиелеу.
Көрнекілігі: Үлестірмелер, оқулық
Әдісі: түсіндіру, сұрақ-жауап, өзіндік.
Сабақтың барысы:І. Ұйымдастыру кезеңі: Оқушы зейінін сабаққа аудару.
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру. № 4 .40см – 1 см = 39 см 90 см – 1 см = 89 см
ІІІ. Білімдерін тексеру. 2онд 3 бірл. = 23 45= 4 онд, 5 бірл. 20+ 1 30 – 1 50 – 1 60 + 1
ІҮ. Мақсат қою кезеңі: Тақырыбы мен мақсатын хабарлау.
Ү. Жаңа сабақ. № 1 Санның ондық құрамына негізделген қосу және азайту жайлы түсінік беру. Суретпен жұмыс «әйнекшелердің» орнындағы сандарды суретте пайдаланып тауып жазу.90 + 5 =95, 60 + 0 = 60, 40 + 4 = 44, 95 – 5 = 90, 60 – 0 = 60, 44 – 4 =40.
ҮІ. Түсінгендерін тексеру.№ 2
2онд3бірл. < 2 онд.8 бірл. 2дм3см < 2 дм 8 см салыстыру.
№ 3.10+1 *12- 1 , 10+ 3 * 14 – 1, 14– 10 * 10 + 7, 14 + 1 * 16 – 1.№ 4. 9 – 5 = 4 Жауабы: 4 шелек алма. 9 – 4 = 5 Жауабы: 5 шелек алма 5 + 4 = 9 Жауабы: 9
№ 5.23, 32 20 + 3 30 + 2 .№5.үшбұрыштар, төртбұрыштар /қабырғалар, төбелері, бұрышы/
ҮІІ. Бекіту.Үлестірмелер
ҮІІІ .Үйге тапсырма:№ 6 29 бет. Бағалау.
№ 15. Тақырыбы: Санның ондық құрамына негізделген қосу және азайту. Қайталау
Мақсаты: оқушылардың санның ондық құрамына негізделген қосу және азайту туралы білімдерін кеңейту. Есте сақтау ойлау қабілеттерін дамыту. Жауапкершілікке тәрбиелеу.
Әдісі: сұрақ-жауап, талдау, іздену
Көрнекілігі: кестелер.
БАРЫСЫ:І. Ұйымдастыру кезеңі: амандасу,түгендеу,оқушы зейінін сабаққа аудару.
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру: № 3 талдау, салыстыру.
ІІІ Білімдерін тексеру. Көркем жазу 30 30 30. 90 + 5; 85- 80; 11- 1; 95 – 90 15- 5,25- 5
ҮІ. Бекіту. № 1. оқу ондықтарын атау. Бірліктерін ата. Барлығы неше бірлік бар? 30 + 9 50 + 0 60 + 6 № 2. 39 см, 50 см 50 см = 50 см + 0 см 50 см = 5 дм + 0 см
м = 5 дм + 0 см .№ 3 .63 36 ;60 + 3.№4.50 – 30 = 20 30 + 20 = 50 50- 20 =30
№ 6.Бұрыштарды атау, топқа бөлу, ортақ белгісін анықтау.
ҮІІІ. Үйге тапсырма 1. № 5, 31бет 2 . Бағалау
№ 16. Тақырыбы: Санды өрнектер және әріпті өрнектер
Мақсаты: Санды өрнектер және әріпті өрнектер туралы өткен білімдерін еске түсіру. Екі таңбалы сандарды жазуға, оқуға дағдыландару. Есте сақтау, ойлау қабілеттерін дамыту.
Жауапкершілкке тәрбиелеу.
Әдісі: сұрақ-жауап, талдау, іздену
Көрнекілігі: екі таңбалы сандар.
Барысы:І. Ұйымдастыру кезеңі.Сабаққа даярлық
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру.№ 5 оқу, талдау, тексеру.
ІІІ. Мақсат қою:Тақырыбы мен мақсаты
ІҮ. Білімдерін тексеру.№ 1.20- 1; 76 – 6; 90 – 10; 19 + 1; 70 + 6; 90 + 12;
№ 2.38 – 8 30 + 8 38 – 30 8+30 № 3.Әр қатардағы сандарды салыстыру, талдау.
№4. 3 + 3 5 + 3 6 + 2 4 + 4 6 + 3 2 + 7 5 + 4.№ 5.Суретте неше көпбұрыш бар. Неше төбесі, қабырғалары нешеу табу. Шығармашылық тапсырманы орындау.
ҮІІ. Үйге тапсырма:№6, 33 бет, бағалау.
№ 17. Тақырыбы: Санды өрнекті салыстыру
Мақсаты: Санды өрнекті салыстыру арқылы ұқсастығымен айырмашылығын табу. Есте сақтау, ойлау қабілеттерін дамыту. Ұқыптылыққа тәрбиелеу.
Әдісі: сұрақ-жауап, талдау.
Көрнекілігі кестелер, екі таңбалы сандар.
Сабақтың барысы:І. Ұйымдастыру кезеңі:оқушы зейінін сабаққа аудару.
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру.№ 6
ІІІ. Мақсат қою кекзеңі:Тақырыбы, мақсатын хабарлау.
ІҮ. Білімдерін тексеру.№ 1. 1+ 9 100-90 50 + 50. № 2 .Салыстыру ұқсатығы, айырмашылығы 5 + 3 < 50 + 30 3+ 5 < 30 + 50.№ 4. Салыстыру.№ 5 . 30 + 10 = 40 Жауабы: 40 литр сүт; 10 – 4 = 6 Жауабы: 4 қияр; 90 – 80 = 10 Жауабы: 10 шар
№ 6. Көпбұрыштарды тікбұрыштармен салыстыру.
ҮІІ. Бекіту:екі тақбалы сандарды салыстыру.
ҮІІІ Үйге тапсырма :№ 7, 35 бет. Бағалау.
№ 18. Тақырыбы: Санды өрнектерді салыстыру (Қайталау)
Мақсаты: Санды өрнектерді салыстыру, айырмашылықтарын табу. Сандарды салыстыру. Ойлау қабілеттерін дамыту. Білімділікке тәрбиелеу.
Көрнекілігі:
Әдісі: сұрақ-жауап, өзіндік.
Сабақтың барысы:І. Ұйымдастыру кезеңі: сабаққа даярлық
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру.№ 3 , 30 бет оқу, талдау.
ІІІ. Мақсат қою: Тақырыбы мен мақсатын хабарлау.
ІҮ. Білімдерін тексеру: Күн ретін жазу, көркем жазу 50,50,50
математикалық диктант 80 + 1, 50 + 1,60 + 1,50 – 1, 80 – 1, 40 – 1, 65 – 60,75 – 70, 95 – 90; 68; 25 ; 47. № 1. 8 – 3 < 80 – 30;8 – 5 < 80 – 50;8 – 6 < 80 – 60.№ 2 .
28 – 8 = 24 – 4 35 – 5 = 35 - 30 .№ 4 .Сандарды салыстыру, талдау.
№ 5. 17 – 7 = 10 Жауабы: 10. 17 – 10 = 7 Жауабы: 7.10 + 7 = 17 Жауабы: 17
ҮІІ.Бекіту:топтамаларға жауап алу. Жеке оқушымен жұмыс
ҮІІІ. Үйге тапсырма:№ 3 ,36 бет. бағалау
№19. Тақырыбы: Санды теңдіктер және санды теңсіздіктер
Мақсаты: Санды теңдіктер мен санды теңсіздіктер туралы түсініктерін тиянақтау.Зейінін, есте сақтау қабілеттерін дамыту.Саналалыққа тәрбиелеу.
Әдісі: сұрақ-жауап, өзіндік.
Көрнекілігі:
Сабақтың барысы:І. Ұйымдастыру кезеңі.Сабаққа даярлық
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру.№ 3
ІІІ. Мақсат қою:Тақырыбы мен мақсатын хабарлау.
ІҮ Білімдерін тексеру. Күн ретін жазу. Көркем жазу 60 60 60.№ 1 .ауызша. Санның құрамы.№ 2 . 0 9 9 0 1; 10 99 99 90 + 9. № 3 .20 + 7, 9 – 20; 49- 40 67 – 7
№ 3 .25 – 5 > 10;5 + 30 > 35; 30 + 8 < 40; 64 – 60 = 4
№ 5.20 кг + 3 кг = 23 кг Жауабы: 23 кг. 23кг – 3 кг = 20кг Жауабы: 20 кг.
Шығармашылық тапсырманы орындау.
Ү.Бекіту.Топтамаларға жауап алу. Жеке оқушымен жұмыс
ҮІ. Үйге тапсырма1 . № 4 бағалау.
№20. Тақырыбы: Қайталау
Мақсаты: Санды теңдіктер мен санды теңсіздіктер туралы түсініктерін тиянақтау.Зейінін, есте сақтау қабілеттерін дамыту.Саналалыққа тәрбиелеу.
Әдісі: сұрақ-жауап, өзіндік.
Көрнекілігі:
Сабақтың барысы:І. Ұйымдастыру кезеңі.Сабаққа даярлық
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру.№ 4
ІІІ. Мақсат қою:Тақырыбы мен мақсатын хабарлау.
ІҮ Білімдерін тексеру. Күн ретін жазу. Көркем жазу 70 70 70.№ 1 .ауызша. Санның құрамы.№ 2 .5, 8, 58, 85, 50, 80. № 3 . тақтаға орындау.
№ 4 а+20=26 а-6=20 26-а=6
№5 Көпбұрыштың қабырғаларын өлшеу.
№6 өзіндік жұмыс ретінде орындау.
Шығармашылық тапсырманы орындау.
Ү.Бекіту.Топтамаларға жауап алу. Жеке оқушымен жұмыс
ҮІ. Үйге тапсырма1 . № 7 41 бет бағалау.
№21. Тақырыбы: Өзіндік жұмыс
Мақсаты.Оқушылардың аттамай ауызша қосу және ауызша азайту бойынша білімдерін тексеру. Ойлау қабілетін дамыту. Білімділікке тәрбиелеу.
Түрі: бағалау.
Әдісі: сұрақ-жауап, іздену
Сабақтың барысы:І. Ұйымдастыру кезеңі.Сабаққа әзірлік
ІІ. Мақсат қою кезеңі
ІІІ. Білімдерін тексеру.Есепті шығар Сыныпта 30 оқушы бар еді. Тағы 1 оқушы келді. Сыныпта барлығы неше оқушы бар?30 + 1 = 31 Жауабы: 31 оқушы
Дүкеннен анасы 20 дәптер сатып әкелді. Оның 1 баласы алды. Анасында неше дәптер қалды?
20 – 1 = 19 Жауабы: 19 дәптер
40 + 1 80 – 1 20 – 1 80 + 1;60 + 1 70 – 1 30 – 1 50 + 1
90+ 1 50-1 60 – 1 70 + 1;44 – 4 40+8 57 – 7 40 + 7
26 – 6 100-60 77 – 7 40 + 7;56 - 50 30+40 68 – 60 50 + 2
3. Салыстыр.30 + 5 * 20 + 10; 50 + 3 * 70 – 10;38- 8 * 46- 6 ; 46 – 40 * 57- 50.
70 + 4 * 26 – 6; 47 – 7* 70 + 20; 90 + 3 * 26 – 6; 54- 50 * 80 – 10
4. Теңдеуді шеш
20 + х =29 50 + х =53
38 – х = 8 37 - х =7
х – 7 = 40 х - 4=60
ІҮ. Үйге тапсырма: қайталау.
№22.Тақырыбы: Уақыт жайында түсінік. Сағат минут.
Мақсаты: Уақыт жайында түсінік беру. Сағат және минутты түсіндіру. Есте сақтау қабілетін дамыту. Уақытты тиімді пайдалануға тәрбиелеу.
Көрнекілігі: сағат
Әдісі: сұрақ-жауап, түсіндіру, іздену.
Түрі: Жаңа сабақ.
Сабақтың барысы:І. Ұйымдастыру кезеңі. Сабаққа әзірлік
ІІ. Мақсат қою кезеңі: Уақыт жайында түсінік, Сағат. Минут.
ІІІ. Жаңа білімді меңгерту. Күн ретін жазу. Көркем жазу 70 70 70 Сағат
12,13,14,15,16,17,18,19,20,21,22,23,24, 1,2, 3 ,4,5,6,7,8,9,10,11. №1. Сағат туралы түсінік беру.
1 сағатта 60 минут бар.
ҮІ. Түсінгендерін тексеру. № 2. 1 минут ішінде санау. № 3 . 2,7,72,20,70
33 83 30 80 3 8 30+70 3+7 80-30 8-3. № 4. Сұрақтарға жауап беру.7 7.30 13.00 15.00 22.00 17.00 .№ 6. жауаптарын ғана жазу. (Қосылғыштардың орны ауысқанымен қосындының мәні өзгермейді.) Шығармашылық тапсырманы орындау.
Орал, Тараз, Қостанай, Қызылорда, Алматы, Қарағанды Астана
ҮІ. Бекіту.1 сағатта неше минут бар? Топтамаларға жауап алу.
ҮІІ. Үйге тапсырма: № 5 , 43 бет.Бағалау.
№ 23. Тақырыбы: Уақыт бірліктері Тәулік.Жыл.Ғасыр
Мақсаты: Уақыт бірліктері тәулік. Ғасыр. Жыл туралы түсінік беру. Есте сақтау қабілетін дамыту. Уақытты тиімді пайдалануға тәрбиелеу.
Көрн: сағат
Әдісі: сұрақ-жауап, түсіндіру, талдау.
Түрі: аралас
Сабақтың барысы:І. Ұйымдастыру кезеңі: сабаққа әзірлік
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру: 20+ 5 =25 Жауабы: 25 минут
ІІІ.Білімдерін тексеру:1 сағатта неше минут бар? 60 минут неше сағатқа тең
математикалық диктант:7онд 2 бірл. 8онд 8бірл. 5 бірлік 2 ондық.
ІҮ. Мақсат қою кезеңі :Уақыт бірліктері: Тәулік,жыл,ғасыр
Ү. Жаңа сабақ.№ 1 Уақыт аралығы минутпен және сағатпен өлшенеді. 24 = 1 тәулік.
7 күн = 1 апта,30күн немесе 31 күн /ақпан28-29/ 1 ай. 2 ай 365-366/ 1 жыл. 12 жыл-1 мүшел
100 жыл-1ғасыр.
ҮІ.Түсінгендерін тексеру:№ 2 . 54,54,50,4,54 сағ. № 4. 90мин=1 сағ 30 мин 70 мин = 1сағ.10 мин. 100 мин= 1 сағ 40 мин 80 мин =1сағ. 20 мин. № 5. 1сағ 20 мин =80 мин.
1сағ 30 мин =90 мин. № 6. 1 сағ = 60 мин 1 сағ 10 мин >65 мин, 1тәул= 24 сағ
1сағ 9 мин =69 мин
ҮІ. Қорыту :бір жылда неше ай бар? аптада неше күн бар? Бір ғасырда неше жыл бар?
ҮІІ. Үйге тапсырма1. № 6 , 45 бет 2. бағалау
№ 24. Тақырыбы: Қайталау
Мақсаты: Уақыт бірліктері тәулік. Ғасыр. Жыл туралы түсініктерін тиянақтау. Есте сақтау қабілетін дамыту. Уақытты тиімді пайдалануға тәрбиелеу.
Көрн: сағат
Әдісі: сұрақ-жауап, түсіндіру, талдау.
Түрі: аралас
Сабақтың барысы:І. Ұйымдастыру кезеңі: сабаққа әзірлік
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру: №6
ІІІ.Білімдерін тексеру:1 сағатта неше минут бар? 60 минут неше сағатқа тең
математикалық диктант
ІҮ. Мақсат қою кезеңі : Тақырыбы мен мақсатын хабарлау.
Ү. Жаңа сабақ
№1 есептерді өзіндік жұмыс ретінде орындау.
ҮІ.Түсінгендерін тексеру:№ 2 . 50+6=56 8+70=78 90+4=94 3+20=23
№3 тапсырманы ауызша орындау
№ 4. 32=30+2 26=20+6 47=40+7 40+9=49 50+6=56 70+2=72
ҮІ. Қорыту :бір жылда неше ай бар? аптада неше күн бар? Бір ғасырда неше жыл бар?
ҮІІ. Үйге тапсырма1. № 5,6 , 47 бет 2. бағалау
№ 25. Тақырыбы: Амалдардың орындалу реті. Жақшалар.
Мақсаты: Амалдардың орындалу реті. Жақша туралы түсінік беру. Білімін ой-өрісін дамыту. Жауапкершілікке тәрбиелеу.
Әдісі: сұрақ-жауап, талдау.
Көрнекілігі: амалдар туралы плакат.
Түрі: Жаңа сабақ
Сабақтың барысы:І. Ұйымдастыру кезеңі:сабаққа әзірлік
ІІ. Мақсат қою кезеңі:Тақырыбы мен мақсатын хабарлау.
ІІІ. Жаңа сабақ. Оқулықпен жұмыс № 1 Жазуларды салыстыру./10-4/ + 1 10 - /4 + 1 /
Жақша туралы түсінік беру. Жақшаның ішіндегі амал алдымен орындалады. (10-4)+ 1
ҮІ. Түсінгендерін тексеру: № 2.Амалды орындау.ә/ Теңдік тура болатындай етіп жақша қою. 4-/1+2/ (6+3)-2 8 – (5+1). № 3.16-6 =10 10+6 =16. № 4. 1тәулік =24 сағ. 20 сағат артық.
20 сағат кем 28 сағат 44 сағат 4 сағат кем 20+24+4 =48 сағат.№ 5. 39,40,41,42
№6.10+9 20+9 30+9 40+ 9 50+9 60+9 70+9 80+9 90 +9. Шығармашылық тапсырманы орындау.
ҮІІ. Сабақты қорыту.
ҮІІІ. Үйге тапсырма:№ 2 2 бағаны. Бағалау.
№ 26. Тақырыбы: Қайталау
Мақсаты: Екі амалдан тұратын санды өрнектерді жазуға мәнін таба білуге үйрету. Ойлау, есте сақтау қабілеттерін дамыту. Білімді ұқыпты болуға тәрбиелеу.
Әдісі: сұрақ-жауап, өзіндік
Көрнекілігі: кестелер
Сабақтың түрі:І. Ұйымдастыру кезеңі: сабаққа әзірлік
ІІ. Мақсат қою кезеңі
ІІІ. Үй тапсырмасын тексеру:№ 2
ІҮ. Білімін тексеру: Көркем жазу 456 математикалық диктант 58+1 60+9 75-70
70+1 91-1 27-20
ҮІІ Бекіту:№ 1 ./4+3/-2 /40+20/-20 8+/7-6/ 80+/70-60/ №2 Салыстыру.6+(3+1) * (6+3)+1
(3+7)-2 * 3+(7-2). № 3 Теңдеуді шешу. 1+9=10 10-9=1. №4.10+4 =14 Жауабы: 14 қызанақ 14-4 =10. № 5. 18,19,20,21,22,23. №6 10+8,18- 8,20+8 ,28-8,30+8 ,38-8
40+8 , 48-8, 50+8, 58-8.
ҮІІІ .Үйге тапсырма:№ 2 50 бет. Бағалау
№ 27. Тақырыбы: Қайталау
Мақсаты: Екі амалдан тұратын санды өрнектерді жазуға мәнін таба білуге үйрету. Ойлау, есте сақтау қабілеттерін дамыту. Білімді ұқыпты болуға тәрбиелеу.
Әдісі: сұрақ-жауап, өзіндік
Көрнекілігі: кестелер
Сабақтың түрі:І. Ұйымдастыру кезеңі: сабаққа әзірлік
ІІ. Мақсат қою кезеңі
ІІІ. Үй тапсырмасын тексеру:№ 2
ІҮ. Білімін тексеру: Көркем жазу 654 математикалық диктант
ҮІІ Бекіту:№ 1 90-50+8 80-30+7 60-50+70 70-40-20 50+(90-80) 60+(50-30)
№2 тапсырманы салыстыру
№ 3 Теңдеуді шешу 10-8 =2 2+8 =10 10-2 =8 №4. 2+6 =8 Жауабы: 8 л шырын
№ 527,28,29,30,31,32
ҮІІІ .Үйге тапсырма:№ 6 53 бет. Бағалау
№ 28. Тақырыбы: Өзіндік жұмыс
Мақсаты: Өзіндік жұмысын ала отырып оқушы білімін тексеру.Ой-өрістерін , сете сақтау қабілеттерін дамыту. Уақытты үнемдей білуге тәрбиелеу.
Көрнекілігі: әдістемелік бойынша
Әдісі: өзіндік
Типі: бағалау.
Сабақтың барысы:І. Ұйымдастыру кезеңі.Сабаққа даярлық
ІІ. Мақсат қою кезеңі.Өзіндік жұмыс
1. Есеп шығару.2 .Амалды орындау 3. Салыстыру.4. Теңдеуді шешу. Қосымша тапсырмалар 20 + (30 + 20) 30+ (53-50) (90+40) – 60 (80+10)-50
/20+20/ + 20 . х – 20 = 30 45 + х = 46 25 + х = 27
80 мин = 1 сағ 20 мин 90 мин = 1 сағ. 30 мин
1 сағ10 мин = 70 мин 1 сағ 30 мин =90 мин
ІІІ. Білімдерін тексеру.
ІҮ.Үйге тапсырма: 1. Қайталау 2. Бағалау
№ 29. Тақырыбы: 23+2 және 25-2 түріндегі қосу мен азайту
Мақсаты: 23+2 және 25-2 түріндегі қосу мен азайту тәсілдерін білуге үйрету. Ойлау,есте сақтау қабілетін дамыту. Білімді, сауатты болуға,ұқыптылыққа тәрбиелеу
Әдісі: сұрақ-жауап, талдау, іздену
Көрнекілігі: плакат
Түрі: жаңа сабақ
Сабақтың барысы:І. Ұйымдастыру кезеңі:сабаққа әзірлік
ІІ. Мақсат қою кезеңі: 23+2 және 25-2 түріндегі қосу мен азайту
ІІІ. Жаңа сабақ№ 1 .20+ (3+2) 25- 2 20 - (5-2) 20+ (5-2) 3+2 нені білдіреді.
Бірліктерге бірліктерін қосамыз.Бірліктерінен бірліктерін азайтамыз.
ІҮ.Түсінгендерін тексеру.№ 2 .26+2 28-2 45+4 63+4.№ 3. Қызыл шар - ? Көк шар – 9
Барлығы- 19 19 – 9 = 10. Кері есеп құрастыру:
Қызыл шар – 10 Көк шар -? Барлығы – 19 19-10 = 9 10+9 = 19
№5. 51,50,49,48
№6. 10+6 16-6 20+6 26-6 30+6 36-6
Ү. Бекіту: Топтамаларға жауап алу. Жеке оқушымен жұмыс
ҮІ. Үйге тапсырма:№ 3 /ә/. бағалау.
№ 30.Тақырыбы: 26+30 және 56-30 түріндегі қосу мен азайту.
Мақсаты: 23+2 және 25-2 түріндегі қосу мен азайту тәсілдерін білуге үйрету.Ойлау,есте сақтау қабілетін дамыту. Білімді, сауатты болуға,ұқыптылыққа тәрбиелеу
Әдісі: сұрақ-жауап, талдау, іздену
Көрнекілігі: плакат
Түрі: жаңа сабақ
Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру кезеңі:сабаққа әзірлік
ІІ. Мақсат қою кезеңі: 26+30 және 56-30 түріндегі қосу мен азайту
ІІІ. Жаңа сабақ:№ 1. 26+30 56-30 /20+30/ +6 /50-30/+6
ІҮ.Түсінгендерін тексеру:№ 2 53+30 83+30 /50+30/+3 = 83 /80-30/-3 = 53
№ 3 /20+5/+60 /60+4/-40 /70+9/-40 /20+2/+50.№ 4 ееспті оқу, талдау.
№5 .59,60,61,62,63.№ 6.10+5 15- 5 20+5 25-5 30+5 35-5
Ү. Бекіту: Топтамаларға жауап алу. Жеке оқушымен жұмыс
ҮІ. Үйге тапсырма1. № 3 /ә/ 2. бағалау.
№ 31.Тақырыбы: 3+56 және 30+24 түріндегі қосу мен азайту.
Мақсаты: 3+56 және 30+24 түріндегі қосу мен зайтуды түсіндіру.Ойлауын есте сақтау қабілетін дамыту.Жауапкершілікке тәрбиелеу.
Түрі: аралас
әдісі :сұрақ-жауап, түсіндіру. өзіндік
Сабақтың барысы:І. Ұйымдастыру кезеңі.Сабаққа дайындық
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру.№ 3 ,46 бет, оқу, талдау.
ІІІ. Өткенді қорыту. Математикалық диктант 30 + 58 46+ 30 86-50 78-50
ІҮ. Мақсат қою кезеңі. Сабақ тақырыбы мен мақсатын хабарлау.
Ү. Жаңа сабақ:№ 1 32 + 6 = 38 87-5 = 82 32+ 60 = 92 87-50 = 37салыстыру, қорытындылау. № 2.3+56 = 59 30+24 = 54
ҮІ.Түсінгендерін тексеру: № 3 10-5 =5 10 – 5 = 5 5+ 5 = 10.№ 4. 13 кг + 5кг =18 кг
18 кг – 5 кг =13 кг. № 5. 72,71,70,69,68
ҮІІ. Сабақты қорыту.
ҮІІ.І Үйге тапсырма: 1. № 6 , 59бет 2. Бағалау.
№ 32. Тақырыбы: Бақылау жұмысы
Мақсаты: Ондықтан аттамай ауызша қосу және азайту тақырыбына үйренген материалдарды түсінгендерін тексеру. Жазба тілдерін дамыту. Ұқыптылыққа тәрбиелеу.
Түрі: бағалау.
Әдісі: талдау, іздендіру.
Сабақтың барысы І. Ұйымдастыру кезеңі. Сабаққа әзірлік.
ІІ. Мақсат қою кезеңі
ІІІ. Білімдерін тексеру: есепті шығар Қайсар 20 тауықтың балапанын және 20 қаздың балапанын өсірді. Қайсар барлығы неше балапан өсірді?
Дүкенге 30 кг картоп және одан 4 кг артық пияз алды. Дүкенге неше кг пияз сатып алды.
2.40+7; 50+1; 70+8; 30+1; 58-8; 80-1; 93-3; 90-1; 63-60; 75-5; 76-70; 35-30.
3. Салыстыр:7онд3 бірл * 7 онд 5онд6бірл. * 6бірл. 9онд.6бірл. * 9онд.8бірл.
70 мин * 1 сағ 1 сағ 20мин * 90 мин 6онд3бірл * 6онд 6онд8бірл. * 8бірл.
4онд5бірл. * 4онд4бірл. 1 сағ * 80мин 1сағ30мин * 70 мин
4. Теңдеуді шеш40-х=49 28-х =20 х-30=35 50+х=57 36-х=30 х-20=6
ІҮ. Үйге. Қайталау.
№ 33. Тақырыбы: Қайталау
Мақсаты: Өтілген тақырыптарды еске түсіре отырып, білімді тиянақтау.Ойлау, еске сақтау қабілетін дамыту. Жауапкершілікке дамыту.
Әдісі: сұрақ-жауап, талдау.
Көрнекілігі: үлестірме
Сабақтың барысы:І. Ұйымдастыру кезеңі.Сабаққа әзірлік
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру.
ІІІ. Мақсат қою кезеңі. Білімді тиянақтау.
ІҮ.Білімдерін тексеру.№ 1 12+ 3 =15 15-5 = 10 /есеп есеп емес екенін талдау/
№ 2 Теңдеуді шешу. 4 + а = 10 4 + 6 = 10. № 3 . 79,80,81,82,83.№ 4 .10+3, 13- 3, 20+3, 23- 3
№ 5Салыстыру.3 дм * 13 см 5дм2см * 5 дм 1сағ*57 мин. № 6 Амалдарды орындау.
№ 7 Сандарды атау және жазу.
Ү. Үйге тапсырма1. № 6 , 61 бет 2. бағалау.
№ 34. Тақырыбы: Қайталау
Мақсаты: Өтілген тақырыптарды еске түсіре отырып, білімді тиянақтау.Ойлау, еске сақтау қабілетін дамыту. Жауапкершілікке дамыту.
Әдісі: сұрақ-жауап, талдау.
Көрнекілігі: үлестірме
Сабақтың барысы:І. Ұйымдастыру кезеңі.Сабаққа әзірлік
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру.
ІІІ. Мақсат қою кезеңі. Білімді тиянақтау.
ІҮ.Білімдерін тексеру.№ 1 3+7=10 10-3=7 10-7=3
№ 2. 79,80,81
№ 3 .Мысалдарды тексеру.
№ 4 .Өзіндік жұмыс ретінде орындау
№5 Кесінділер сызу. № 6 6+4=10 10-6=4
Ү. Үйге тапсырма1. №7 , 63 бет 2. бағалау.
№ 35. Тақырыбы: Қайталау
Мақсаты: Өтілген тақырыптарды еске түсіре отырып, білімді тиянақтау.Ойлау, еске сақтау қабілетін дамыту. Жауапкершілікке дамыту.
Әдісі: сұрақ-жауап, талдау.
Көрнекілігі: үлестірме
Сабақтың барысы:І. Ұйымдастыру кезеңі.Сабаққа әзірлік
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру. №7
ІІІ. Мақсат қою кезеңі. Білімді тиянақтау.
ІҮ.Білімдерін тексеру.№ 1 2+8=10 1+9=10 10-8=2 10-1=9 10-2=8 10-9=1
№ 92,91,90,89,88
№ 3 .Жақшаларды қою.
№ 4 .Өзіндік жұмыс ретінде орындау
№5 Кесінділер сызу. № 6 Амалдарды орындау
Ү. Үйге тапсырма1. 7, 65 бет 2. бағалау.
№ 36-1. Тақырыбы: 2-ні қосу және азайту.
Мақсаты:Тапсырмалар орындай отырып , санның ондық құрамына негізделген қосу және азайту жайлы түсінік беру және ондықтарға бірліктерді еркін қосып, азайта білуге үйрету.Өй-өрістерін, есте, сақтау қабілеттерін дамыту.Ұқыптыллыққа тәрбиелеу.
Көрнекілігі: карточкалар, сызбалар
Әдісі: сұрақ-жауап, түсіндіру, талдау.
Түрі: жаңа сабақ
Сабақтың барысы:І. Ұйымдастыру кезеңі.Сабаққа әзірлік
ІІ. Мақсат қою кезеңі:2-ні қосу және азайту
ІІІ. Жаңа сабақ:№ 1 (9 + 1)+1=11 (11-2)-1 = 9
ІҮ.Түсінгендерін тексеру:№ 2. 20+16=36 36-16=20. №3. 1+(1+9) =11 (11-1)-8=2
№4. 30+2=32 57+2=59 9+2=11. №6 19+2; 59+2 ; 29+2; 69+2 ; 39+2; 79+2;
49+2; 89+2.
Ү.Үйге тапсырма:1. № 5 67 бет 2. бағалау.
№ 37-2. Тақырыбы: Екі амалмен шығарылатын есеп.
Мақсаты: Екі амалмен шығарылатын есепті түсіндіру. Есепті шығара білуге дағдыландыру.Жүйелі ойлау, есте сақтау қабілеттерін дамыту. Білімді, ақылды, ізденімпаз етіп тәрбиелеу.
Көрнекілігі: үлестірме, сызба
Әдісі: сұрақ-жауап, түсіндіру, өзіндік
Түрі: аралас сабақ
Сабақтың барысы:І. Ұйымдастыру кезеңі: Сабаққа әзірлік
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру:№ 5, 53 бет
ІІІ. Өткенді қорыту: Математикалық диктант 11 – 2 9+ 2
ІҮ. Мақсат қою кезеңі: Тақырыбы мен мақсатын хабарлау.
Ү. Жаңа сабақ.№ 1 тапсырманы түсіндіре отырып орындау.
ҮІ. Түсінгендерін тексеру:№ 2 . 6 4 7 6+4 (6+4)- 7 =3 Жауабы: 3 шөлмек су
№ 3 .32 – 2 59 – 2 11 – 2.№4.Өрнектің мәнін табу.№ 5.10,11,12,13,14,15,16,17,18,19
ұқсатығы: барлығы екі таңбалы сан, ондықтар.Айырмашылығы: бірліктері әртүрлі.
№ 6.11-2, 21- 2, 31- 2, 41-2, 51-2 , 61-2 ,71-2 , 81-2, 91-2.
Шығармашылық тапсырма
ҮІІ .Бекіту.Бүгінгі сабақта не білдік?
ҮІІІ Үйге тапсырма: № 4 /2,3 баған/ 69 бет. бағалау.
№ 38-3. Тақырыбы: 3-ті қосу және азайту
Мақсаты: Санға 3 ті қосу және азайту (9+3, 8+3, 12-3) тәсілдерін үйрету. Екі амалмен шығарылатын есептерді шығару.Ойлау, жүйелеу есептеу дағдыларын дамыту. Білімділікке, белсенділікке тәрбиелеу.
Әдісі: сұрақ-жауап, талдау, іздену
Көрнекілігі: кестелік қосу
Түрі: аралас
Сабақтың барысы:І. Ұйымдастыру кезеңі.Сабаққа әзірлік
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру:№ 4 ,54 бет. Оқу, талдау
ІІІ. Өткенді пысықтау:(13+3)-10 есепті неме амалмен шығардық?
ІҮ. Мақсат қою кезеңі:Тақырыбы, мақсаты
Ү. Жаңа сабақ: 2+3 3+3 4+3 5+3 6+3 7+3 8+3 9+3
8 + 3 = 11 11 – 3 = 8 (8+2)+1 = 11 (11 – 1) – 2 = 8 9 + 3 = 12 12 – 3 = 9
ҮІ. Түсінгендерін тексеру:№ 2. 8 + 3 =12 11- 3 = 8 3+ 8 11 – 8.
№3(20кг+15кг) – 5кг =30 кг Жауабы: 30 кг картоп. № 4.(11кг- 2 кг) + 3 =12 кг Жауабы: 13 кг. №6. 8+3 18+3 28+3 38+3 48+3 58+3 68+3 78+3 88+3
ҮІІ .Қорыту: 8 + 3 9 + 3 11 – 3 12- 3
ҮІІІ. Үйге тапсырма:№ 5 , 71 бет.Бағалау
№ 39-4. Тақырыбы: Қайталау ІІ+-3
Мақсаты: Өткен материалдарды қайталай отырып, білімді тиянақтау. Ойлау, есте сақтау қабілеттерін дамыту. Жауапкершілікке тәрбиелеу.
Әдісі: сұрақ-жауап, өзіндік
Түрі. Қайталау.
Көрнекілігі: топтамалар.
Сабақтың барысы:І. Ұйымдастыру кезеңі.Сабаққа әзірлік
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру. № 5, 71бет оқу, талдау.
ІІІ. Білімдерін тексеру: күн ретін жазу, көркем жазу, математикалық диктант
9+ 4 8+ 3 12 – 3 11 – 3
ІҮ. Бекіту.№ 1
Әкелінді – 33 л Әкелінді – 33 л
Таңертең – 20 л Берілді – 20 л
Түсте – 10 л Қалды - ?
Қалды - ?
33л – (20л+10л) = 3 л 33л - 20л = 13 л
Жауабы: 3 л сүт Жауабы: 13 л сүт
№ 2
Бар еді – 40 л Бар еді – 40 л
Пайдаланды – 20 л Жұмсалды - 20 л
Құйды – 5 л Қалды - ?
(40- 20 ) + 5 =25 л 40л - 20 л =20 л
Жауабы: 25 л Жауабы: 20 л
№ 3
Теңдеуді шеш 8 + 3 = 11 3 + 9 =12 11 – 3 = 8
№ 5 .9 + 3 12 – 3 3 + 9 12 – 9
№ 6. 11 – 3 =8 51 – 3 = 48 21 – 3 = 18 61 – 3 = 58 31 – 3 = 28 71 – 3 = 68
41 – 3 = 38 81 – 3 = 78
Сабақты қорыту.
ІҮ. Үйге тапсырма:1.№ 4 ,72 бет 2. бағалау.
№ 40-5. Тақырыбы: 4-ті қосу және азайту.
Мақсаты: Ондықтан аттап 4-қосу және азайту тәсілдерімен таныстыру. Екі амалмен шығарылатын есепті шығаруға машықтана түсу. Таза әдемі жазуға баулу Ойлау қабілеттерін дамыту. Еңбекқорлыққа тәрбиелеу.
Көрнекілігі: кеспе өрнектер
Әдісі: сұрақ-жауап, түсіндіру, талдау, іздендіру.
Түрі: аралас
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі: Сабаққа әзірлік.
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру:Оқу, талдау.
ІІІ. Білімді тексеру 11-9, 1-2, 12-9 11-8
ІҮ. Мақсат қою кезеңі: 4-ті қосу және азайту.
Ү. Жаңа сабақ
1+4 4+4 7+4 7+4 11 - 4
2+4 4+5 8+4 /7+3/+1 =11 /11-1/-3 = 7
3+4 6+4 9+4
ә/ 8+ 4 12 – 4 9+4 13 – 4
/8+2/ + 2 /12 – 2 / - 2
ҮІ. Түсінгендерін тексеру. № 3 Өрнекті жазып оның мәнін табу.
/8+2/ + 2
/12-2/ - 2
/9+1/+3
/13-3/-1
№ 4
/26-6/+4 Жауабы: 24 жолаушы
№ 6
7+4 47+4 87 + 4
17+4 57+ 4
27+4 67+ 4
37+4 77+ 4
ҮІІ. Бекіту. Біз бүгін не білдік? Қорыту, бағалау.
ҮІІІ. Үйге тапсырма
1. № 5 , 59
№41-6. Тақырыбы: Қайталау. 4 санын қосу және азайтудың сәйкес жағдайы.
Мақсаты: 4 санын қосып азайтуды қайталай отырып, білімді тиянақтау. Өз бетінше іздене білуге үйрету. Ойлау қабілеттерін дамыту. Жауапкершілкке тәрбиелеу.
Көрнекілігі: кесте, плакат.
Әдісі: сұрақ-жауап, іздену, өзіндік.
Түрі: қайталау
Сабақтың барысы:І. Ұйымдастыру кезеңі. Сабаққа әзірлік.
ІІ.Мақсат қою кезеңі:білімді тиянақтау
ІІІ. Үй тапсырмасын тексеру№ 5 , 59,оқу, талдау.
ІҮ Білімдерін тексеру.Күн ретін жазу.Көркем жазу.256 математикалық диктант
8+3 7+4 9+3 8+ 4
Ү. Бекіту. № 1 8+4 12-4 4+8 12-8 9+4 13-4 4+9 13-9
№ 2. 4 + х = 11 11- х = 4 4+7 = 11 11- 7 = 4. № 3 .50+4 53+4 9+4
54-4 57-4 13-4. № 4. (9+4) - =10 Жауабы: 13. 9 + 4 = 13 жауабы: 13 машина
№ 6.11 – 4 21 – 4 31- 4 41 – 4 51-4 61-4 71-4 81-4 91-4 .
Шығармашылық тапсырманы орындау. б5,15,25,35,45,55,65,75,85,95
ҮІ. Үйге тапсырма:1 № 5 , 76бет 2. бағалау.
№ 42-7. Тақырыбы: 5-ті қосу және азайту.
Мақсаты: Оқушыларға 5-ті қосу және азайту тәсілдері түсінік беру. Тапсырмаларды өз бетінше орындауға дағдыландыру.Жүйелі ойлау қабілетін дамыту. Белсенділікке, ұйымшылдыққа тәрбиелеу.
Әдісі: сұрақ-жауап, талдау, іздену
Түрі: аралас.
Көрнекілігі: кестелік қосу, азайту.
Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру кезеңі:сабаққа әзірлік
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру:№ 5, 60 бет.Оқу, тексеру, талдау.
ІІІ. Білімін тексеру.8+3 9+3 11-3 12-3 11-8 12-8
ІҮ. Мақсат қою
Ү. Жаңа сабақ:1+5 2+5 3+5 4+5 5+5 6+5. а/ 5 ті қосу кестесін еске түсіру. 6+5 қалай қосу керектігін түсіндіру. /6+4/ + 1 =11 11-5 /11-1/-4 =6
ҮІ. Түсінгендерін тексеру:Тақтамен жұмыс.7+5 =12 12-5 =7 8+5 =13 13-5 =8
№ 2. 6+5 11-5 7+5 12-5. № 3. /7+3/+2 =12 /8+2/+3=13 /12-2/-3=7 /13-3/-2=8
/9+1/+4=14 /14-4/ - 1=9. № 4. Есепті шығар.Оқу, талдау /6+5/+6=17
№ 6.6+5 56+5 16+5 66+5 26+5 76+5 36+5 86+5 46+5
ҮІІ. Бекіту.Үлестірмелерге жауап алу.Жеке оқушымен жұмыс
ҮІІІ Үйге тапсырма:№ 4 , 78 бет.Бағалау
№ 43-8. Тақырыбы: Қайталау.
Мақсаты: Оқушылардың алған білімін тиянақтау. Өз бетінше жұмыс істеуге дағдыландыру.Ой-өрісін, білімін, есте сақтау қабілетін дамыту.Тиянақты, ұқыпты болуға тәрбиелеу.
Көрнекілігі: үлестірмелер.
Әдісі: сұрақ-жауап, іздену, өзіндік
Сабақтың барысы:І. Ұйымдастыру кезеңі.Сабаққа әзірлік
ІІ. Мақсат қою кезеңі:білімді тиянақтау.
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру:№ 5 , 62оқу, талдау.
ІІІ. Білімдерін тексеру.Күн ретін жазу.Көркем жазу.347 математикалық диктант
8+3 7+4 9+3 8+ 4
ІҮ.Бекіту.№ 1.13,14,8,9,13,14,5,5. № 3 .60 + 5 65 - 5 64 + 5 69 – 5 9 + 4 14 – 5
№ 4 . /4+20/+4 =28 Жауабы: 28 адам 4+20 = 24 Жауабы: 24 адам
№ 5. /50 – 30 / + 50 = 70 Жауабы: 70 оқушы 50 – 30 = 20 Жауабы: 20 оқушы
№ 6. 11 – 5 = 6 51 – 5 = 46 91 – 5 = 86 21 – 5 =16 61 – 5 = 56
– 5 = 26 71 – 5 = 66 41 – 5 = 36 81 – 5 = 76
ҮІІІ. Үйге тапсырма:№ 2, 79бет.бағалау
№ 44-9. Тақырыбы: Өзіндік жұмыс
Мақсаты: Оқушылардың оқып үйренген материалдары бойынша өзіндік жұмыс ала отырып білімдерін тексеру.Есте сақтау, ойлау қабілетін дамыту.Жауапкершілкке тәрбиелеу.
Көрнекілігі:
Әдісі: сұрақ-жауап, өзіндік.
Сабақтың барысы:І. Ұйымдастыру кезеңі.Сабаққа әзірлік.
ІІ. Мақсат қою кезеңі.Өзіндік жұмыс.
ІІІ. Білімдерін тексеру.
І-нұсқа ІІ нұсққа
Амалды орында
11 – 2 = 9 12 – 4 = 8 9 + 2 = 11 8 + 4 = 12
9 + 3 = 12 7 + 4 = 11 12 – 3 = 9 11 – 4 = 7
11+ 3 = 14 14 – 5 =9 8 + 3 = 11 9 + 5 = 14
9 + 4 = 13 8+ 5 = 13 13 – 4 = 9 13 – 5 = 8 12 – 5 =7 6 + 5= 11 7 + 5 = 12 11 – 5 =6
