Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
Розробка уроків 7 клас Біологія 2015.doc
Скачиваний:
1
Добавлен:
01.07.2025
Размер:
23.5 Mб
Скачать

V. Узагальнення і систематизація знань

Вправа «Закінчи речення»

1. У кісткових риб форма тіла… (обтічна).

2. Ковзати у воді рибі допомагають… і… (луска і слиз).

3. Скелет складається із… (черепа, хребта, скелета плавців).

4. До парних плавців належать… (грудні і черевні).

5. За допомогою парних плавців риби можуть робити… (повороти).

6. На зябрових дугах розташовані… (зяброві пелюстки і тичинки).

7. Серце риби… (двокамерне).

Vі. Домашнє завдання.

Опрацювати відповідний параграф підручника

Підготувати повідомлення про ряди риб

Урок № 23

Тема: Риби. Різноманітність, роль у природі та значення в житті людини

Мета: на прикладі конкретних видів показати ознаки відмінності й подібності в будові різних рядів кісткових та хрящових риб; показати роль риб у в природі й житті людини; формувати вміння виділяти головне, узагальнювати, логічно мислити, розвивати увагу та уяву учнів; виховувати екологічне мислення, любов до природи, інтерес до вивчення біорозмаїття нашої планети.

Обладнання і матеріали: малюнки кісткових та хрящових риб, зоогеографічна карта

Базові поняття і терміни: акули, скати, кистепері, дводишні, осетрові, коропові, лососеві.

Державні вимоги щодо рівня загальноосвітньої підготовки учнів:

Називає:

- визначальні ознаки будови, які відрізняють тварин зазначених груп серед інших;

Наводить приклади:

- тварин, які належать до зазначених груп;

- видів тварин, поширених в Україні та своїй місцевості;

Розпізнає:

- тварин на зображеннях, у колекціях;

Характеризує:

- визначальні особливості способу життя, розмноження і розвитку тварин зазначених груп;

- різноманітність тварин;

- пристосування тварин до життя у воді;

- роль тварин у екосистемах та значення в житті людини;

Визначає:

- риси пристосованості тварин до середовища існування;

Робить висновок:

- особливості будови організму тварин – результат пристосування до умов середовища існування.

Тип уроку: комбінований

Хід уроку

І. Організаційний етап

Привітання вчителя і учнів. Перевірка готовності до уроку. Перевірка присутніх.

ІІ. Актуалізація опорних знань

Бліц-турнір «Далі, далі…»

  • До якого типу тварин належить надклас Риби?

  • Які класи належать до надкласу Риби?

  • Яку форму тіла мають риби?

  • Який орган допомагає утримуватися в товщі води кістковим рибам?

  • Який орган дихання властивий рибам?

  • Чим вкрита шкіра риб?

  • Який орган чуття у риб служить для сприйняття течії води?

  • Яку назву має процес метання самками ікри з подальшим заплідненням її сім'яною рідиною самців?

  • Температура тіла риб залежить від температури навколишнього середовища, отже риби – це …

  • Чому важко тримати в руках живу рибу?

  • Як називається розділ зоології, який вивчає риб?

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності

Слово вчителя

За багато мільйонів років до того, як на планеті з’явилася перша людина, володарем первісних морів була акула.

Уже давньогрецький учений Арістотель займався вивченням цього старожитнього хижака, що тисячі років дражнить людську фантазію. У I ст. н. е. Пліній Старший писав про жорстокі сутички з акулами, які вимушені були вести ловці губок.

Можна припустити, що деякі види риб, які вважаються вимерлими, продовжують існувати й понині. За декілька сотень мільйонів років свого існування ці тварини лише злегка змінилися.

Повідомлення теми уроку. Визначення мети та завдань уроку.

ІV. Вивчення нового матеріалу