- •Ключове питання: Чим близька ти нам, далека Візантіє? Структура уроку
- •V. Узагальнення і систематизація набутих знань.
- •Vі. Підсумки уроку.
- •Vіі. Домашнє завдання. Хід уроку
- •Народження Візантії.
- •Імперія Юстиніана.
- •Фронтальна бесіда.
- •Іконоборство.
- •Візантія в хіі-хv ст.
- •Культура Візантії.
- •V. Узагальнення і систематизація знань.
- •Орієнтовні відповіді учнів
- •Vі. Підсумки уроку.
КОНКУРС
НА КРАЩУ АВТОРСЬКУ РОЗРОБКУ МІСЯЦЯ
ПОРТАЛА «УЧИТЕЛЬСКИЙ ЖУРНАЛ ОН-ЛАЙН»
МЕТОДИЧНА РОЗРОБКА УРОКУ
історії середніх віків
за темою: «Візантійська імперія»
Підготувала:
учитель історії та правознавства
Берегова Світлана Миколаївна
Тема уроку: Візантійська імперія
Розробка уроку відповідає програмі з Всесвітньої історії 7 класу тема 3 «Візантія. Арабський світ. Європа». Урок розроблений відповідно до теми параграф 1 підручника з історії середніх віків (автор О. П. Крижановський, О. О. Хірна).
Мета: характеризувати становище Візантійської імперії на протязі свого існування; визначати зовнішню та внутрішню політику імперії; характеризувати внутрішню та зовнішню політику Юстиніана; давати характеристику особи Юстиніана; показувати на карті територію Візантії; мати уявлення про історію Візантійської імперії та особливості її культури визначати рівень розвитку культури та вплив Візантії на історію слов’янських народів, у тому числі Київської Русі.
Методична мета: використання інформаційних технологій, інтерактивних технологій на уроках історії.
Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу з використанням інформаційних технологій.
Основні поняття:
Імперія ромеїв – Візантійська імперія; Ромеї – візантійці; повстання «Ніка»; «Великий шовковий шлях»; торговий шлях «з варяг у греки»;
Імена історичних діячів: Констянтин, Юстиніан, Прокопій Кесарійський, Феодора, Велісарій, Лев Математик, Мехмед II Завойовник.
Обладнання: підручник, атлас, мультимедійна система, персональні комп’ютери, презентації з комп’ютерною підтримкою Microsoft Office Power Point 2003 - 2007.
Основні дати та події:
330 р. |
римський імператор Костянтин переніс столицю імперії на місце колишньої грецької колонії Візантія |
395 р. |
розподіл Римської імперії на Західну та Східну |
476 р. |
припинення існування Західної Римської імперії |
V-VI ст. |
Велике переселення народів |
527-565 рр. |
правління Юстиніана |
532 р. |
повстання «Ніка» |
534 р. |
створення Кодексу Юстиніана |
1204 р. |
взяття Константинополя хрестоносцями |
1453 р. |
падіння Константинополя під ударами Мехмеда II Завойовника |
Ключове питання: Чим близька ти нам, далека Візантіє? Структура уроку
І. Організаційний момент.
ІІ. Актуалізація опорних знань учнів
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів, оголошення теми, мети уроку
ІV. Вивчення нового матеріалу:
Народження Візантії.
Імперія Юстиніана.
Іконоборство.
Візантія в ХІІ-ХV ст.
Культура Візантії.
V. Узагальнення і систематизація набутих знань.
Vі. Підсумки уроку.
Vіі. Домашнє завдання. Хід уроку
І. Організаційний момент.
Слайд 1. Заставка
ІІ. Актуалізація опорних знань учнів.
Учитель. Розпочати наш урок я хочу легендою – задачею для справжніх знавців історії, відповідь на яку стане ключем до нашої сьогоднішньої теми.
В
безхмарному небі над берегами Босфору
кружляв орел зі змією в кігтях. Змія,
звиваючись, намагалася вжалити ворога,
але орел каменем упав вниз і роздробив
їй голову ударами сильного дзьоба.
Перемогу царя птахів зустріли радісними
окриками посланці римського імператора,
які шукали місце для нової столиці
величезної імперії. Битву орла зі змією
вони розтлумачили як знак небес і на
місці старої грецької колонії було
засновано місто.
Отже, чотири невідомих:
1 – хто цей імператор, що шукав місце для нової столиці?
2 – на місці якої грецької колонії?
3 – яку столицю?
4 – в якому році було засновано?
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів, оголошення теми, мети уроку.
Учитель. Історія Візантії починається з розподілу Римської імперії на дві частини – Східну та Західну. Після загибелі Західної імперії Східна її частина вважала себе спадкоємицею великого Риму. Візантійська імперія пережила Західну Римську імперію майже на 1000 років.
С
лайд
2. Хронологічні дані
Західна імперія загинула під тиском германських племен ще в V ст. Східна ж прожила іще ціле тисячоліття, сповнене страшних поразок і світлої слави, відголоски якої ми відчуваємо і нині.
Отже, тема сьогоднішнього уроку «Візантійська імперія» (запис на дошці).
Слайд 3. Тема уроку. Карта Візантії
ІV. Вивчення нового матеріалу
Народження Візантії.
Розповідь учителя.
Історія Візантії, першої християнської держави, – це історія торжества віри. Візантійські імператори прагнули перетворити Константинополь, «око віри християнської», в Новий Єрусалим, який став би раєм на Землі. Сьогодні ми з вами дізнаємося про дивну та цікаву спадщину Візантії.
В
ізантія
мала дуже вигідне географічне положення.
Ця держава знаходилася на перехресті
Сходу та Заходу. Більшість населення
імперії складали греки, тому й державною
мовою вважалася грецька. Через
Константинополь проходили важливі
торгові шляхи «Великий шовковий шлях»
та «з варяг у греки».
«Великий шовковий шлях» – це караванна дорога, що існувала протягом багатьох століть. Цією дорогою йшли купецькі каравани, що перевозили шовк, прянощі з Індії, прикраси та срібний посуд з Ірану, фарфор з Китаю. Європейські купці, що досягали до Китаю, витрачали на дорогу близько трьох років. Від берегів Східного Середземномор’я вони рухалися крізь Сирію та Іран до середньоазійських міст Самарканда та Бухари, де також виготовляли шовкові тканини, а потім через Північний Памір, обходячи пустелю з півдня та півночі, степами добиралися Китаю. На шляху їх чатували небезпеки: негода й спека, напади розбійників. Окрім «Великого шовкового шляху», через Візантію проходив «шлях пахощів».
Візантією керував імператор. Грецькою мовою це слово звучало як василевс. Він був «земним Богом», його влада нічим не обмежувалася. Ромеї були переконані, що їх василевс – володар усього християнського світу. У Візантії був створений потужний апарат державного управління. Урядовці призначалися імператором та отримували подарунки. Спеціальні служби відповідали за збирання податків, пошту, дороги, існувала також таємна поліція. Візантія мала сильну армію та флот.
