- •Практикалық сабаққа арналған әдістемелік нұсқама
- •3.Оқу тапсырмасы:
- •4.Тақырыптың негізгі сұрақтары:
- •6. Қолданылатын әдебиеттер:
- •7.1 Когнитевті компетенцияны бағалау:
- •7.2 Операциональды компетенцияны бағалау нәтижелері орындалған тапсырмаға байланысты жүргізіледі
- •7.4 Құқықтық компетенцияны бағалау
- •Стоматологиялық құрал-жабдықтардың стерилизациясын бақылау.
|
|
|
С.Ж.АСФЕНДИЯРОВ АТЫНДАҒЫ ҚАЗАҚ ҰЛТТЫҚ МЕДИЦИНА УНИВЕРСИТЕТІ |
|
КАЗАХСКИЙ НАЦИОНАЛЬНЫЙ МЕДИЦИНСКИЙ УНИВЕРСИТЕТ ИМЕНИ С.Д.АСФЕНДИЯРОВА |
ТЕРАПИЯЛЫҚ СТОМАТОЛОГИЯ КАФЕДРАСЬІ ТӘЖІРИБЕЛІК САБАҚТАРҒА АРНАЛҒАН ӘДІСТЕМЕЛІК НҰСҚАМА |
||
Терапиялық стоматология пропедевтикасы модулі
Пән, пәннің коды - Терапиялық стоматология пропедевтикасы модулі ПДО
Мамандық: 051302 «Стоматология»
Практикалық сабаққа арналған әдістемелік нұсқама
ТАҚЫРЫБЫ: АРАЛЫҚ БАҚЫЛАУ №1
Академиялық сағат көлемі - 2 академиялық сағат
Курс: 4
Семестр – 7-8
Алматы, 2015 ж.
Құрастырған: м.ғ.д. профессор Баяхметова А.А.,Сухочева Т.М.,Уразбаева Б.М.
Терапиялық стоматология пропедевтикасы модулі отырысында талқыланды.
Хаттама №_ 2015ж
Бекітілді:
Терапиялық стоматология пропедевтикасы модулінің жетекшісі
м.ғ.д. проф. __________________Баяхметова А.А.
1.Тақырыбы: № 7. Аралық бақылау № 1.
2.Мақсаты: 1-6 тақырыптары бойынша құрылған деңгейді бақылау
3.Оқу тапсырмасы:
Когнитивті компетенцияны құрастыру деңгейін бағалау
Операциональді компетенцияны құрастыру деңгейін бағалау
Аксиологиялық компетенцины құрастыру деңгейін бағалау
Құқықтық компетенцияны құрастыру деңгейін бағалау
Өзін өзі жетілдіру дағдыларын құрастыру деңгейін бағалау
4.Тақырыптың негізгі сұрақтары:
Стоматологиялық кабинеттің құрылғылары, стоматологиялық қондырғылардың түрлері.
Терапиялық қабылдауға арналған стоматологиялық құрал жабдықтар – түрлері, тағайындалуы.
Стоматологиялық ұштықтар – түрлері, тағайындалуы.
Терапиялық қабылдауға арналған стоматологиялық құрал жабдықтар – түрлері, тағайындалуы
Стоматологиялық құрал-жабдықтар және қондырғылармен жұмыс жасау реттілігі.
Стоматологиялық құрал-жабдықтар және қондырғылардың күтімінің ережесі.
Стоматологиялық құрал-жабдықтарды дезинфекциялау әдістері.
Стоматологиялық құрал-жабдықтарды стерилизациялау тәртібі.
Стоматологиялық құрал-жабдықтарды стерилизациялау алды бақылау.
Стоматологиялық құрал-жабдықтардың стерилизациясын бақылау.
Терапиялық стоматология клиникасындағы науқасты тексеру әдістерінің классификациясы.
Стоматологиялық науқасты тексерудің негізгі әдістері. Мәні. Диагностикалық процесстегі рөлі.
Стоматологиялық науқасты тексерудің қосымша әдістері. Мәні. Диагностикалық процесстегі рөлі.
Стоматологиялық науқасты тексерудің арнайы әдістері. Мәні. Диагностикалық процесстегі рөлі.
Тіс ауыруы пайда болуының механизмі.
Жансыздандыру жүргізуге көрсеткіштері мен қарсы көрсеткіштері.
Премедикация – түсінік, көрсеткіші, емдік препараттар.
Жергілікті жансыздандыруға қолданылатын емдік препараттар – классификациясы, салыстырмалы сипаттамасы.
Жансыздандырудың медикаментозды әдістері: жалпы және жергілікті жансыздандыру
Медикаментозды жансыздандырудың инъекциясыз әдістері (апплиациялық анестезия, друк-анестезия) - көрсеткіші, емдік препараттар, жүргізу методикасы.
Инъекциялы жансыздандырудың әдістері ( өткізгіштік, инфильтрациялық анестезия ) – түрлері, көрсеткіші, жүргізу методикасы.
Жансыздандырудың медикаментозды емес және аралас әдістері (физикалық, физико-химиялық, дәстүрлі емес әдістер ).
Тіс жегі мәні, анықтамасы.
Тіс жегінің классификациясы.
Тіс жегінің дақты кезеңінің патоморфологиялық көрінісі.
Тіс жегінің дақты кезеңінің патоморфологиялық көрінісі.
Беткей тіс жегінің патоморфологиялық көрінісі.
Орта тіс жегінің патоморфологиялық көрінісі.
Терең жылдам дамитын тіс жегінің патоморфологиялық көрінісі.
Терең жәй дамитын тіс жегінің патоморфологиялық көрінісі.
Блэк бойынша тіс жегі қуысының классификациясы.
Тіс жегі қуысын егеп тазалаудың негізгі этаптары.
5.Оқытудың және сабақ жүргізудің тәсілдері: жазбаша сұрау, тестпен жұмыс, операциональды және коммуникативті дағдыларын бақылау, СӨЖ қорғау жіне презентация.
Оқу құралдары: бакылау сұрактары, тест тапсырмалар, стоматологиялық күрал жабдыктардың түрлері, төменгі және жоғарғы жак тістерінің муляждары .
Тақырыптың қысқаша хронометражы
№ п/п |
Сабақ кезеңі |
Сабақ кезеңінің мазмұны |
Оқыту әдістері |
Бақылау әдісі (оқытушының таңдау бойынша) |
Кезеңге бөлінген уақыт |
1. |
Кіріспе бөлімі |
Амандасу, түгендеу тақырыпты айту, сабақтың мақсаты мен міндеттері, мотивациялық сипаттама |
- |
- |
5 минут |
2. |
Білімінің бастапқы деңгейін бақылау |
Білімінің бастапқы деңгейін анықтау
|
- |
1.Ауызша сұрау 2.Жазбаша сұрау 3.Тығыздалған сұрақ 4.Блиц-сұрақ 5.Тест жүргізу |
40 минут |
3. |
Негізгі кезең |
Әртүрлі орналасқан тісжегі қуыстарын егеп-тазалау ерекшеліктерін көрсету
|
Демонстрация, тренинг |
|
35 минут |
Фантомды блокта емдік аралық, төсемдерді қою әдістерін және тісжегі қуысына уақытша пломба, өздігінен, сәуле әсерімен қатаятын пломбалық материалдан пломба қою әдістерін көрсету. |
Демонстрация, тренинг |
|
15 минут |
||
3. |
Негізгі кезең |
Студент кіші топта жұмыс істейдә, тісжегі қуысын пломбылау үшін егеп-тазалайды. |
Кіші топта жұмыс |
Операциональды дағдаларды тікелей бақылау Коммуникативті дағдаларды тікелей бақылау |
10 минут |
Студент кіші топта уақытша пломба, өздігінен, сәуле әсерімен қатаятын пломбалық материалдан пломба қою әдістерін көрсетеді |
Кіші топта жұмыс |
Операциональды дағдаларды тікелей бақылау Коммуникативті дағдаларды тікелей бақылау |
5 минут |
||
Құқықтық компетенцияның қалыптасу деңгейін бақылау |
|
1. Ауызша сұрау 2. Жазбаша сұрау 3.Тығыздалған сұрақ 4.Блиц-сұрақтар |
|
||
4. |
Сапаны тесеру кезеңі |
1.Кері байланыс құру |
|
|
5 минут |
2.Бағалау рубрикасын толтыру (чек-парақтарды), баллдарды санау. |
|
|
5 минут |
||
3.Бағаларды айту және оны оқу журналына қою. |
|
|
5 минут |
||
4. Келесі, үйге берілетін сабақтың тақырыбына комментарии жасау. |
|
|
5 минут |
||
|
Барлығы |
130 минут (50 минуттан 2 академиялық сағат =100 минут, үзіліс – 30 минут). |
|||
