Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
Розробка уроків 7 клас Біологія 2015.doc
Скачиваний:
1
Добавлен:
01.07.2025
Размер:
23.5 Mб
Скачать

V. Узагальнення і систематизація знань

1) Гра «Ваша думка»

Учні в різнорівневих групах обговорюють питання:

  • Які переваги мають тварини над рослинами в процесах травлення, обміну речовин?

  • Чому тваринам не властиве автотрофне живлення?

2) Гра «Ланцюжок переадресування»

Перший учень називає термін або поняття, що вивчили на уроці, й адресує запитання наступнику, який має відповісти і назвати нове поняття для іншого учня. За відсутності відповіді запитання переадресовується тому, хто підійме руку.

Vі. Домашнє завдання.

  1. Опрацювати матеріал підручника.

  2. Розпочати ведення записника учня (за бажанням), в якому діти записують, наклеюють вирізки з цікавими даними про тварин та їх процеси життєдіяльності.

  • Після «тривалого» обіду кровосисні іксодові кліщі збільшують свою початкову вагу в 10 тис. разів.

Урок № 36

Тема: Дихання та газообмін у тварин. Органи дихання, їх різноманітність та функції. Значення процесів дихання для вивільнення енергії в клітині. Лабораторне дослідження. Вивчення способів дихання тварин ( на прикладі хребетних).

Мета: сформувати в учнів поняття про суть дихання як процесу, властивого всій живій природі; показати особливості та взаємозв’язок будови та функцій органів дихання у тварин; розвивати пізнавальний інтерес, інтелектуальні здібності учнів, використовувати завдання, що вимагають логічного мислення, вміння проводити досліди й самоспостереження; виховувати працьовитість, допитливість; здійснювати естетичне виховання.

Обладнання і матеріали: таблиці «Органи дихання», «Еволюція органів дихання у хребетних тварин», «Еволюція дихальної системи», папки до уроку з опорними схемами, презентація, комп’ютер.

Базові поняття: Дихання, органи дихання.

Тип уроку: комбінований

Хід уроку

Жити – це означає дихати.

Ж.-Ж. Руссо

І. Організаційний момент

Доброго ранку!

Давньокитайська мудрість говорить: «Вважай поганим день і ту годину, коли ти не засвоїв нічого». Тож давайте посміхнемось одне одному й разом вирушимо здобувати нові знання!

ІІ. Актуалізація опорних знань

Біологічний диктант

  1. Як називають сукупність процесів надходження речовин до організму, їхнє перетворення в ньому та виведення назовні продуктів обміну?(обмін речовин)

  2. Які організми не можуть самі синтезувати органіку?(гетеротрофи)

  3. На які 2 групи поділяють гетеротрофи за способом живлення? (симбіотичні, паразитичні)

  4. Сукупність яких органів, забезпечує перетравлювання та всисання їжі(травна)

  5. Назвіть продукти травлення у тварин.(амінокислоти, глюкоза, жирні кислоти)

  6. Перелічити типи травлення(внутрішньоклітинне, внутрішньо порожнинне, мішане , позакишкове, або зовнішнє, органи травлення відсутні.)

  7. Травлення – це…( розщеплення великих молекул живильних речовин(білків, жирів, вуглеводів) на менші молекули, які можуть всасуватися і засвоюватися).

  8. Травна система буває замкнена і ………..(наскрізна)

  9. Травні залози тварин.(слинні, печінка, підшлункова..)

  10. Які організми утворюють самі органічну речовину.(рослини)

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів

  1. Розглядаємо слайди.

Еволюція органів дихання. Чотири основних типи дихальних поверхонь у хребетних тварин. Схема газообміну у амеби.

1 – початкова форма; 2 – будова легень жаби; 3 – легені ящірки; 4 – легені черепахи; 5 – збільшена деталь легень ссавців.

  1. Загадкове слово «Важливий процес життєдіяльності у тварин».

Д

И

Х

А

Н

Н

Я

(Дихання)

ІV. Вивчення нового матеріалу

  1. Дискусія.

  • Як відбувається газообмін у амеби?

  • Як дихають комахи?

  • Як дихає дощовий черв’як?

  • Як здійснюється процес дихання у риб?

  1. Розповідь.

Еволюція дихання:

  1. Пряме дихання ( клітини безпосередньо обмінюються киснем і вуглекислим газом з навколишнім середовищем. Найпростіші, типи: Губки, Кишковопорожнинні).

  2. Непряме дихання (з’явилися особливі спеціалізовані до цієї функції органи: легені, зябра, трахеї, навіть шкіра. Такий спеціалізований орган повинен:

а)мати тонкі стінки, що не заважають дифузії;

б)завжди залишаються вологим, що кисень і вуглекислий газ могли розчинятися у воді;

в)добре постачати кров’ю або стикатися з позаклітинними рідинами, які омивають клітини.

Дихання – одна з основних життєвих функцій організму.

Дихання

Дифузне Зовнішнє Внутрішнє (одноклітинні, губки, кишковопорожнинні) (тканинне)

Дихання – складний комплекс фізіологічних процесів (зовнішнього дихання, транспорту газів кров’ю і внутрішнім диханням), спрямованих на забезпечення всіх клітин організму киснем і відведення від них утвореного вуглекислого газу.

Тварини дихають, щоб поповнити в організмі запаси кисню і звільнити його від непотрібного вуглекислого газу. У плоских червів і багатьох інших дрібних тварин кисень проникає в організм через шкіру. Великі тварини поглинають його з повітря або з води за допомогою особливих органів( легенів чи зябер), які щедро постачаються кров’ю.

Дихальна система постачає організму кисень, необхідний для забезпечення життєдіяльності, виводить з нього вуглекислий газ. Водяні тварини дихають за допомогою зябер, наземні – за допомогою легень чи трахей.

  1. Самостійна робота з підручником

Учні опрацьовують текст підручника й продовжують заповнювати опорну таблицю, з якою розпочати працювати на попередньому уроці.

(Дихання у тварин - ……)