Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
Розробка уроків 7 клас Біологія 2015.doc
Скачиваний:
1
Добавлен:
01.07.2025
Размер:
23.5 Mб
Скачать

V. Домашнє завдання

1. Опрацювати матеріал підручника відповідно до теми.

2. Виконати завдання з теми уроку в робочому зошиті.

3. Підготувати міні-проект «Турбота про потомство».

Урок № 50

Тема: Розвиток тварин (з перетворенням та без перетворення). Міні – проект «Турбота про потомство»

Мета: ознайомити учнів з основними особливостями розвитку тварин, сформувати поняття про поведінку тварин; розвивати в учнів класу вміння давати порівняльну характеристику, розвивати логічне мислення, пам'ять, допитливість; виховувати зацікавленість до вивчення тварин, як частин живої природи.

Обладнання і матеріали: таблиця «Розвиток тварин з перетвореням», «Розвиток тварин без перетворення», комп’ютер, презентації.

Базові поняття і терміни: розвиток, розвиток з перетворенням, розвиток без перетворення, метаморфоз, турбота про потомство

Тип уроку: комбінований

Хід уроку

І. Організаційний етап

Привітання вчителя і учнів. Перевірка готовності до уроку. Перевірка присутніх.

ІІ. Актуалізація опорних знань

Вікторина

1. Чоловіча статева клітина….(Сперматозоїд)

2. Статеві клітини – це….(Гамети)

3. Конюгація й копуляція – форми….(Статевого розмноження)

4. Жіноча статева клітина….(Яйцеклітина)

5. Організм, здатний виробляти й жіночі, і чоловічі статеві клітини…(Гермафродити)

6. Розвиток із незаплідненої яйцеклітини….(Партеногенез)

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності

Яке відношення має малюнок до нашої теми?

Загадка . Росту червяком, живлюсь листком, потім засинаю, себе обмотаю, не їм, не дивлюся, нерухомо вишу, але теплою весною я знов оживаю і, як пташка літаю.

ІV. Вивчення нового матеріалу

  1. Розвиток – це незворотній, направлений процес кількісних та якісних змін в організмі з моменту народження і до його смерті.

У багатьох тварин ембріональний розвиток закінчується формуванням личинок, які після народження відрізняються від дорослих форм за своєю будовою та способом життя (частина кишковопорожнинних, паразитичні плоскі черви, багатощетинкові кільчасті черви, частина молюсків, ракоподібні, кліщі, комахи, ланцетники, кісткові риби, земноводні).

  1. Сукупність процесів, які забезпечують розвиток від личинкової фази до дорослої форми, називають метаморфозом. За метаморфозу зникають структури, повязані з личинковим способом життя(вони заміщуються органами, характерними для дорослої особини).

  1. Тип розвитку, який супроводжується складним метеморфозом(глибокими перетвореннями будови організму) і при якому будова та спосіб життя личинок і дорослих особин розрізняються, називається непрямим. Він сприяє зниженню конкуренції між личинками і дорослими особинами, наприклад, за їжу, місце існування, що впливає на процвітання виду. Крім того, личинки і дорослі особини виконують різні функції в онтогенезі. Так, у прикріплених або малорухливих форм (наприклад, коралові поліпи, двостулкові молюски) личинки слугують для розселення.

  1. В інших організмів ( напр., плазуни, птахи, ссавці, дощові черви, війчасті черви, гідри) молоді особини, які народжуються, схожі на дорослих. Такий тип розвитку називається прямим.