Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
Розробка уроків 7 клас Біологія 2015.doc
Скачиваний:
1
Добавлен:
01.07.2025
Размер:
23.5 Mб
Скачать

3. Умовні рефлекси тварин.

Умовні рефлекси формуються на основі вроджених безумовних рефлексів. Умовні рефлекси — індивідуальні, набуті рефлекторні реакції, які виробляються на базі безумовних рефлексів. Їх ознаки:

Набуваються протягом усього життя організму.

Неоднакові у представників одного виду.

Не мають готових рефлекторних дуг.

Вони формуються при певних умовах.

В їх здійсненні основна роль належить корі великого мозку.

Мінливі, легко виникають і легко зникають залежно від умов, в яких знаходиться організм.

Умови утворення умовних рефлексів:

Одночасна дія двох подразників : індиферентного для даного виду діяльності, який в подальшому стає умовним сигналом, і безумовного подразника, який викликає певний безумовний рефлекс.

Дія умовного подразника завжди випереджує дію безумовного (на 1-5с.).

Підкріплення умовного подразника безумовним повинно бути кількаразовим.

Безумовний подразник повинен бути біологічно сильним, а умовний володіти помірною оптимальною силою.

Умовні рефлекси швидше і легше формуються при відсутності сторонніх подразників.

V. Узагальнення і систематизація знань

Лабораторне дослідження:

Тема: Вивчення реакцій тварин різних груп у відповідь на подразнення

Мета: дослідити основні форми подразливості у тварин різних груп; розвивати спостережливість.

Обладнання і матеріали: інструктивні картки, таблиці, мікроскоп, вода з інфузоріями, дощовий черв’як, сіль, предметні скельця, скляна паличка.

Хід роботи

1. Підготуйте мікроскоп до роботи.

2. На предметне скло капніть води з інфузоріями. Поруч помістіть краплю чистої води. З’єднайте дві краплі. У краплину з інфузоріями помістіть кілька кристаликів солі. Спостерігайте за рухом інфузорій у напрямку чистої води. Поясніть побачене.

3. Доторкніться гострим предметом до дощового черв᾽яка. Що спостерігаєте ?

4. Зробіть висновок.

Vі. Домашнє завдання.

Опрацювати відповідний параграф підручника

Урок № 46

Тема: Органи чуття їх значення. Нервова система, її значення і розвиток у різних тварин. Лабораторне дослідження: Вивчення органів чуття тварин.

Мета: довести до учнів відомості про особливості будови нервової системи та органів чуття у різних груп тварин; розвивати логічне мислення; виховувати бережливе ставлення до живих організмів, що оточують людину.

Обладнання і матеріали: зображення нервової системи різних груп тварин, підручник

Базові поняття і терміни: дифузна, стовбурова, вузлова та трубчаста нервові системи

Державні вимоги щодо рівня загальноосвітньої підготовки учнів:

Називає: - процеси життєдіяльності тварин: подразливість;

- органи чуття;

описує:

- способи прояву подразливості у тварин;

характеризує:

- особливості нервової системи та у різних груп тварин;

пояснює:

- значення нервової системи для організму;

порівнює і зіставляє:

- органи і системи органів у різних груп тварин;

- прояви життєдіяльності у різних груп тварин;

пояснює відповідними прикладами:

- взаємозв’язок життєдіяльності і будови організму тварин;

робить висновок:

- ускладнення будови організму тварин пов’язане з ускладненням функцій.

Тип уроку: комбінований

Хід уроку

І. Організаційний етап

Привітання вчителя і учнів. Перевірка готовності до уроку. Перевірка присутніх.

ІІ. Актуалізація опорних знань

Бесіда за питаннями:

1. Що таке подразливість ?

2. Які безумовні рефлекси властиві тваринам ?

3. Охарактеризуйте умовні рефлекси тварин.

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності

Проблемне запитання:

Різні групи організмів мають нервову систему різної складності. Як ви вважаєте, з чим це пов’язано ?

ІV. Вивчення нового матеріалу