Тема. Суспільно-політичний рух у 50–60-ті роки ХІХ ст. на західноукраїнських землях
Мета: формувати в учнів уявлення про стан національно-визвольного руху на західноукраїнських землях після революції 1848–1849 рр., дослідити його причини й особливості, а також охарактеризувати процес формування двох течій українського визвольного руху: «москвофіли» і «народовці» та створення культурно-освітнього товариства «Просвіта» й літературного імені Т. Шевченка; пояснити особливості польського повстання 1863 – 1864 рр. на території України; розвивати в учнів уміння самостійно аналізувати історичні джерела, робити порівняльну характеристику певних явищ та подій, вміти висловлювати свою точку зору, робити висновки й узагальнення; поглиблювати вміння учнів використовувати різні джерела інформації, працювати зі схемами, таблицями, виступати з повідомленнями; виховувати в учнів почуття патріотизму, любові до своєї Батьківщини і свого народу, шанобливе ставлення до діячів країнськогонаціонально-визвольного руху
Основні поняття: суспільно-політичний рух, культурно-освітній рух, «москвофіли», народовці, товариство «Просвіта», товариство імені Т. Шевченка.
Обладнання: підручник, історико-етнографічна карта України, навчальний фільм «За нашу і вашу свободу» (реж. Л. Дашенко «Київнаукфільм»), презентації, роздаватковий матеріал з документами, схемами, таблицями, ілюстраціями.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань.
Очікувані результати
Після цього уроку учні зможуть:
• визначати хронологічні рамки розгортання суспільно-політичного та національно-визвольного рухів на західноукраїнських землях;
• синхронізувати прояви суспільно-політичного та національно-визвольного руху в різних регіонах України та європейських країнах;
• простежувати зв’язок між процесами модернізації суспільства та піднесенням національно-визвольного руху;
• на основі аналізу різних джерел інформації: визначати, характеризувати та порівнювати основні причини, прояви, форми та наслідки суспільно-політичного і національно визвольного руху в українських землях Російської та Австро-Угорської імперій; вказувати на особливості суспільно-політичного та національно-визвольного рухів на західноукраїнських землях.
Структура уроку
І. Організаційний етап ІІ. Актуалізація опорних знань і вмінь учнів ІІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів ІV. Вивчення нового матеріалу 1. Основні течії суспільно-політичного руху 50—60-х рр. ХІХ ст. на західноукраїнських землях: 1) москвофіли; 2) народовці. 2. Культурно-освітнє товариство «Просвіта». 3. Польське повстання 1863—1864 рр. і Україна. V. Закріплення нових знань і вмінь учнів VІ. Підсумки уроку VІІ. Домашнє завдання
Хід уроку
“Хто не знає свого минулого, той не гідний свого майбутнього”
(М. Т. Рильський)
І. Організаційний момент
ІІ . Актуалізація опорних знань учнів
Діти, перед вами на дошці написана незакінчена тема уроку. Ви бачите , що в кінці її стоїть двокрапка. Отож, на завершальному етапі уроку ви самостійно спробуєте закінчити речення так, щоб воно висвітлило основну ідею уроку.
Завдання
Я
кі
течії
визвольного руху в
Україні
у
другій
половині
ХІХ
ст.
ви знаєте. Тезисно охарактеризуйте їх.
Як вплинула революція 1848—1849 рр. в Європі на національно-визвольний рух на західноукраїнських землях?
Які причини зародження українсько-польського протистояння?
Які демократичні перетворення були здійснені в Австрійській імперії під впливом революції 1848–1849 рр.? ІІІ . Мотивація навчальної діяльності
У ч и т е л ь. Ситуація в суспільно-політичній сфері після революції 1848–49 рр. в Австрійській імперії залишалася складною. Після революції галицьким намісником було призначено А. Голуховського, який проводив відверто пропольську політику — сприяв призначенню поляків на вищі посади цивільної служби краю; сформував у австрійського уряду думку про те, що український рух є винятково «русофільським»; заблокував реалізацію українських планів поділу Галичини на українську та польську частини тощо.
Після серії зовнішньополітичних невдач Австрії та укладення австро-угорського компромісу 1867 р. позиції поляків у Галичині ще більше посилюються — намісник завжди призначався з числа польської аристократії; виборча система зебезпечувала полякам відчутну перевагу в крайовому сеймі (це було надзвичайно важливо, оскільки навіть міністр закордонних справ Австро-Угорщини зазначав: «Наскільки русини мають існувати, вирішить галицький сейм»); діловодство та освітня сфера активно полонізувалися на догоду польській правлячій верстві.
За цих обставин соціальне напруження, українсько-польське протистояння в західноукраїнських землях наростали. Соціальні та національні суперечності сплелися в один нероз’язаний вузол. Один із польських дослідників писав: «Те, що селянин став синонімом русина, а поляк — синонімом пана, стало фатальним для нас».
ІV. Сприйняття та усвідомлення навчального матеріалу
Робота зі схемою
Загальна характеристика суспільно-політичного руху на західноукраїнських землях в 50-60-хх рр.. ХІХ ст
|
Негативні тенденції:
Послаблення
українського руху внаслідок поразки
революції 1848 – 1849 рр. та імперської
реакції.
Не задоволені
національні вимоги народів імперії ,
збережений імперський режим.
Використання владою
українсько – польського протистояння:
відмова поділити Галичину на Західну
Східну, спроба перевести українську
мову на латинську абетку, ліквідованоГоловну
руську раду.
Позитивні тенденції:
1867
р. – проголошення міжнародної
рівноправності у школах, державних
установах і судах; вільна діяльність
українських просвітницьких об’єднань
та видавництв. Українці
отримали змогу обирати та бути обраними
до австрійського та угорського
парламентів, галицького й буковинського
сеймів.
Завдання
Пригадайте, за яких умов розвивався суспільно-політичний рух на українських землях у складі Російської імперії. Порівняйте з умовами розвитку такого руху на західноукраїнських землях.
