Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
Әдістемелік папканың мазмұны.docx
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.07.2025
Размер:
428.63 Кб
Скачать

С ынып сағаты

оқушылардың адамгершілік қасиетін қалыптастыруда, өнер саласындағы толған тілектерін тәрбиеде, адам өмірінде кездесетін, жағымды, жағымсыз мінез-құлық нормаларына, олардың дұрыс көзқарасын қалыптастыруға, ел – жандық сезімдерін шыңдауда. Сабақтардан тыс кезде өткізілетін тәрбие жұмысын ұйымдастырудың негізгі бір формасы болып саналады.

Тәрбие сағатын өткізудегі дайындық барысында:

Тәрбие сағатын өткізу шарты

Тәрбие сағатын талдау үлгісі.

Тәрбие сағатын ұйымдастырушының аты-жөні.

Тәрбие сағаты қай сыныпт, қандай метепте өтеді.

Тәрбие сағатының тақырыбы, мақсаты қандай.

Тәрбие сағатының формасы және әдісі қандай (кеш, конференция, пікір-талас, әңгіме, жиын, жиналыс, т.б.).

Тәрбие сағатының міндеттері өткізіліп отырған сынып ұжымының мүдесіне сай келе ме.

Тәрбие сағатына дайындық және өткізу кезеңдегі оқушылар сынып белсенділері және ұйымдастырушының белсендік деңгейі қандай болды.

Тәрбие сағатын өткізу барысында қолданған әдістер, көрнекіліктер, техникалық құралдар, музыкалық шығарманың маңызы, оларды қолдануда, тәрбие сағатын ұйымдастырудың шеберлігі қандай дәрежеде болды.

Тәрбие сағатының мазмұны оның тақырыбы мен мақсатына сай келе ме.

Тәрбие сағатының жоспарында көрсетілген кезеңдердің жүйелілік, бірізділік қағидасы сақталған ба.

Тәрбие сағатын өту барысында аудиториялық көңіл-күй қандай болды.

Тәрбие сағаты сынып ұжымына қалай әсер етті. Себебі.

Тәрбие сағаты дайындау, өткізу барысында қандай кемшіліктер болды. Болса, оларды болдырмау үшін, қандай тілегіңіз немесе ұсынысыңыз бар.

Тәрбие сағатында қолданылған көрнекіліктердің тартымдылығы, оқушылар ұжымына ықпалы қандай дәрежеде болды

Осы сынып ұжыммен келешекте өткізілетін тәрбиелік шаралардың мазмұны және бағыты қалай болуы керек деп ойлайсыз.

Тәрбие жұмысын ұйымдастырудың әдістері мен түрлері.

Тәрбие сағатының қызметі

  • Мектептегі тәрбие жұмысының негізгі түрі.

  • Тәрбие жұмысының негізгі функцияларын жүзеге асыру.

  • Жан-жақты және үйлесімді дамыған тұлғаны тәрбиелеудегі қойылған міндеттерді жүзеге асыру.

  • Сынып оқушылар ұжымын біріктіру.

С абақты модельдеу нәтижесі:

  • Сабақтың конспектісі.

  • Тақырыбы.

  • Мақсаты мен міндеттер.

  • Құралдары.

  • Жүргізілу формасы.

  • Сабақтың барысы.

Жалпы сыныптық сағаттың мақсаты:

  • Бұл тақырыпты ашу барысында – “мен балаларға тәрбиелік әсер арқылы нені күтемін?”;

Ф ункциялары:

  • Дамытушылық.

  • Өңдеушілік.

  • Қалыптастырушылық.

  • Ағартушылық

С абақтың міндеттері:

  • Нақтылық мазмұнын қамтып көрсету.

  • Жан-жақты сипатта болмау.

  • Туған қалаға деген сүйіспеншілігін қалыптастыру” – “туған қаласының тарихына қызығушылығын ояту, дамыту” немесе “Қаланың атақты азаматтарына деген құрметтің қалыптасуына жағдай жасау” және тағы басқа.

Сабақтың түрлері:

  • Экскурсия.

  • Викторина.

  • Конкурс.

  • Спектакль.

  • Әңгімелесу.

  • Математикалық викторина, Қиялшылдар конкурсы және тағы басқа.

Сабақтың құрылымы:

  • Ұйымдастырушылық кезең (0,5-3);

  • Кіріспе бөлім (сабақтың жалпы уақытының 1/5-1/3);

  • Негізгі бөлім (сабақтың жалпы уақытының 2/4)

  • Қорытынды (сабақтың жалпы уақытының 1/5-1/4);

Ұйымдастырушылықкезең:

Педагогикалықмақсат: балалардыңназарыноқуіс- әрекетіненбасқағааудару, бұліс-әрекеткеқызығушылығынояту, жағымды эмоция.

Белгілікемшіліктер:сабақтыңбасталуынқайталау, уақыттыңсозылыңқылығы.

Ұсыныстар: күтпегенжағдаяттартуғызу (жұмбақтар, өзекті, актуалдысұрақтар, ойындар, дыбыстықжазбалар) ұйымдастыруталаптарынөзгерту.

Кіріспе:

Мақсаты: балалардыңбелсенділігінояту, олардыңмүмкіндіктерінетұлғалыққасиеттер, жан-жақтылығыныңдеңгейіне, қызығушылықтарынасәйкесболжамныңүйлесудәрежесінанықтау. Сабақбарысындатүзетушіліктеренгізукерекпе?

Қателіктер: кезеңдіелемеушілік, педагогтыңөзіндікбелсенділігі, балалардыңэмоцияналдықкөңіліесепкеалынбаған

Қорытынды:

Мақсаты: иеленген тәжірибені практикада қолдану; сабақтың идеясының жүзеге асырылу деңгейін анықтау:

Қателіктер: бөлімді елемеу: “ұнады ма?” “жаңадан не білдіңіз?”

Ұсынымдар: тартымды түрде жасалынған тестілік тапсырмалар, балаларға айтар ұсынымдар, кеңестер; кітап көрмесі жағдаятты талқылау; тәжірибені қолдануға байланысты кеңестер. Қайда бару керек, не нәрсегеназараударуқажет, өзіндікжұмысретінде не істеукерек.

Негізгібөлім:

Мақсаты: негізгіидеяныжүзегеасыру

Белгілікемшіліктер: балалардыңжартылайнемесетолықәрекетсіздігі мен педагогтыңбелсенділігі; әдістердіңбіркелкілігі. Көрнекіліктіңжоқтығы, құралдардыңтапшылығы. Тәрбиеніқалыптастыруәдістерінеқарағандасананықалыптастыруәдістерініңбасымболуы. Ғибраттылық. Сабақтаоқужағдайыныңқалыптасуы.

Ұсынымдар:балардыңбелсенділігінояту; тәрбиеережелерініңерекшежүйесі. Педагогтыңжеке-дараныңбағалаупікірлерініңболмауы, жоқтығы. Тәрбиеқалыптастыруәдістерініңмаксималдыкөлемініңқолданылуы, түрлііс-әрекеттергекірістіру. Топта, командадажұмысістеуәдістерінқолдану (тек қатарбойыншаемес). Талқылауережелеріментаныстыру.

Ұ

жымдық шығармашылықтың әрекетінің әдістемесі.

I.Дайындық

жұмысы:

II.Ұжымдық

жоспарлау:

III. Ұжымдық

іс-қимыл

Соседние файлы в предмете [НЕСОРТИРОВАННОЕ]