Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
Розробка уроків 7 клас Біологія 2015.doc
Скачиваний:
1
Добавлен:
01.07.2025
Размер:
23.5 Mб
Скачать

IV. Узагальнення і систематизація знань

Робота в групах

  1. Вправа «Дерево мудрості»

Учні працюють у групах з підручником. Група І на «листках» червоного кольору записує складні, на їхню думку, запитання, а на «зелених» - запитання з хвилинною відповіддю». Прикріплюють їх до намальованого на дошці чи ватмані «Дерева мудрості». Учні іншої групи відповідають на ці запитання ( якщо потрібно, група І доповнює).

  1. Вправа «Склади вправу»

Кожна група учнів отримує пакет карток з назвами тварин, які має логічно об’єднати за типами симетрії.

V. Підсумки уроку

1) Обговорення епіграфа

Учні висловлюють свої міркування про взаємозв’язок епіграфа з вивченням біології.

2) Технологія «Ситуація успіху»

Учитель здійснює аргументоване оцінювання знань учнів.

Vі. Домашнє завдання.

  1. Вивчити відповідний параграф підручника.

  2. «Ідеальне» завдання (завдання за власним вибором): дібрати цікаві приклади, малюнки до вивченої теми.

Урок № 44

Тема: Покриви тіла, їх різноманітність та функції. Захист. Пристосування для активного захисту і нападу.

Мета: поглибити знання про ознаки живих істот, ознайомити з різними видами покривів тіла у хребетних тварин його видами; розвивати вміння порівнювати, спостерігати, аналізувати й узагальнювати отриману інформацію; виховувати зацікавленість до природи; формувати екологічну свідомість, інтерес до науки біології.

Обладнання і матеріали: підручник, таблиці «Риби», «Земноводні», «Плазуни», «Птахи», «Ссавці», картки з таблицею «Особливості покривів тіла у тварин", відеоматеріали, презентація, мультимедійне обладнання.

Базові поняття і терміни: покриви тіла.

Тип уроку: комбінований

Хід уроку

І. Організаційний етап

Привітання вчителя і учнів. Перевірка готовності до уроку. Перевірка присутніх.

ІІ. Актуалізація опорних знань

Доповнити схему: Типи симетрії

Типи симетрії

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності

Діти розглядають слайд.

Скільки різних тварин зображено на ньому. Серед них є велетні та карлики. Вони зачаровують своєю неповторністю. І хоча всі ці тварини такі різні, але їх об’єднує те , що тіло має покриви.

ІV. Вивчення нового матеріалу

А. Розповідь вчителя

Покрив тіла – зовнішній шар тіла тварин, який безпосередньо контактує з зовнішнім середовищем.

Покриви тіла – можуть бути жорсткими або м’якими, легкопроникними для газів і рідин. Представлення кутикулою або шкірою, можуть утворювати багато похідних, таких як луска, пір’я, шерсть. У тварин без жорсткого скелета м’язів разом із покривами тіла можуть утворювати шкірно-м’язовий мішок.

Роздати учням підготовлені таблиці «Особливості покривів тіла у тварин"

 ХАРАКТЕРНІ ОСОБЛИВОСТІ ПОКРИВІВ ТІЛА

Найпростіші

Tiлo вкрите зовнішньою клітинною мембраною, У багатьох найпростіших (джгутикові, інфузорії є еластична оболонка - пелікула, яка являє собою ущільнений шар протоплазми.

Кишковопорожнинні

Епітеліально-м'язові клітини зовнішнього шару (ектодерми) виконують покривну функцію.

Плоскі черви

Одношаровий епітелій (епідерміс): у вільноживучих форм покривний епітелій з війками або джгутиками, у паразитів утворюється занурений епітелій (тегумент).

Первиннопорожнинні черви

Одношаровий епітелій у вигляді гіподерми (вільноживучі форми) або синцитію (паразитичні форми). Є кутикула, яка виділяється епітеліальними клітинами і виконує захисну функцію.

Кільчасті черви

Одношаровий епітелій (епідерміс) і тонка кутикула, яка виділяється епітелієм. Багато слизових залоз.

Молюски

Тіло вкрите шкірною складкою - мантією, яка встелена одношаровим війчастим епітелієм із залозистими клітинами.

Членистоногі

Одношаровий епітелій у вигляді гіподерми, яка утворює товстий шар хітинізованої кутикули. У ракоподібних кутикула насичується карбонатом кальцію і перетворюється на панцир.

Ланцетники

Шкіра з двох шарів: зовнішнього - одношаровий епідерміс і внутрішнього - сполучнотканинний коріум. Багато одноклітинних слизових залоз.

Риби

Шкіра з багатошарового епітелію і дерми. Вкрита лускою і містить багато одноклітинних слизових залох.

Земноводні

Шкіра гола з багатошарового плоского епітелію і дерми. Містить густу сітку кровоносних судин і багатоклітинні слизові залози.

Плазуни

Шкіра суха із багатошарового епітелію і дерми. Шкірні залози відсутні. Характерне зроговіння епідермісу і наявність рогових лусочок, щитків або пластинок, які вкривають тіло.

Птахи

Шкіра суха тонка з багатошарового епітелію і дерми. Шкірні залози відсутні (крім куприкової). Є похідні епідермісу - пір'я, рогові чохли (утворюють дзьоб, кігті, рогові щитки (вкривають нижню частину ніг).

Ссавці

Шкіра товста із багатошарового епітелію і дерми. Епідерміс утворює різноманітні похідні - шкірні залози (потові, сальні, пахучі, молочні), волосяний покрив, кігті, нігті, копита, луску тощо.

Б) Еволюція покривів тіла у тварин (робота з підручником).

В) Функції покривів тіла

* Захист від механічних, фізичних і хімічних дій.

* Бар’єрна перешкода для проникнення бактерій і інших мікроорганізмів.

* Теплоізоляція (шкіра, волосся, пір’я).

* Участь у теплообміні між організмом та зовнішнім середовищем.

* Участь в регуляції водного балансу організму.

* Участь у виведенні кінцевих продуктів обміну (залози).

* Участь у диханні (вдихання О2 і виділення СО2).

* Метаболічна функція (накопичення енергетичного матеріалу, утворення вітамінуD, молока).

* Головна роль в середині видових відношеннях: пігменти шкіри і волосся забезпечують видову специфічну краску шкіри; сукупність секретів пахучих, сальних, потових залоз дозволяє відрізнити тварин своїх і інших видів.

* Пасивний захист – пристосувальне забарвлення забезпечує адаптацію організму до середовища існування.

Г) Захист. Пристосування для активного захисту і нападу(самостійна робота з додатковою літературою.)

V. Узагальнення і систематизація знань

Лабораторне дослідження

Тема: Вивчення особливостей покривів тіла тварин.

Мета: ознайомитися з різноманітними типами покривів тіла у тварин та визначити їх особливості.

Обладнання й матеріали: відеоматеріали, презентація, мультимедійне обладнання.

Хід роботи

  1. Ознайомитись із покривами риб:

а) плакоїдна луска в акул;

б) ганоїдна луска в панцирної щуки;

в) ктеноїдна луска в окуня;

г) циклоїдна луска в карпа.

2. Ознайомитись із покривами тіла амфібій і рептилій.

3. Ознайомитись із покривами тіла птахів:

а) пір’я птахів;

б) будова контурного пера птаха;

в) перо птаха (збільшене);

г) статевий диморфізм.

4.Ознайомитись із покривами тіла та їх похідними у ссавців:

а) голки дикобраза;

б) копита коня;

в) роги оленя;

г) шкіра та будова волосся ссавця.

3. У висновку вкажіть значення яке мають покриви для життєдіяльності тварин.(Об’єднують органи в єдине ціле, захищають тіло тварин від шкідливих зовнішніх впливів, є посередником між твариною і навколишнім середовищем)

VІ. Домашнє завдання.

  • Опрацювати матеріал підручника.

  • Матеріал до рубрики «Цікаво, що…»

*У диких свиней волосся перетворилося на жорстку щетину, а у їжаків і дикобразів – на голки, кити та дельфіни взагалі не мають волосяного покриву.

Урок № 45

Тема: Подразливість як загальна властивість тварин. Лабораторне дослідження: Вивчення реакцій тварин різних груп у відповідь на подразнення.

Мета: довести до учнів відомості про подразливість у різних груп тварин; розвивати логічне мислення; виховувати бережливе ставлення до живих організмів, що оточують людину.

Обладнання і матеріали: підручник, інструктивні картки, таблиці, мікроскоп, вода з інфузоріями, дощовий черв’як, сіль, предметні скельця, скляна паличка.

Базові поняття і терміни: рефлекс, подразливість, умовні і безумовні рефлекси, інстинкт.

Державні вимоги щодо рівня загальноосвітньої підготовки учнів:

Називає: - процеси життєдіяльності тварин: подразливість;

- пристосування тварин для захисту та нападу;

описує:

- способи прояву подразливості у тварин;

характеризує:

- особливості нервової системи та у різних груп тварин;

пояснює:

- значення нервової системи для організму;

порівнює і зіставляє:

- органи і системи органів у різних груп тварин;

- прояви життєдіяльності у різних груп тварин;

пояснює відповідними прикладами:

- взаємозв’язок життєдіяльності і будови організму тварин;

робить висновок:

- ускладнення будови організму тварин пов’язане з ускладненням функцій.

Тип уроку: комбінований

Хід уроку

І. Організаційний етап

Привітання вчителя і учнів. Перевірка готовності до уроку. Перевірка присутніх.

ІІ. Актуалізація опорних знань

Бесіда за питаннями:

1. Охарактеризуйте покриви тіла тварин.

2. Які функції покривів тіла тварин ?

3. Які пристосування є у тварин для активного захисту і нападу.

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності

Пригадайте, які форми подразливості зустрічаються у рослин та одноклітинних тварин? Що таке таксиси ?

ІV. Вивчення нового матеріалу