Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
Еңбекке баулу поурочный.docx
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.07.2025
Размер:
172.23 Кб
Скачать
  1. 1. Ұйымдастыру кезеңі

Сәлемдесу, сабаққа дайындықты тексеру, қатыспағандарды белгілеу.

  1. 2. Үй тапсырмасын тексеру

    1. Қоржын неше бөліктен тұрады?

    2. Қоржын қандай бұйым?

    3. Қоржынның қандай түрлері бар?

    4. Қоржын қай кезде қолданылады?

    5. 3. Сабаққа қызығушылығын арттыру

Жаңа сабағымыздың тақырыбын ашу үшін мына жұмбақты шешейік.

Бөбектердей бүлдіршін,

Киініп тұр бір мүсін.

Ол қаз басып жүрмейді,

Сөйлемейді, күлмейді.

Жауабы: қуыршақ.

Бүгін біздер осы қуыршақтың киімін модельдейміз.Осы жерде слайд бойынша  қуыршақ туралы мәлімет беріп кетемін.. Ең қызығы халықаралық қуыршақтар күні бар екен ол-3 наурызда аталып өтеді екен.Сонымен бүгін біздер қуыршағымыздың киімін құрастырамыз.

  1. Жаңа сабақты түсіндіру.

Модельдеу дегеніміз-бұл эскиз бойынша жасалған бұйымның үлгісі.Киімді модельдеуменмодельерсуретші-айналысады.Модальер адамның денебітімінсондай-ақ костюмнің бөлек бөлшектерінің үйлесімділік заңдарын білу керек.Тігін технологиясын жақсы меңгеруі керек..Модельдеу екі түрге бөлінеді. Көркемдік және техникалық. Көркемдік модельдеумен сән үйлерінің суретші-модельері айналысады.Техникалық модельдеу-нобайлар,суреттер, фотографиялар бойынша модельдер жасау. Онымен инженер-конструктор айналысады.

Модельдеудің үш принціпі бар:

  1. 1.       Киімнің адамның ішкі және сыртқы кескініне сәйкес болуы

  2. 2.       Арнаулы киімдердің мақсатқа сай,қолдануға ыңғайлы болуы

  3. 3.       Киімнің қолданылатын аясына ,түріне пайдалынылатын материалдың сәйкес болуы

Тақтада көріп тұрғандай мына көйлекті модельдейміз.

5.Сарамандық жұмыс.

Мына үлгілерді сызып, оны қиып аламыз.Ол үшін бізге керек құралдарды білу үшін тақтадағы жұмбақтарды шешіп көрейік.

Бар екен бір жансыз зат сиыр тұмсық,

Матаның күнде жейді басын қыршып.

Матаның жеген сайын басын қыршып,

Артынын түбіт тұрар қыл-қыбыршық.

Қайшы

Қысқа таяң діңі бар,

Шиырлаған ізінде,

Сайрап тұрар тілі бар.

Қарындаш

Сансыз ойлар бетінде,

Сайрап жатыр бар тілде.

Қажетпін мен әр күнде,

Өшпейді бір әрпімде.

Қағаз

Жұқа тақтай бөлшегі,

Ұзындықтың өлшемі.

Сызғыш

Тазалап ақ қағаз жүзін,

Жоқ етер қарындаш ізін.

Өшіргіш

Еңбек сабағындағы қауіпсіздік ережесін есте сақтайық.

Қайшыны жолдасыңа берерде үшкір жағын өзіңе қаратып бер.

Қайшының жүзін жабық күйінде келтіріп, партаның оң жағына қой.

Инені аузыңа салуға болмайды,киімге түйреуге болмайды.

Инені алушыға сабақтаулы жағымен бер.

Сынған инені жерге тастауға болмайды.

Желіммен жұмыс жасап болған соң міндетті түрде қолыңды жу.

Балалар қиып,сызып үлгілерін көрсетеді.оқушылар қуыршақтың суретін салады.

Жақсы деген балаларды мадақтау.

6.Сабақты бекіту.

1. Модельдеу дегеніміз не?

2.Модельдеу неше түрге бөлінеді?

3.Қазақстандағы қандай  сән үйлерін білесіңдер.

4.Стильдің түрлері?

7. Үйге тапсырма беру.

Салған суреттері бойынша киімдерді модельдеу. Сән,модель туралы мәнжазба жазу.

8 .Сабақты қорытындылау.Бағалау.

06.03.15. Еңбекке баулу.

Карибаева И.А. 4 «а» кл

Тақырыбы: Қуыршақтың камзолын тігу.

Сабақтың мақсаты: Оқушылардың модельдеу тақырыбында алған біліміне , біліктілігіне және үйренген әдет-дағдысына сүйене отырып , қуыршақтың камзолын тігу.

Білімдік:  таңдап алынған фасонды модельдеуге үйрету,тақырып бойынша материалды меңгерулерін қамтамасыз ету. Қуыршақтың камзолын тігуді үйрету.

Дамытушылық:модельдеу саласындағы алған білімдерін дамыту,жұмыс істеу дағдыларын дамыту,қиялындағы фасонды қағаз бетіне сурет қып түсіре білуге,қиялдай білуге,қиялдай білуге үйрету. Ақыл-ойын, танымдық қабілеттерін дамыту.

Тәрбиелік:жұмыс тәртібін сақтау,еңбекті бағалауға үйрету,еңбек және тұрмыс гегиенасы ережелерін сақтай білуге тәрбиелеу,өзара көмек көрсетуге тәрбиелеу.

Сабақтың типі: аралас сабақ

Әдісі: түсіндірме бейнелеу,практикалық оқыту,сұрақ-жауап, түсіндіру, көрнекілік Қажетті материалдар мен құралдар: таспа, мулине жібі, зер жіп, ПВА желімі, ине, жіп, қайшы, қатты қағаз.Барысы:

Ұйымдастыру кезеңі. Сабаққа дайындық.

Еңбек сабағындағы қауіпсіздік ережесін есте сақтайық.

Қайшыны жолдасыңа берерде үшкір жағын өзіңе қаратып бер.

Қайшының жүзін жабық күйінде келтіріп, партаның оң жағына қой.

Инені аузыңа салуға болмайды,киімге түйреуге болмайды.

Инені алушыға сабақтаулы жағымен бер.

Сынған инені жерге тастауға болмайды.

Желіммен жұмыс жасап болған соң міндетті түрде қолыңды жу.

Балалар қиып,сызып үлгілерін көрсетеді.оқушылар қуыршақтың суретін салады.

Жақсы деген балаларды мадақтау.

Сабақты бекіту.

1. Модельдеу дегеніміз не?

2.Модельдеу неше түрге бөлінеді?

3.Қазақстандағы қандай  сән үйлерін білесіңдер.

4.Стильдің түрлері?

Мақсат қою кезеңі. Сабақтың тақырыбымен, мақсатымен таныстыру.

Жаңа материалды түсіндіру кезеңі.

Мұғалімнің түсіндірмесі.

Қуыршақтың камзолын тігу үлгісін үйрету.

Сергіту сәті

Оқулықпен жұмыс.

Іштей, тізбектей оқыту.

Сұрақ-жауап

Практикалық жұмыс.

Жұмыстың орындалу реті:

1. Қуыршақтың кеудесін жасайтын бөлікті конус тәрізді пішінге келтіріп бүктеп, теріс бетінен тігеміз. ( алдымен көктеп, сосын дұрыстап пішінге келтіріп тігеміз.)

2.Екі жеңін де конус тәрізді пішінге келтіріп тігіп, кеудесінің екі жақ шетіне жалғап, біріктіреміз.

3. Камзолды ою-өрнектермен әшекейлеуге болады.

4.Қуыршақтың кеуде бөлігіне, жеңіне сәнді таспаны айналдыра жапсыруға болады.

Бекіту кезеңі.

Қорытындылау.

Камзолды қандай бұйыммен әшекейлеуге болады?

Камзол тігуде қандай қол тігістерін қолдандың?

Бағалау.Оқушылардың еңбегін салыстыра отырып,бағалау.

Үйге тапсырма беру. Камзолды аяқтау.

Соседние файлы в предмете [НЕСОРТИРОВАННОЕ]