Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
Розробка уроків 7 клас Біологія 2015.doc
Скачиваний:
1
Добавлен:
01.07.2025
Размер:
23.5 Mб
Скачать

V. Узагальнення і систематизація знань

Лабораторне дослідження.

Тема: Зуби ссавців

Мета: ознайомитися із будовою зубів ссавців, виявити взаємозв’язок між будовою зубів та характером основної їжі тварин.

Обладнання: інструктивні картки, зображення чи макети зубів ссавців, олівці.

Хід роботи

1 . Розгляньте щелепу ссавця. Позначте різці, ікла та кутні зуби. Які особливості будови мають різні групи зубів?

2. Замалюйте внутрішню будову зуба ссавця. Позначте коронку, корінь, емаль, цемент, дентин, пульпу зуба.

3. У висновку поясніть у чому полягають відмінності зубного апарату представників рослиноїдних та хижих тварин. З чим це пов’язано?

Vі. Домашнє завдання.

1. Опрацювати відповідний параграф підручника

2. Підготувати повідомлення на одну з тем:

- Ряд Однопрохідні, або Яйцекладні.

- Ряд Сумчасті.

- Ряд Комахоїдні.

- Ряд Гризуни.

- Ряд Зайцеподібні.

Урок № 31

Тема: Ссавці, середовища існування. Різноманітність, роль у природі

Мета: довести до учнів відомості про середовища існування ссавців, особливості будови тварин різних екологічних груп як пристосування до середовища існування; показати різноманітність ссавців та їх роль у природі; розвивати логічне мислення; виховувати бережливе ставлення до живих організмів, що оточують людину.

Обладнання і матеріали: зображення тварин, підручник

Базові поняття і терміни: яйцекладні, сумчасті і плацентарні ссавці, сумка, молочні залози.

Державні вимоги щодо рівня загальноосвітньої підготовки учнів:

Називає:

- середовища існування тварин;

- визначальні ознаки будови, які відрізняють тварин зазначених груп серед інших;

- рідкісні види України та свого краю;

Наводить приклади:

- тварин, які належать до зазначених груп;

- видів тварин, поширених в Україні та своїй місцевості;

Розпізнає:

- тварин на зображеннях, у колекціях;

Характеризує:

- визначальні особливості способу життя, розмноження і розвитку тварин зазначених груп;

- особливості будови тварин, зумовлені пристосуванням до життя на суходолі;

- пристосування тварин до польоту;

- пристосування тварин до життя у воді;

Визначає:

- риси пристосованості тварин до середовища існування;

Робить висновок:

- особливості будови організму тварин – результат пристосування до умов середовища існування.

Тип уроку: комбінований

Хід уроку

І. Організаційний етап

Привітання вчителя і учнів. Перевірка готовності до уроку. Перевірка присутніх.

ІІ. Актуалізація опорних знань

Знайти вірні твердження.

1. Серце ссавців має неповну перегородку.

2. Зуби ссавців диференційовані на різці, ікла та кутні.

3. Тіло має голову, шию та тулуб з кінцівками.

4. Шкіра має розвинені залози: сальні, потові, пахучі, молочні.

5. У дихальній системі наявні повітряні мішки.

6. У кровоносній системі два кола кровообігу.

7. Задні кінцівки мають 5 пальців, а передні – 4.

8. Очі приймають участь у ковтанні їжі.

9. Добре розвинені органи чуття.

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності

Обговорення проблемного питання:

Є тварини, які відкладають яйця, але вигодовують дитинчат молоком. До якої групи тварин ви б їх зарахували?

ІV. Вивчення нового матеріалу