- •1.Бөлім1. Еңбекке баулуды оқытудың
- •2.Студенттің сабақ жоспарын моделдеуге және құрастыруға
- •3.Бөлім.2. Бейнелеу өнерін оқытудың теориясы мен
- •4.Студенттің сабақ жоспарын моделдеуге және құрастыруға
- •11. Гукасова а.М. Рукоделие в начальных классах. -м., 1984 ж.
- •10. Оқушының сабаққа қызығушылығын арттыру мүмкіндігі.
- •5. Білімді игеру деңгейі.
- •1 Тоцсан 13
- •2 Сыныпқа арналған тақырыптық оку магериалының мазмұнын
- •IouwJ*3b,r,l'a сәйкес білім беру мазмунын негізгі нормативті
- •0D емес' көлемі, нақты анық жөне кең ашылған түрінде
- •4 Сыныпқа арналған тақырыптық оқу материалының мазмунын
- •1. Бедер (рельеф) - көлемді бейненің жазықтық бетінде сәл
- •2. Дөңгелек ______________мүсін - бейнеленген нәрсенін көлемд бейнеленуі.
- •4 Сыныпқа арналған тақырыптық оқу материалының мазмунын
- •3 Сыныпқа арналған тақырыптық оқу материалының мазмұнын
- •0Ндай бір үйдің сыртқы көрінісін жобамен бейнелеп көреиж.
1 Тоцсан 13
Тексеру сұрақтары
1. Күнтізбелік - тақырыптық жоспар дегеніміз не?
2. Күнтізбелік-тақырыптық жоспардың құрылымы мен оның
мазмүны, ңандай белгілерімен ерекшелінеді?
3. Күнтізбелік жоспарды құру. қандай қүжаттар негізінд
орындалады?
4. Күнтізбелік жоспардың қызметі қандай?
5. Күнтізбелік жоспардағы оқу материалының көлемі қандаи.
6. Дидактикалық тапсырмалар мен қолданылатын қүралдарды
мазмүны, қандай мөлшерде көрсетіледі? гяяЯк
7. Күнтізбелік жоспардың ішіндегі бөлім мен
тақырыптарының жазылу себебі неде? ^
1. Күнтізбелік - тақырыптық жоспардан кейін, кезектеп қу
әдістемелік құжат не болып табылады?
.сынылатын әдебиеттер
1. Оқулықтар, оқу-әдістемелік кешеннің қүрамы мен °ҚУ
бағдарламаларын әзірлеуге және сараптауға қоиы
дидакгикалық талаптар. -Алматы, 2000ж.
2. Бастауыш білім беру мемлекеттік жалпы білім беру станд р
-Апматы, 2003 ж. n
3. Болатбаев К.К. Бейнелеу өнер пәнінің оқу бағдарлам
сынып). - Алматы, 2003 ж.
4. Алмухамбетов Б. Бейнелеу өнер (3 - класс). Оқулық. -
2003 ж..
5. Ростовцев Н.Н. Рисунок, Живопись, Композиция
(Хрестоматия).-М., 1988 ж. . „-„и ,*
6. Аубакирова Р.Ж. жэне т. б. Бейнелеу өнері (дидакги
материал). - Алматы, 2005 ж.
57__
Лаборатооиялык жумыс №3
Тақырыбы: бейнелеу өнер сабағында оқушылардың бейнелеу -
техникалық құралдарды қолдануға үйретудің оқыту мазмуны мен
оның технологиясы.
Объектісі: бастауыш мектептің оқу процесіндегі 2 - сынып бейнелеу
өнер сабағының оқыту мазмұны.
Предметі: бейнелеу өнердің сурет салу бөліміндегі бейнелеу -
техникалық құралдар туралы оқушылардың білімін игертудің опыту
мазмұнын құрастыру.
Мақсаты: бейнелеу өнер сабағында сурет салу өнерінің бейнелеу -
техникалық құралдармен бейне кескінін орындаудың оқыту
мазмұнын жобасын жасау.
Міндеттері:
- жұмыстың құрылымы және мазмұнымен уқыпты танысу;
- белгіленген сыныптағы тақырыптың оқу материалы
мазмұнымен танысу;
- көмекші оқу - әдістемелік құжаттармен оқытудың мазмунына
тиімді оқыту қуралдарын негіздей іріктеу;
- сабақ жоспарының мазмұнын қурастыру;
- оқытудың дидактикалық материалдарын (құралдарын) жасау;
- орындалған сабақ жоспар жобасын тәжірибеде тексеру;
- орындалған жумыс мазмұны туралы есеп беру.
Жұмыстың кұралдары: бастауыш мектеп бейнелеу өнер пәнінің
мемлекеттік міндетті білім беру стандарты, 2 сыныпқа арналған
бейнелеу енер пәнінің оқу бағдарламасы, күнтізбелік жоспар, оқу -
әдістемелік құралдары, ұсыныстар, сурет салу тәсілдерініи
көрнекілікгері, альбом, көркем-техникалық құралдар: қағаз,
қаламдар, кетіргіштер, қаламды ұштау аспабы, реквизиттер,
акварель, майлы, гуашь бояуы, кисттер, су қуятын ыдыстар, палитра
және т.б.
Жумысты орындауға нұсқау
2 сыныпқа арналған тақырыптық оқу материалының мазмунын
тапсырма № 1 танысып, оқу бағдарламасында анықталған соп
тақырыпқа сәйкес білім беру мазмұнын негізгі нормативті
құжатгармен салыстыру керек. Тақырыпқа белгіленген уақьгг
мөлшерін күнтізбелік — тақырып және оқу бағдарламасынан
анықталынады. Тақырып мазмунына сабақтың дидактикалық,
58
дамытушылық және тәрбиелік мақсаттары айқындалынады. Осы
мақсаттарды оқушыға қалыптастыру қажетті оқу материалдарын
іріктеп, сабақгың тиімді және қолайлы формасын, әдістерін,
құралдары негіздей таңдайды. Оқытудың құралдарын пайымдаудан
кейін сабақтың құрылымын қүрастыруға кіріседі. Тақырыптың
мазмұнындағы оқу материалының көлемін, қиындығын, күрделілігін,
тереңдігін, аумақгылығы және т.б. ерекшеліктерін ірікгеу, даралау,
қосу, жүйелеу жұмыстарымен шұғылдана нақгы оқушыға білімі
қалыптасатын оқу материалының элементтерін анықгап жүйелейді.
Оқушының белсенділігі мен танымдық, психикалық және
физиологиялыц қасиеттерінің дамуына ықпал көрсетіп, теориялық
білімін бекітуге арналған қолданбалы дидактикалық тапсырмалар
жасап, оқыту құралдарының функцияларына негізделе, оларды
алдын - ала айқындайды. Қажет болса оқушының орындайтын
пракгикалық жұмыстың объекгі үлгісін жасап, көрнекіліктегі тиімді
тәсілдерін белгілейді. Бұл объекгіні оқушының сабақга жасап үлгеру
уақыт мөлшерін тексеріп алады. Оның қажетті нақты қолайлы
материалдары мен аспаптары да анықталуы тиіс.
Келесі кезеңде оқушының білімін бақылау формасы мен әдістерін
белгілей қажетті кдоалдарын дайындайды. Бул кезең аяқталғаннан
кейін сабақ жоспарының құрылымын толық қүрастыруға кіріседі.
Оның үлгісі қосымшада көрсетілген. Сабақтың барысындағы окыту
мазмұнының әдістемесі көлемі, нақты анық және кең ашылған
түрінде орындалады. Сабақ қүрылымындағы кезеңдердің уақытысы
белгіленеді.
Осы тақырыптық оқыту мазмұнының жобасын белгілеген уақыт
мөлшеріне сәйкестігін дәл анықгау міндетті орын алады.
Орындалған сабақ жоспарының жобасын ұжымды формада немесе
жетекшінің көмегімен талқылай түзете отырып, мұғалімнен руқсат
ала тәжірибеде (мектепте) тиімділігі мен қолайлығын сынай
тексереді. Оның мазмүндылығы мен тиімділігі туралы бастауыш
мектеп мұғалімдерінен пікір алып, оның қанағаттанарлық бағасы
белгіленеді. Жумыстың соңында студент езінің жүмысын орындалуы
туралы оқытушыға есеп беріп жүмысын тапсырады.
Жүмыстың орындалу шартына ескертулер
- жұмысты орындаушы тақырыптың оқу материалын
толықтыруға, тереңдетуге, ықшамдауға мүмкіндігі бар;
- оқыту түрін, формасын, қүралын, әдістерін өз еркімен сабақтың
мақсатына сәйкес таңдайды;
- тақырыптық сабақ жоспарыныи оқыту қүралдары, формасы
және әдістері, дидактикалық материалдары оқушының
танымдық, психикалық және физиологиялық функциялары мен
процесс қасиеттерін дамытуға ықпалының болуы;
59
- орындалған сабак жоспарының жобасындағы құралдардың, іс -
әрекеттердің дидактикалық принциптер мен критерияларына
қайшы келмеуі;
- жұмысты орындаушы төмендегі материалдарды оқытушыға
тапсырады:
а) сабақ жоспарының жобаоына теориялық негіздемесі;
б) тақырыптық сабақ жоспарының тәжірибеде тексерілген үлгісі;
в) оқытудың дидактикалық материалдары.
Тапсыома №1
Тақырып: Бейнелеу өнеріне қажетті құралдар (1 сағат)
Балалар, өздерің білетін бейнелеу өнеріне қажетті ңүрал-
жабдықтарды еске түсіріп, олармен жүмыс істеп жаттығайық.
Сурет сабағына қажетті құралдар: қарындаш, қағаз, өшіргіш,
тақгайша, кнопка(бекіткіш), тушь, қаламұш.
Кескіндеме сабағына қажетті қуралдар: акварель, қылқалам,
қарындаш, қағаз, су құятын сауыт, шүберек, тақтайша. Кескіндеме
шығармалары акварель, гуашь бояуларымен салынады.
Мүсін сабағына қажетті құралдар: саз балшық немесе
пластилин(ермексаз), стектер, тақтайша, жүмсақсым.
Сәндік қолөнеріне арналған сабаққа қажет құралдар: түрлі түсті
маталар, түрлі тусті қағаздар, қайшы, қарындаш, сызғыш, желім.
Дизайн сабағына қажетті қүралдар: қарындаш, қатты қағаз,
кайшы, желім, түрлі түсті жүмсақ және қатты қағаз, шүберек, сызғыш,
кетіргіш және т.б.
Тексеру сурақгары
1. Сабақ жоспары дегеніміз не?
2. Сабақ жоспарының қызметі қандай?
3. Сабақ жоспарының қүрылымы мен мазмуны қандай?
4. Сабақтың мақсаты дегеніміз не?
5. Оқытудың технологиясы және оқытудың әдістемесі дегеніміз
не?
6. Оқушының оқу материалын мвңгертуге, қанша уақыт
белгіленеді?
7. Тақырыптық оқу материалының өзгеру дәрежесі қандай
болды?
8. Қандай сабақтың түрі мен типі қолданылды?
9. Негізгі сурет салу көркемдік - техникалық қуралдарға не
жатады?
Үсынылатын өдебиеттер
1. Алмухамбетов Б. Бейнелеу өнер (2 - класс). Оқулық. - Алматы,
2002 ж.
2. Батгалини Т. Акриловые краски. Основные характеристики и
применение практич. пособие. -М., 2004 ж.
3. Бастауыш білім беру мемлекеттік жалпы білім беру стандарты.
-Алматы, 2003 ж.
4. Болатбаев К. К. Бейнелеу енер пәнінің оқу бағдарламасы. -
Алматы, 2003 ж.
5. Кузин B.C. Изобразительное искусство. I - II классы. -М., 1997
ж.
6. Мизанбаев Р. Живопись. Оқулық. -Алматы, 2005 ж.
7. Ростовцев Н.Н. Рисунок, Живопись, Композиция
(Хрестоматия). -М., 1988 ж.
Лабооатоаиялык жумыс №4
Тақырыбы: бейнелеу өнер пәніндегі 0ҚУшьілардын ж ^Г о ны ң
мәнерлі қуралдар уғымдарын игертудің оқыту Ұ
технологиясы.
Объектісі: бастауыш мектептін оқу процесіндегі 3 - сынып б
өнер сабағының оқыту мазмуны.
Предметі: оқушылардың натюрморт жаирында ^ “ ь' ^ Ь'ү й р е ^Н
керкем-мәнерлі уғымдарды сауатгы қолдану іс р
оқыту мазмунын қурастыру.
Мақсаты: оқушыларды бейнелеу енер ca6a[ “ ^ QgH^ ^ f≫ a c a y .
көркем-мәнерлі кескіндеуге уйретудін оқыту маз у
- жұмыстың қурылымы және мазмунымен ^ ЬІП™ таи“ СаУтер1лалы
- белгіленген сыныптағы тақырыптың КУ
мазмунымен - көмекші оқу т- аәндыісстуе; мелік қужаттармен ≪омқьттеулдын мазмунына
тиімді қуралдарды негіздей іріктеу;
- сабақ жоспарының мазмунын қурастыру, ч жасау;
- оқытудың дидактикалық материалдарын
- орындалған сабақ жоспар жобасын тәжіриб д
- орындалған жумыс мазмуны туралы есеп еру.
Жумыстың құралдары: бастауыш мектеп бейнелеу өнер пәнінің
мемлекеттік міндетті білім беру стандарты, 3 сыныпқа арналған
бейнелеу өнер пәнінің оқу бағдарламасы, күнтізбелік жоспар, 3
сыныптың оқу -әдістемелік қуралдары, усыныстар, бейне кескінін
салу тәсілдерінің көрнекіліктері: альбом, бейне үлгілері; қаламдар,
қағаз, кетіргіш, реквизит және т.б.
Жумысты орындауға нусқау
3 сыныпқа арналған такырыптык оқу материалының мазмунын
тапсырма Ns 1 танысып, оқу бағдарламасында анықталған сол
тақырыпқа сөйкес білім беру мазмунын негізгі нормативті
құжаттармен салыстыру керек. Тақырыпқа белгіленген уақыт
мөлшерін күнтізбелік - тақырып және оқу бағдарламасынан
анықталынады. Тақырып мазмунына сабақгың дидактикалық,
дамытушылық және тәрбиелік мақсаттары айқындалынады. Осы
мақсаттарды оқушыға қалыптастыру қажетті оқу материалдарын
іріктеп, сабақтың тиімді және қолайлы формасын, өдістерін,
қуралдары негіздей таңдайды. Оқытудың құралдарын пайымдаудан
кейін сабақгың қурылымын құрастыруға кіріседі. Тақырыптың
мазмұнындағы оқу материалының көлемін, қиындығын, кұрделілігін,
тереңдігін, аумақтылығы және т. б. ерекшелікгерін ірікгеу, даралау,
қосу, жүйелеу жумыстарымен шуғылдана нақгы оқушыға іскерлік
қалыптасатын оқу материалының элементгерін анықгап жүйелейді.
Оқушының белсенділігі мен танымдық, психикалық және
физиологиялық қасиеттерінің дамуына ықпал көрсетіп, практикалық
іскерлігін бекітуге арналған қолданбалы дидактикалық тапсырмалар
жасап, оқьггу куралдарының функцияларына негізделе, оларды
алдын — апа айқындайды. Қажет болса оқушының орындайтын
практикалық жумыстың объекті үлгісін жасап, көрнекіліктегі тиімді
тәсілдерін белгілейді. Бул объектіні оқушының сабақта жасап үлгеру
уақыт мөлшерін тексеріп алады. Оның қажетті нақгы қолайлы
материалдары мен аспаптары да анықгалуы тиіс.
Келесі кезеңде оқушының іскерлігін бақылау формасы мен
әдістерін белгілей қажетті куралдарын дайындайды. Бұл кезең
аяқтапғаннан кейін сабақ жоспарының қурылымын толық
құрастыруға кіріседі. Оның үлгісі қосымшада көрсетілген. Сабақтын
барысындағы оқыту мазмунының әдістемесі көлемі, нақты анык
және кең ашылған түрінде орындалады. Сабақ қурылымындағы
кезеңдердің уақытысы белгіленеді.
Осы тақырыптық оқыту мазмұнының жобасын белгілеген уақыт
мөлшеріне сәйкестігін дәл анықтау міндетті орын алады.
Орындалған сабақ жоспарының жобасын ужымды формада немесе
жетекшінің көмегімен талқылай түзете отырып, мүғалімнен руқсат
ала тәжірибеде (мекгепте) тиімдігі мен қолайлығын сынай тексереді.
Оның мазмұндылығы мен тиімділігі туралы бастауыш месте
мұғалімдерінен пікір алып, оның қаиағзттзнэряық бадсы
белгіленеді. Жүмыстың соңында студент өзінің жұмысын орындалуь
туралы оқытушыға есеп беріп жұмысын тапсырады.
Жұмыстың орындалу шартына ескертулер
- жүмысты орындаушы тақырыптың оқу материалын
толықтыруға, тереңдетуге, ықшамдауға мүмюндіп ар,
- оқыту түрін, формасын, құралын, әдістерін өз еркі
мақсатына сәйкес таңдайды;
- такырыптық сабақ жоспарының окыту ^ ралдар ’ ^и.^ .ІНЫН
жөне әдістері, дидактикалық материалдарьі^^қу ^ ^ н
танымдық, психикалық және физиологиялық функц
процесс қасиеттерін дамытуға ықпалының б°лУы> і г .
- орындалған сабақ жоспарының жобасындағы құр Д Р ' нд
әрекеттердің дидактикалық принциптер мен кр р
қайшы келмеуі; ,,
- жұмысты орындаушы төмендегі материалдард №ТҮ
тапсырады: •
а) сабақ жоспарының жобасына теориялық непзде • .
б) тақырыптық сабақ жоспарының тәжірибеде тексер
в) оқытудың дидактикалық материалдары.
Тапсьюма№1
Тақырып: Қыш ыдыс пен алманы н а т ю р м о р т жанрынд
орындау
(1 сағат)
Натюрморт салуға үйрену бейнелеу ӨНRР£ДR ^Н а тю рм о р т
еалуға бейімделудің алғашқы қадамы болып таб уйяестіріп
дегеніміз жансыз заттар мен бұйымдардан бейнелеу ү йымдар
қойылған көрініс. Натюрмортка қойылған заттRР . у ысалы,
кейде белгілі бір такырыща
жемістерден, турмыстық бүйымдардан т.б. Соі д' белгілеу
салғанда басты нәрселердің өзара дұрыс ор заттЫҢ
керек. Акварепьмен жүмыс істегенде ең алдыме мукият
өиіне үқсас бояумен бастаған орынды. Бояу үилес.мд.л.пн муки
здеп табуды естен шығармау керек
Жаттығу: қыш ыдыс пен алманы салу.
Тексеру сурақтары
1. Тақырыптық оқу материалының езгеру дәрежесі қандай
болды?
2. Қандай сабакгың түрі мен типі қолданылды?
3. Қандай жаңа ұғымдар алынды?
4. Жаңа ұғымдардың практикалық жұмыс орындаумен ұштасуы
болды ма?
5. Қандай оқытудың әдістері іріктелді?
Үсынылатын әдебиеттер
1. Аубакирова Р.Ж. и др. Изобразительная деятельность
(методическое пособие). -Алматы, 2003 ж.
2. Алмухамбетов Б. Бейнелеу өнер (3 - сынып). Оқулық. Алматы,
2001 ж.
3. Батталини Т. Акриловые краски. Основные характеристики и
применение практическое пособие. -М., 2004 ж.
4. Бастауыш білім беру мемлекеттік жалпы білім беру стандарты.
-Алматы, 2003 ж.
5. Болатбаев К.К. Бейнелеу өнер пәнінің оқу бағдарламасы(3
сынып). -Алматы, 2003 ж.
6. Жеделов К.О. и др, Бейнелеу өнері (Әдістемелік құрал - 12
жылдық). -Алматы, 2003 ж.
7. Кузин B.C. Изобразительная искусства и методика его
преподавания в школе. -М., 1998 ж.
8. Кузин B.C. Методика преподавания изобразительного
искусства в 1 - 3 классах. -М., 1983ж.
9. Мизанбаев Р. Живопись. Оқулық. -Алматы, 2005 ж.
10. Ростовцев Н. Н. История методов обучения рисованию. -М-.
1982 ж.
11. Паранюшкин Р. Техника рисунка. -Ростов — на — Дону, 2002 ж.
12. Паранюшкин Р. Композиция. -Ростов - на - Дону, 2002 ж.
13. Танирбергенов Ж. Графика. Учебное пособие. - А л м а т ы ,2006
ж.
Пабооаториялык ж у м ы с №5
Тақырыбы: бейнелеу өнер сабағында оқушының қағаздан а у м а қ г ь |
бейне кескіндерін көркем қурастырудың оқыту мазмұны және оиык
технологиясы.
Объектісі: бастауыш мектептің оқу процесіндегі 2 - сыныптын
бейнелеу енер сабағын оқьггу мазмұны.
Предметі: бейнелеу өнер сабағында оқушының қағаздан көркем
оұиым жасаудың техникасына машықганудың оқыту мазмунын
кұрастыру.
Максаты: бейнелеу өнер сабағында оқушының қағазбен аукымды
композицияда жұмыс орындаудың оқыту мазмұн жобасын жасау.
Міндеттері:
жұмыстың қцрылымы және мазмұнымен уцыпты танысу;
белгіленген сыныптағы тақырыптың оку материалы
мазмұнымен танысу;
көмеші оқу - әдістемелік құжаттармен оқытудың мазмұнына
тиімді құралдарды негіздей іріктеу;
сабақ жоспарының мазмұнын құрастыру;
оқытудың дидактикалық материалдарын (құралдарын) жасау;
орындалған сабақ жоспар жобасын тәжірибеде тексеру;
жұмыс туралы есеп беру және бағалау.
Жұмыстың қурапдары: бастауыш мектеп бейнелеу өнер пәнінің
емлекеттік міндетгі білім беру стандарты, 2 сыныпқа арналған
еинелеу енер пәнінің оқу бағдарламасы, күнтізбелік жоспар, 2
ыныптың оқу -әдістемелік құралдары, ұсыныстар;
өрнеюліктер:альбом, бейне улгілері; көркем-техникалық құрзлдар:
үсту қағаз, сызғыш, қалам, кетіргіш, қайшы және т.б.
Жұмысты орындауға нусқау
