Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
Розробка уроків 7 клас Біологія 2015.doc
Скачиваний:
1
Добавлен:
01.07.2025
Размер:
23.5 Mб
Скачать

1.Риби.

Головний мозок. Передня частина нервової трубки риби та інших хребетних видозмінена в головний мозок, захищений кістками черепної коробки. У головному мозку хребетних розрізняють відділи: передній мозок, проміжний мозок, середній мозок, мозочок і довгастий мозок. Всі ці відділи головного мозку мають велике значення в життєдіяльності риби. Наприклад, мозочок управляє координацією руху і рівновагою тварини. Довгастий мозок поступово переходить у спинний мозок. Він відіграє велику роль в управлінні диханням, кровообігом, травленням та іншими важливими функціями організму.

2.Земноводні та плазуни.

Центральна нервова система земноводних складаються з тих відділів, що й у риб. Передній мозок розвинений сильніше, ніж у риб, і в ньому можна розрізнити два здуття - великі півкулі. Тіло земноводних близько до землі, і їм не доводиться підтримувати рівновагу. У зв'язку з цим мозочок, керуючий координацією рухів, розвинений у них слабкіше, ніж у риб. Нервова система ящірки схожа по будові з відповідними системами земноводних. У головному мозку, мозочок, який відає рівновагою та координацією рухів, більш розвинений, це пов'язано з більшою рухливістю ящірки і значною різноманітністю її рухів.

3.Птахи.

У головному мозку добре розвинені зорові горби середнього мозку. Мозочок значно більший, ніж у інших хребетних, так як він - центр координації та узгодженості рухів, а птахи у польоті здійснюють дуже складні рухи. У порівнянні з рибами, земноводними та плазунами у птахів збільшені півкулі переднього мозку.

4.Ссавці.

Головний мозок ссавців складається з тих самих відділів, що й у інших хребетних. Однак великі півкулі переднього мозку мають більш складну будову. Зовнішній шар великих півкуль складається з нервових клітин, що утворюють кору мозку. У багатьох ссавців, у тому числі і собаки, кора великих півкуль настільки збільшена, що не лежить рівним шаром, а утворює складки - звивини. Чим більше нервових клітин у корі мозку, тим більше вона розвинена, тим більше в ній звивин. Мозочок розвинений і, подібно великих півкуль, має багато звивин. Розвиток мозочка пов'язано з координацією складних рухів ссавців

Урок № 48

Тема. Поняття про регуляцію діяльності організму тварин.

Мета: ознайомити школярів з особливостями регуляції функцій у багатоклітинному організмі; визначити механізми дії нервової та гуморальної регуляції; на основі узагальнення відомого учням матеріалу про функції нервової системи дати загальне поняття про її значення в організмі; встановити рефлекторний характер діяльності нервової системи; розвивати уміння логічно мислити та робити висновки.

Державні вимоги щодо рівня загальноосвітньої підготовки учнів

Учень/учениця

характеризує:

- особливості нервової системи та органів чуття у різних груп тварин;

пояснює:

- значення нервової системи та органів чуття для організму;

робить висновок:

- ускладнення будови організму тварин пов’язане з ускладненням функцій.

Обладнання і матеріали: таблиця «Розвиток нервової системи у представників тваринного світу», схема.

Базові поняття і терміни: регуляторні системи, гомеостаз, нервова і ендокринна регуляція, антигени, імунітет, нейрогормони.

Тип уроку: вивчення нового матеріалу.

Хід уроку

І. Організаційний етап

Привітання вчителя і учнів. Перевірка готовності до уроку. Перевірка присутніх.

ІІ. Актуалізація опорних знань

1. Які системи органів розрізняють у багатоклітинних тварин? Які їхні функції? 2. Яким чином здійснюється регуляція життєвих функцій у багатоклітинних тварин? 3. Що таке імунітет? Яке його значення в забезпеченні нормальної життєдіяльності організмів?

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності

- Що таке регуляторні системи?

- Чим регулюється харчова поведінка тварин?

Учні розглдають схему «Голодна і сита кішка», дають можливі варіанти відповідей.

ІV. Вивчення нового матеріалу