Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
Розробка уроків 7 клас Біологія 2015.doc
Скачиваний:
1
Добавлен:
01.07.2025
Размер:
23.5 Mб
Скачать

V. Узагальнення і систематизація знань

Лабораторне дослідження

Тема: «Вивчення способів дихання тварин»(на прикладі хребетних)

Мета: вивчити способи дихання та різноманітність органів дихання у хребетних тварин.

Обладнання: таблиці, презентація «Дихальна система у хребетних тварин».

Хід роботи

А) Інструктаж з БЖД

Б) Робота з картками.

  1. Дихальна система у хрящових риб.(Зяброві кришки відсутні. Зяброві пелюстки мають форму пластин і прикріпляються до дуг усією своєю довжиною.)

  2. Дихальна система у кісткових риб.(Органи дихання зябра, що складаються з зябрових дуг, зябрових пелюсток і зябрових тичинок. Зяброві тичинки – цідильний апарат, який затримує здобич у ротовій порожнині. Газообмін здійснюється в яскраво-червоних зябрових пелюстках. Риби заковтують воду, яка проходить через зяброві щілини на стінці глотки, обливає зябра і виходить з під зябрових кришок.)

  3. Дихальна система у земноводних.(Дихальна система дорослих тварин – шкіра та легені, у личинок – зябра.)

  4. Дихальна система у плазунів.(Органи дихання – легені – мають велику дихальну поверхню за рахунок комірчастої будови. Розвинені повітропровідні шляхи – трахея, бронхи, в яких повітря зволожується й не висушує легені. Вентиляція легенів відбувається шляхом зміни об’єму грудної клітки.)

  5. Дихальна система у птахів.(Будова органів дихання дуже своєрідна. Окрім трахеї, бронхів та легенів наявні повітряні мішки, які займають близько 20% об’єму тіла. Вони відіграють важливу роль при диханні під час польоту та найбільш розвинені в птахів, які добре літають.)

  6. Дихальна система у ссавців.(Дихають легенями, які мають альвеолярну структуру, завдяки якій дихальна поверхня перевершує поверхню тіла в 50 разів і більше. Механізм дихання обумовлений зміною об’єму грудної клітки за рахунок руху ребер і притаманного ссавцям спеціального м’яза – діафрагми.)

7. Учні записують у зошит висновки, зроблені на підставі виконаних досліджень.

Для процесів життєдіяльності живим організмам потрібна енергія. Основна частина поживних речовин, які надходять в організм, використовується для отримання енергії. Енергія з поживних речовин вивільняється при диханні. У процесі дихання поживні речовини за участю кисню розпадаються з виділенням енергії та вуглекислого газу. Енергію організм використовує, а вуглекислий газ видихає в навколишнє середовище. Дихання так само є важливою ознакою життя. Усі живі організми дихають.

8. Скласти схему «Органи дихання тварин»

  1. -Покриви: Одноклітинні, Кишковопорожнинні, Кільчасті черви;

  2. -Трахєї : Членистоногі;

  3. -Зябра: Ракоподібні, Молюски, Риби;

  4. –Легені: Дорослі Земноводні, Плазуни, Птахи, Ссавці.

Vі. Домашнє завдання

  1. Опрацювати матеріал підручника відповідно до теми.

  2. Продовжити ведення записника учня (за бажанням учня), в якому діти записують, наклеюють вирізки з цікавими даними про дихальну систему тварин.

Урок 37

Тема. Транспорт речовин у тварин. Незамкнена та замкнена кровоносні системи. Кров, її основні функції.

Мета: ознайомити учнів з транспортом речовин в організмі різних тварин, сформувати поняття про незамкнену та замкнену кровоносні системи, ознайомити зі складом крові, її основними функціями; розвивати уважність, уміння активно мислити, висловлювати пропозиції, аналізувати їх; удосконалювати вміння працювати з різними джерелами інформації; виховувати активність, уважність.

Обладнання і матеріали: таблиці «Еволюція кровоносної системи», «Кровоносна система риб», «Кровоносна система земноводних», «Кровоносна система плазунів», «Кровоносна система птахів», «Кровоносна система ссавців», «Будова крові ссавців», папки до уроку з опорними схемами, презентація, комп’ютер.

Базові поняття: Кровоносна система, незамкнена кровоносна система, замкнена кровоносна система, кров.

Тип уроку: комбінований

Хід уроку

І. Організаційний момент

Доброго дня!

Привітання вчителя і учнів. Перевірити готовність до уроку.

ІІ. Актуалізація опорних знань і мотивація навчальної діяльності учнів

Фронтальне опитування

* Як дихає дощовий черв’як?

* Як здійснюється процес дихання у риб?

* Що таке дихання?

Робота з картками

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів

З давніх часів рух речовин в організмі тварин привертав увагу і зберігав багато таємниць. За великим рахунком, тварина – це величезна колонія одноклітинних, яка носить із собою частину стародавнього океану, де, як відомо виникло життя. Незважаючи на те що багатоклітинні організми вже давно вийшли з води, але жити без неї вони не можуть. По-перше, тому, що клітини самі на 90% складаються з води і вимагають, щоб їх оточувало водне середовище, інакше утримувати її в клітинах буде дуже складно. По-друге, для життя клітини повинні обмінюватися речовинами з навколишнім середовищем (у них мають надходити поживні речовини і виділятися екскременти). Це можливо, тільки якщо клітини оточує вода, оскільки транспортуватися більшість із них може тільки в розчиненому стані, а вода виконує функцію розчинника. Таким чином, наявність рідкого середовища навколо клітин створює умови для життєдіяльності, характерною рисою якої є обмін речовин і енергії із зовнішнім середовищем. Кровоносна система є середовищем для клітин.

ІV. Вивчення нового матеріалу