Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
Розробка уроків 7 клас Біологія 2015.doc
Скачиваний:
1
Добавлен:
01.07.2025
Размер:
23.5 Mб
Скачать

V. Узагальнення і систематизація знань

Лабораторне дослідження

Тема: Вивчення органів чуття тварин

Мета: ознайомитися із будовою та функціями органів чуття у тварин; визначити пристосованість тварин до умов середовища життя за допомогою органів чуттів.

О бладнання і матеріали: інструктивні картки, таблиці, підручник.

Хід роботи

1. Розгляньте схему будови бічної лінії риб. Яке значення має цей орган для риб? Чи потрібна бічна лінія наземним тваринам ?

2. Органи чуттів, що знаходяться на голові у плазунів наземного типу. Яких змін у зв’язку з цим вони зазнали ?

3. Пригадайте, яку будову мають органи слуху у риб, земноводних та ссавців. З чим це пов᾽язано ?

4. Зробіть висновок.

Vі. Домашнє завдання.

Опрацювати відповідний параграф підручника

Урок № 47

Тема. «Інструктаж з БЖД» Практична робота №7. Порівняння будови головного мозку хребетних тварин. 

Мета: на моделях головного мозку (таблицях) навчитися визначати відділи головного мозку хребетних тварин, їх взаємне просторове розміщення; виявити зв'язок будови головного мозку з його функціями; розвивати вміння виділяти головне під час роботи з підручником, логічно мислити та робити висновки.

Державні вимоги щодо рівня загальноосвітньої підготовки учнів

Учень/учениця:

характеризує:

- особливості нервової системи у різних груп тварин;

порівнює і зіставляє:

- органи і системи органів у різних груп тварин;

Обладнання і матеріали: моделі головного мозку хребетних тварин, таблиці, інструктивні картки.

Базові поняття: передній мозок, проміжний мозок, середній мозок, мозочок , довгастий мозок, нервова трубка.

Тип уроку: урок застосування вмінь і навичок.

Хід уроку

І. Організаційний момент

Привітання вчителя і учнів. Перевірка готовності до уроку. Перевірка присутніх.

ІІ. Актуалізація опорних знань

  1. Де розташовується головний мозок?

  2. Які відділи головного мозку є у всіх класів тварин?

  3. У яких тварин з’являється кора на передньому мозку?

  4. Чому у жаби мозочок розвинений слабкіше ніж у риб?

Ііі. Хід роботи

Інструктаж з БЖД

Перед уроком на дошці прикріплюються написи і малюнки класів тварин. Під час відповідей учні тримають у руках моделі (малюнки) головного мозку хребетних тварин і показують ті відділи, про яких говорять. Після кожної відповіді модель ставиться на демонстраційний стіл біля дошки (малюнок чіпляється) під написом і зображенням відповідної групи тварин.

У різних тварин ці відділи розвинені по-різному. Це пов'язано з їх способом життя і рівнем їх організації. Зараз ми послухаємо повідомлення про будову нервової системи різних класів хребетних тварин. А ви робіть в таблиці записи: є чи нема цей відділ мозку у цієї групи тварин, як він розвинений порівняно з іншими тваринами?

Таблиця. Відділи головного мозку хребетних тварин.

Класи тварин

Відділу головного мозку

Передній

Середній

Проміжний

Мозочок

Довгастий

Рибиісткові,хрящові)

 

 

 

 

 

Земноводні

 

 

 

 

 

Плазуни

 

 

 

 

 

Птахи

 

 

 

 

 

Ссавці

 

 

 

 

 

5. Зробити відповідні висновки про ускладнення будови головного мозку різних груп тварин у зв’язку з їх організацією і функціями.

ІV. Домашнє завдання

1.Опрацювати матеріал підручника відповідно до теми уроку.

Додатковий матеріал