Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
Бейнелеу мен Енбек.docx
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.07.2025
Размер:
179.96 Кб
Скачать

4 Сыныпқа арналған тақырыптық оқу материалының мазмунын

тапсырма № 1^ танысып, оқу бағдарламасында анықталған сол

тақырыпқа сәйкес білім беру мазмұнын негізгі нормативті

құжатгармен салыстыру керек. Тақырыпқа белгіленген уақыт

мөлшерін кұнтізбелік — тақырып және оқу бағдарламасынан

анықталынады. Тақырып мазмұнына сабақгың дидактикәлық,

дамьггушылық және тәрбиелік мақсатгары айқындалынады. Осы

мақсаттарды оқушыға қалыптастыру қажетті оқу материалдарын

ірікгеп, сабақтың тиімді және қолайлы формасын, әдістерін,

құралдары негіздей таңдайды. Оқытудың қуралдарын пайымдаудан

кеиін сабақтың құрылымын құрастыруға кіріседі. Тақырыптын

мазмүнындағы оқу материалының келемін, қиындығын, күрделілігін,

тереңдігін, аумақтылығы және т. б. ерекшеліктерін іріктеу, дараяау,

қосу, жүйелеу жумыстарымен шұғылдана нақты оқушының 03

оетімен игеретін оқу материалының элементтерін анықгайды.

Келесі кезеңде оқушының өз бетімен оқу мапгериалын игеру

дөрежесінің бақылау формасы мен әдістерін белгілей қажетті

құралдарын дайындайды. Бұл кезең аяқгалғаннан кейін сабак

жоспарының құрылымын толық қүрастыруға кіріседі. Оның үягісі

78

қосымшада көрсетілген. Сабақтың барысындағы оқыту ма \

әдістемесі көлемі, нақты анық және кең ашылған

орындалады. Сабақ құрылымындағы кезендердің У

белгіленеді. _ ,т

Осы тақырыптық оқыту мазмұнының жобасын белгілеге У

мөлшеріне сәйкестігін дәл анықтау міндетті орын _

Орындалған сабақ жоспарының жобасын ұжымды формад

жетекшінің көмегімен талқылай түзете отырып, муғалімн^ ру:

ала тәжірибеде (мектепте) тиімдігі мен қолайлығын сынаи р •

Оның мазмүндыпығы мен тиімділігі туралы бастау R„ acb,

мұғалімдерінен пікір алыл, онын қ а н а ғ а т т а н а р л ы қ ,

белгіленеді. Жұмыстың соңында студент өзінің жұмысы р

туралы оқытушыға есеп беріп жумысын тапсырады.

Жұмыстың орындалу шартына ескертулер

- жүмысты орындаушы тақырыптың ОКУ (=. ^ те*зи

толықтыруға, тереңдетуге, ықшамдауға мүмюнді Р. g |Ң

- оқыту түрін, формасын, қуралын, әдютерін өз р

мақсатына сәйкес таңдайды; сЬосмасы

- тақырыптьщ сабақ жоспарынын оқыту ’ОҚушынын

және әдістері, дидактикалық материалдарьі ^У

танымдық, психикалық функциялары мен қәсиеттерін да

ықпалының болуы; ≪≪палдардың, іс -

- орындалған сабақ жоспарынын ж об асы нд ^ к р и т е р и я л а р ы н э

әрекеттердің дидактикалық лринциптер

қайшы келмеуі; , вП1дЯппаоды - жұмысты орындаушы төмендегі материалдардь оқытушыға

тапсырады: и*гіздемесі;

а) сабақ жоспарынын жобасына те°Ри*л Т(акСерілген улгісі;

б) тақырыптық сабақ жоспарынын тәж.рибеде тексері

В) оқытудың дидактикалық материалдары.

Тақырып: Өнер және бейнелеу өнері (1 сағат)

Бейнелеу өнері - жалпы өнердің бір бөлігі. Негіэінде жашы өнер

таулыға ауыз әдебиеті мен көркем өдебиетті, ән - күид. Р

киноны, бейнелеу өнері мен сәулет өнерін, тағы басқа өнер түр

жатқызамыз. . „

Өнердің өзіне тән ерекшелігі - өмір шындығына0и5 *Л^ , \ ! JL

адамның эстетикалық қарым - қатынасын аныідау. Өн р ү _ ^ _

басты мақсат - дүниені көркемдік тұрғыдан беине^еу

табылады. Өмір шындығын бейнелеген әр алуан өнерімі

адамдардың әсемдік сезімдерін оятып, керкемдік заңдылықтар

арқылы өнер туындыларын жасайды.

Біздің қабылдауымызға байланысты өнердің осы аталған

түрлерін үш негізгі топқа белуге болады. Олар:

белгілі бір уақыт мерзімі ішінде кеңістікте көзбен көріп,

құлақпен тыңдап қабылдайтын өнер тұрлері. Оларға театр,

кино, цирк, би, т. б. енер жатады;

белгілі бір уақыт мерзімі ішінде кеңістікге керінбейтін, тек қана

құлақпен тыңдап, елестетіп қабылдайтын өнер түрлері. Оларға

ән - күй, симфония, т. б. әуендер мен көркем әдебиет, поэзия

жатады;

уақыт мерзіміне байланысты емес, кеңістікте тұрақты болып,

көзбен қабылданатын өнер түрлері. Оларға бейнелеу өнері,

сәулет өнері, қолөнері, т. б. өнерлер жатады.

Ал енді осы аталған енер түрлерінің бәрімен де бейнелеу

өнерінің байланысы бар. Себебі бейнелеу енерінен жоғарыда

аталған өнердіңтүрлерін, ондағы кейіпкерлерді керуге болады.

Мысалы, теменде көрсетілген суреттерде өнердің әр

саласындағы көріністер бейнеленген.

Осы көріністерден - ақ өнердің әрбір саласы бейнелеу өнерінде

өзінше бір көркем шығармаға айналып отырғанын көреміз. Әр түрлі

өнердің бейнелейік көрінісін бейнелеу өнері құралы жақсы жағынан

ашып керсете алады. Сондықтан бұл жағынан да бейнелеу өнерінің

берері мол. Өнердің әрбір түрі бейнелеу өнерімен біте қайнасып

жатады.

Тексеру сурақтары

1. Тақырыптық оқу материалының қолдану дәрежесі?

2. Қандай сабақгың түрі мен типі қолданылды?

3. Сабақтың мазмұнында пәнаралық байланыстың қолданылу

дәрежесі қандай болды?

4. Оқушының өзбетімен жұмыс орындауға тиімді оқытудыи

құрапдары қандай?

5. Оқушының оқу материалын өз бетімен игеруін тексеру

мазмұны қандай?

Үсынылатын әдебиеттер

1. Алмухамбетов Б. Бейнелеу өнер (4 - сынып) Оқулық. -

Алматы, 2004 ж.

2. Аубакирова Р.Ж. и др. Изобразительная деятельность

(методическое пособие). - Алматы, 2003 ж.

3. Бастауыш білім беру мемлекеттік жалпы білім беру стандарты.

-Алматы, 2003 ж.

4. Болатбаек В.К. Бейнелеу өнер пәнінің оқу бағдарламасы. -

Алматы, 2003 ж. . _ L1

5. Галимжанов А. С. История искусств Казахстана. -Алматы, дш

6. Жеделов К. О. и др. Бейнелеу өнері (Әдістемелік қурал - 12

жылдық). - Алматы, 2003 ж.

7. Кузин В. С. Изобразительная искусства и методика

преподавания в школе. -М., 1998 ж. __

8. Кузин В. С. Методика преподавания изобра

искусства в 1 - 3 классах. -М., 1983ж. „ яии1Л м

9. Ростовцев Н. Н. История методов обучения рисованию.

1982 ж

10. Шорохов Е. В. Методика преподавания композиции на уроках

изобразительного искусства в школе. -М., 1972 ж.

11. Шедевры мировой живописи в вашем доме. -М.,

12. Мастера натюрморта. -М., 2002ж.

13. Энциклопедия Символизм. -М., 2003 ж.

14. Энциклопедия искусства в XX. -М., 2003 ж.

Тақырыбы: бейнелеу енер сабағында ° * ^ е онынн ткеекснкоінлдоегмиеямсыен.

бейне кескінін орындаудың опыту мазму

Объектісі: бастауыш мектептің оку n^ ° ^ 'TV Меагіз м3ұ н-ы . сыныптын

кескіндемемен бейне кескінді орындаудың w

Предметі: бейнелеу енер сабағында ^растырУ- КбСКІНі''

шығармашылық та орындаудын оқыту мазмунын

Мақсаты: бейнепеу өнер сабағында жаскеасукіидемемен

бейне кескінін орындаудын оқыту мазму

Міндеттері: ,жһіпты танысу;

- жумыстың қурыпымы және мазмуным матери

- белгіленген сыныптағы тақырыптың

- кмөамземкушныі омқеун т- аәндыісстуе; мелік қужат_тапрпм1|е. нн окытудын м03М^

тиімді оқыту к^ралдарын н е г із д е и ір і<

- сабақ жоспарының мазмунын ^растыру * лдарЫн) жасау,

- оқытудың дидакгикалық матеРиа^аж іо и б е д е тексеру,

орындалған сабақ жоспар жобасын

' орындалған жумыс мазмұны туралы

Жумыстың қуралдары: бастауыш мектептің бейнелеу өнер пәнінің

білім беру стандарты, 3 сыныпқа арналған бейнелеу өнер пәнінің

оқу бағдарламасы, күнтізбелік жоспар, 3 сыныптың оқу - әдістемелік

құралдар, усыныстар, көрнекілікгер, қағаз, көркем-техникалық

құралдар: сурет альбомы, ңаламдар, тұсті қаламдар, кетіргіштер,

қаламды ұштау аспабы, реквизиттер, акварель бояуы, кисть, су

қуятын ыдыстар, палитра, қалам, кетіргіш және т.б.

Жұмысты орындауға нұсқау