Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
Геометрия 8 класс 1-3 токсан.doc
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.07.2025
Размер:
2.09 Mб
Скачать
  1. Ұйымдастыру кезеңі: түгендеу, сабаққа ынталандыру

  2. Тік бұрышты үшбұрыш бойынша формулаларды қайталау, қарапайым есептер қарастыру.

  3. Анықтамалары мен ережелерін сұрау.Египеттік үшбұрыш ұғымын есеп арқылы түсіндіру

  4. Үйге тапсырма беру

  5. Қорытындылау, бағалау

Сабақтың барысы:

Сұрақтарға оқушылар жауап береді:

(Пифагор теоремасы)

Тікбұрышты үшбұрыштың гипотенузасының квадраты катеттерінің квадраттарының қосындысына тең, яғни

АВС тікбұрышты үшбұраышының бір бұрышы: С бұрышы –тік, с-гипотенуза, а,в – катеттер, ал а1 және в1 катеттерінің проекциялары болса

Есептер шығару кезеңі:

Есеп.

Егер үшбұрыштың қабырғалары а,в,с болып, және де а222 болса, онда с қабырғасына қарсы жатқан бұрышы тік болатындығын дәлелдеу керек.

Шешуі: Айталық АВС – берілген үшбұрыш, ал АВ=с, АС =а, ВС=в болсын. Катеттері А 1В 1=а және В 1С 1=а болып келген тік бұрышты А1В1С1 үшбұрышын салайық. Пифагор теоремасы бойынша оның гипотенузасы А1 В1= =с болады. Сонымен АВС мен А1В1С1үшбұрыштары үшінші белгі бойынша тең. Үшбұрыштардың теңдігінен АВС үшбұрышының С төбесндегі бұрышының тік екндігі шығады.

Ежелгі мысырлықтар жер өлшегенде мынадай тәсілді қолданған: жіпті түйін салып тең 12-ге бөлген де, ұштарын біріктіріп байлаған. Содан кейін қабырғалары 3,4 және 5 бөлікке тең (египеттік үшбұрыш) үшбұрыш шығатындай етіп жіпті жердің бетімен керіп тартады. Сонда үшбұрыштың 5 бөлік қабырғасына қарсы жатқан бұрышы тік болады.

Үйге тапсырма беру: Египет үшбұрышы

Қорытындылау, бағалау

Геометрия, 8 сынып, 3 тоқсан

Реті:34

Күні:

Сабақтың тақырыбы: Перпендикуляр және көлбеу.

Сабақтың мақсаты:

Білімділік: Перпендикуляр және көлбеуді білу

Дамытушық: есте сақтау, зейін қою, өзіндік ойлау қабілеттерін дамыту

Тәрбиешілік: жауапкершілік, белсенділік, білімге талпыну қасиеттерін бойында тереңдету

Сабақтың түрі: Жаңа тақырып

Сабақтың жоспары:

  1. Ұйымдастыру кезеңі: түгендеу, сабаққа ынталандыру

  2. Үй тапсырмасын тексеру: египеттік үшбұрыш

  3. Жаңа тақырып беру.

  4. Практикалық кезең:

  5. Үйге тапсырма

  6. Қорытындылау, бағалау

Сабақтың барысы: жаңа тақырып

Пифагор теоремасынан мынандай салдар шығады: егер де бір нүктеден түзуге перпендикуляр және көлбеулер жүргізілген болса, онда көлбеулердің қай-қайсысы да перпендикулярдан үлкен болады, тең көлбеулердің проекциялары да тең болады, ал екі көлбеудің қайсысының проекциясы үлкенболса, сонысы үлкен болады.

Есеп.

АВС үшбұрышының АВ қабырғасынан х нүктесі алынған. Сонда СХ кесіндісі АС немесе ВС қабырғаларының кем дегенде бірінен кіші болатынын дәлелдеу керек.

Шешуі: Үшбұрыштың СД биіктігін жүргіземіз. Қай жағдайда да ДХ кесіндісі не АД-дан, не ВД-дан кіші болады. Бір нүктеден жүргізілген көлбеулердің қасиеті бойынша бұдан шығатыны СХ кесіндісі не АС не ВС кесінділерінің кем дегенде біреуінен кіші болады.

Есептер шығару кезеңі: а)Практикалық кезең: №№21, 25 (Погорелов)

Үйге тапсырма: Оқу, есеп №24

Қорытындылау, бағалау

Геометрия, 8 сынып

Реті:35

Күні:

Сабақтың тақырыбы: Перпендикуляр және көлбеу. Үшбұрыш теңсіздігі.

Сабақтың мақсаты:

Білімділік: Үшбұрыш теңсіздігін білу

Дамытушылық: Теориялық білімдерін есептер шығару барысында дұрыс қолдана білуі.

Тәрбиешілік: жауапкершілік, белсенділік, білімге талпыну қасиеттерін бойында тереңдету

Сабақтың түрі: Жаңа тақырып

Сабақтың жоспары:

  1. Ұйымдастыру кезеңі: түгендеу, сабаққа ынталандыру

2. Үй жұмысын тексеру /тақтамен жұмыс/

  1. Өткен сабақта алған білімдерін қолданып жаттығулар орындау:

  1. Египеттік үшбұрыш

  2. Перпендикуляр және көлбеу

  1. Жаңа тақырып беру

  2. Практикалық кезең

  3. Үйге тапсырма

  4. Қорытындылау, бағалау

Сабақтың барысы: Қысқаша қайталау.

Сұрақтарға оқушылар жауап береді:

Жаңа тақырып:

Теорема:

Үш нүкте қандай болғанмен де, ол үш нүктенің кез келген екеуінің ара қашықтығы олардың үшінші нүктеге дейінгі ара қашықтықтарының қосындысынан артық болмайды.

Үш нүкте бір түзудің бойында жатпайтын жағдайда үшбұрыш теңсіздігі – қатаң теңсіздік екенін ескеру керек. Мұның мәнісі – кез келген үшбұрыштың әрбір қабырғасы былайғы екі қабырғасының қосындысынан кіші болады.

Есеп.

Шеңбердің кез келген хордасы диаметрінен артық болмайтындығын және оның өзі диаметр болғанда ғана оған тең болатындығын дәлелдеу керек.

Шешуі: Үшбұрыш теңсіздігі бойынша АВ≤ОА+ОВ=2R, сонда шеңбердің О центрі АВ-ның бойында жатпаса, онда теңсіздік қатаң болады. Хорда центр арқылы өткенде, яғни оның өзі диаметр болып келгенде теңдік орындалады.

Үйге тапсырма: Оқу

Қорытындылау, бағалау

Геометрия, 8 сынып

Реті:36

Күні:

Сабақтың тақырыбы: Есептер шығару

Сабақтың мақсаты:

Білімділік: Үшбұрыштың теңсіздігі бойынша еасептер шығаруды білу

Дамытушық: Теореманы дұрыс қолдана білуі

Тәрбиешілік: жауапкершілік, белсенділік, білімге талпыну қасиеттерін бойында тереңдету

Сабақтың типі: практикалық сабақ

Сабақтың түрі:

Сабақтың жоспары: