- •Матеріально-технічне забезпечення.
- •Хід уроку
- •1. Загальні вимоги безпеки для адміністратора
- •2. Вимоги безпеки перед початком роботи
- •3. Вимоги безпеки під час роботи
- •4.Вимоги безпеки після закінчення роботи
- •5.Вимоги безпеки в аварійних ситуаціях
- •Дії адміністратора в аварійних та небезпечних ситуаціях.
- •Картка завдань
- •12. Чи можна в приміщенні матеріального складу використовувати електронагрівальні пристрої?
- •3. Дайте відовідь на запитання:
МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ
УПРАВЛІННЯ ПРОФЕСІЙНОЇ ОСВІТИ
ДЕПАРТАМЕНТУ ОСВІТИ І НАУКИ, МОЛОДІ ТА СПОРТУ
ВИКОНАВЧОГО ОРГАНУ КИЇВСЬКОЇ МІСЬКОЇ РАД
(КИЇВСЬКОЇ МІСЬКОЇ ДЕРЖАВНОЇ АДМІНІСТРАЦІЇ)
ПЛАН УРОКУ ВИРОБНИЧОГО НАВЧАННЯ НА ТЕМУ:
«П. т. 2.1. Безпека праці»
Підготувала:
Поп’юк Т. М.
майстер виробничого навчання
9 тарифного розряду
Київ – 2015
«ЗАТВЕРДЖУЮ»
Ст.
майстер
«
» 20 р.
Тема уроку. Безпека праці
Мета. Навчальна – ознайомити учнів з головними положеннями безпеки праці, правилами та умовами їх дотримання. Наголосити на основних моментах роботи в навчальній лабораторії.
Розвивальна – розвивати вміння критично оцінювати причини виникнення порушень базових положень з охорони праці та техніки безпеки під час роботи в навчальній лабораторії. Розвивати в учнів уміння й навички надавати першу медичну допомогу.
Виховна – виховувати в учнів активну позицію щодо практичної реалізації принципу пріоритетності охорони життя і здоров'я учнів, які працюють в навчальній лабораторії. Виховувати в учнів культуру поведінки, дотримання трудової дисципліни, старанність та активність, креативне мислення.
Тип уроку. Вивчення нового матеріалу.
Методи уроку. Пояснення, фронтальне опитування.
Міжпредметні зв’язки. Охорона праці, організація обслуговування відвідувачів.
Дидактичне забезпечення. Конспект лекцій.
Матеріально-технічне забезпечення.
Кмз |
Од.вим. |
К-ть |
Назва |
Учнівські робочі місця |
Шт |
26 |
Робочі місця. |
ТЗН |
Шт |
1 |
Плазмова панель. |
Бланки-завдання |
Шт |
26 |
«Тестування за вивченою темою» |
Інструмент майстра |
|
|
План – конспект уроку виробничого навчання. |
Об’єкт навчальної чи продуктивної праці. Навчитися головним положенням безпеки праці, правилам та умовам їх дотримання.
Хід уроку
І. Організаційна частина - (5хв).
Привітання із учнями, перевірка присутності учнів за журналом виробничого навчання; перевірка дотримання санітарно-гігієнічних вимог щодо зовнішнього вигляду; перевірка готовності робочого місця учня.
ІІ. Вступний інструктаж – (40 хв). (Перевірка домашнього завдання,атестація учнів за вивченим матеріалом).
Повідомлення учням теми та мети уроку. Тема уроку – Безпека праці.
Мета уроку. Навчальна – ознайомити учнів з головними положеннями безпеки праці, правилами та умовами їх дотримання. Наголосити на основних моментах роботи в навчальній лабораторії.
Розвивальна – розвивати вміння критично оцінювати причини виникнення порушень базових положень з охорони праці та техніки безпеки під час роботи в навчальному туристичному агентстві. Розвивати в учнів уміння й навички надавати першу медичну допомогу.
Актуалізація опорних знань (бесіда на основі вивченого матеріалу, підготовка учнів до виконання практичних завдань відповідно теми).
Бліц-опитування.
№ п/п |
Питання |
Орієнтовна відповідь |
1 |
Хто такий адміністратор? |
Адміністратор - працівник під-приємства, що здійснює роботу по ефективному і культурному обслу-говуванню відвідувачів, консультує відвідувачів по питаннях, що сто-суються послуг, які надаються. |
2 |
Що повинен знати адмі-ністратор? |
Повинен знати: Постанови, розпорядження, накази, інструкції та інші нормативні документи і керівні матеріали, які стосуються організації підприємства; організацію і зміст роботи керівника; організаційну структуру управління підприємства; права і обов’язки працівників, режим їх роботи; правила та методи організації процесу обслуговування відвідувачів; правила користування технічним засобами оброблення документів, усної та писемної документаційної інформації, основи комп’ютерних інформаційних технологій; технологічні процеси оброблення інформації; стандарти систем організаційно-розпорядчої документації; ділову мову асортимент послуг, що реалізуються; основи маркетингу; принцип планування і оформлення приміщень, вітрин, організація реклами; основи естетики, етики, психології і обслуговування відвідувачів, основи галузевої економіки, економічні досягнення для успішного виконання знань і обов’язків, організації праці і управління; основи трудового законодавства; правила внутрішнього трудового розпорядку. |
3 |
Що повинен уміти адмі-ністратор? |
Повинен уміти: Забезпечувати роботу з ефективного і культурного обслуговування відві-дувачів. Створювати для них комфортні умови. Здійснювати контроль за збереженням матеріальних цінностей. Консультувати відвідувачів з питань наявних послуг. Вживати заходів щодо запобігання і ліквідації конфліктних ситуацій. Розглядати претензії, пов’язані з незадовільним обслуговуванням відвідувачів, і вживати відповідних організаційно-технічних заходів. Здійснювати контроль за раціональним оформ-ленням приміщень, стежити за оновленням і станом реклами у приміщеннях і на будівлі. Забезпечувати чистоту і порядок в приміщеннях і на прилеглих до них територіях. Контролювати додержання робітниками підприємства, установи, організації трудової і виробничої дисципліни, правил і норм охорони праці, вимог виробничої санітарії і гігієни, протипожежного захисту. Інформувати керівництво під-приємства, про наявні недоліки в організації обслуговування відві-дувачів, вживати заходів щодо їх ліквідації, здійснювати контроль за виконанням працівниками вказівок керівництва підприємства. |
4 |
Пригадайте, які ви знаєте заходи безпеки, щодо захисту від ураження електичним струмом? |
Основний спосіб захисту від статичної електрики – заземлення устаткування, судин і комунікацій, в яких накопичується статичний струм, використання спеціального взуття з електропровідною підошвою і інші засоби захисту. Основними заходами захисту від ураження електричним струмом є: забезпечення недоступності струмоведучих частин; електричний розподіл мережі; використання подвійної ізоляції, вирівнювання потенціалу, використання захисного заземлення, захисного відключення; застосування спеціальних електрозахисних засобів - портативних приладів і пристосувань (ЕС); організація безпечної експлуатації електроустановок. Електрозахисні засоби поділяють на: 1. Ізолюючі: основні: гумові рукавички діелектричні, інструмент з ізолюючими рукоятками з покажчиком напруги до 1000 В; додаткові: калоші діелектричні, килими і ізолюючі підставки. 2. Огороджувальні: щити, огородження - клітки, ізолюючі накладки і ковпаки, попереджувальні плакати, пристрої тимчасового заземлення. 3. Запобіжні: респіратори, окуляри, рукавиці тощо. |
Мотивація навчання. Для вивчення подальших тем, вам необхідно знати основні положення безпеки праці, правила та умови їх дотримання.
Показ робочих прийомів з поясненням:
1. Демонстрація зразків, еталонів навально-виробничих робіт.
2. Ознайомлення учнів з інструкційно-технологічною картою при виконанні завдання.
3. Пояснення і показ фото та відео з безпеки праці.
Людина та її здоров’я – найбільша цінність держави, яка докладає великих зусиль, створюючи умови безпечної життєдіяльності людини як у середовищі мешкання, так і у середовищі праці.
Одним з резервів підвищення ефективності виробництва є вдосконалення методів забезпечення безпеки праці, тому що травматизм визначає істотну частину непродуктивних втрат робочого часу.
Установлено, що так званий «людський фактор» присутній у формуванні причин майже 90% нещасних випадків. Вроджене почуття небезпеки в людини розвинене не достатньо й у ряді мотивацій її діяльності «безпека» стоїть на другому місці після «вигоди». Тому нещасні випадки частіше пов'язані зі ставленням до питань охорони праці, ніж із кваліфікацією працюючих або конструкцією машин.
Результати аналізу матеріалів про виробничий травматизм із важким і летальним кінцем свідчать, що частіше травмуються кваліфіковані робітники, які мають, як правило, солідний виробничий стаж.
Психологи стверджують, що психічно нормальна людина не прагне до самознищення, травмування себе й оточуючих її людей. Тому причини порушення правил і норм охорони праці варто шукати не тільки в психічних властивостях особистості, характеристиках і особливостях самої людини, але й у впливах зовнішніх подразників, одним із яких є стрес.
Відомо шість основних груп виробничих стресів:
•інтенсивність роботи;
•тиск фактора часу;
•ізольованість робочих місць, недостатні міжособистісні контакти між робітниками;
•одноманітна і монотонна робота (на конвеєрах, біля приладових пультів);
•недостатня рухова активність з високим ступенем готовності до дії;
•вплив шкідливих факторів виробничого середовища (шум, вібрація, запиленість, загазованість, термічні й інші випромінювання тощо).
Доведеним є той факт, що з удосконалюванням техніки недоліки «людського фактора» стають все більш помітними. Дослідники вважають, що виробнича небезпека росте швидше, ніж людське протистояння їй; відзначається істотне відставання фізичних і психічних можливостей людини від рівня зовнішньої небезпеки.
Оптимальною для психіки людини є виробнича ситуація, коли робота, що виконується, є не дуже легкою або не дуже тяжкою і не таїть у собі потенційної небезпеки.
Сутність охорони праці полягає у визначенні можливих небезпечних і шкідливих виробничих факторів, що можуть проявитися при проведенні запланованих для виконання робіт; прогнозуванні моментів прояву зазначених факторів; проведенні необхідних профілактичних заходів.
Забезпечення безпеки праці на практиці здійснюється послідовною реалізацією
таких етапів:
1) визначення (виявлення) небезпечних і/або шкідливих виробничих факторів;
2) локалізація або усунення виявлених факторів;
3) визначення методів і засобів захисту працюючих (засобів коллективного або
індивідуального захисту);
4) визначення пільг і компенсацій за роботу в несприятливих умовах.
Охорона праці - система забезпечення безпеки життя і здоров'я працівників у процесі трудової діяльності, що включає в себе правові, соціально-економічні, організаційно-технічні, санітарно-епідеміологічні, лікувально-профілактичні, реабілітаційні та інші заходи та засоби.
Шкідливий виробничий фактор - виробничий фактор, вплив якого на працівника може привести до захворювання або зниження працездатності і (або) негативного впливу на здоров'я потомства;
Небезпечний виробничий фактор - виробничий фактор, вплив якого на працівника може привести до тимчасової або стійкої втрати працездатності (виробничої травми або професійного захворювання) або смерті;
Безпека праці - стан захищеності працівників, забезпечене комплексом заходів, що виключають вплив шкідливих і (або) небезпечних виробничих факторів на працівників у процесі трудової діяльності.
До заходів з безпеки праці належать:
Контроль за станом устаткування – проведення цільових, оперативних та комплексних перевірок;
Санітарно-гігієнічні заходи – проведення медичних оглядів, прибирання території і робочих місць, контроль за провітрюванням робочих місць;
Організаційно - технічні заходи - організація планово-попереджувальних ремонтів, планування заходів з охорони праці, своєчасна заміна обладнання.
Лікувально-прафілактічні заходи – забезпечення працівників лікувально-прафілактічним харчуванням, своєчасне оздоровлення та організація курортного лікування; Навчання безпечним прийомам і методам праці - інструктажі (вступний, повторний 1 раз в 6 місяців, позаплановий, цільовий), навчання з питань безпеки, охорони праці, першої медичної допомоги.
Засоби забезпечення безпеки праці – своєчасна видача спецодягу і засобів індивідуального захисту, придбання сучасних засобів індивідуального та коллективного захисту, своєчасне дослідження умов праці.
