Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
раво.doc
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.07.2025
Размер:
182.27 Кб
Скачать

Урок № 12

Тема уроку: Правопорушення

Мета уроку: охарактеризувати суть, ознаки та складові правопорушення

Очікувані результати

Після цього уроку учні зможуть:

  • пояснювати поняття «правопорушення»;

  • називати види та складові правопорушень;

  • наводити власні приклади правопорушень.

Обладнання уроку: Наровлянський О. Правознавство: Підруч. для 10 кл. загальноосвіт. навч. закл. ( рівень стандарту, академічний рівень) –

К.: «Грамота». 2010. – С. 61-63; схеми і таблиці, передбачені конспектом уроку; юридичні задачі

Тип уроку: вивчення нового матеріалу, формування знань, умінь, навичок.

Хід уроку

(Орієнтовний план вивчення нового матеріалу)

1. Поняття та ознаки правопорушень.

Розповідь вчителя

Поведінка людини може або узгоджуватися з положеннями чинного законодавства, або порушувати його. У першому випадку перед нами правомірна поведінка, у другому — правопорушення.

Учитель разом з учнями складають схему:

Ознаки правопорушення

На основі матеріалу схеми формується поняття правопорушення, яке записується під схемою в зошиті.

Наприклад, правопорушення ця дія або бездіяльність, якими порушуються норми права; це винна поведінка деліктоздатної особи, яка суперечить нормам права, заподіює шкоду іншим особам чи суспільству і має наслідком юридичну відповідальність

Вина — психічне ставлення особи до вчиненого правопорушення та його наслідків.

Умисел — одна з форм вини, що полягає в усвідомленні правопорушником протиправного характеру та наслідків свого діяння та у бажанні або свідомому допущенні їх виникнення.

Необережністьправопорушник не усвідомлював наслідків діяння. Хоча мусів би це зробити. Приклад умислу : зловмисник наніс удар палицею по голові потерпілого, попередньо вибравши з двох наявних(палиць) важчу. Приклад необережності: водій не вибрав безпечної дистанції при русі в потоці машин, в результаті різкого гальмування пошкодив автомобіль, який рухався попереду.

Соціальна суть правопорушення (провини або злочину) полягає у спричиненні шкоди особистим, груповим або загальносоціальним інтересам, які юридичне захищені державою.

2. Складові правопорушення

Розповідь вчителя

Правопорушення має чотири складових частини:

  • суб’єкт, правопорушення;

  • об’єкт правопорушення;

  • суб’єктивна сторона правопорушення;

  • об’єктивна сторона правопорушення

Робота з підручником:

    • Опрацювати текст вказаного підручника стор. 65 і заповнити порожні сегменти схеми, запропонованої вчителем:

Складові правопорушення

Перевірка результатів роботи учнів та їх корекція.

3. Види правопорушень

Розповідь вчителя про види правопорушень, учні конспектують матеріал за поясненням.

Види правопорушень:

  1. дисциплінарні — порушення навчальної або виробничої дисципліни, внутрішнього розпорядку підприємства, організації, установи;

  2. майнові (цивільно-правові) — нанесення матеріального збитку, порушення інших майнових або особистих немайнових прав і інтересів людей, які захищені законом;

  3. адміністративні — порушення правопорядку в громадських місцях, порядку управління всіма сторонами суспільного життя, що передбачені законодавством про адміністративні правопорушення;

  4. кримінальні – злочини — це суспільна небезпечне винне діяння (дія або бездіяльність), вчинене суб'єктом злочину, за яке передбачено кримінальне покарання.

Закріплення вивченого матеріалу проводиться вирішенням правових задач.

Учні об’єднуються в п’ять груп, кожна група розв’язує правову задачу використовуючи схеми складені під час уроку, матеріал конспекту та підручника:

Група 1. Укажіть склад та вид правопорушення: Громадянин П. під час бійки завдав громадянину Д. легких тілесних ушкоджень.

Група 2. Укажіть склад та вид правопорушення: Керівництво підприємства протягом трьох місяців не сплачувало робітникам заробітну платню.

Група 3. Укажіть склад та вид правопорушення: Студенти одного з навчальних закладів вирішили провести несанкціонований мітинг.

Группа 4. Укажіть склад та вид правопорушення: 16-річні підлітки спробували вживати спиртні напої під час шкільної дискотеки.

Група 5. Укажіть склад та вид правопорушення: Учні, намагаючись зірвати контрольну роботу, зателефонували до школи і повідомили, що школа замінована.

(Спікери груп представляють результати роботи через ….. хвилин)

Домашнє завдання:

§ 9-10 (п. 4), стор. 64-67; самостійно скласти таблицю або схему «Види правопорушень»; знайти повідомлення в засобах масової інформації про різні правопорушення та визначити їх вид, форму вини, склад правопорушення.

Урок № 13

Тема уроку: Юридична відповідальність

Мета уроку: охарактеризувати поняття, ознаки та види юридичної відповідальності

Очікувані результати

Після цього уроку учні зможуть:

    • пояснювати поняття «юридична відповідальність»;

    • називати:

  • види юридичної відповідальності;

  • підстави юридичної відповідальності та обставини, що виключають юридичну відповідальність;

    • наводити власні приклади юридичної відповідальності.

Обладнання уроку: Наровлянський О. Правознавство: Підруч. для 10 кл. загальноосвіт. навч. закл. ( рівень стандарту, академічний рівень) –

К.: «Грамота». 2010. – С. 67-77; схеми і таблиці, передбачені конспектом уроку; юридичні задачі

Тип уроку: вивчення нового матеріалу, формування знань, умінь, навичок.